Φινλανδία Erasmus - Φινλανδία

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Πως σε φανηκε?εχει κοσμο,μαγαζια?βασικα ειδα σε χαρτη οτι το κεντρο ειναι σαν νησακι μικρο
Οντως ετσι ειναι.Αλλα μη φανταστεις οτι εχει κοσμο..Ακομα και στο Ελσινκι δεν υπαρχει αυτο που εννοουμε στην Ελλαδα κοσμος.Πολυ αραιοκατοικημενα παντου.Μαγαζια παντου εχει και σιγουρα καποια θα ειναι ανοιχτα και μεχρι τις 3 οπου και κλεινουν ολα.Σιγουρα θα εχει Onella και Αmarillo οπως υπαρχουν παντου αν και εγω δεν τα ειδα..Ειναι παντως αρκετα μικρο μερος,δεν ηξερα οτι εχει πανεπιστημιο!
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
καλα μετα απο ποσο καιρο σε απαντανε απο το πανεπιστημιο ,αν σε δεχονται η οχι?εχω στειλει την αιτηση στην φιλανδια εδω κ μια βδομαδα κ ακομα τπτ..(off topic:))
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
συγνώμη που επεμβαίνω αλλά την αίτηση δεν έπρεπε να την είχες κάνει από τον Απρίλιο-Μάιο? ή αυτό ισχύει για αυτούς που θέλουν να πάνε χειμερινό μόνο?

και το πανεπιστήμιο θα σε δεχτεί? ο υπεύθυνος καθηγητής δεν είναι αυτός που επιλέγει?
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Δεν ξερω για σας,σε μας ειναι κανονικα μεχρι 20 Μαιου ειτε πας εαρινο ειτε χειμερινο!
Και btw μας απαντησανε μετα απο 2 εβδομαδες!
 

vagelis764

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδια,Κοτκα
συγνώμη που επεμβαίνω αλλά την αίτηση δεν έπρεπε να την είχες κάνει από τον Απρίλιο-Μάιο? ή αυτό ισχύει για αυτούς που θέλουν να πάνε χειμερινό μόνο?

και το πανεπιστήμιο θα σε δεχτεί? ο υπεύθυνος καθηγητής δεν είναι αυτός που επιλέγει?
σε μας στο τει,την αιτηση για το χειμερινο την κανεις τον ιουνιο,κ για το εαρινο το οκτωβριο.κ στο site του πανεπιστημιου στη φιλανδια,μεχρι 31οκτ ελεγε οτι δεχονται αιτησεις,οποτε ειμαστε οκ
 

candyman

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Ειρηνικού
α οκ δεν ηξερα οτι εισαι ΤΕΙ. εγω για τα πανεπιστημια ξερω.
αυτο με τις αιτησεις δεν ειναι δουλεια και του υπευθυνου καθηγητη?
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα...
Σε λιγότερο από ένα μηνα φεύγω για erasmus στη Φινλανδία, και πιο συγκεκριμένα στο joensuu. Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά για να βρούμε σπίτι (θα πάω με μια φίλη από το πανεπιστήμιο), αλλά νομλιζω ότι άξιζε.

Έχετε να μου προτίνετε που να πάω εντός της Φινλανδίας?
Μου έχουνε πει και για ένα καραβάκι που πας στη Σουηδία...Επίσης σκεφτόμουν και τον υπερσιβηρικό.
Επανέκδοσα το διπλωμα οδήγησης για να είναι ευρωπαικών προδιαγραφών, και σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι για να μπορέσω να ταξιδέψω αρκετά.
Επισης, έβγαλα διαβατήριο για να πάω στην Ρωσία...;)
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπέρα...
Σε λιγότερο από ένα μηνα φεύγω για erasmus στη Φινλανδία, και πιο συγκεκριμένα στο joensuu. Ταλαιπωρηθήκαμε αρκετά για να βρούμε σπίτι (θα πάω με μια φίλη από το πανεπιστήμιο), αλλά νομλιζω ότι άξιζε.

Έχετε να μου προτίνετε που να πάω εντός της Φινλανδίας?
Μου έχουνε πει και για ένα καραβάκι που πας στη Σουηδία...Επίσης σκεφτόμουν και τον υπερσιβηρικό.
Επανέκδοσα το διπλωμα οδήγησης για να είναι ευρωπαικών προδιαγραφών, και σκέφτομαι να νοικιάσω αμάξι για να μπορέσω να ταξιδέψω αρκετά.
Επισης, έβγαλα διαβατήριο για να πάω στην Ρωσία...;)
Αμαξι δεν αξιζει να νοικιασεις,η βενζινη ειναι πανακριβη καθως και το αυτοκινητο η ενοικιαση το ιδιο ειδικα στο Joensuu(Το οποιο ειναι πολυ ωραια πολη ,μεσα στην περιοχη των λιμνων,το καλοκαιρι θα το εκτιμησεις ομως!!)
Καλα δεν ειχε εστια το πανεπιστημιο εκει??Πως ταλαιπωρηθηκατε?
Φινλανδια μεσα να παςστο Ελσινκι στανταρ και στο Ροβανιεμι καθως και στο Κουοπιο που ειναι κοντα στο Joensuu και ειναι πολυ ωραιο!
Τον υπερσιβηρικο τον ειχα σκεφτει και εγω περσι αλλα τλκ λογω χρηματων δεν πηγα!Παντως πρεπει να ναι τελειο!Το καραβακι για τη Σουηδια φευγει απο Ελσινκι αλλα καλυτερα να το παρεις απο Τουρκου που εχει μονο 10 ευρω one way!!Επισης μπορεις να βρεις και με 10 ευρω για εσθονια,ενω απο Ταμπερε ειχα παει Λετονια με Ryanair με 3 ευρω!
Επισης απο Τουρκου η Wizz air πεταει για Πολωνια με επισης εξευτελιστικες τιμες (12 ευρω το ειχα κανει εγω!!!!)
Γενικα θα περασεις τελεια,το ερασμους ειναι αλλη φαση..εγω ειχα φυγει 3 Ιανουαριου περσι..κοιταω καθε τοσο photos και αναπολω...σε ζηλευωωωω!!!

PS:Μη χασεις για ΚΑΝΕΝΑ λογο τη Ρωσια!!
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Αμαξι δεν αξιζει να νοικιασεις,η βενζινη ειναι πανακριβη καθως και το αυτοκινητο η ενοικιαση το ιδιο ειδικα στο Joensuu(Το οποιο ειναι πολυ ωραια πολη ,μεσα στην περιοχη των λιμνων,το καλοκαιρι θα το εκτιμησεις ομως!!)
Καλα δεν ειχε εστια το πανεπιστημιο εκει??Πως ταλαιπωρηθηκατε?
Φινλανδια μεσα να παςστο Ελσινκι στανταρ και στο Ροβανιεμι καθως και στο Κουοπιο που ειναι κοντα στο Joensuu και ειναι πολυ ωραιο!
Τον υπερσιβηρικο τον ειχα σκεφτει και εγω περσι αλλα τλκ λογω χρηματων δεν πηγα!Παντως πρεπει να ναι τελειο!Το καραβακι για τη Σουηδια φευγει απο Ελσινκι αλλα καλυτερα να το παρεις απο Τουρκου που εχει μονο 10 ευρω one way!!Επισης μπορεις να βρεις και με 10 ευρω για εσθονια,ενω απο Ταμπερε ειχα παει Λετονια με Ryanair με 3 ευρω!
Επισης απο Τουρκου η Wizz air πεταει για Πολωνια με επισης εξευτελιστικες τιμες (12 ευρω το ειχα κανει εγω!!!!)
Γενικα θα περασεις τελεια,το ερασμους ειναι αλλη φαση..εγω ειχα φυγει 3 Ιανουαριου περσι..κοιταω καθε τοσο photos και αναπολω...σε ζηλευωωωω!!!
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!:p
Θα τα γράψω στο βιβλιαράκι που φτιάχνω για την Φινλανδία.

Στην εστία μας ταλαιπώρησαν γιατί θέλαμε να μείνουμε μαζί με την φίλη μου, και όλο μας έλεγαν δεν ξέρουμε και δεν μπορούμε. Μετά απο πολλά μειλ και παρακάλια μας βρήκαν κοινό διαμέρισμα.

Μιας και που έχεις πάει, θέλω να σε ρωτήσω για το κρύο...Πρέπει να πάρω κάποιο καλό μπουφάν (πχ columbia, the north face κτλ), ή τζάμπα πανικοβάλετε η μάνα μου("που πας εκεί στα κρύα, όλο άρρωστη θα είσαι, έλα να σου πλέξω ένα χοντρό πουλόβερ κτλ")?:rolleyes:
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Μιας και που έχεις πάει, θέλω να σε ρωτήσω για το κρύο...Πρέπει να πάρω κάποιο καλό μπουφάν (πχ columbia, the north face κτλ), ή τζάμπα πανικοβάλετε η μάνα μου("που πας εκεί στα κρύα, όλο άρρωστη θα είσαι, έλα να σου πλέξω ένα χοντρό πουλόβερ κτλ")?:rolleyes:
Μην τρελαινεσαι και εμενα τα ιδια μου ελεγε!Η αληθεια ειναι οτι ενα ισοθερμικο χρειαζεται καποιες φορες.Γενικα ομως το κρυο το συνηθιζεις,εγω μετα την 2η βδομαδα βγηκα με το μπουφαν και απλα ενα κοντομανικο απο μεσα!Γενικα ουτως η αλλως μακρινες διαδρομες δεν κανεις ποτε με τα ποδια εξω γιατι πολυ απλα πεθαινεις!Οποτε οτι και να φορεσεις δεν εχει νοημα!Το μονο που πραγματικα χρειαζεται ειναι σκουφος για τα αυτια και γαντια (αν γινεται και διπλα) για τα χερια!
Επισης τσεκαρε και μια ιστορια που ειχα γραψει οσο ημουν ερασμους, εδω:
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%E1%ED%E4%DF%E1-%EB%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html
 

sardela v.

Member
Μηνύματα
29
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
διάβασα όλη την ιστορία (χαρά στο κουράγιο σου που την έγραψες)...
Πρέπει να ήταν απίστευτη εμπειρία!

Τωρα ανυπομονώ ακόμα περισσότερο να φύγω!!!Αλλά κατάλαβα ότι πρέπει να πάρω και ακόμα περισσότερα ισοθερμικά ρουχα!:haha:

Γαντια θα πάω να πάρω ειδικά για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες.
Σκουφιά μου έφτιαξαν οι γιαγιάδες, αλλά θα αγοράσω και κανένα ενισχυμένο.

Μετα τα παπούτσια τι παίζει?Έχω πάρει κάτι αδιάβροχες μπότες με επένδυση από μέσα. Λες να είναι ΟΚ?

(σόρυ που σε έπριξα, αλλά δεν ξέρω ποιον άλλο να ρωτήσω)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.276
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom