Erasmus - Το καλύτερο ταξίδι ever!!!

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τουλάχιστον μπορεί κάποιος να μου πει τι ταξίδια μπορώ να κάνω εκεί που θα είμαι, και τι μέρη μπορώ να δω;(Και εντός αλλά και εκτός Μεγάλης Βρετανίας!)
Να υπενθυμίσω πως θα είμαι Erasmus το επόμενο χειμερινό εξάμηνο στο Crewe της Αγγλίας, λίγο πιο έξω από το Manchester!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Αν πετάει η Ράιαν-ερ από Μάντσεστερ, παίρνεις το αεροπλάνο και πας όπου υπάρχει προορισμός ;) ;) Επίσης, Ιρλανδία που είσαι δίπλα!
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την απάντηση σου.. Γενικά ποια η γνώμη σου για τη ζωή Erasmus στην Αγγλία; Όπως προείπα και παραπάνω είχα μεγάλο στόχο την Ισπανία(Έλτσε), ωστόσο δε με πήραν.. Και με πείραξε και πιο πολύ γιατί ξέρω Ισπανικά σε αρκετά καλό επίπεδο...!
Γενικά είμαι λίγο ξενερωμένος, ωστόσο θαρρώ πως και στην Αγγλία θα υπάρχουν ωραία πράγματα για να κάνεις...!
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Γενικά, δεν συμπαθώ τους Αγγλους, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική. Βέβαια, εράσμους πας και θα περάσεις καλά. Αυτό που ξέρω σίγουρα από φίλους που είχαν κάνει εράσμους λονδίνο -πέρα από το ότι είναι πανάκριβα, θέλει και αρκετό διάβασμα. Τα πανεπιστήμιά τους είναι καλά και αυστηρά.

Δεν έβαζες και συ μόνο Ισπανία; :p
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γενικά, δεν συμπαθώ τους Αγγλους, οπότε δεν μπορώ να είμαι αντικειμενική. Βέβαια, εράσμους πας και θα περάσεις καλά. Αυτό που ξέρω σίγουρα από φίλους που είχαν κάνει εράσμους λονδίνο -πέρα από το ότι είναι πανάκριβα, θέλει και αρκετό διάβασμα. Τα πανεπιστήμιά τους είναι καλά και αυστηρά.

Δεν έβαζες και συ μόνο Ισπανία; :p
Ναι και εγώ δε τρελαίνομαι για τους Άγγλους..Αλλά δεν είχα πολλές επιλογές.. Στη σχολή μου είχαμε μόνο 4 επιλογές για Erasmus. Iσπανία,Αγγλία,Ιταλία(Ρώμη), Γαλλία(Παρίσι)..
Τις 2 τελευταίες δε τις προτίμησα διότι δεν ξέρω καθόλου τι γλώσσα, και διότι είναι τεράστιες πόλεις και θα χανόμουν.
Αν επέλεγα μόνο Ισπανία, δε θα πήγαινα πουθενά!! Χαχα.. Όλοι βάλανε Ισπανία φέτος, και γιαυτό δε με πήραν :p
Τώρα όσον αφορά την ακρίβεια αυτό ισχύει, αλλά μην ξεχνάς θα παίρνω 500 ευρώ το μήνα σαν επιχορήγηση από το πρόγραμμα Erasmus+.Οπότε θα βγαίνουν τα έξοδα θαρρώ..
Επίσης για το Πανεπιστήμιο, επειδή ξέρω από κολλητό μου που ήταν εκεί πέρσι είναι οκ σε θέματα αυστηρότητας.. Δεν θα έχω θέμα!
Οπότε κλείνοντας ουσιαστικά είχα 2 επιλογές.. Δεν μου έκατσε η Ισπανία, αλλά τώρα πρέπει να βρω την όρεξη ώστε να περάσω και εκεί καλά!
Εγώ ήδη έχω σκεφτεί ταξιδάκια σε Ιρλανδία,Σκωτία, και αν μπορέσω σε Ολλανδία και Βέλγιο που είναι κοντά.. Γνωρίζει κανείς αν είναι εύκολα αυτά τα ταξίδια στις κάτω χώρες;
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Δύσκολα θα βγαίνεις οικονομικά μόνο με την υποτροφία, αλλά τέλος πάντων...
Απαξ και φτάσεις Λονδίνο εύκολα είναι ;) Και μην πας με αρνητισμό, θα περάσεις πολύ καλά!
 

annablack95

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Για erasmus συγκεκριμένα δεν ξέρω (εγώ έκανα μεταπτυχιακό εκεί), αλλά η Γλασκώβη γενικώς είναι τρελή φοιτητούπολη!
Πολύ φθηνότερη από Λονδίνο, με πολλά φοιτητικά events και γενικώς πολύ δραστήριες φοιτητικές κοινότητες.
Επίσης μπορεί να αποτελέσει αφετηρία για εξερεύνηση διαφόρων ευρωπαϊκών χωρών, καθώς γίνονται πολλές πτήσεις με low-cost αεροπορικές εταιρείες! Και βέβαια και η ίδια η Σκωτία είναι πανέμορφη, να μην ξεχνιόμαστε! :)
Παρ' όλα αυτά έχε υπόψη ότι το κόστος ζωής, παρότι λογικό, είναι σαφώς μεγαλύτερο από άλλους Erasmus προορισμούς (όπως Ουγγαρία, Πολωνία, Σλοβακία και λοιπές low cost χώρες).

ευχαριστώ πολύ τελικά έκανα αίτηση και με δέχτηκαν στο πανεπιστήμιο Strathclyde στη Γλασκόβη,φεύγω αρχές Σεπτέμβρη. Από καιρό πως είναι;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.647
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ευχαριστώ πολύ τελικά έκανα αίτηση και με δέχτηκαν στο πανεπιστήμιο Strathclyde στη Γλασκόβη,φεύγω αρχές Σεπτέμβρη. Από καιρό πως είναι;
Σε γενικές γραμμές ο καιρος στην Σκωτία δεν ειναι καλός. Η Γλασκώβη ευτυχώς ειναι πολη με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες για τα δεδομένα της χώρας, αλλα ιδιαίτερα βροχερή. Κατα τα αλλα να περιμένεις μεγάλες μεταβολές ακόμα και μέσα στην ίδια εβδομάδα. Μου εχει τύχει Απρίλης με 30αρια και να έχουν βγει όλοι για ηλιοθεραπεία και Αύγουστος με 15αρια και βροχούλες. Το σκωτσέζικο φθινόπωρο ειναι υπέροχο με πανέμορφα χρώματα!
 

annablack95

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Σε γενικές γραμμές ο καιρος στην Σκωτία δεν ειναι καλός. Η Γλασκώβη ευτυχώς ειναι πολη με σχετικά υψηλές θερμοκρασίες για τα δεδομένα της χώρας, αλλα ιδιαίτερα βροχερή. Κατα τα αλλα να περιμένεις μεγάλες μεταβολές ακόμα και μέσα στην ίδια εβδομάδα. Μου εχει τύχει Απρίλης με 30αρια και να έχουν βγει όλοι για ηλιοθεραπεία και Αύγουστος με 15αρια και βροχούλες. Το σκωτσέζικο φθινόπωρο ειναι υπέροχο με πανέμορφα χρώματα!
Γενικότερα το κόστος ζωής σε τι επίπεδα κυμαίνεται (φαγητό ,ποτό, μετακινήσεις κλπ);Το κέντρο της πόλης όπου βρίσκεται το πανεπιστήμιο έχει ζωή η είναι πιο ωραια στο west-end; Επίσης από ταξιδια καθόλη τη διάρκεια της διαμονής μου (4 μήνες) τι αξίζει; Ευχαριστω και πάλι για τις πληροφορίες
 

Sourtouki

Member
Μηνύματα
11
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβακία Πολωνία Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικό στην Αμερική
Αχ βρε παιδια!! Αχ βρε παιδια!!
Erasmus περσυ στη Γαλλία και συγκεκριμένα στη Grenoble!!
Τα λόγια είναι λίγα για να περιγραψω τι εζησα και πως το εζησα!!
Έχουμε κρατήσει ακόμα επαφες με τα παιδια, έχουμε κάνει reunion και ετοιμαζομαστε για το δευτερο λιγο μετα τα Χριστοουγεννα!!
Εμπειρια ζωης.. Ανεπανάληπτες στιγμες... Φιλοι για μια ζωη...

Όσοι έχετε την ευκαιρια.. ΜΗΝ ΤΗ ΧΑΣΕΤΕΕΕ!!!!
αχχχ...
Grenoble κι εγώ!! Τέλη του 99!! Φανταστική εμπειρία! Γύρισα εκεί για μεταπτυχιακό!
 

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ρε παιδιά λύστε μου μια απορια :p Για το ερασμους,οι δηλώσεις γίνονται στη σχολη; Και επιλέγει η σχολη καποια άτομα και στη συνεχεια γίνονται εκ νέου δηλώσεις στο πανεπιστημιο που σε εχει δεχτεί; Και μετα εξαρτάται απο αυτούς αν οντως θα σε δεχτούν και θα εισαι έτοιμος να πας εκει;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.727
Likes
11.647
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Γενικότερα το κόστος ζωής σε τι επίπεδα κυμαίνεται (φαγητό ,ποτό, μετακινήσεις κλπ);Το κέντρο της πόλης όπου βρίσκεται το πανεπιστήμιο έχει ζωή η είναι πιο ωραια στο west-end; Επίσης από ταξιδια καθόλη τη διάρκεια της διαμονής μου (4 μήνες) τι αξίζει; Ευχαριστω και πάλι για τις πληροφορίες
Κοίτα, εγώ είχα μείνει πριν κάμποσα χρόνια εκεί κι έχω και να ταξιδέψω και 2.5 χρόνια στη χώρα, οπότε δεν είμαι απόλυτα σίγουρη για το πώς είναι τα σημερινά οικονομικά δεδομένα. Γενικώς πάντως το κόστος για τα στάνταρ του Ηνωμένου Βασιλείου είναι αρκετά νορμάλ, καμία σχέση με Λονδίνο, ενώ μπορείς να βρεις παντού προσφορές για φοιτητές (από εστιατόρια, pubs, σινεμά, μέχρι και καταστήματα ρούχων), προσκομίζοντας την φοιτητική σου ταυτότητα.

Το West End είναι σίγουρα η ωραιότερη περιοχή της Γλασκώβης. Το κέντρο έχει κι αυτό ομορφιές, αλλά μιλάμε για καθαρά αστικό τοπίο με βιομηχανικά στοιχεία. Ενώ στο West End, έχει πάρκα, κήπους, ποταμάκια, καμία σχέση. Φυσικά όπου και να μείνεις η πρόσβαση στα υπόλοιπα σημεία της πόλης αν θες να βγεις είναι εύκολη με το μετρό ή και τα λεωφορεία. Μιλάμε για μια πόλη σε διαστάσεις Θεσσαλονίκης χοντρικά. Εγώ σπούδαζα στο Glasgow και γι' αυτό έμενα West End, αν ήμουν στο Strathclyde φαντάζομαι θα προτιμούσα κέντρο.

Όσο για ταξίδια, η ίδια η Σκωτία έχει πολλές ομορφιές να ανακαλύψεις. Εδιμβούργο, Stirling και Loch Lomond είναι δίπλα, μπορείς να πας παραπάνω από μία φορά. Επίσης Highlands εννοείται, Isle of Skye, Aberdeen και γύρω περιοχές-πολλά αξίζουν! Πολύ κοντινός και προσιτός προορισμός με low-cost εταιρείες είναι το Δουβλίνο, αλλά και Λονδίνο φυσικά νομίζω επιβάλλεται! Κι από εκεί και πέρα, καθώς η ryan έχει βάση κοντά, μπορείς να δεις και άλλες ευρωπαϊκές εναλλακτικές ανάλογα με το πού θα βρεις φθηνά εισιτήρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.819
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom