Eurovision 2024

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Nikos86

Member
Μηνύματα
554
Likes
4.110
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Εδω μπορει να δειξει το πώς πρεπει να αισθανεσαι...
Εγώ ξέρω πως αισθάνομαι. Να μάθω αν είμαι ανθεκτικός στα ναρκωτικά θέλω. Να συνεχίσω ή το ρίσκο είναι μεγάλο? 😉😁
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο λυσενκοϊσμός ζει και βασιλεύει - ακόμα και σήμερα. Άσε που ειμαι υπέρ το δέον γέρων ώστε να ξέρω πλέον να μην χάνω ούτε ανθυποθερμιδα για κλικ σε κουβέντα με στρατευμένους ως του πιγκάλ του καμπινέ τους, μανιχαϊστες μέχρι μυελού και αντουανετειους/ αντουανετειες/ αντουανετεια πνευματικά υψηλοτατους που θεωρούν ημάς αφ' υψηλού ως λούμπεν της σκέψης.
Τον είχα ξεχάσει το σύντροφο Λυσένκο.😛

Πάντως συμφωνώ, όπου βλέπω διαστρέβλωση επιστημονικών δεδομένων, φανατισμό, απαξίωση της αντίθετης άποψης το μυαλό μου πάει αυτόματα σε εκείνες τις ιστορικές εποχές.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Τον είχα ξεχάσει το σύντροφο Λυσένκο.😛

Πάντως συμφωνώ, όπου βλέπω διαστρέβλωση επιστημονικών δεδομένων, φανατισμό, απαξίωση της αντίθετης άποψης το μυαλό μου πάει αυτόματα σε εκείνες τις ιστορικές εποχές.
1ο ατοπο) Συγκρινεις τα σιτηρα του σκανδαλου Λυσενκο με τον ανθρωπο ο οποιος εχει, σε αντιθεση με τα σιτηρα, συναισθηματα και σκεψη (καποιοι απο εμας εστω) και αρα ως εκ τουτου το ανθρωπινο ειδος δεν γινεται να προσδιοριστει μονο βασει βιολογιας και λοιπων "hard sciences".
2ο ατοπο) Το 1950κατι εγινε η αποπειρα οι σποροι να μετατραπουν απο χειμερινoυς σε καλοκαιρινους αλλα δεν πετυχε. Το γεγονος οτι σημερα εχουμε καρπουζια χωρις κουκουτσια και αρα εχουμε επεμβει στην βιολογια, εκει που ο Λυσενκο απετυχε, πώς σου φαινεται?
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Το γεγονος οτι σημερα εχουμε καρπουζια χωρις κουκουτσια και αρα εχουμε επεμβει στην βιολογια,
Η δημιουργία καρπουζιών χωρίς κουκούτσια είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων και δημιουργίας
υβριδίων που είναι τομέας της Γεωπονίας. Δεν είναι γενετικά τροποποιημένα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Η δημιουργία καρπουζιών χωρίς κουκούτσια είναι αποτέλεσμα διασταυρώσεων και δημιουργίας
υβριδίων που είναι τομέας της Γεωπονίας. Δεν είναι γενετικά τροποποιημένα.
Ωραια ασε τα καρπουζια και πες μας για τον γενετικως τροποποιημενο σολωμο και το γενετικως τροποποιημενο κοτοπουλο...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Σε αντίστοιχο θέμα που θα ανοιχτεί. Εδώ είναι για την Γιουροβίζιον.
Τόσο κόπο έκανε η Katkats να καθαρίσει το θέμα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.907
Likes
27.076
Σήμερα δημιούργησα νεο θέμα Off topic που ήταν κλειστό για τρια χρόνια και διεγράφει.
Προφανώς είναι αρχή του φόρουμ την οποία την σέβομαι και σταματώ εδώ.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
615
Likes
2.532
Ωραια ασε τα καρπουζια και πες μας για τον γενετικως τροποποιημενο σολωμο και το γενετικως τροποποιημενο κοτοπουλο...
Πόσο αστείο είναι που όσοι διαστρεβλώνουν έννοιες του τι είναι φυσικό και τι είναι βιολογία, μετά πάνε κ τρώνε ο,τι τρώνε που η πλειοψηφία είναι φτιαγμένα από ανθρώπινη παρέμβαση, είτε με διασταυρώσεις είτε μέσω εργαστηρίου. Αλλά εκεί οκ, είναι η στομαχάρα τους που γεμίζει ώστε μετά να αράζουν χωνεύοντας και ξερνώντας 'αποψεις' περί φύλου και κοινωνιολογίας. Εκεί η φύση και η βιολογία με τον τρόπο που την χρησιμοποιούν για να ερμηνεύσουν κάπου τον αποπατο των 'αποψεων' τους πάνε περίπατο γιατί εκεί δεν συμφέρει.

Κουραστικό κ θλιβερό το 2024 να συζητάμε ακόμα πράγματα που είναι εκτός συζήτησης γιατί δεν είναι ζητήματα άποψης αλλά θεμελιώδη δικαιώματα και επιστημονικά υποστηριζόμενα (ναι, οι κοινωνικές, ανθρωπιστικές κ ψυχικές επιστήμες είναι σοβαρές επιστήμες που αν δεν υπήρχαν θα είμαστε χαμένοι).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.625
Likes
8.385
Πόσο αστείο είναι που όσοι διαστρεβλώνουν έννοιες του τι είναι φυσικό και τι είναι βιολογία, μετά πάνε κ τρώνε ο,τι τρώνε που η πλειοψηφία είναι φτιαγμένα από ανθρώπινη παρέμβαση, είτε με διασταυρώσεις είτε μέσω εργαστηρίου. Αλλά εκεί οκ, είναι η στομαχάρα τους που γεμίζει ώστε μετά να αράζουν χωνεύοντας και ξερνώντας 'αποψεις' περί φύλου και κοινωνιολογίας. Εκεί η φύση και η βιολογία με τον τρόπο που την χρησιμοποιούν για να ερμηνεύσουν κάπου τον αποπατο των 'αποψεων' τους πάνε περίπατο γιατί εκεί δεν συμφέρει.

Κουραστικό κ θλιβερό το 2024 να συζητάμε ακόμα πράγματα που είναι εκτός συζήτησης γιατί δεν είναι ζητήματα άποψης αλλά θεμελιώδη δικαιώματα και επιστημονικά υποστηριζόμενα (ναι, οι κοινωνικές, ανθρωπιστικές κ ψυχικές επιστήμες είναι σοβαρές επιστήμες που αν δεν υπήρχαν θα είμαστε χαμένοι).
Το αστειο ειναι οτι φερουν ως επιχειρημα επιστημονικα δεδομενα 70 ετων πριν τα οποια στην σημερινη εποχη δεν ισχυουν εφοσον εχουμε καταφερει να επεμβαινουμε στην βιολογια.
Αλλα ακομα πιο αστειο ειναι οτι εξακολουθουν να μην λαμβανουν υποψιν οτι ο ανθρωπος εκτος απο dna ειναι και ψυχη και συναισθηματα και αυτο μας διαφοροποιει απο αλλα ειδη.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
757
Likes
268
Εννοείται πως οι κοινωνικές επιστήμες έιναι μια χαρά επιστήμες, σημαντικότατες και με πολύτιμο έργο που συνεχώς αυξάνεται σε ποιότητα και ποσότητα τις τελευταίες δεκαετίες.

Επίσης, εννόεται πως ο όρος hard sciences είναι δόκιμος, αλλά αυτό δε σημαίνει καμία απαξίωση για τις κοινωνικές επιστήμες.... κάποιοι μπορεί να το χρησιμοποιούν χωρίς όμως να προκύπει από κάπου ότι ισχύει.


Ο όρος hard και soft science έχει να κάνει με τη φύση της κάθε επιστήμης και της μεθοδολογίας που χρησιμοποιεί και είναι για να κατατάξει τις επιστήμες στις διάφορες κατηγορίες και όχι να τις εγκρίνει ή να τις απορίψει.
Δε δηλώνει δλδ το κατά πόσο ένας κλάδος αποτελεί επιστήμη ή όχι.

μερικά λινκ
An Analysis of the Differences Between 'Hard' and 'Soft' Sciences

https://scholar.harvard.edu/files/shapin/files/hs_final_online.pdf



Αν κάποιος είναι ανάπηρος ή δε μπορεί να κάνει παιδι ΔΕΝ απορίπτεται απο τη Βιολογία και δε ξέρω και πως προέκυψε αυτή η άποψη.

Επίσης η βιολογία δεν απορίπτει κανένα που αυτοπροσδιορίζεται ως non-binary λη όπως αλλιώς επιθυμεί.

και ούτε μπορώ να καταλάβω τι παει να πει στο ονομα της βιολογίας έγιναν εγκλήματα. Διάφοροι εκλήματίες ανα τους αιώνες έχουν επικαλεστεί σχεδόν οτιδήποτε για να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους.
Το θέμα όμως του ΒΙΟΛΟΓΙΚΟΥ φύλλου (όχι του κοινωνικού) είναι αντικείμενο μελέτης της βιολογίας.

και θέματα ειδικά στα οποία υπάρχει επιστημονική συναίνεση καθόλου δε μπορούν να επηρεαστούν απο προκαταλήψεις όσον αφορά το σήμερα. Στο παρελθόν γινόταν, αλλά πλέον είναι τέτοια τα εργαλεία και ο έλεγχος, που το κάνει σχεδόν αδύνατο.
Τονίζω το συναίνεση, γιατί μεμονομένες έρευνες ή επιστήμονες μπορούν να πουν το οτιδήποτε.

Η σεξουαλικότητα (από όσο έχω ψάξει τουλάχιστο) βάση τη βιολογία είναι όντως ρευστή, αυτό δείχνουν πληθόρα στοιχείων και για τον άνθρωπο και για διάφορα άλλα έιδη.
Τα ανθρώπινα φύλλα όμως δεν είναι ρευστά.

Τώρα, αν με το non'binary εννούν, σεξουαλικά , οτι δεν εντάσονται στο δίπολο, straight άντρας - στρέιτ γυναίκα, αυτό οκ.
Αλλά αν εννοείται ότι υπάρχει και κάποιο άλλο βιολογικο φυλο στο ανθρώπινο είδος, τότε τι να πω... ας μας παραθέσουν τα στοιχεία αυτοί που το επικαλούνται. Μιλάμε για βιολογικό φύλο και όχι το πως αισθάνεται ο καθένας.

Η βιολογία την ύπαρξη σούπερμαν και μάγων την απορίπτει ξεκάθαρα.
Ασχέτως αν αποδεδειγμένα έχουν υπάρξει άνθρωποι που ένιωθαν μάγοι ή μάγισες, (ίσως σουπερμαν, δε ξέρω..όλα τα έχουμε δει.)
Αυτό δε σημαίνει ότι όσοι νιώθουν non binary θα τους κάψουμε στη πυρά, έλεος δλδ.

εκεί αφορά η αναφορά στο προηγούμενο ποστ περι μάγων και όχι για να μειώσει τα non binary άτομα.

Με το ότι η βιολογία είναι hard science εννοώ για παράδειγμα ότι οι βιολογικόι σου γονείς, είναι συγκεκριμένοι και μάλιστα 2.
Οι κοινωνικοί σου, μπορεί να είναι χιλιάδες, αλλά όταν κάνεις τεστ dna gia να δείς αν το παιδί ειναι δικό σου, έιτε είναι είται δεν έιναι. Φυσικά αυτό στο μέλον μπορεία να αλλάξει. Πάντα μιλάμε για τα μέχρι τώρα δεδομένα.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.739
Likes
11.834
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τώρα, αν με το non'binary εννούν, σεξουαλικά , οτι δεν εντάσονται στο δίπολο, straight άντρας - στρέιτ γυναίκα, αυτό οκ.
Αλλά αν εννοείται ότι υπάρχει και κάποιο άλλο βιολογικο φυλο στο ανθρώπινο είδος, τότε τι να πω... ας μας παραθέσουν τα στοιχεία αυτοί που το επικαλούνται. Μιλάμε για βιολογικό φύλο και όχι το πως αισθάνεται ο καθένας.
Όχι, ο όρος non binary δεν αφορά σεξουαλικό προσανατολισμό, αλλά ταυτότητα φύλου.
Για να το κάνουμε πιο κατανοητό, είναι κάτι ανάλογο με τα τρανς άτομα.
Στα τρανς άτομα έχει αποδοθεί ένα φύλο κατά τη γέννηση, σύμφωνο με τη βιολογία.
Όμως τα άτομα αυτά δεν ανταποκρίνονται σε αυτό το φύλο σε οτιδήποτε άλλο πέρα της βιολογίας.
Κάποια κάνουν φυλομετάβαση μέσω ορμονών, άλλα προχωρούν και σε επεμβάσεις (χωρίς απαραίτητα να προχωρήσουν σε όλες όσες μπορούν), άλλα μπορεί να μην προχωρήσουν σε τέτοιου είδους φυλομετάβαση, αλλά να περιοριστούν στις αλλαγές με τις οποίες νιώθουν άνετα. Στα παιδιά δε γίνεται ιατρική φυλομετάβαση (παρότι βάσει βιβλιογραφίας υποστηρίζεται η κοινωνική φυλομετάβαση), αλλά συνήθως λαμβάνουν αναστολείς ήβης, ούτως ώστε να μην αποκτήσουν έντονη δυσφορία με το σώμα τους, μέχρι να μπορέσουν να προχωρήσουν σε ορμονική/επεμβατική φυλομετάβαση.

"Μα μπορεί να γνωρίζει ένα παιδί 10 ετών ότι είναι τρανς;"
Φυσικά και μπορεί, το έχω δει με τα μάτια μου στη δουλειά μου.
Όπως εγώ όταν ήμουν 10 χρόνων ήξερα ότι είμαι κορίτσι, έτσι κι εκείνο ξέρει ότι παρότι το φωνάζουν Γιάννη πχ, είναι κορίτσι.
"Κι αν αλλάξει γνώμη;"
Για την εξαιρετικά σπάνια περίπτωση που "αλλάξει γνώμη", όπως προανέφερα δε γίνεται ιατρική φυλομετάβαση σε ανήλικα άτομα, αλλά λαμβάνουν αναστολείς ήβης.

Τα non binary άτομα, όπως και τα τρανς άτομα, αντιλαμβάνονται επίσης ότι δεν ανήκουν στο φυλο που τους αποδόθηκε κατά τη γέννηση, αλλά την ίδια στιγμή δεν ταυτίζονται ούτε με το "αντίθετο".

Δεν θα χρησιμοποιήσω τη λέξη "αισθάνονται", θα πω "δεν ταυτίζονται", "δεν ανήκουν" σε κανένα από τα δύο βιολογικά φύλα.
Η λέξη "αισθάνονται" μειώνει την ουσία της ύπαρξής τους, ή ακόμα και εμμέσως ταυτίζει την ταυτότητα φύλου με πολύ σοβαρές ψυχικές διαταραχές (το κλασικό "αστειάκι" αισθάνεται δέντρο, πορτατίφ και άλλες γελοιότητες που κατα καιρούς διαβάζω).

Ελπίζω να βοήθησα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.613
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom