First Time Solo Traveling: Καλύτεροι - Ασφαλέστεροι Προορισμοί

ayahuasca97

New Member
Μηνύματα
2
Likes
6
Γειά χαρά σε όλους :heart: για το πρώτο μου θέμα σε αυτό το forum θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση περί solo traveling. Συγκεκριμένα θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τους πιο ασφαλείς προορισμούς σε όλο τον κόσμο και γενικά ιδανικούς για σόλο ταξιδιώτες.

Εμένα ουσιαστικά στόχος μου είναι να ταξιδέψω σε κάτι πολύ τροπικά μέρη, φάση Αφρική στη Γκάνα και στη Μποτσουάνα κλπ ή Ασία, Ινδία, Μπαχρέιν κλπ κλπ. Να ανοίξει το μάτι μου, να δω κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχω συνηθίσει. Όμως μόνη μου και για πρώτη φορά νιώθω λίγο κάπως έτσι να αρχίσω απλά να πάω, διότι βασικά θα έχω παρά πολλά πράγματα στο κεφάλι μου να σκέφτομαι, κυρίως περί ασφάλειας. Δεν έχω και κάποιον γνωστό σε αυτές τις χώρες, οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Είδα το Global Peace Index και ανακάλυψα ότι υπάρχουν αρκετοί προορισμοί στην Ασία και Αφρική που είναι και πιο ασφαλείς από την Ελλάδα, όμως και πάλι κάτι μέσα μου με σταματά. Δεν νιώθω τόσο έτοιμη.

ΟΠΌΤΕ σκέφτηκα να αρχίσω σιγά σιγά να ταξιδεύω μόνη μου, να συνηθίσω. Με φίλους έχω ταξιδέψει και εξωτερικό κλπ, όμως μόνη μου γενικά δε το συνηθίζω. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω κάνα ταξιδάκι μόνη τον Σεπτέμβριο στη Πορτογαλία συγκεκριμένα, που μου φαίνεται αρκετά φιλική χώρα. Εσείς θα τη προτείνατε για solo female first-time traveler (σιδηρόδρομος xD) ;!

For context, είμαι 26 χρονών :)
 

JohZio

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Τον περασμένο Νοέμβριο ταξίδεψα Κίνα. Beijing - Gubei - Shanghai - Suzhou. Πρίν το ταξίδι είχα και εγώ διάφορες σκέψεις και αγχος για την συνεννόηση αλλά και την ασφάλεια, γενικά το solo travelling έχει άγχος ( το πρώτο μου εκτός ευρώπης) αλλα στην πορεία σου φέυγει αρκετά ειδικά στην σημερινή εποχή που υπάρχει πληθώρα πληροφοριών για προορισμούς, διαμονή και τοποθεσίες.

Στην Κίνα πάντως, όπως διαπίστωσα, η ασφάλεια είναι το τελευταίο που απασχολεί κάποιον, πέρα απο απάτες με τιμές σε κάποια μέρη, δέν νοιώθεις κανέναν φόβο, με τέτοια αστυνόμευση και μέτρα ασφαλείας και παρακολούθησης που υπάρχουν σε όλη την χώρα.

Σίγουρα κάποιοι προορισμοί είναι πολύ πιο ασφαλείς απο άλλους, οπότε ξεκινώντας απο αυτούς παίρνεις μια καλή γεύση solo traveling για αρχή!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Γειά χαρά σε όλους :heart: για το πρώτο μου θέμα σε αυτό το forum θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση περί solo traveling. Συγκεκριμένα θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τους πιο ασφαλείς προορισμούς σε όλο τον κόσμο και γενικά ιδανικούς για σόλο ταξιδιώτες.

Εμένα ουσιαστικά στόχος μου είναι να ταξιδέψω σε κάτι πολύ τροπικά μέρη, φάση Αφρική στη Γκάνα και στη Μποτσουάνα κλπ ή Ασία, Ινδία, Μπαχρέιν κλπ κλπ. Να ανοίξει το μάτι μου, να δω κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχω συνηθίσει. Όμως μόνη μου και για πρώτη φορά νιώθω λίγο κάπως έτσι να αρχίσω απλά να πάω, διότι βασικά θα έχω παρά πολλά πράγματα στο κεφάλι μου να σκέφτομαι, κυρίως περί ασφάλειας. Δεν έχω και κάποιον γνωστό σε αυτές τις χώρες, οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Είδα το Global Peace Index και ανακάλυψα ότι υπάρχουν αρκετοί προορισμοί στην Ασία και Αφρική που είναι και πιο ασφαλείς από την Ελλάδα, όμως και πάλι κάτι μέσα μου με σταματά. Δεν νιώθω τόσο έτοιμη.

ΟΠΌΤΕ σκέφτηκα να αρχίσω σιγά σιγά να ταξιδεύω μόνη μου, να συνηθίσω. Με φίλους έχω ταξιδέψει και εξωτερικό κλπ, όμως μόνη μου γενικά δε το συνηθίζω. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω κάνα ταξιδάκι μόνη τον Σεπτέμβριο στη Πορτογαλία συγκεκριμένα, που μου φαίνεται αρκετά φιλική χώρα. Εσείς θα τη προτείνατε για solo female first-time traveler (σιδηρόδρομος xD) ;!

For context, είμαι 26 χρονών :)
Πρωτο ταξιδι μονη? Θα πρεπει να κανεις κατι ξεχωριστο, αλλα ολα εξαρτωνται απο το ποσες μερες διαθετεις.
Απο το νικνεημ φανταζομαι οτι θα ηθελλες να κανεις κατι προς λατινικη αμερικη, αν εχεις τουλαχιστον 2 εβδομαδες κανε ενα μεγαλο ταξιδι ας πουμε Γιουκαταν στο Μεξικο που ειναι ευκολο κ ασφαλες.
Ευρωπη για λιγες μερες δεν θα πηγαινα ποτε μονος γτ θα επλητα.
Αλλα να γνωρισεις διαφορετικους πολιτισμους μονος κ παλι μονος.
Εγω πρωτη φορα παρατησα την δουλεια μου και εφυγαΝοτιο Αμερικη χωρις να εχω βγει ποτε απο ελλαδα χωρις να ξερω ισπανικα και γυρισα σε 6 χωρες σε 3 μηνες.
Αν μεινεις σε χοστελς ευκολο να γνωρισεις παρεες εκει .
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έχουμε κάνει ολόκληρη εκπομπή μελών εδώ στο travel stories :

Τα ταξίδια σόλο λέμε ναι!! Είναι ένα δώρο προς τον εαυτό μας που μόνο καλύτερους θα μας κάνει !
 

L33T

Member
Μηνύματα
59
Likes
98
Επόμενο Ταξίδι
μακάρι "Japan"
Ταξίδι-Όνειρο
σίγουρα "Japan"
Εγώ , ακόμα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να πάω μόνος Ιαπωνία. (Όνειρο ζωής) είμαι στην φάση που μαζεύω τα λεφτά χωρίς να έχω πάρει πλήρη απόφαση .
Πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης... οπότε σε καταλαβαίνω...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γειά χαρά σε όλους :heart: για το πρώτο μου θέμα σε αυτό το forum θα ήθελα να ανοίξω συζήτηση περί solo traveling. Συγκεκριμένα θα ήθελα τα φώτα σας όσον αφορά τους πιο ασφαλείς προορισμούς σε όλο τον κόσμο και γενικά ιδανικούς για σόλο ταξιδιώτες.

Εμένα ουσιαστικά στόχος μου είναι να ταξιδέψω σε κάτι πολύ τροπικά μέρη, φάση Αφρική στη Γκάνα και στη Μποτσουάνα κλπ ή Ασία, Ινδία, Μπαχρέιν κλπ κλπ. Να ανοίξει το μάτι μου, να δω κάτι πολύ διαφορετικό από αυτά που έχω συνηθίσει. Όμως μόνη μου και για πρώτη φορά νιώθω λίγο κάπως έτσι να αρχίσω απλά να πάω, διότι βασικά θα έχω παρά πολλά πράγματα στο κεφάλι μου να σκέφτομαι, κυρίως περί ασφάλειας. Δεν έχω και κάποιον γνωστό σε αυτές τις χώρες, οπότε θα είναι ακόμα πιο δύσκολα. Είδα το Global Peace Index και ανακάλυψα ότι υπάρχουν αρκετοί προορισμοί στην Ασία και Αφρική που είναι και πιο ασφαλείς από την Ελλάδα, όμως και πάλι κάτι μέσα μου με σταματά. Δεν νιώθω τόσο έτοιμη.

ΟΠΌΤΕ σκέφτηκα να αρχίσω σιγά σιγά να ταξιδεύω μόνη μου, να συνηθίσω. Με φίλους έχω ταξιδέψει και εξωτερικό κλπ, όμως μόνη μου γενικά δε το συνηθίζω. Σκέφτηκα λοιπόν να κάνω κάνα ταξιδάκι μόνη τον Σεπτέμβριο στη Πορτογαλία συγκεκριμένα, που μου φαίνεται αρκετά φιλική χώρα. Εσείς θα τη προτείνατε για solo female first-time traveler (σιδηρόδρομος xD) ;!

For context, είμαι 26 χρονών :)
Έχεις χρόνο, είσαι μικρή ακόμα, όλα θα γίνουν. Κάνε την αρχή.

Ναι, η Πορτογαλία είναι καλή περίπτωση για αρχή, έχει πολλούς solo. Κλείσε hostel για τις 3-4 πρώτες μέρες (και όχι, μόνο hostel, απολύτως τίποτε άλλο), βγάλε ένα αεροπορικό για Λισαββώνα, και πήγαινε.
Προτείνω το GoodMorning Solo Traveller" Hostel στη Λισαββώνα, που είναι αρκετά "social" για να δημιουργήσεις αμέσως μια διεθνή παρέα.

Άλλη καλή περίπτωση είναι τα βαλκάνια ή η Βουδαπέστη. Έχει κι εκεί πολλούς solo. Απέφυγε hostel σε Γαλλία/Γερμανία/Αγγλία γιατί έχει πολούς domestic πιτσιρικάδες που πάνε απλώς για να τα πιούνε.

Εκτός ευρώπης καλύτερα ας είναι το επόμενο βήμα. Υπό κανονικές συνθήκες θα πρότεινα Ισραήλ για ξεκίνημα, αλλά δεν έχουμε κανονικές συνθήκες. Αλλά μην πας στην άκρη της γης χωρίς την παραμικρή εμπειρία από solo travel και hostels.
 

depo

Member
Μηνύματα
68
Likes
160
Επόμενο Ταξίδι
Βερόνα
Ταξίδι-Όνειρο
νησί του Πάσχα
Εγώ , ακόμα προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου να πάω μόνος Ιαπωνία. (Όνειρο ζωής) είμαι στην φάση που μαζεύω τα λεφτά χωρίς να έχω πάρει πλήρη απόφαση .
Πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης... οπότε σε καταλαβαίνω...
Η Ιαπωνία είναι πολύ καλή επιλογή για solo travelling. Ασφαλής και εύκολη σε όλα. Έχω πάει και μόνη και οικογενειακά και πέρασα εξίσου καλά και τις δύο φορές.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κι εγώ θα πρότεινα για αρχή κάποιο ταξίδι πιο κοντά για λίγες μέρες για να ψηθείς στο οργανωτικό κομμάτι.

Πλέον στην Ευρώπη, ειδικά στις μεγάλες πόλεις, υπάρχουν πάρα πολλά meetup events, μπορείς να γνωρίσεις πολύ κόσμο εύκολα. Δεν χρειάζεται να μείνεις σε χοστελ γι'αυτό. Πορτογαλία για πρώτο σόλο ταξίδι μου ακούγεται καλό.

Καλή αρχή στα σόλο ταξίδια!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.433
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Προσωπικά ξεκίνησα τα σόλο ταξίδια γύρω στα 26 μου, και όλα έγιναν κλιμακωτά ως προς τη δυσκολία. Πρώτο ταξίδι, Στοκχόλμη όπως το κατέγραψα εδώ : Σουηδία - Το Σύνδρομο της Στοκχόλμης.
Το 2011 όπου ήμουν ήδη μέλος του φορουμ.
Το επόμενο μοναχικό ταξίδι κανόνισα να έχει μεγαλύτερο βαθμό δυσκολίας, έτσι πήγα ένα χρόνο αργότερα Ρίγα, Ταλίν, Ελσίνκι και Βίλνιους. Πέρασα υπέροχα και συνέχισα με Κωνσταντινούπολη, Μιλάνο, Μόναχο, και κάποια ημί-σόλο όπου συναντούσα φίλες και έκανα σκέλη των ταξιδιών μόνη μου.
Το 2015 αποφάσισα να βγω εκτός της ασφαλούς Ευρώπης και πήγα μόνη στην Αρμενία. Και εκεί πέρασα υπέροχα οπότε έθεσα ακόμα μεγαλύτερο στόχο :
Κολομβία , 2017. Ένα ταξίδι βαθιάς ενδοσκόπησης μέσα από τις δυσκολίες του οποίου επιβεβαίωσα αυτό που ξέρουμε καλά όλες οι σόλο τραβελερς, πόσο ικανές και ανεξάρτητες είμαστε :)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.269
Κάνουμε σόλο ταξίδια και για να μείνουμε μόνοι. Μακριά από παρέες γονείς φίλους... Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίσουμε κόσμο στα ταξίδια μας. Τρώμε μόνοι μας πάμε σε μπαρ μόνοι μας.
Τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας.
Διαφορετικά θα το ονομάζαμε ταξιδεύω προς αναζήτηση παρέας.
Δεν έχω κάθε μέρα την πολυτέλεια να ξυπνάω κι να μην δίνω λογαριασμό για το που θα πάω η να μην έχω κανένα ραντεβού.
Σουπερ σόλο φιλική χωρά για αρχή η Ιαπωνία. Για κοντινό προορισμό το Βελιγράδι. Πολλά εστιατόρια έχουν μεμονωμένους επισκέπτες για φαγητό για παράδειγμα.
Όλες οι μεγαλοπόλεις είναι σόλο φιλικές επίσης.
Παρέες βρίσκεις παντού αν είναι αυτός ο σκοπός του ταξιδιού.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Κάνουμε σόλο ταξίδια και για να μείνουμε μόνοι. Μακριά από παρέες γονείς φίλους... Δεν είναι απαραίτητο να γνωρίσουμε κόσμο στα ταξίδια μας. Τρώμε μόνοι μας πάμε σε μπαρ μόνοι μας.
Τα βρίσκουμε με τον εαυτό μας.
Διαφορετικά θα το ονομάζαμε ταξιδεύω προς αναζήτηση παρέας.
Δεν έχω κάθε μέρα την πολυτέλεια να ξυπνάω κι να μην δίνω λογαριασμό για το που θα πάω η να μην έχω κανένα ραντεβού.
Σουπερ σόλο φιλική χωρά για αρχή η Ιαπωνία. Για κοντινό προορισμό το Βελιγράδι. Πολλά εστιατόρια έχουν μεμονωμένους επισκέπτες για φαγητό για παράδειγμα.
Όλες οι μεγαλοπόλεις είναι σόλο φιλικές επίσης.
Παρέες βρίσκεις παντού αν είναι αυτός ο σκοπός του ταξιδιού.
Δε γίνεται να ταξιδεύεις για βδομάδες ή μήνες και να μη μιλήσεις σε άνθρωπο. Ταξιδι για να τα βρείς με τον εαυτό σου κάνεις για μια βδομάδα το πολύ (και μιλάει κάποιος που το έχει κάνει ΠΑΡΑ πολύ, μιλάμε για εκατοντάδες solo ταξίδια σε όλες τις ηπείρους).
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.269
Δε γίνεται να ταξιδεύεις για βδομάδες ή μήνες και να μη μιλήσεις σε άνθρωπο. Ταξιδι για να τα βρείς με τον εαυτό σου κάνεις για μια βδομάδα το πολύ (και μιλάει κάποιος που το έχει κάνει ΠΑΡΑ πολύ).
Ο καθένας με τις παραξενιές του.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom