Ισπανία Erasmus στο Castellon....?????

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα σε όλους!Δεν ξέρω αν είχε δει κάποιος ένα ποστ που είχα κάνει σχετικά με το Giessen (Γερμανία). Anyway, επειδή τελικά η αδερφή μου έκανε αίτηση για μετάθεση, τη δέχτηκαν για erasmus στο Castellon της Ισπανίας, 1 ώρα από Valencia. Όπως κατελαβαίνετε έχει κατενθουσιαστεί, κι εγώ επίσης μια και δεν έχω πάει ποτέ Ισπανία(!), ενώ Γερμανία πολλές φορές!!!Απο καθαρή ανιδιοτέλεια λοιπον :bleh:, θα ήθελα τα φώτα σας!
Αν ξέρει κάποιος οτιδήποτε γι' αυτή την πόλη...τις τριγύρω...πώς είναι από ζωή, από τιμές, από οργάνωση κλπ.
Οτιδήποτε ξέρετε θα ήταν πολύ χρήσιμο!
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κουράζω!
 

pemi

Member
Μηνύματα
24
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο ακομα...
Ταξίδι-Όνειρο
να παω παντουυυυ!!!
Καλησπέρα σε όλους!Δεν ξέρω αν είχε δει κάποιος ένα ποστ που είχα κάνει σχετικά με το Giessen (Γερμανία). Anyway, επειδή τελικά η αδερφή μου έκανε αίτηση για μετάθεση, τη δέχτηκαν για erasmus στο Castellon της Ισπανίας, 1 ώρα από Valencia. Όπως κατελαβαίνετε έχει κατενθουσιαστεί, κι εγώ επίσης μια και δεν έχω πάει ποτέ Ισπανία(!), ενώ Γερμανία πολλές φορές!!!Απο καθαρή ανιδιοτέλεια λοιπον :bleh:, θα ήθελα τα φώτα σας!
Αν ξέρει κάποιος οτιδήποτε γι' αυτή την πόλη...τις τριγύρω...πώς είναι από ζωή, από τιμές, από οργάνωση κλπ.
Οτιδήποτε ξέρετε θα ήταν πολύ χρήσιμο!
Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κουράζω!
Γεια σου DiTravel!
Τι μου θυμησες τωρα! κ γω απο καθαρη ανιδιοτελεια;) πηγα 10 μερες επισκεψη περσυ το χειμωνα στη φιλη μου που ηταν στο "μαγευτικο"(όπως το αποκαλουσε!) Castellon de la Plana (δεν ειχα ξαναπαει ισπανια μεχρι τοτε!)
Οντως ειναι 1 ωρα (με το πολυ αργο τρενο-με το γρηγορο ειναι 20 λεπτα) απο την πανεμορφη Βαλενθια και 2μιση ωρες (με το γρηγορο τραινο) απο Βαρκελώνη.Εγω οντας τουριστρια μπορω να σου πω οτι το Καστεγιον ειναι ωραια πολη, λιγο μικρη, καθαρα φοιτητουπολη, εχει καποια πραγματα να δεις, το πανεπιστημιο ειναι ωραιο, εχει παραλια κοντα(βεβαια οι θαλασσες της ελλαδας ειναι παραδεισος μπροστα σε αυτην-για βολτιτσα μια χαρα ειναι!)...μμμ δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο. Οσο ημουν εκει πηγαμε 2-3 φορες Βαλενθια κ ενα 3μερο Βαρκελώνη. Η φιλη μου δεν ηθελε να φυγει απο εκει και ειχε περασει πολυ ομορφα!
Παντως αν θες μπορω να ζητησω απο τη φιλη να βοηθησει και εσενα και την αδερφη σου σε ο,τι θελετε (διαμονη,ζωη κλπ).Ευχαριστηση μας!
Ποτε θα παει η αδερφη σου αν επιτρεπεται?απο σεπτεμβρη-οκτοβρη?
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Γεια σου Pemi!Χρόνια Πολλά!!!Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η αδερφή μου θα πάει εαρινό εξάμηνο δηλαδή από Φεβρουάριο ως Ιούλιο. Αν θυμάται κι έχει διάθεση η φίλη σου να μας πει λεπτομέρειες για διαμονή, τιμές (εισιτηρίων,μέσων,σπιτιών,καθημερινότητας), θα ήταν τέλεια!:D
Σ' ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 

DiTravel

Member
Μηνύματα
114
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου...
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά!!!Μήπως ξέρει κανείς λεπτομέρειες για τη ζωή στο Castellon. Δηλαδή ποιες γειτονιές είναι καλύτερες για μόνιμη διαμονή και ποιες πρέπει να αποφεύγονται;Πώς είναι η μετακίνηση, λεωφορεία κλπ;Πόσο ακριβή είναι ζωή κλπ; Αν γνωρίζει κάποιος ο,τιδήποτε θα με εξυπηρετήσει πολύ αν απαντήσει μια και η αδερφή μου φευγει τη Δευτέρα για εκεί για 5 μήνες.
Ευχαριστώ!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Τέλος Νοεμβρίου θα πάμε στο Καστεγιόν δε λα Πλάνα για 3 μέρες με παρέα και θα το συνδυάσουμε με το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στην Βιγιαρεάλ εκείνες τις μέρες.
Ψάχνω σε ελληνικά site να βρω πληροφορίες και δεν έχει τίποτα. Θα ήθελα τα φώτα σας για την περιοχή και αν δεν αξίζει να μείνουμε κάπου αλλού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom