Γενικά Γερμανία Flixbus Γερμανία

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Παιδια καλησπερα ! Λοιπον τον Οκτ-Νοεμβρη κανονιζω να παω στο Ροζερχαιμ , που ειναι πολυ κοντα στο Μοναχο γιατι μενει εκει ο κολλητος μου ! Σκεφτομαστε να κανουμε ενα μεγαααλο tour 10-15 ημερων κ μετα να γυρισουμε Ελλαδα.Ολο αυτο ομως να βγει ενα budget 400-550$ ...(hostels...)

Σκεφτομαι να μεινουμε πχ 4-5 μερες στο Ροζερχαιμ και να παμε Μοναχο συνεχεια αφου ειναι κοντα και μετα να ξεκινησουμε με flixbus για διαφορες πολεις και μετα να γυρισουμε Αθηνα αεροπορικως !

Πχ καπως ετσι : Ροζερχαιμ (θα μενουμε)-Μοναχο 4-5 μερες διαμονη εχουμε σπιτι αρα οχι εξοδα,

Μετα flixbus για Ζυριχη μενουμε 1-2 βραδια
Μετα flixbus για Στρανσβουργο μενουμε ..(1-2 βραδια ??)
Μετα flicbus για Λουξεμβουργο μενουμε ..(1-2 βραδια??)
Μετα flicbus για Βρυξελλες και φευγουμε απο εκει που εχει φθηνα εροπορικα για Αθηνα

Το θεωρειτε οκ? σε Ηostels θα μένουμε για 1 η 2 βραδια στην καθε πολη θα δουμε αναλογα..Ξερω χειμωνας θα εχει κρυο κτλ απλα ε θελω ενα μεγαλο ταξιδι γιατι δεν εχω παει και πουθενα ...

Πχ αλλο προγραμμα:

Ροζερχαιμ-Μοναχο (4-5 μερες) και μετα απο εκει να επισκευτουμε Σαλτσμπουργκ , μετα Ζυριχη και μετα Μιλανο(flixbus ολα) ...κ να φυγουμε για Αθηνα απο εκει...

Ολα αυτα που λεω ειναι προχειρα που σκεφτομαι απο Μοναχο , προσπαθω να κανω ενα προγραμμα φθηνο (...400-550) τα παντα ολα μεσα ...Οποιος μπορει να δωσει ιδεες ή προγραμμα ειμαι τεερμα ανοιχτος !
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Καταρχής για Flixbus, έχε υπόψιν σου και την "προσφορά" 99 ευρώ για 5 διαδρομές :
https://interflix.flixbus.com/?wt_eid=2152036705343361829&wt_t=1525939802687
Βολεύει, καθώς δε χρειάζεται να κλείσετε πολύ νωρίς τις διαδρομές και θα σας βγει η τιμή fixed.
Θα έβγαζα εκτός τη Ζυρίχη λόγω κόστους, καθώς προτεραιότητά σας είναι το low budget.
Επίσης το Λουξεμβούργο (δεν έχει να σου προσφέρει κάτι συναρπαστικό, πόσο μάλλον να μείνεις και βράδυ).
Για Στρασβούργο, Ζάλτσμπουργκ συμφωνώ.
Βρυξέλλες μόνο αν τις συνδυάσεις με γύρω περιοχές (ενδεικτικά Μπριζ, Άμστερνταμ κλπ.).
Το θέμα είναι να δείτε και κάποιες περιοχές/πόλεις χωρίς να τρώτε τη μισή σας μέρα σε μετακινήσεις.
Μπορείτε να κάνετε και ημερήσιες εκδρομές στη Βαυαρία, που έχει πολύ όμορφα μέρη.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
λεω να μη παρω αυτο γιατι αυτα τα ταξιδια που σου λεω εχουν πολυ χαμηλες τιμες γενικα κ θα βγει ακομα λιγοτερο ..αλλιως δεν ειχα θεμα ειναι οκ πακετο...Απλα εβαλα πχ Ζυριζη μεσα γιατι ειναι συνδετικος κρικος , δε μπορουμε να παμε κατευθειαν Στρανσβουργο πχ απο Μοχανο ειναι μακρια σχετικα ...γι αυτο το εβαλα μεσα ..ναι συμφωνω αυτο θελουμε κ εμεις α δουμε πραγματα απλα θα καθησουμε πχ 4-5 μερες Μοναχο αρα θα δουμε εκει γυρω διαφορα, μετα που να παμε κ πως να γυρισουμε φθηνα πισω Αθηνα ? Ε ναι Βρυξελλες Μπριζ σιγουρα μια βολτα
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καλημέρα αγαπητέ.

Το συγκεκριμένο μπάτζετ που γράφεις για τόσο πολλές μέρες σε χώρες όπως Γερμανία, Αυστρία, Ελβετία και Ιταλία είναι ελάχιστο. Παρόλο που έχω ταξιδέψει πάρα πολλές φορές με πολύ πολύ χαμηλό μπάτζετ θεωρώ το συγκεκριμένο ταξίδι ανέφικτο. Ζυρίχη, Στρασβούργο, Λουξεμβούργο τα αφήνεις για άλλες φορές που θα έχεις πιο πολλά χρήματα.

Για εμένα ξεκινάς από Μόναχο 2-3 ημέρες, μετά από εκεί με τρένο στο Ρόρεζνχαιμ κανά 2 ημέρες, από εκεί πας Σάτσμπουργκ 2 ημέρες και εκεί μετράτε τα λεφτά σας. Αν έχετε αέρα ίσως καμιά στάση στη Βιέννη για 1 ημέρα και από εκεί πάτε Βουδαπέστη που είναι και πιο οικονομική και γυρίζετε από εκεί(2 ημέρες). Σου βάζω μπάτζετ 75 ευρώ για 5 βράδια(2 χ Σάλτσμπουργκ, 1 χ Βιέννη, 2 χ Βουδαπέστη) και μεταφορικά από Μόναχο μέχρι Βουδαπέστη με λεωφορεία και τρένα 100 ευρώ(με επιλογή πάντα του φθηνοτέρου τρόπου μεταφοράς). Βάλε και το αεροπορικό μαζί με τα shuttle 100-120 ευρώ. Αυτά είναι συνολικά 300 ευρώ. Από εκεί και πέρα υπολογίζεις ότι διαθέτεις 200-250 ευρώ για 9-10 ημέρες. Που σημαίνει ότι απαγορεύονται σχεδόν όλα τα πράγματα που έχουν είσοδο ενώ τις περισσότερες ημέρες θα αρκεστείτε να φάτε με μίνιμουμ κόστος.

Θα ταλαιπωρηθείτε λιγάκι, θα φάτε αρκετό κρύο, θα πεινάσετε λίγο αλλά αφού είστε φοιτητές(νέοι άνθρωποι) λίγη σημασία έχει. Θα τα θυμάστε και θα γελάτε.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Θα ταλαιπωρηθείτε λιγάκι, θα φάτε αρκετό κρύο, θα πεινάσετε λίγο αλλά αφού είστε φοιτητές(νέοι άνθρωποι) λίγη σημασία έχει. Θα τα θυμάστε και θα γελάτε.
χχαχαχαχχαχαχααχαχαχααχαχα ΓΑΜΑΤΟ ΣΧΟΛΙΟ φιλε , ετσι ζορικα θελουμε :D:cool:

Φιλε θα εχουμε σπιτι Ροζερχαιμ , θα καθησουμε εκει 4-5 μερες και θα εχουμε διαμονη free ... απο εκει θα παμε Μοναχο αφου ειναι κοντα αρκετα ...2 αγορια θα ειμαστε να παμε Βουδαπεστη κ Βιεννη μου φαινεται καπως xD Πιο ακριβα ειναι να παμε προς τα εκει παρα προς την αλλη πλευρα που σου λεω εγω ....
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Δεν σου έχω μετρήσει διαμονές στο Ροζενχάιμ και στο Μόναχο αγαπητέ. Απλά γράφεις για Ζυρίχη. Στη Ζυρίχη τα χόστελ έχουν 40 ευρώ το βράδυ. Το Στρασβούργο δεν ξέρω καν αν έχει τέτοια καταλύματα και ακόμα και να έχει σίγουρα θα είναι ακριβά. Το Λουξεμβούργο κάτω από 25 ευρώ το βράδυ κατ' άτομο το θεωρώ αρκετά δύσκολο να βρείτε. Εγώ σου γράφω σύμφωνα με το μπάτζετ που έχεις γράψει εσύ.

Επίσης αν θεωρείς ότι η Ζυρίχη και το Στρασβούργο έχουν να προσφέρουν περισσότερη ζωντάνια από τη Βουδαπέστη και τη Βιέννη πάω επίσης πάσο. Η Βουδαπέστη έχει ανδροπαρέες, κοριτσοπαρέες, ζευγάρια, όλες τις ηλικίες και μπορείς να κάνεις πράγματα πληρώνοντας αρκετά χαμηλές τιμές.

Εν κατακλείδι, επειδή γράφεις ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία για αυτό και μπήκα στον κόπο να σου προτείνω κάποια πράγματα που θεωρώ ότι τα έχω περάσει και εγώ. Όταν με το καλό τελειώσεις την σχολή σου, πιάσεις μια δουλειά και σταματήσεις να έχεις τόσο σφιχτό μπάτζετ πας και στην Ελβετία και στο Λουξεμβούργο και όπου θες. Αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα από πολύ κόσμο τις περισσότερες φορές δεν συνάδουν με το μπάτζετ που έχεις αυτή την στιγμή. Όλα αυτά σου τα γράφω καλοπροαίρετα πάντα χωρίς να θέλω να μπω σε κάποια διαδικασία διένεξης. Πάντα φιλικά και εύχομαι να περάσεις υπέροχα σε ό,τι και αν επιλέξεις.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Ολα αυτα που λεω ειναι προχειρα που σκεφτομαι απο Μοναχο , προσπαθω να κανω ενα προγραμμα φθηνο (...400-550) τα παντα ολα μεσα ...Οποιος μπορει να δωσει ιδεες ή προγραμμα ειμαι τεερμα ανοιχτος !
Μικροί είστε και με αντοχές, οπότε προτείνω εξτρίμ ταξίδι: με 99 ευρω 5 διαδρομές βραδινές με flixbus. Δηλαδή μεγάλες, 7-8 ώρες. Το αντίθετο από αυτό που σκέφτεσαι, κάπου εκεί γύρω. Γλιτώνεις 5 βράδια hostels έτσι. Βάλε και μερικά βράδια δωρεάν όπως είπες, και 5 βράδια σε hostels ανάμεσα σε κάθε διαδρομή για να ξεκουράζεστε και βγήκε (και πάλι στα όρια του εφικτού, τα λεφτά είναι λίγα).
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Δεν σου έχω μετρήσει διαμονές στο Ροζενχάιμ και στο Μόναχο αγαπητέ. Απλά γράφεις για Ζυρίχη. Στη Ζυρίχη τα χόστελ έχουν 40 ευρώ το βράδυ. Το Στρασβούργο δεν ξέρω καν αν έχει τέτοια καταλύματα και ακόμα και να έχει σίγουρα θα είναι ακριβά. Το Λουξεμβούργο κάτω από 25 ευρώ το βράδυ κατ' άτομο το θεωρώ αρκετά δύσκολο να βρείτε. Εγώ σου γράφω σύμφωνα με το μπάτζετ που έχεις γράψει εσύ.

Επίσης αν θεωρείς ότι η Ζυρίχη και το Στρασβούργο έχουν να προσφέρουν περισσότερη ζωντάνια από τη Βουδαπέστη και τη Βιέννη πάω επίσης πάσο. Η Βουδαπέστη έχει ανδροπαρέες, κοριτσοπαρέες, ζευγάρια, όλες τις ηλικίες και μπορείς να κάνεις πράγματα πληρώνοντας αρκετά χαμηλές τιμές.

Εν κατακλείδι, επειδή γράφεις ότι δεν έχεις μεγάλη εμπειρία για αυτό και μπήκα στον κόπο να σου προτείνω κάποια πράγματα που θεωρώ ότι τα έχω περάσει και εγώ. Όταν με το καλό τελειώσεις την σχολή σου, πιάσεις μια δουλειά και σταματήσεις να έχεις τόσο σφιχτό μπάτζετ πας και στην Ελβετία και στο Λουξεμβούργο και όπου θες. Αυτά που διαβάζεις εδώ μέσα από πολύ κόσμο τις περισσότερες φορές δεν συνάδουν με το μπάτζετ που έχεις αυτή την στιγμή. Όλα αυτά σου τα γράφω καλοπροαίρετα πάντα χωρίς να θέλω να μπω σε κάποια διαδικασία διένεξης. Πάντα φιλικά και εύχομαι να περάσεις υπέροχα σε ό,τι και αν επιλέξεις.
Ξερω οτι τα γραφεις καλοπροαιρετα :) κ εγω αυτο περιμενω απαντησεις απο αλλους που ξερουν καλυτερα ! Μαλιστα τοτε ισως να αλλαξουμε πορεια κ να δουμε προς τα εκει γιατι οχι

Μικροί είστε και με αντοχές, οπότε προτείνω εξτρίμ ταξίδι: με 99 ευρω 5 διαδρομές βραδινές με flixbus. Δηλαδή μεγάλες, 7-8 ώρες. Το αντίθετο από αυτό που σκέφτεσαι, κάπου εκεί γύρω. Γλιτώνεις 5 βράδια hostels έτσι. Βάλε και μερικά βράδια δωρεάν όπως είπες, και 5 βράδια σε hostels ανάμεσα σε κάθε διαδρομή για να ξεκουράζεστε και βγήκε (και πάλι στα όρια του εφικτού, τα λεφτά είναι λίγα).
Θα μπορουσα να συμφωνησω κ με αυτο....εννοω τα βραδινα ταξιδια μεγαλα δεν ειναι κακη ιδεα , αρκει να μ προτεινεις απο Μοναχο 5 προορισμους που να συνδεονται ετσι και μετα να ειναι η τελευταια πολη φθηνη η πτηση προς Αθηνα ;)
 
Last edited by a moderator:

alice~

Member
Μηνύματα
716
Likes
1.169
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
H Bουδαπεστη εχει εντονη φοιτητικη ζωη..την εχεις συνδυασει με ρομαντζα και ιστοριες μηπως? Γιατι αν ναι, κανεις λαθος :p Εχει απειρες παμπ και μερη για διασκεδαση και ειναι σιγουρα πιο οικονομικη απο την Ελβετια.
 

giorgtsi

Member
Μηνύματα
291
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Πάντως σε περίπτωση που αποφασίσεις να αλλάξεις πορεία για Βουδαπέστη έχω και εγώ να σου μεταφέρω τις καλύτερες εντυπώσεις,οικονομική πόλη με πολλά πράγματα για να δεις και φουλ νυχτερινή ζωή και έχει απευθείας πτήσεις με ryanair νομίζω από Αθήνα (είμαι από Θεσσαλονίκη και δεν τα ξέρω καλά διορθώστε με αν κάνω λάθος).Επίσης έχω να σου προτείνω και την ακόμη πιο οικονομική Πολωνία που είναι και πολύ κοντά στην Γερμανία και μπορείς να δεις 2-3 πόλεις και εκεί με την εταιρία polskibus.Ήταν να παω φέτος αλλά τελικά δεν έκατσε και είχα ψάξει Βαρσοβία-Κρακοβία το εισιτήριο λεωφορείου κοστίζει 2,5 ευρώ και μιλάμε για ταξίδι 5 ωρών άρα είσαι μέσα στο μπάτζετ.Επιπλέον και η Πολωνία έχει χαμό από νυχτερινή ζωή η οποία έχω ακούσει οτι είναι φθηνή συν οτι έχεις πολλές επιλογές πόλεων με πάμθηνα εισιτήρια της ryanair για επιστροφή στην Αθήνα.Αν πάλι τελικά επιλέξεις να κάνεις το αρχικό σου σχέδιο πάω πάσο μπορεί να το τολμούσα και εγώ με την αρκετή τρέλα που έχω.Φοιτητής είμαι και εγώ και ταξιδεύω low budget,να φανταστείς και για την Ρώμη μου έλεγαν οτι ήταν ακριβή αλλά ξόδεψα μόνο 100 ευρώ για 5 μέρες και έφαγα 3 φορές σε εστιατόρια.Καλή τύχη και καλά να περάσεις σε οτι κ αν επιλέξεις :)
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.415
Likes
4.509
Παιδια καλησπερα ! Λοιπον τον Οκτ-Νοεμβρη κανονιζω να παω στο Ροζερχαιμ , που ειναι πολυ κοντα στο Μοναχο γιατι μενει εκει ο κολλητος μου ! Σκεφτομαστε να κανουμε ενα μεγαααλο tour 10-15 ημερων κ μετα να γυρισουμε Ελλαδα.Ολο αυτο ομως να βγει ενα budget 400-550$ ...(hostels...)

Σκεφτομαι να μεινουμε πχ 4-5 μερες στο Ροζερχαιμ και να παμε Μοναχο συνεχεια αφου ειναι κοντα και μετα να ξεκινησουμε με flixbus για διαφορες πολεις και μετα να γυρισουμε Αθηνα αεροπορικως !

Πχ καπως ετσι : Ροζερχαιμ (θα μενουμε)-Μοναχο 4-5 μερες διαμονη εχουμε σπιτι αρα οχι εξοδα,

Μετα flixbus για Ζυριχη μενουμε 1-2 βραδια
Μετα flixbus για Στρανσβουργο μενουμε ..(1-2 βραδια ??)
Μετα flicbus για Λουξεμβουργο μενουμε ..(1-2 βραδια??)
Μετα flicbus για Βρυξελλες και φευγουμε απο εκει που εχει φθηνα εροπορικα για Αθηνα

Το θεωρειτε οκ? σε Ηostels θα μένουμε για 1 η 2 βραδια στην καθε πολη θα δουμε αναλογα..Ξερω χειμωνας θα εχει κρυο κτλ απλα ε θελω ενα μεγαλο ταξιδι γιατι δεν εχω παει και πουθενα ...

Πχ αλλο προγραμμα:

Ροζερχαιμ-Μοναχο (4-5 μερες) και μετα απο εκει να επισκευτουμε Σαλτσμπουργκ , μετα Ζυριχη και μετα Μιλανο(flixbus ολα) ...κ να φυγουμε για Αθηνα απο εκει...

Ολα αυτα που λεω ειναι προχειρα που σκεφτομαι απο Μοναχο , προσπαθω να κανω ενα προγραμμα φθηνο (...400-550) τα παντα ολα μεσα ...Οποιος μπορει να δωσει ιδεες ή προγραμμα ειμαι τεερμα ανοιχτος !

Σου προτείνω ένα πρόγραμμα που μπορείς να το διαμορφώσεις όπως θέλεις προσθέτωντας ή αφαιρώντας ημέρες ανάλογα με τα χρήματα που διαθέτεις.

1. Με βάση το Ρόζερχάιμ όπου έχετε σπίτι μπορείς να μείνεις 4-5 ημέρες και να κάνετε ημερήσιες εκδρομές Μόναχο και Σάλτσμπουργκ που είναι λιγότερο από 1 ώρα. Εαν ο φίλος σου δεν έχει αυτοκίνητο ψάξε μήπως αντί για λεωφορείο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το τρένο και το ημερήσιο Bayern Ticket που κοστίζει 31 ευρώ για 2 άτομα και μπορείς να μετακινηθείς σε όλη τη Βαυαρία (όχι με τα γρήγορα ice κλπ) και μέχρι το Σάλτσμπουργκ (περιλαμβάνει και μετακινήσεις με τραμ, μετρό κλπ εντός πόλεων). http://www.munich-touristinfo.de/Bavaria-Ticket.htm
2. Μετά προτείνω να πάτε Νυρεμβέργη 2-3 ημέρες με ημερήσια Μπάμπεργκ ή Ρότεμπουργκ
3. Από Νυρεμβέργη 2-3 ημέρες στη Πράγα (3,5 ώρες με Flixbus, 15€) και αν θέλετε μπορείτε κάποια ημερήσια Τσέσκυ Κρούμλοφ, ή Δρέσδη, ή Καρλοβυ βάρυ.
4. Από Πράγα 2-3 ημέρες στη Μπρατισλάβα (5 ώρες με Flixbus, 12-16€) και αν θέλετε μπορείτε κάποια ημερήσια στη Βιέννη.
5. φτηνή πτήση επιστροφής με ryan από Μπρατισλάβα (Οκτώβριο-Νοέμβριο βρίσκεις εισιτήριο με 29-42€)

Υ.Γ. Περίπου στη μέση μεταξύ πράγας και Μπρατισλάβας αν έχεις ημέρες και χρήματα μπορείς να κάτσεις και 1-2 ημέρες στο Μπρνο όπου μπορείς και κάποια ημερήσια στο Όλομουτς ή στο Kroměříž
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
ευαριστω παρα πολυ παιδια για ολες αυτες τις ωραιες ιδεες ! Θα τα σκεφτω και θα σας πω οταν αποφασισουμε :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.551
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom