Free parking κοντά στο λιμάνι του Πειραιά.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Γνωρίζει κανείς αν έχω πιθανότητες να βρω μια θέση ν' αφήσω το αυτοκίνητο κάπου σχετικά κοντά στην πύλη Ε7 στο λιμάνι του Πειραιά και εκτός οργανωμένου πάρκινγκ?
Ή αν υπάρχει κάποιο Δημόσιο πάρκινγκ εκεί τριγύρω.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Δύσκολη αποστολή. Εξαρτάται κατα μεγάλο ποσοστό τι εποχή και τι ώρα ταξιδεύεις. Π.χ. μέχρι αρχές Ιουνίου και πολύ νωρίς το πρωί λογικά θα βρείς σε κάποιο στενό σχετικά κοντά στο λιμάνι. Όσο προχωράμε προς το καλοκαίρι και πιο αργά μέσα στην ημέρα το πράγμα δυσκολεύει έως και αποκλείεται. Κάποιες φορές έχω βρει στο δρόμο που ανεβαίνει απο το Λιμεναρχείο προς το κέντρο του πειραιά αλλά ήταν στις 6 το πρωί. Άλλες φορές έχω βρεί σε κάθετα στενά στο λιμάνι. Όλες οι φορές πάντως ήταν για 1-2 μέρες και κυρίως λόγω της εμμονής μου να μποικοτάρω τα ταξί
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
free parking και λιμάνι δεν συμβαδίζουν με τίποτα ...
μόνο από τυχη μπορεινα βρείς αν πας όπως σου λέει και ο Νίκος
και υπάρχει και ο παράγοντας φθορά του ιχ αν ''σταμπαριστει '' οτι ειναι εκει για μερες
αν ειναι ειδικά και καλό ιχ ξεχνα το
η πληρωνεις σε πάρκιν η δεν το φερνεις καθόλου .

υπάρχει και η εναλλακτική να πας σε κάποιο σταθμό ΗΣΑΠ και να παρκάρειε εκει και μετα λιμάνι με το τρένο .

εσυ πάντως απο τα μερη σου περνάει και ο προαστιακός η κάνω λάθος ???
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Καταρχήν, ευχαριστώ και τους δυο σας για τις απαντήσεις.
Στο παρελθόν το έχω αφήσει και στο κεντρικό δρόμο του Πειραιά και κοντά στην εκκλησία του Αγίου Διονυσίου αλλά ήταν για μονοήμερα και έχουν περάσει και μερικά χρονάκια από τότε και δεν ήταν τόσο έντονη η μικροεγκληματικότητα.
Αλλά τώρα την φοβάμαι ακόμα περισσότερο την περιοχή γι' αυτό έλεγα μήπως είχε κανένας υπ' όψιν του κανά καλύτερο σημείο μήπως καταφέρω και γλιτώσω το 60άρι που ζητάει το γκαράζ.

Όσον αφορά τα δρομολόγια του προαστιακού μάλλον δεν είναι κομμένα και ραμμένα για ανταποκρίσεις με πλοία. Το πρώτο δρομολόγιο φθάνει Πειραιά στις 7:30 το πρωί και το πλοίο φεύγει στις 7:25. Και έπειτα είναι και η επιστροφή. Αργά το βράδυ, δεν εξυπηρετεί τίποτα σε συγκοινωνία ούτε για Κόρινθο ούτε καν για Δυτική Αθήνα!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
το ΗΣΑΠ σε εξυπηρετεί ?? αν ναι τότε σε σταθμό τρένου και μετα πειραιά
για να γλιτώσεις και το 60αρι
αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν τελειώσει τα εργα στις γραμμες προς Πειραιά ??
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ως Πειραιώτισσα, έρχομαι να επιβεβαιώσω τους προλαλήσαντες ... Κοντά στον Άγιο Διονύση όντως θα φοβόμουν κι εγώ να το αφήσω αν και δεν έχουν ακουστεί περίεργα περιστατικά. Προς τα εκεί θα προτιμούσα την πάνω μεριά (πχ πίσω από τον Καράμπαμπα - αν γνωρίζεις) ή καλύτερα προς τη μεριά του Lidl που είναι κεντρικός δρόμος, αλλά και στα στενάκια εκεί είναι πιο ήρεμα τα πράγματα.

Δε θα διάλεγα σε καμία περίπτωση τα στενάκια κοντά στον ηλεκτρικό (αν και για την ώρα που λες θα έβρισκες θέση) γιατί σε ώρες που δεν είναι ανοιχτή η αγορά, μπορεί να είναι λίγο επίφοβο.

Αν σκεφτώ κάτι άλλο θα σου πω!;)
 

maraki_83

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο!!!
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
το ΗΣΑΠ σε εξυπηρετεί ?? αν ναι τότε σε σταθμό τρένου και μετα πειραιά
για να γλιτώσεις και το 60αρι
αλλά δεν γνωρίζω αν έχουν τελειώσει τα εργα στις γραμμες προς Πειραιά ??
Ναι, έχουν τελειώσει τα έργα (τουλάχιστον προς το παρόν!!!) !!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τα έργα στον ΗΣΑΠ έχουν τελειώσει (σε αυτό το κομμάτι), αλλά τα δρομολόγια έχουν πιο αραιή συχνότητα. Μπορεί να περιμένεις και 10 λεπτά και ειδικά νωρίς το πρωί και τα σαββατοκύριακα.

Αν παρόλα αυτά προτιμάς να δοκιμάσεις την τύχη σου με τον ΗΣΑΠ, θα πρέπει να διαλέξεις κάποιο σχετικά κοντινό σταθμό. Στο σταθμό του Ταύρου υπάρχουν δύο δωρεάν ανοιχτά πάρκινγκ. Ενα μικρό ακριβώς απ΄έξω και ένα λίγο μεγαλύτερο δίπλα. Δεν είναι όμως σίγουρο ότι θα μπορείς να βρεις θέση. Επίσης, με βεβαιότητα σου λέω ότι στους γύρω δρόμους σε Καλλιθέα και Ταύρο είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις θέση.
Άρα αν είναι να ψάχνεις για πάρκινγκ και να φας και το πακέτο του ηλεκτρικού, καλύτερα να ψάξεις θέση κάπου πιο κοντά στο λιμάνι όπως λέει και η maraki83.
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Η πιο ασφαλής δωρεάν λύση είναι να παρκάρεις στο ανοικτό παρκινγκ του πρώην ΥΕΝΑΝΠ,μετέπειτα να επιβιβαστείς στο λεωφορείο (το οποίο περνάει μπροστά από το υπουργείο) που κάνει τα εσωτερικά δρομολογία του λιμανιού και να κατεβείς στο τέρμα,στην πύλη Ε5.Μετά 300 μέτρα περπάτημα μέχρι την Ε7 που σ΄ενδιαφέρει.


YENΑΝΠ info - Πληροφοριακός Οδηγός
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η πιο ασφαλής δωρεάν λύση είναι να παρκάρεις στο ανοικτό παρκινγκ του πρώην ΥΕΝΑΝΠ,μετέπειτα να επιβιβαστείς στο λεωφορείο (το οποίο περνάει μπροστά από το υπουργείο) που κάνει τα εσωτερικά δρομολογία του λιμανιού και να κατεβείς στο τέρμα,στην πύλη Ε5.Μετά 300 μέτρα περπάτημα μέχρι την Ε7 που σ΄ενδιαφέρει.


YENΑΝΠ info - Πληροφοριακός Οδηγός
εχω ομως την εντυπωση οτι δεν εχει παντα το κοινο προσβαση σε αυτο το παρκινγκ..

στον πειραια γυρω απο το λιμανι εγω σε συμβουλευω να μην το αφησεις για μερες..ολο και ανοιγουν αυτοκινητα..

τωρα για παρκινγκ σε σταθμο του ησαπ, πιο κοντινο ειναι του φαληρου!εκει θα βρεις θεση ευκολα νωρις το πρωι, αλλα και παλι, δεν ξερω ποσο ασφαλες ειναι αν το αφησεις εκει για μερες..

μην πας για μαλλι και βγεις κουρεμενη..καλυτερα, λεω εγω τωρα, να τα σκασεις σε κανενα παρκινγκ για να χεις ησυχο το κεφαλι σου!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Πάντα είναι ανοικτό.

Αυτή είναι πολύ χρήσιμη πληροφορία. Το πάρκινγκ βρίσκεται απο ότι είδα δίπλα απο το εκθεσιακό του ΟΛΠ και απέναντι απο τον Αγ. Νικόλαο σωστά? η Είσοδος απο που είναι? είναι όλες τις ώρες ανοικτό?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.435
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom