Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Καταθληψάρα, τώρα είδα το post σου και η περίοδος υποβολής λήγει αύριο!!! Πόσο γκαντέμης???!!!
Δεν πειράζει, keep it in mind για του χρόνου. Μη σου πώ, άρχισε να συγκεντρώνεις τα δικαιολογητικά από τώρα... Κι εγώ χρόνια προσπαθώ να τα καταφέρω, αλλά δεν έχω συμμετάσχει ακόμη..
{κι εγώ άργησα να δω το post σου}
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
μα οι αιτήσεις σε ένα μήνα περίπου θα αρχίσουν υποθέτω (τέλη φλεβάρη-με αρχές μάρτη..) άρα όσοι ενδιαφέρονται να έχουν τα μάτια τους ανοικτά!:D για ανακοινώσεις στην γραμματεία της σχολής τους.
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
έχω ακούσει για μαθήματα της ξένης γλώσσας που γίνονται λίγες μέρες πριν αρχίσουν τα μαθήματα.. ισχύει?
τα μαθήματα αυτά λέγονται EILC courses και αφορούν στις λιγότερο ομιλούμενες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Απεθύνομνται αποκλειστικά σε φοιτητές erasmus , οι παροχές είναι απίστευτες καθώς πέρα από τα μαθήματα -τα οπία πληρώνεσαι(!) να παρακολουθήσεις-, υπάρχει και πολιστικός χαρακτήρας γνωριμίας με την εκάστοτε χώρα:clap:! Επιπλέον, είναι 1 φανταστική ευκαιρία αφενός να παρατείνεις την εκεί διαμονή σου και αφετέρου να γνωρίσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από την αρχή, πολλά πράγματα για την πόλη που θα μείνεις!Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Για περισσότερα, ρίξε 1 ματιά εδώ:
Erasmus Intensive Language Courses (EILC)
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
τα μαθήματα αυτά λέγονται EILC courses και αφορούν στις λιγότερο ομιλούμενες γλώσσες της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Απεθύνομνται αποκλειστικά σε φοιτητές erasmus , οι παροχές είναι απίστευτες καθώς πέρα από τα μαθήματα -τα οπία πληρώνεσαι(!) να παρακολουθήσεις-, υπάρχει και πολιστικός χαρακτήρας γνωριμίας με την εκάστοτε χώρα:clap:! Επιπλέον, είναι 1 φανταστική ευκαιρία αφενός να παρατείνεις την εκεί διαμονή σου και αφετέρου να γνωρίσεις με τον καλύτερο δυνατό τρόπο από την αρχή, πολλά πράγματα για την πόλη που θα μείνεις!Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!!

Για περισσότερα, ρίξε 1 ματιά εδώ:
Erasmus Intensive Language Courses (EILC)
thanks!!! είσαι σίγουρη πως πληρώνεσαι για να τα παρακολουθήσεις?:shock: (όχι πως είναι σημαντικό απλώς μου κάνει εντύπωση!!)

νομίζω ότι παίρνεις και μια βεβαίωση ότι γνωρίζεις την γλώσσα ή κάτι τέτοιο.. ισχύει για όλα τα κράτη?

ένα από τα θετικά είναι ότι γνωρίζεσαι με άλλους erasmίτες και φυσικά γνωρίζεις τον πολιτισμό της άλλης χώρας!!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
thanks!!! είσαι σίγουρη πως πληρώνεσαι για να τα παρακολουθήσεις?:shock: (όχι πως είναι σημαντικό απλώς μου κάνει εντύπωση!!)

νομίζω ότι παίρνεις και μια βεβαίωση ότι γνωρίζεις την γλώσσα ή κάτι τέτοιο.. ισχύει για όλα τα κράτη?

ένα από τα θετικά είναι ότι γνωρίζεσαι με άλλους erasmίτες και φυσικά γνωρίζεις τον πολιτισμό της άλλης χώρας!!
Εγώ προσωπικά πήρα 500 εωρώ για να μάθω Τσέχικα! Πήρα και την βεβαίωση που αναφέρεις -καλά μην νομίζεις πως έγινα και fluent speaker-.

Ακριβώς είναι πολύ θετικό, γιατί πέρα από τα πρωινά μαθήματα υπήρχαν σε καθημερινή βάση και απογευματινές δραστηριότητες (θέατρα,επισκέψεις σε μουσεία/εκθέσεις κλπ.κλπ. ) και εκδομές Σαββατοκύριακου και μάλιστα για όλα αυτά δεν είχα πληρώσει κορώνα τσακιστή!!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Εγώ προσωπικά πήρα 500 εωρώ για να μάθω Τσέχικα! Πήρα και την βεβαίωση που αναφέρεις -καλά μην νομίζεις πως έγινα και fluent speaker-.

Ακριβώς είναι πολύ θετικό, γιατί πέρα από τα πρωινά μαθήματα υπήρχαν σε καθημερινή βάση και απογευματινές δραστηριότητες (θέατρα,επισκέψεις σε μουσεία/εκθέσεις κλπ.κλπ. ) και εκδομές Σαββατοκύριακου και μάλιστα για όλα αυτά δεν είχα πληρώσει κορώνα τσακιστή!!
:shock:
500 ευρώ???? lol μήπως το έκοψαν τώρα? ισχύει για όλες τις χώρες? είναι πολλά τα χρήματα..!!
είδα ότι κάτι λέει πως υπάρχει περίπτωση να δώσουν ένα ποσό αλλά δεν διευκρινίζει. 4 εβδομάδες είναι αυτά τα μαθήματα? ωραία μένεις περισσότερο κιολας! :clap:

το ξέρω πως δεν μαθαίνεις πολλά αλλά σίγουρα θα το έχεις στο βιογραφικό σου!

Δεν πληρώνεις τίποτα? ούτε για κάποια μουσεία/θέατρα?

αυτές οι δραστηριότητες είπαμε πως ισχύουν μόνο τις εβδομάδες που θα γίνονται αυτά τα μαθήματα έτσι δεν είναι?
τους χωρίζουν ανάλογα το αντικείμενο που σπουδάζουν ή δεν έχει σχέση?
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
:shock:
500 ευρώ???? lol μήπως το έκοψαν τώρα? ισχύει για όλες τις χώρες? είναι πολλά τα χρήματα..!!
είδα ότι κάτι λέει πως υπάρχει περίπτωση να δώσουν ένα ποσό αλλά δεν διευκρινίζει. 4 εβδομάδες είναι αυτά τα μαθήματα? ωραία μένεις περισσότερο κιολας! :clap:

το ξέρω πως δεν μαθαίνεις πολλά αλλά σίγουρα θα το έχεις στο βιογραφικό σου!

Δεν πληρώνεις τίποτα? ούτε για κάποια μουσεία/θέατρα?

αυτές οι δραστηριότητες είπαμε πως ισχύουν μόνο τις εβδομάδες που θα γίνονται αυτά τα μαθήματα έτσι δεν είναι?
τους χωρίζουν ανάλογα το αντικείμενο που σπουδάζουν ή δεν έχει σχέση?
Το ποσό -όπως και όλα- είπαμε κυμαίνονται.. γενικώς, ανάλογα με τη χώρα, το ποσοστό συμμετοχής κλπ.
Συνήθως εξαρτάται επίσης από το τι οργανώνει ο φορέας που το αναλαμβάνει σε κάθε χώρα. Πάντως και ένας φίλος που παρακολούθησε τα αντίστοιχα μαθήματα στην Ιταλία και ''πληρώθηκε'' και συμμετείχε σε παρεμφερείς δραστηριότητες γνωριμίας με τον Ιταλικό πολιτισμό!

Ναι, ισχύουν μόνο για την περίοδο των 4ων εβδομάδων.

Δεν υπάρχει διάκριση ανάλογα με το αντικείμενο σπουδών.
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το έχω στο νου μου αν πάω erasmus!:cool:

By the way, εσένα πως σου φάνηκε η εμπειρία του erasmus? Στην Πράγα ή στο Brno πήγες?
(έχεις γράψει ιστορία εδώ?)
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα το έχω στο νου μου αν πάω erasmus!:cool:

By the way, εσένα πως σου φάνηκε η εμπειρία του erasmus? Στην Πράγα ή στο Brno πήγες?
(έχεις γράψει ιστορία εδώ?)
Πράγα!
Δεν έχω γράψει ακόμη ιστορία, όλο το αναβάλλω..
Απλά μοναδική εμπειρία.. Μην τη χάσεις!
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
Πράγα!
Δεν έχω γράψει ακόμη ιστορία, όλο το αναβάλλω..
Απλά μοναδική εμπειρία.. Μην τη χάσεις!
Θα το προσπαθήσω!! Αλλά βλέπεις δεν είναι στο χέρι μου μόνο :p

θυμάσαι πόσες χώρες/πανεπιστήμια μπορούμε να δηλώσουμε?
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Θα το προσπαθήσω!! Αλλά βλέπεις δεν είναι στο χέρι μου μόνο :p

θυμάσαι πόσες χώρες/πανεπιστήμια μπορούμε να δηλώσουμε?
Είναι στο χέρι σου και στο πόδι σου!:D
Απ΄'οσο θυμάμαι οι επιλογές είναι 3.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.254
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom