Κούβα Cuba Road Trip

Batraxios

Member
Μηνύματα
28
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Αμερική, Βόρεια ή Νότια?
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip Η.Π.Α.
Καλησπέρα στο team.

Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια να πάμε Κούβα το 2012 (Έσπασα το πόδι μου στις Αλπεις 2 μήνες πριν την πτήση και πήγε στράφι η χαρά) θα το δοκιμάσουμε φέτος.

Έχουμε κλείσει να ήμαστε Κούβα 14-27 Μαρτίου 2013 και προγραμματίζουμε να την γυρίσουμε όλη από δύση μέχρι ανατολή.

Το πλάνο λέει να ενοικιάσουμε αυτοκίνητο για περίπου 10 μέρες και κατα συνέπεια, εάν υπάρχει κάποιο ζευγάρι ( ή και solo) που να είναι σε αυτή την γωνιά του κόσμου και ενδιαφέρετε να μοιραστούμε rental costs τότε get in touch.

Εννοείτε πως όταν γυρίσουμε με το καλό θα ποστάρουμε πλήρης αναφορά.

Νικόλας
 

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
Νικόλα ενδιαφερόμαστε ακριβώς για το ίδιο αλλά τον Αύγουστο γιατί δυστυχώς μόνο τότε έχουμε άδεια. Θα μπορούσες να μου γράψεις το πρόγραμμα σας γιατί είμαι σε αναζήτηση λύσεων; Έχεις ψάξει αν συμφέρει να πετάξεις προς και από διαφορετικά αεροδρόμια ή πάτε και έρχεστε Αβάνα;

ευχαριστώ πολύ!
 

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
Ουπς! Δεν είδα ότι το μνμ ήταν από πέρυσι! Σορρυ και ευχαριστώ για την απάντηση! Η ιστορία σου πολύ καλή και με πολλές πληροφορίες - ευχαριστούμε!

Έχουμε βρει εισιτήρια 12-25 Αυγούστου, μια χαρά. Αυτό που με απασχολεί είναι οι εσωτερικές μετακινήσεις, έχω διαβάσει ότι τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα είναι α)ακριβά β)δυσεύρετα αν το αποφασίσεις τελευταία στιγμή. Από ότι είδα εσείς χρησιμοποιήσατε λεωφορεία. Τελικά θα το ξαναέκανες ή θα προτιμούσες να είχες νοικιάσει αυτοκίνητο;

Το πρόγραμμα μας θα είναι πάνω-κάτω το κλασσικό:
1,5 Μέρες Αβάνα
1 Βινιάλες (ή pinar Del Rio- δεν κατάλαβα τι προτίνεις)
1 Σιενφουεγος - Σαντα Κλαρα
1 Τρινιδάδ
1 Καμαγουει
2 Σαντιάγκο
1,5 Αβάνα
περισσεύουν 2 μέρες οι οποίες αρχικά ήταν για Βαραδέρο αλλά τελικά διαβάζοντας τα σχόλια εδώ αποφασίσαμε να παραλειφθεί. Δεν ξέρω με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί ή αν χρειάζεται κάτι παραπάνω μέρες. Θα θέλαμε κάτι χαλαρό μιας και το ταξίδι είναι "μέλιτος".

Επίσης από όλα αυτά που διάβασα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν όντως αξίζει να κατεβεί κανείς μέχρι το Σαντιάγκο, όπως και για το αν αξίζει να πάει κανείς ακόμη πιο ανατολικά μέχρι Μπαρακόα. Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται λίγο σκότωμα αφού διάβασα ότι ο δρόμος είναι χάλια.

Επίσης άλλη ερώτηση, στην Αβάνα σωστά έχω καταλάβει ότι το καλύτερο είναι να μείνεις στο Βεδάδο;

Αυτά προς το παρόν, Ευχαριστώ πολύ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.721
Likes
50.749
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από ότι είδα εσείς χρησιμοποιήσατε λεωφορεία.
Τα λεωφορεία τους είναι πολύ καλά, πάντα στην ώρα τους αλλά πάρε κανένα παλτό για τον κλιματισμό. Το αυτοκίνητο σου δίνει περισσότερη αυτονομία, αλλά για τις στάνταρ περιοχές που θα πάτε εσείς, μια χαρά είναι το λεωφορείο.

περισσεύουν 2 μέρες οι οποίες αρχικά ήταν για Βαραδέρο αλλά τελικά διαβάζοντας τα σχόλια εδώ αποφασίσαμε να παραλειφθεί.
Ναι, μωρέ, άστο το Βαραδέρο.

Δεν ξέρω με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί ή αν χρειάζεται κάτι παραπάνω μέρες. Θα θέλαμε κάτι χαλαρό μιας και το ταξίδι είναι "μέλιτος".
Playa Santa Maria, δίπλα στην Αβάνα, εξαιρετική παραλία και με πρόσβαση πανεύκολη. Εγώ θα έβαζα και μια μέρα στο Τρινιδάδ, έχει πολλά ναδεις, συν αξιοπρεπή παραλία.
Επίσης από όλα αυτά που διάβασα δεν έχω ξεκαθαρίσει αν όντως αξίζει να κατεβεί κανείς μέχρι το Σαντιάγκο,
Για μένα όχι, με τις λίγες μέρες που έχετε.
όπως και για το αν αξίζει να πάει κανείς ακόμη πιο ανατολικά μέχρι Μπαρακόα.
Πολύ όμορφη, αλλά θέλει 2 διανυκτερεύσεις μίνιμουμ εκεί.
Ειδικά το τελευταίο μου φαίνεται λίγο σκότωμα αφού διάβασα ότι ο δρόμος είναι χάλια.
Το οδόστρωμα είναι καλό, αλλά έχει πολλές στροφές (ωραία φύση όμως).

Επίσης άλλη ερώτηση, στην Αβάνα σωστά έχω καταλάβει ότι το καλύτερο είναι να μείνεις στο Βεδάδο;
Γούστα είναι αυτά. Για μένα ναι. Αν μείνεις όμως μόνο 2 μέρες στην Αβάνα, μάλλον θες να είσαι στην παλιά πόλη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το πρόγραμμα μας θα είναι πάνω-κάτω το κλασσικό:
1,5 Μέρες Αβάνα
1 Βινιάλες (ή pinar Del Rio- δεν κατάλαβα τι προτίνεις)
1 Σιενφουεγος - Σαντα Κλαρα
1 Τρινιδάδ
1 Καμαγουει
2 Σαντιάγκο
1,5 Αβάνα
περισσεύουν 2 μέρες οι οποίες αρχικά ήταν για Βαραδέρο αλλά τελικά διαβάζοντας τα σχόλια εδώ αποφασίσαμε να παραλειφθεί. Δεν ξέρω με τι θα μπορούσε να αντικατασταθεί ή αν χρειάζεται κάτι παραπάνω μέρες. Θα θέλαμε κάτι χαλαρό μιας και το ταξίδι είναι "μέλιτος".
Να βάλεις περισσότερες μέρες στην Αβάνα!
 

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
Yorgo ήλπιζα σε απάντηση σου καθώς από ότι έχω δει είσαι Κούβα-expert! :) Ευχαριστώ λοιπόν. Το πρόβλημα με τα λεωφορεία είναι ότι από ότι είδα τα λεωφορεία είναι πολύ έως πάρα πολύ αραιά και από την ιστορία παραπάνω από ότι κατάλαβα πρέπει να είσαι μια ώρα νωρίτερα εκεί και να μπαίνεις σε κάποια λίστα; Γενικά σε περίπτωση που νοικιάσουμε αυτοκίνητο θα είναι δύσκολη η οδήγηση από θέμα πινακίδων, οδοστρώματος, οδικής συμπεριφοράς υπολοίπων, βενζινάδικων κτλ..; Επίσης μπορείς να μου προτείνεις κάποιες διευθύνσεις για αυτοκίνητα; (δεν είμαστε ακόμη σίγουροι αλλά αν δεν βγαίνει μεγάλη διαφορά τιμής και είναι οκ οι συνθήκες μάλλον θα το προτιμούσαμε)

Η παραλία που λες (Santa María) είναι η παρακάτω, έτσι;

Δεν μου κάνει και πολύ χαλαρό "paradise-honeymoon" feeling :) Μήπως σε κάποιο cayo ή στη Γουάρδαλαβακα είναι καλύτερα;

Αν λες ότι δεν αξίζει το Σαντιάγκο τις 2 μέρες αυτές που θα τις έβαζες; Ολγουίν; Μπαγιάμο;

Last ερώτηση: όπως είπα θα είμαστε εκεί μέσα Αυγούστου. Τι καιρό να περιμένουμε; Ήλιο και που και που καμιά βροχούλα, γύρω στους 30 βαθμούς έχω καταλάβει. Έτσι;

katskats έχουμε στην Αβάνα 3 νύχτες, 2 στην αρχή και μια στο τέλος, έχω διαβάσει ότι είναι οκ 2-3 μέρες. Βέβαια μερικοί λένε ότι θα έμεναν και 1003 αλλά... μάλλον ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις. Εσύ πόσες μέρες θα έμενες; Από αξιοθέατα δεν έχει πάρα πολλά μάλλον, από ότι έχω καταλάβει είναι για πολλές βόλτες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εμείς μείναμε μια εβδομάδα Αβάνα, αποκλειστικά και άλλη μια γυρίσαμε σε λίγα μέρη στην Κούβα και δεν το μετανιώσαμε. Οπότε καταλαβαίνεις γιατί προτείνω και άλλες μέρες. Από παραλίες να σου πω ότι μετά από ψάξιμο αλλά και από προσωπική εμπειρία κατέληξα ότι η καλύτερη είναι το "μισητό" Βαραδέρο:rolleyes-80:. Αν μείνει κανείς σχετικά κοντά στην πόλη, σε ένα μικρό σχετικά ξενοδοχείο και όχι στα απομακρυσμένα τεράστια ΑΙ της χερσονήσου είναι καλύτερα τα πράγματα.
Ο καιρός θα είναι έτσι όπως τον περιέγραψες + υγράσια. Μην ξεχάσετε αντικουνουπικό.
 
Last edited:

VolKa

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
round the world ticket
:) τέλεια! Ευχαριστώ πολύ! Τα λίγα μέρη που πήγατε ποια ήταν; Τι θα έλεγες ότι δεν πρέπει να χάσει κανείς από αυτά που είδες;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δεν γυρίσαμε ιδιαίτερα και αυτό έγινε συνειδητά. Τρινιδάδ πήγαμε που όντως δεν πρέπει να παραλείψετε, απλά προσπαθήστε να μείνετε μέσα στην πόλη, εμείς μέναμε Playa Ancon και Βαραδέρο, στο οποίο πάει κανείς μόνο για μπάνιο και άραγμα στην παραλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.516
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom