Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Κoύβα
Δεν μπορώ να σου δώσω σαφή απάντηση αλλά πριν μερικά χρόνια έμεινα στο Lublin και μάλιστα μέσα στο πανεπιστήμιο.
Συμπαθητικοί και καθαροί χώροι, πολύ περισσότερο από τους δικούς μας μπορώ να πω. Κατα τ'άλλα η πόλη ήταν μικρή ήσυχη αλλά το κέντρο της αρκετά γραφικό με πολλές καφετέριες, εστιατόρια, κλαμπ και τα λοιπά...Επίσης ο κόσμος πολύ ανοιχτός και ευγενικός..ειδικά οι φοιτητές!
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
για πολωνια, λογω καιρου ειναι προτιμοτερο χειμερινο ή εαρινο εξαμηνο??
αν και προτιμω το χειμερινο εχω ακουσει απο φοιτητες-erasmus στην κρακοβια οτι ειναι καπως ''δυσκολα''
!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Παιδιά γνώμες για erasmus... Πολωνία ( Wroclaw ή Lublin) ή Ιταλία (Bologna)??
για πολωνια, λογω καιρου ειναι προτιμοτερο χειμερινο ή εαρινο εξαμηνο??
αν και προτιμω το χειμερινο εχω ακουσει απο φοιτητες-erasmus στην κρακοβια οτι ειναι καπως ''δυσκολα''
!!
Το Wroclaw είναι από τις πιο όμορφες πόλεις της Πολωνίας (για μένα είναι στο Top-3 έχοντας γυρίσει αρκετές). Φοιτητούπολη επίσης, με πολλά να δεις κ να κάνεις.
Έχω κάνει εράσμους στη Βαρσοβία στο εαρινό. Είναι καλύτερο για μένα από την άποψη ότι θα ζήσεις 3 εποχές (χειμώνα. άνοιξη, καλοκαίρι) και είναι όμορφο να βλέπεις τις αλλαγές των εποχών/τοπίων. Το κρύο συνηθίζεται/παλεύεται αλλά σίγουρα το χειμερινό θα είναι λίγο πιο δύσκολα συν ότι θα νυχτώνει νωρίς.
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Αν και στο lublin η ειδικοτητα που προσφερεται απο το πανεπιστημιο μ'ενδιαφερει περισσοτερο , για wroclaw εχω ακουσει τα καλυτερα!
Θα ειναι σιγουρα μια δυσκολη αποφαση..


Για bologna,italia..καποιο σχόλιο, καποια πληροφορία κανείς??
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν και στο lublin η ειδικοτητα που προσφερεται απο το πανεπιστημιο μ'ενδιαφερει περισσοτερο , για wroclaw εχω ακουσει τα καλυτερα!
Θα ειναι σιγουρα μια δυσκολη αποφαση..
Ε εδώ τα ζυγιάζεις τα πράγματα, ανάλογα τι σ ενδιαφέρει περισσότερο! Πάντως Πολωνία γενικότερα εγκρίνεται χωρίς δεύτερη σκέψη :)
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
** γνωρίζει κανείς εάν γίνεται να κάνεις erasmus στο εαρινο εξάμηνο κ εφοσον θες να παραμεινεις, να κάτσεις και στο χειμερινο?? (δηλ. να συμπληρωσεις 1 ετος που ειναι το επιτρεπτό αλλα ξεκινώντας απο εαρ.εξαμηνο).
 

Zonianakis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Kαλησπέρα σας! Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες. Θέλω να πάω για erasmus του χρόνου τέτοια εποχή. Έχω καταλήξει σε κάποια πανεπιστήμια και θα ήθελα να μου πείτε πιο θα ήταν η καλύτερη λύση από όλα. Τα πανεπιστήμια που θέλω είναι :
ΤΣΕΧΊΑ
University of Economics Prague
Mendel University of Agriculture and Forestry, BRNO
ΠΟΛΩΝΊΑ
Technical University of Lodz
Crakow University of Economics
University of Gdansk
Kozminski University
ΟΛΛΑΝΔΊΑ
University of Tilburg
Radboud Universitat Nijmegen
The Hague University of Applied Sciences
University of Groningen
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Για πραγα ,επειδη ειναι κ εμενα μια απ τις επιλογες δεν βρηκα κ πολλες πληροφοριες εκτος του οτι ειναι ωραια σαν πολη. Πολλοι ελεγαν οτι απο αποψη διασκεδασης υστερει..
Για κρακοβια!! Εχει στο φορουμ αρκετες πληροφοριες και γενικα την προτιμανε.
( * οποιος ξερει για charles university of prague και
Pedagogical university of cracow)
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Για πραγα ,επειδη ειναι κ εμενα μια απ τις επιλογες δεν βρηκα κ πολλες πληροφοριες εκτος του οτι ειναι ωραια σαν πολη. Πολλοι ελεγαν οτι απο αποψη διασκεδασης υστερει..
Για κρακοβια!! Εχει στο φορουμ αρκετες πληροφοριες και γενικα την προτιμανε.
( * οποιος ξερει για charles university of prague και
Pedagogical university of cracow)
Απο αποψη διασκεδασης δεν υστερει καθολου .. Erasmus parties καθε Δευτερα και Τεταρτη και καποιες φορες Πεμπτη και Παρασκευοσαββατοκυριακο "χανεσαι" Παρασκευη απογευμα και ξυπνας την Κυριακη ..
 

727ath

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
ενδιαφερον το προγραμμα χαχαχ!!
Ενταξει γενικα οπου κι αν πας <<erasmus life >>θα 'ναι ..
Ολα αυτα βεβαια μεχρι να αποφασισεις το που.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.761
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom