Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Ποιά η άποψή σου για βουδαπέστη;
Έχω ακούσει παρόμοια πράγματα με την Πράγα.
Την επισκεύτηκες καθόλου όσο ήσουν στην Τσεχία;
Ναι, την επισκέφθηκα!
Είναι πανέμορφη, ο διαχωρισμός της σε Βούδα και Πέστη από το Δούναβη δίνει κάτι ξεχωριστό στην πόλη, εμένα τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε!

Σαφώς η Βούδα είναι πιο όμορφη, αριστοκρατική και ακριβή.....η Πέστη είναι λιγάκι πιο επικίνδυνη..έτσι μου φάνηκε, παντού μεθυσμένοι στους δρόμους τα βράδια. Τα καλύτερα clubs που πήγαμε ήταν στην Πέστη παρόλα αυτά!
Λένε ότι στην Βούδα μένουν οι πλούσιοι και στην Πέστη οι φτωχοί...λένε!
Σπούδαζε και μια ξαδέρφη ενός φίλου μας εκεί και μας είπε γενικά τα καλύτερα για την πόλη!

Περαιτέρω δεν γνωρίζω...σαν τουρίστρια είδα την πόλη! Αλλά αυτό διαφέρει πολύ με το να ζήσεις εκεί! Στο Μπρνό ας πούμε που ήμουν εγώ δεν είχε καθόλου τουρίστες....και όμως πέρασα απίστευτα :lol:

Γενικά, αυτό που έχω καταλάβει τώρα 2 χρόνια που τελείωσε το εράσμους μου και συζητώντας με άλλα παιδιά που έχουν παέι κατα καιρούς, είναι ότι ΟΛΟΙ ΟΠΟΥ και να πάνε περνούν ΤΕΛΕΙΑ!
Διότι, το εράσμους απο μόνο του είναι απίθανη εμπειρία!

Μην ψάχνεις την τέλεια πόλη...απλά δες ποιά έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα για εσένα και κάνε αίτηση! ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μην ψάχνεις την τέλεια πόλη...απλά δες ποιά έχει τα περισσότερα πλεονεκτήματα για εσένα και κάνε αίτηση! ;)
Αυτη ειναι η φραση που πρεπει να κρατησεις ;) οσο για το μπρνο σε πληροφορω οτι η μπυρα κανει 25 κορωνες οχι 35 ;) και το absinthe 50-60 κορωνες ....
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Αυτη ειναι η φραση που πρεπει να κρατησεις ;) οσο για το μπρνο σε πληροφορω οτι η μπυρα κανει 25 κορωνες οχι 35 ;) και το absinthe 50-60 κορωνες ....
Όπως έχω γράψει, 35 κορώνες έκανε η "Pilsner".....άμα ήθελα να αναφέρω την φθηνότερη μπύρα θα έλεγα για την μπύρα που έπινα στην pub δίπλα στην εστία με 18 κορώνες!
Για το absinthe καλά τα λες! ;)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
καλα ναι δεν εχεις και αδικο .. η starobrno παντως θυμαμαι εκανε 25 κορωνες και γενικα στα μπαρακια και οχι σε πιο μεγαλα μαγαζια (βλ. perpetuum) εκανε 25 με 30 κορωνες .. τελοσπαντων οπως και να εχει καμια σχεση με τις ελληνικες τιμες ...
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
καλα ναι δεν εχεις και αδικο .. η starobrno παντως θυμαμαι εκανε 25 κορωνες και γενικα στα μπαρακια και οχι σε πιο μεγαλα μαγαζια (βλ. perpetuum) εκανε 25 με 30 κορωνες .. τελοσπαντων οπως και να εχει καμια σχεση με τις ελληνικες τιμες ...
Δίκιο έχεις! Αχ τι μου θυμίζεις τώρα :(
Είχες πάει κι εσύ εράσμους στο Μπρνό?
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.622
Likes
9.977
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οχι δεν ειχα παει ερασμους Μπρνο,αλλα ειχανε παει φιλοι μου και ειχα παει να τους δω οποτε οπως καταλαβαινεις ειμαι τρελαμενος με Μπρνο :)
 

argiro

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Ταξίδια με το νου...
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ, ΗΠΑ, Αίγυπτο
Οχι δεν ειχα παει ερασμους Μπρνο,αλλα ειχανε παει φιλοι μου και ειχα παει να τους δω οποτε οπως καταλαβαινεις ειμαι τρελαμενος με Μπρνο :)
Κλασική περίπτωση!!!
Αν σπουδάζεις ακόμη έχεις την ευκαιρία να πας κι εσύ... :p
 

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Καλημερα!

Ενδιαφερομαι να κανω αιτηση για του χρονου για Erasmus, και βρισκομαι αναμεσα σε τρεις πολεις, ολες της πολυαγαπημενης μου Ιβιρικης. Coimbra στην Πορτογαλια, Zaragoza και Bilbao στην Ισπανια.

Εχει κανεις σας αποψη για καποια απο αυτες τις πολεις? Ολες απ'οσο κοιταξα ειναι μαθητουπολεις, και πανω κατω δε διαφερουν πολυ μεταξυ τους, σιγουρα ομως θα υπαρχουν καποιες διαφορες...

Ευχαριστω εκ των προτερων για τυχον απαντησεις!!
 

gallego

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Suomi
Εγω δεν εχω παει erasmus Ισπανια αλλα εχουν παει πολλοι γνωστοι μου απ'το Καποδιστριακο και τους ειχα επισκεφτει αρκετες φορες οσο ηταν εκει.Εγω θα σου ελεγα να διαλεξεις την Σαραγοσα,εκτος απ'το οτι ειναι μεγαλη πολη,εκει μιλανε αρκετα και τα καστεγιανικα(και οταν ειχα παει εγω με τα φτωχικα ισπανικα μου μια χαρα καταφερνα να συννενοηθω)ενω στο Μπιλμπαο μιλανε κυριως βασκικα και δεν αποδεχονται τα καστεγιανικα.Εκτος αυτου μου εχουν πει τα καλυτερα για το πανεπιστημιο της Σαραγοσας και η αληθεια ειναι πως οταν ειχα παει μονο απ'το κτιριο στο οποιο ηταν σε κερδιζε.Βεβαια γνωμες ειναι αυτες και η Βασκονια απ'οτι ειχα μαθει αναπτυσσεται,κυριως πολιτισμικα,τελευταια.Για Πορτογαλια παλι δυστυχως δεν ξερω και δεν μπορω να εκφερω γνωμη...απλα ξερω πως ειναι παμφθηνη σε σχεχη με την Ελλαδα.
 

alexandros1

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Paris?
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ευχαριστω για την απαντηση!!

Παντως σε ενα τοπικ για το Μπιλμπαο στο φορουμ εδω, η getxowoman που ζει στο Μπιλμπαο εχει αναφερει οτι το 85% περιπου της πολης μιλαει καστιγιανικα!
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Παιδιά είμαι κι εγώ στη διαδικασία της αίτησης για εράσμους αυτές τις μέρες και ενώ έχω βρει τις 2 πρώτες επιλογές μου (Γάνδη, Βαρκελώνη) για την τρίτη είμαι ανάμεσα σε Μπιλμπάο και Πάλμα (Μαγιόρκα). Τι προτείνετε; Είναι ωραίο το νησί της Μαγιόρκα; Να σημειώσω ότι θα κάνω αίτηση για το εαρινό εξάμηνο!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
European business exchange programme - Erasmus for Young Entrepreneurs

απο οτι καταλαβα ειναι σαν το ερασμους αλλα για αποφοιτους που σκεφτονται να ξεκινησουν δικια τους δουλεια..... Το εχει κανει κανεις? φαινεται αρκετα ενδιαφερον και μιας και απο δουλεια δε παιζει τπτπ εδω σκεφτομαι να το επιχειρησω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.674
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom