Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

devez

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
ρε γαμώ το, γιατί γράφετε greeklish;
κανας αντμιν παιζει?θελω ρουσφετι.λεει πως για να στειλω μειλ σε καποιο μελος,πρεπει να χω στειλει 40 μνμτα.αλλα εχω στειλει μονο 5 ως τωρα και ειναι κριμα να σπαμαρω το σαιτ μεχρι να φτασω τα 40.ασε που δεν εχω και τι να πω.αστο αυτο.ειναι πολλα τα 35 μνμτα που απομενουν.οποτε μπορει να κανει μια εξαιρεση και να μου δωσει το μειλ ενος μελους που θα του πω σε ινμποξ?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μα αυτή είναι η ουσία του σάιτ, να δώσεις μερεικές πληροφορίες για ένα μέρος που πήγες, για να μπορέσεις να πάρεις και εσύ μετά. Εχούμε καταντήσει δωρεάν τουριστικό γραφείο εδω μέσα το τελευταίο καιρό
 

christina.toz

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Τελικά πάω Πράγα! Ξέρω είμαι πολύ σταθερή στις απόψεις μου.... Πάντως σίγουρα δεν είναι θέμα πλύσης εγκεφάλου. Αν το ψάξεις λίγο καλύτερα θα δεις ότι Ισπανία, Γαλλία, Γερμανία είναι πολύ περισσότερο της μόδας...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
κανας αντμιν παιζει?θελω ρουσφετι.λεει πως για να στειλω μειλ σε καποιο μελος,πρεπει να χω στειλει 40 μνμτα.αλλα εχω στειλει μονο 5 ως τωρα και ειναι κριμα να σπαμαρω το σαιτ μεχρι να φτασω τα 40.ασε που δεν εχω και τι να πω.αστο αυτο.ειναι πολλα τα 35 μνμτα που απομενουν.οποτε μπορει να κανει μια εξαιρεση και να μου δωσει το μειλ ενος μελους που θα του πω σε ινμποξ?
Από πότε τα μηνύματα έγιναν 40;:roll: Για να μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε κάποιον, χρειάζεσαι 20 μηνύματα.

Συγνώμη, αλλά το θεωρείς λογικό κάποιος να σου δώσει του mail κάποιου άλλου χωρίς την άδεια του;

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να γράψεις τις απορίες και τα ερωτήματά σου στο αντίστοιχο τόπικ και όποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει. Επιπλέον αυτές οι απαντήσεις που θα δοθούν, σίγουρα θα βοηθήσουν και κάποιους άλλους στο μέλλον.
 

devez

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Από πότε τα μηνύματα έγιναν 40;:roll: Για να μπορείς να στείλεις προσωπικό μήνυμα σε κάποιον, χρειάζεσαι 20 μηνύματα.

Συγνώμη, αλλά το θεωρείς λογικό κάποιος να σου δώσει του mail κάποιου άλλου χωρίς την άδεια του;

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να γράψεις τις απορίες και τα ερωτήματά σου στο αντίστοιχο τόπικ και όποιος γνωρίζει θα σου απαντήσει. Επιπλέον αυτές οι απαντήσεις που θα δοθούν, σίγουρα θα βοηθήσουν και κάποιους άλλους στο μέλλον.


????????????????
 

maggiemag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδια θελω να παω erasmus placement αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις οπως πχ κατα ποσο θα χω ελευθερο χρονο,αν θα μπορω να κανω ταξιδια η θα ειμαι περιορισμενη λογω δουλειας,τι πρεπει να προσεξω καθως απο οτι εχω καταλαβει δεν θα ανηκω σε καποια πανεπιστημιακη κοινοτητα.Οποιος εχει παει και μπορει να βοηθησει να μου λυσει τις αποριες και να μου διευκρινησει τυχον δικα του κρισμα σημεια.Επισης δεχομαι προτασεις για τους προορισμους που θεωρει ο καθενας ως οι καλυτεροι επισημαινοντας τυχον πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα.Σασ ευχαριστω πολυ!
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Γειά σου maggiemag.

Βασικά να τονίσω πως δεν έχω παέι (ακόμα) απλά σχετικά με τις απορίες σου "πχ κατα ποσο θα χω ελευθερο χρονο,αν θα μπορω να κανω ταξιδια η θα ειμαι περιορισμενη λογω δουλειας,τι πρεπει να προσεξω καθως απο οτι εχω καταλαβει δεν θα ανηκω σε καποια πανεπιστημιακη κοινοτητα" πιστεύω πως δεν χρειάζεται να ανησυχείς. Συγκεκριμένα το πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις και κατα πόσο θα ταξιδεψεις εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα. Το τελευταίο σχετικά με την πανεπιστημιακή κοινότητα δεν γνωρίζω να στο απαντήσω γιατί δεν κατάβα ακριβώς τι εννοείς και τι σε προβληματίζει. Και όσο για την χώρα, αρχικά ψάξε με ποιές συνεργάζεται το πανεπιστήμιο σου!! Μπορεί εσυ να θες κάπου αλλά να μην έχεις καν την δυνατότητα.
Ελπίζω να βοήθησα. ;)
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Συγκεκριμένα το πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχεις και κατα πόσο θα ταξιδεψεις εξαρτάται αποκλειστικά από εσένα.
Μάλλον από την εταιρία που θα δουλεύει εξαρτάται το πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχει και όχι από την ίδια. Σίγουρα πάντως δε θα έχεις τον ελεύθερο χρόνο του erasmus, θα είναι αισθητά λιγότερος. Όσον αφορά τον προορισμό, ν'αρχίσουμε ν'αραδιάζουμε έτσι διάφορες χώρες και τα συν/πλην τους είναι λίγο άσκοπο κ χρονοβόρο. Πες μας εάν έχεις κάποιες στο μυαλό σου. Κατά την άποψή μου διάλεξε πρώτα εταιρία/αντικείμενο εργασίας και δευτερευόντως τη χώρα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.732
Likes
11.747
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλλον από την εταιρία που θα δουλεύει εξαρτάται το πόσο ελεύθερο χρόνο θα έχει και όχι από την ίδια. Σίγουρα πάντως δε θα έχεις τον ελεύθερο χρόνο του erasmus, θα είναι αισθητά λιγότερος.
Μάλλον η κοπέλα που απάντησε μπερδεύτηκε και μιλάει για το "κανονικό" erasmus και όχι για το placement.

maggiemag από όσα ξέρω για το placement (καθώς το είχα ψάξει σε κάποια φάση) τα δεδομένα είναι διαφορετικά σε σχέση με το κλασικό erasmus. Καθώς θα εργάζεσαι κάπου και θα έχεις κάποιες υποχρεώσεις, είναι αναμενόμενο ότι δεν θα έχεις την πολυτέλεια του να φεύγεις όποτε θέλεις, ούτε τον άπλετο ελεύθερο χρόνο γενικότερα. Αν και φαντάζομαι κολλώντας κάποια ρεπό σε weekends θα μπορέσεις να κάνεις μικρές αποδράσεις. Σε αυτή την περίπτωση θα ήταν καλό αν έβρισκες έναν προορισμό στην Κεντρική Ευρώπη όπου όλα είναι κοντά.

Γενικότερα η φιλοσοφία μεταξύ των δύο erasmus είναι διαφορετική. Στο placement πας για να αποκτήσεις εργασιακή εμπειρία σε μία ξένη χώρα, ή ακόμα και για να βρεις "άκρες" μπας και πιάσεις κάποια κανονική δουλειά εκεί μόλις τελειώσεις την πρακτική (καθόλου κακό σε αυτή τη φάση). Αυτό δεν αποκλείει τα ταξίδια και την πολυεθνική κοινωνικοποίηση, αλλά σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο όπως αν είσαι σε ένα πανεπιστήμιο και μένεις σε μια εστία, όπου έχεις την ευκαιρία να κάνεις χαβαλέ και να "μεθοκοπάς" κάθε βράδυ.

Οπότε σκέψου τι ακριβώς θες. Ας πούμε ένα παιδί από το μεταπτυχιακό μου που σκεφτόταν να κάνει placement στο τέλος πήγε κανονικό erasmus επειδή ακριβώς αυτό που ήθελε ήταν διασκέδαση, χαβαλές και ταξίδια χωρίς υποχρεώσεις.
:D
 

iridra

Member
Μηνύματα
78
Likes
29
Ωχ.. ζητώ συγνώμη!;) Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα Earth Citizen!!
Τώρα το παρατήρησα.;) Παρέλειψα το "placement" που αφορά την πρακτική άσκηση!

*με πρόλαβε η underwater* :)
 

Johnkoul

Member
Μηνύματα
27
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβια
Γεια σας,θα ήθελα πληροφορίες για Erasmus στην τσεχια και ειδικά στην πόλη Brno.ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom