Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.293
Αλλά διάβολε, it's not only a matter of biology!
Βασικά it΄s only αmatter of biology όταν αναφερόμαστε στα βιολογικά φύλλα.
Ατυχέστατο το παράδειγμα του superman οκ, αλλά η άλλη που είναι non binary, μάγισα και προσφέρει και το άιμα της; , στο θέμα του φύλλου την αποδεχόμαστε και έχει βάση να το συζητήσουμε, αλλά στα υπόλοποια (πχ όπως γράφτηκε παραπάνω το να δυσφορει καποιος με το βιολογικο του φυλο με το να αισθανεται καποιος πουλι ή σουπερμαν που ενδεχομενως να ειναι και συμπτωματα καποιας ψυχωσικης διαταραχης) έιναι θέματα ψυχικής διαταραχής; ή μπαίνουν και αυτά στη κουβέντα.

Η βιολογία ανήκει στις hard sciences, ενώ η κοινωνικής ανθρωπολογία και η κοινωνιολογία όχι
και εν πάση περιπτώση θέματα βιολογικου φύλλου τα μελετά η βιολογία.
Βασικα it’s not only matter of biology γιατι ειμαστε ανθρωποι και οχι πλαγκτον για να μας οριζει η βιολογια.
Ασε που βασει βιολογιας οι ανθρωποι με αναπηρια ή οσοι δεν μπορουν να τεκνοποιησουν τι; Απορριπτονται;
Επισης εις το ονομα της βιολογιας εχουν γινει τερατα: γενοκτονιες, ολοκαυτωμα, δουλεμποριο κοκ.

Πολυ βολικο να βαζετε διπλα στο ατομο non binary και το μαγισσα προς χαριν εντυπωσιασμου. Λες και δεν ειδαμε ποσοι στρεητ ειναι παιδοφιλοι, κακοποιητες κλπ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.903
Likes
27.048
Πολυ βολικο να βαζετε διπλα στο ατομο non binary και το μαγισσα προς χαριν εντυπωσιασμου.
Μα δεν το βάλαμε εμείς. Δες το βιογραφικό της.
Και πάλι δεν μου καίγετε καρφί γιατί το τραγούδι της (για αυτό και μόνο την κρίνω) είναι πάτος και
όλα τα άλλα είναι ναχαμε να λέγαμε.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.293
Μα δεν το βάλαμε εμείς. Δες το βιογραφικό της.

Και πάλι δεν μου καίγετε καρφί γιατί το τραγούδι της (για αυτό και μόνο την κρίνω) είναι πάτος και
όλα τα άλλα είναι ναχαμε να λέγαμε.
Με ενοχλει οτι μαζι με το non binary μπηκε εσκεμμενα και η μαγεια προκειμενου να αμαυρωθει η προσωπικοτητα ολων των non binary ατομων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Προφανώς δεν διάβασες η δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα.

Το ξαναβάζω μπας και καταλάβεις ότι αυτό που έβγαζαν ήταν παραμύθα.
υγ.

1)Ευχαριστώ για το Παναγιωτάκης.
2) Ήταν από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Μου άρεσε πολύ η μουσική τους και δεν μου καιγόταν καρφί οι σχέσεις τους.
Οι περισσότεροι καλλιτέχνες μας παρουσιάζουν fake πτυχές της προσωπικότητάς τους, μην σοκαρεσαι καλέ μου @panpan
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λες και δεν ειδαμε ποσοι στρεητ ειναι παιδοφιλοι, κακοποιητες κλπ
Καλύτερα να γράφεις πόσοι και πόσες στρέιτ είναι παιδόφιλοι/παιδόφιλες, κακοποιητές κτλ γιατί αλλιώς είναι σεξιστικό. Πχ σημερινή είδηση "ΗΠΑ: Παντρεμένη καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας καταδικάστηκε σε 13 χρόνια φυλακή επειδή έκανε 30 φορές σεξ με 17χρονο."

Εκτός κι αν το πρόβλημά σου είναι αποκλειστικά με στρέιτ λευκούς ανδρές, όπως φαίνεται από προηγούμενα ποστς σου.

Τί ακριβώς υποδηλώνει ο όρος hard sciences?
Μάλλον σημαίνει ότι η μία επιστήμη είναι πειραματικά επαληθεύσιμη από τον οποιοδήποτε επιθυμεί να ελέγξει τα αποτελέσματα και τις θεωρίες της, ενώ η άλλη συνίσταται στη διατύπωση αφηρημένων θεωριών που στερούνται πολλές φορές επαφή με την αντικειμενική επιστημονική πραγματικότητα και δεν είναι συνήθως πειραματικά επαληθεύσιμες.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.293
Καλύτερα να γράφεις πόσοι και πόσες στρέιτ είναι παιδόφιλοι/παιδόφιλες, κακοποιητές κτλ γιατί αλλιώς είναι σεξιστικό. Εκτός κι αν το πρόβλημά σου είναι αποκλειστικά με στρέιτ λευκούς ανδρές όπως φαίνεται από προηγούμενα ποστς.
Το προβλημα το εχουν συνηθως οι λευκοι στρεητ ανδρες με τον εσωτερικευμενο μισογυνισμο τους προς ολες τις θηλυκοτητες και την ψευδαισθηση τους οτι εχουν εκ γενετης ανωτεροτητα και δικαιωμα να κρινουν τους αλλους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλύτερα να γράφεις πόσοι και πόσες στρέιτ είναι παιδόφιλοι/παιδόφιλες, κακοποιητές κτλ γιατί αλλιώς είναι σεξιστικό. Εκτός κι αν το πρόβλημά σου είναι αποκλειστικά με στρέιτ λευκούς ανδρές όπως φαίνεται από προηγούμενα ποστς.
Προκειμένου να αποφύγουμε το ποσοι-ες-α παιδοφιλοι-ες-α χρησιμοποιούμε το αρσενικό γένος που συμπίπτει με το γένος της λέξης άνθρωπος στα ελληνικά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το προβλημα το εχουν συνηθως οι λευκοι στρεητ ανδρες με τον εσωτερικευμενο μισογυνισμο τους προς ολες τις θηλυκοτητες και την ψευδαισθηση τους οτι εχουν εκ γενετης ανωτεροτητα και δικαιωμα να κρινουν τους αλλους.
Αφού δεν γεννήθηκαν τυχαία έτσι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.582
Likes
8.293
Μάλλον σημαίνει ότι η μία επιστήμη είναι πειραματικά επαληθεύσιμη από τον οποιοδήποτε επιθυμεί να ελέγξει τα αποτελέσματα και τις θεωρίες της, ενώ η άλλη συνίσταται στη διατύπωση αφηρημένων θεωριών που στερούνται πολλές φορές επαφή με την αντικειμενική επιστημονική πραγματικότητα και δεν είναι συνήθως πειραματικά επαληθεύσιμες.
Πες μου οτι δεν εχεις ιδεα χωρις να μου πεις ότι δεν εχεις ιδεα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.736
Likes
11.788
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάλλον σημαίνει ότι η μία επιστήμη είναι πειραματικά επαληθεύσιμη από τον οποιοδήποτε επιθυμεί να ελέγξει τα αποτελέσματα και τις θεωρίες της, ενώ η άλλη συνίσταται στη διατύπωση αφηρημένων θεωριών που στερούνται πολλές φορές επαφή με την αντικειμενική επιστημονική πραγματικότητα και δεν είναι συνήθως πειραματικά επαληθεύσιμες.
Σκέφτομαι τις άπειρες εργατοώρες που έχω αφιερώσει (όπως και πολλοι πολλοί ακόμα συνάδελφοι) μέσα στα χρόνια για να διεξάγω έρευνες (τεκμηριωμένες, δημοσιευμένες, παρουσιασμένες σε συνέδρια κλπ κλπ) και με θλίβει απίστευτα ότι εν έτει 2024 για πολύ κόσμο η κοινωνική έρευνα δε θεωρείται έρευνα κι ότι όσοι τη διεξαγουμε είμαστε αλαφροΐσκιωτοι που αμπελοφιλοσοφούμε στην Πνύκα.

Και να πω ότι βρισκόμασταν σε κάνα φόρουμ για τον Ολυμπιακό ή την Παοκαρα που το πνευματικό επίπεδο των συμμετεχόντων είναι αντίστοιχο ανθρώπου των σπηλαίων να πω πάει στο καλό, να τα διαβάζεις όμως σε μια ταξιδιωτική κοινότητα που περιμένεις μεγαλύτερη ενημέρωση είναι στενάχωρο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
3.495
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
ενώ η άλλη συνίσταται στη διατύπωση αφηρημένων θεωριών που στερούνται πολλές φορές επαφή με την αντικειμενική επιστημονική πραγματικότητα και δεν είναι συνήθως πειραματικά επαληθεύσιμες.
Ενημερωτικά και ως έχοντας τέτοιο background και επειδή μάλλον δεν γνωρίζετε τις κοινωνικές επιστήμες, σας ενημερώνω ότι και η κοινωνιολογία και η κοινωνική ανθρωπολογία έχουν αναπτύξει και μεθοδολογίες και τεχνικές έρευνας πάνω σε διάφορα φαινόμενα που άπτονται ευρύτερα της κοινωνίας. Υπάρχουν γενικά διάφορα εργαλεία, αλλά και τεχνικές έρευνας που εφαρμόζουν. Δεν είναι επ'ουδενί διατύπωση αφηρημένων εννοιών!!! Και είναι πολύ προσβλητικό από μέρους σας, να απαξιώνετε a priori μια επιστήμη/επιστήμες τη στιγμή που δεν τις γνωρίζετε και να αναπαραγάγετε το γνωστό νεοελληνικό "ξερολακισμό", του τύπου έχω άποψη για όλα (ακόμα και για πράγματα για τα οποία μάλλον δεν έχω ιδέα)
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.171
Likes
41.567
Μάλλον σημαίνει ότι η μία επιστήμη είναι πειραματικά επαληθεύσιμη από τον οποιοδήποτε επιθυμεί να ελέγξει τα αποτελέσματα και τις θεωρίες της, ενώ η άλλη συνίσταται στη διατύπωση αφηρημένων θεωριών που στερούνται πολλές φορές επαφή με την αντικειμενική επιστημονική πραγματικότητα και δεν είναι συνήθως πειραματικά επαληθεύσιμες.
Το να πιστευει καποιος σημερα οτι υπαρχει αντικειμενικη επιστημονικη πραγματικοτητα κι οχι αντικειμενικες θεωριες που ισχυουν εως οτου καταρριφθουν απο νεες πιο επιτυχημενες ειναι ενδειξη ημιμαθειας, οπως οι επιστημονες του μεσαιωνα που θεραπευαν τα παντα με αφαιμαξεις και αυτο ηταν η αντικειμενικη επιστημονικη πραγματικοτητα για την εποχη τους, ενω ηταν απλα μια θεωρια.
Συνεχιστε.
 
Last edited:
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom