Dress code: first, business class.

kostas124

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Μαλλον θα γελασουν αυτοι που ταξιδευουν πολυ αλλα εγω θα το κανω .
Ειμαι μεγαλοσωμος και εχω ενα ζωρι στης απλες θεσεις του αεροπλάνου .
Διαβασα καπου οτι στην πρωτη θεση η στην μπιζνες ειναι πιο ανετες και μεγαλες οι θεσεις . Το ερωτημα ειναι αν εχει καπιους ορους εκει για να ταξιδευεις ,
Π.Χ. σε ντυσημο ( τους βλεπω ολους με κοστουμια ) κατι αλλους ορους η απλως πληρωνεις παραπανω και πας οπως και να εχει .

Ευχαριστω ¨)
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.891
Likes
14.570
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ελα να αποκαλυφτούν τα στρουμπουλά αγοράκια του φόρουμ , να απαντήσουν :)
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Δε φτάνει που θα χρυσοπληρώσεις θα σου επιβάλλουν και dress code? τους βλέπεις με κουστούμια γιατί μόνο αυτοί έχουν να τα διαθέσουν στην πρώτη θέση. Φόρα οτι θέλεις εσύ πληρώνεις εσύ αποφασίζεις...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.310
Likes
5.066
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όχι δεν υπάρχει κάποιος πρόσθετος όρος για την business απ' ότι για την οικονομική θέση... αν τύχει να διαβάσεις το Flyertalk, θα δεις ότι πετάνε first class νεαροί με τζιν και t-shirts (και μιλάμε για εισιτήρια που κοστίζουν μερικές χιλιάδες δολλάρια).

Επίσης μια πιο προσιτή λύση είναι η αγορά δύο οικονομικών θέσεων.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.414
Likes
14.388
Σίγουρα δεν ταξιδεύουν όλοι με κοστούμια.Πως δεν έτυχες να τους δείς(περνώντας από μπροστά για να πάς στήν οικονομική) ότι φοράνε και άλλα ρούχα?Το έχω δεί πάρα πολλές φορές,ακόμη και "επώνυμοι" δεν φοράνε κοστούμια.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Αλλαξα το τιτλο του θεματος, ωστε αν καποιος εχει την ιδια απορια να μπορει να βρει το τοπικ στην αναζητηση.

Εγω εχω σκασει και με φορμα στη business.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.163
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
απλά έχει μεγάλο πορτοφόλι αυτός που φοράει το κοστούμι
Η το εισιτηριο το πληρωνει καποιος αλλος.

Ελα ρε σοβαρα τωρα, γιατι δεν λετε στον ανθρωπο πως πρεπει να βαλει φρακο και παπιγιον; Εναλλακτικα μπορεις να φορεσεις ο,τι θες με την προυποθεση να βαλεις σε εμφανες σημειο μια κονκαρδα του ΠΑΣΟΚ...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.492
Δεν έχεις ακούσει αυτό που λέγανε παλιά: Αμα έχεις λεφτά κάνεις ότι γουστάρεις να ούμε......:D
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Δεν υπάρχει κανένα dress code, ούτε στη business ούτε στη first. Γενικότερα δεν βλέπεις πολύ κουστούμι...Εκεί που θα δείς πολύ κόσμο να φοράει κουστούμι είναι στις πολύ πρωινές ή βραδινές πτήσεις ή στις long haul που φτάνουν στο προορισμό τους νωρίς το πρωί (οπότε πας κατ'ευθείαν στο γραφείο απο το αεροπλάνο), οι οποίοι αν είχαν επιλογή δεν θα ήταν ντυμένοι έτσι για να ταξιδεύσουν. Φόρα ότι θέλεις :D
 

harilander

Member
Μηνύματα
559
Likes
462
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
δεν φτάνει που τους τα σκας θα σου πουν και τι να βάλεις;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Φόρα ότι θές.... Μόνο μια φορά έχω δει αποκρουστική αμφίεση στη Business class όταν γνωστός έλληνας εύσωμος μουσικοσυνθέτης θεωρούσε καλό να ταξιδέψει με σορτσάκι και ξεκούμπτωτο πουκάμισο "όλη η κοιλιά έξω".
Κατά τα άλλα, έχω εκατοντάδεις πτήσεις σε business/first στο ενεργητικό μου, ζήτημα να φόραγα κουστούμι σε 10 από αυτές, όταν πήγαινα απευθείας για δουλειά. Και ο κόσμος τριγύρω επίσης. Ναι θα υπάρχουν και πολοί με κουστούμια, ειδικά σε πτήσεις τις καθημερινές εντός Ευρώπης, αλλά όχι όλοι.

Από κει και πέρα, αν θες απλώς παραπάνω χώρο, έχε υπόψη σου ότι το μόνο που σου εξασφαλίζει η business class μέσα στην Ευρώπη είναι η κενή θέση ακριβώς δίπλα. Το κάθισμα είναι ακριβώς το ίδιο, με ελάχιστες εξαιρέσεις (π.χ. Aeroflot). Αν ο χώρος είναι το μόνο ζητούμενο, μπορείς κάλλιστα και να πάρεις 2 θέσεις economy class, σε καλύτερη τιμή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.048
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom