H go2dbeach και τα ταξιδια τηs

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ξερω ποτε ακριβωs κολησα το μικροβιο των ταξιδιων , αλλα σιγουρα ειναι ασχημη ασθενεια! Ξερω οτι δεν ειναι κληρονομικο αφου οι γονειs μου ποτε δεν ηθελαν να ταξιδεψουν αλλου και εκαναν οτι μπορουσαν για να με πεισουν πωs ζω στην ωραιοτερη χωρα του κοσμου.
Απο πολυ μικρη ακουγονταs για τη θεια που εμενε στην Αυστραλια ονειρευομουνα οτι μια μερα θα πηγαινα κι αs μην ηξερα καλα καλα που πεφτει στον παγκοσμιο χαρτη και οι γονειs μου δεν μπορουσαν να καταλαβουν αυτο το παθοs μου..

Μολιs το 2001 και μετα απο σκληρεs οικονομιεs καταφερα να βγαλω αεροπορικα εισητηρια για Ταυλανδη κλεινονταs μονο τιs 2 πρωτεs νυχτεs στο Πουκετ.Γυρισα αρκετα νησια στη θαλασσα Ανταμαν και εβγαλα αεροπορικο για Κο Σαμουι,γυριζονταs σε διαφορα νησακια στον κολπο τηs Ταυλανδηs.
Αυτο ηταν! Η ασθενεια εγινε χρονια και ανιατη και πολυ συντομα αρχισα τιs οικονομιεs για το επομενο ταξιδι.
Η καραιβικη θαλασσα και τα νησια τηs παντα με καλουσαν και ο Αγιοs Δομηνικοs θα ηταν ο επομενοs προορισμοs.Για ενα χρονο ακουγα 'Mania fm" το ραδιοφωνικο σταθμο του Santo Domingo που επαιζε merengue και bachata για να μπω στο κλιμα τηs χωραs.Τον Οκτωβριο του 2003 πεταξαμε για το εξωτικο νησι τηs καραιβικηs. Καναμε το γυρο του νησιου με αυτοκινητο και ημερησιεs εκδρομεs σε γυρω νησακια.

Ο junior go2dbeach ειχε μεγαλωσει και μαλλον ειχε κολησει το μικροβιο τηs μαμαs αφου ζητησε να ερθει μαζι για πρωτη φορα και βοηθησε στο σχεδιασμο του δρομολογιου που θ'ακολουθουσαμε.Η μελετη Ισπανικων και ραδιοφωνικοι σταθμοι απο Μεξικο και Μπελιζ βοηθησαν στο να κυλισει ευχαριστα ο χρονοs μεχρι τον Ιουνιο του 2006 που πεταξαμε για ενα αξεχαστο ταξιδι!
Μολιs γυρισαμε αρχισα αμεσωs να ετοιμαζω το επομενο ταξιδι για τον χειμωνα του 2007-8 προs την Ασια παλι , χωριs τον Junior που θα πηγαινει πια γυμνασιο.
Εκεινοs ομωs αρχισε μαθηματα Ισπανικων γιατι το επομενο ταξιδι λεει θα ειναι στην
Κοστα Ρικα!

Δεν εχω κανει πολλα ταξιδια λοιπον , αλλα τουλαχιστον μπορω να πω οτι οπου εχω παει δεν εξυσα απλωs την επιφανεια, αλλα ακολουθησα δρομουs -και χωματοδρομουs :lol:- που με οδηγησαν στην καρδια τηs καθε χωραs περα απο τα συνηθισμενα τουριστικα αξιοθεατα.

Ο καταλογοs για επομενουs προορισμουs ειναι δυσκολο να πω ποιοs θα ηταν αφου οταν εχειs οικογενεια αλλαζουν τα δεδομενα συνεχωs. Κατι τετοιο ομωs θα επιθυμουσα:

Φιλιππινεs
Κοστα Ρικα
Νησια Κουκ και Δυτικεs Σαμοα
Palau-Yap-Pohnpei-Kosrae (γυροs Μικρονησιαs)
Παπουα-Νεα Γουινεα
Κουβα-Τζαμαικα
Σευχελλεs-Μαυρικιοs-Ρευνιον
Σρι Λανκα-Μαλδιβεs
Νησια Σολωμοντα
Ζουγκλα Βορνεο-Sipadan
Ινδια και νησια Λακαδιβεs
Αυστραλια - Queensland
Βραζιλια .....
Μπορω να γραφω επ'αοριστον..

Μερικεs φορεs ευχομαι να μου αρεσε κατι αλλο πχ. πλεξιμο , σκακι , συλλογη γραμματοσημων , που ειναι πιο οικονομικα και ευκολα :haha:.

Θα ηθελα ομωs να αναφερω επισηs διαφορα που εχω ακουσει κατα καιρουs απο φιλουs , συγγενειs και γνωστουs για τα ταξιδια που κανω:

-Μην παs ειναι επικινδυνα!Οχι δεν εχω παει αλλα το ξερω!
-Πωs παs χωριs να κλεισειs δωματιο ολεs τιs μερεs?
-Δεs πρωτα ολη την πατριδα σου και μετα πηγαινε εξωτερικο
-Δεν αγαπαs την πατριδα σου αφου δινειs λεφτα σε αλλεs χωρεs
-Γιατι να πεταξειs 10 ωρεs για να δειs μια παραλια?
-Σαν την Ελλαδα δεν ειναι πουθενα
-Σιγα και η Λουτσα εχει τετοια αμμο!
-Στο Μεξικο ζουν κακοποιοι.Ειδα ενα εργο τιs προαλλεs!
-Πωs παs σε μια χωρα που ειναι ολοι μαυροι?
-Που βρισκειs τα λεφτα?Κερδισεs το Λοττο?
-Εκει ταξιδεψε εναs γνωστοs μου και εγινε φονοs μπροστα του:shock:
-Στην Ταυλανδη απαγαγουν τουριστεs
-Εκει παιρνουν ολοι ναρκωτικα
Και αλλα πολλα τραγελαφικα. Δεν ξερω αν εχετε ακουσει κι εσειs παρομοια σχολια.

Εγω ομωs καθε φορα που μπαινει η σφραγιδα στο διαβατηριο μου σκεφτομαι οτι στιγμεs σαν αυτεs κανουν τη ζωη πραγματικα ομορφη. Και ξερω πωs οταν καποια στιγμη θα κοιταξω πισω θα δω μια ζωη γεματη ανθρωπουs , χρωματα , ηχουs , αρωματα και ταξιδια ,
πολλα ταξιδια..
Εξαλλου και η ζωη αυτο ειναι ενα ταξιδι!:p

Καλα ταξιδια!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Πραγματικα ολα αυτα που περιγραφεις ειναι υπεροχα.Αλλα και τα σχολια των φιλων και συγγενων ειναι αληθινα και να εισαι σιγουρη οτι δεν συμβαινουν μονο σε σενα.Εγω παντος δεν θα τους πληρωσω το νερακι 2 ευρω ουτε ομπρελα και ξαπλωστρα 20 ευρω.Εξωτερικο και παλι εξωτερικο.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Νομίζω ότι όλα όσα έχεις ακούσει εσύ, τα έχουμε ακούσει λίγο πολύ όλοι μας. So what; Συνεχίζουμε ακάθεκτοι και ξέρουμε καλύτερα ότι τίποτα από αυτά δεν ισχύει. Ότι κίνδυνο διατρέχουμε πχ στην Ομόνοια να μας ληστέψουν, τον ίδιο (ή και μικρότερο καμιά φορά) έχουμε και στο εξωτερικό.
Εντάξει, δε λέω, υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Πχ δεν θα ήταν και η καλύτερη περίοδος να πάμε τώρα στο Ιράκ, αλλά τέτοιες περιπτώσεις είναι εξαιρετικά προφανείς και δεν πάμε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτές τις ατάκες τις έχω ακούσει πολλάκις, και είναι δυστυχώς ενδεικτικές της νοοτροπίας του κόσμου...

Πάντως μπορεί να έχεις στο "ενεργητικό" σου λίγα ταξίδια ως τώρα, αλλά είναι όλα ένα κι'ένα!!

Προχώρα ακάθεκτη! :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
dkotsifis , εχειs δικιο οτι ενα μπανιο πια κοστιζει ακριβα αλλα να δειs που θα το πληρωσουν ασχημα αυτο-και το λεω με λυπη για τουs ανθρωπουs που ζουν απο τον τουρισμο.Αλλα δεν βλεπουν οτι υπαρχει ανταγωνισμοs απο αλλεs χωρεs που προσφερουν τα ιδια σε πιο χαμηλεs τιμεs.Οταν γυρισειs απο τιs δαλματικεs ακτs που ειναι απεριγραπτηs ομορφιαs απ'οτι εχω ακουσει , θα μαs τα πειs απο πρωτο χερι.

Ωστε τα ακουτε κι εσειs αυτα τα κουφα ε?
Ναι , ναι προχωραμε για νεα ταξιδια και να που υπαρχουν καποιοι λιγοι που μοιραζονται τα ιδια ονειρα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα βρε παιδιά εγώ θυμάμαι παλιότερα τους ξένους να προτιμούν την Ελλάδα και για τις ομορφιές της, αλλά και -κυρίως- γιατί ήταν φτηνή σχετικά.

Πλέον είναι ακριβή ακόμα και για τους ξένους, πόσο μάλλον για μας!! Δεν είμαι βέβαιος αν πρόκειται για αισχροκέρδεια ή γενικό οικονομικό πρόβλημα (εξάλλου τα πάντα έχουν ακριβύνει απίστευτα, όχι μόνο ο τουρισμός), αλλά το αποτέλεσμα είναι ότι και ο εξωτερικός τουρισμός μειώνεται, αλλά και περισσότερος κόσμος επιλέγει το εξωτερικό για διακοπές.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Παλια με τη δραχμη εννοειs..τωρα με το ευρω δε συμφερει κανενα να ερθει.

Τωρα πιο πολυ μαs συμφερει να παμε στα παραλια τηs Τουρκιαs για διακοπεs η στην Κροατια που απ'οτι ακουω ειναι πολυ φτηνα και εχει απιθανεs παραλιεs.
Περισυ καποιοι γνωστοι μου πηγαν Κερκυρα και μετα απο 3-4 μερεs περασαν Αλβανια και μου ελεγαν τα καλυτερα.Εμεναν σε φοβερα ξενοδοχεια στη μιση τιμη.

Ο τουρισταs το ψαχνει. Εγω οταν ηταν να παω Καραιβικη , εψαξα ποιο ειναι το πιο οικονομικο νησι και ηταν ο Αγ.Δομηνικοs.
Γιατι να παω Πορτο Ρικο για παραδειγμα?
Ε, και ο τουρισταs σου λεει τι Ελλαδα τι Τουρκια , ιδιεs παραλιεs ειναι.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Μα γι'αυτό κι'εγώ εκφράζω τις ανησυχίες μου για το μέλλον, έχεις απόλυτο δίκιο.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Τα θέματα είναι δύο νομίζω:
1. Οι τιμές είναι υπερβολικές παντού. Και είναι δυσανάλογα υψηλές σε σχέση με την ποιότητα των υπηρεσιών που παρέχονται.
2. Το χειρότερο είναι η κοροϊδία. Όταν πάω να πάρω ένα μπουκαλάκι νερό το πληρώνω 0,50 ευρώ και πίσω μου ο ξένος το πληρώνει 1 ευρώ. Μπορεί να μη λέει τίποτα εκεί, αλλά δεν είναι ηλίθιος. Βλέπει την απατεωνιά και η φήμη εξαπλώνεται.
 

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
Απο πολυ μικρη ακουγονταs για τη θεια που εμενε στην Αυστραλια ονειρευομουνα οτι μια μερα θα πηγαινα κι αs μην ηξερα καλα καλα που πεφτει στον παγκοσμιο χαρτη και οι γονειs μου δεν μπορουσαν να καταλαβουν αυτο το παθοs μου..
go2dbeach εγω δεν εχω συγγενεις στην αυστραλια αλλα θελω σαν τρελος να παω (και μονο το οτι θα ειμαι 24 ωρες σε αεροπλανο μου φτανει) θες να παμε μαζι να μας φιλοξενησει η θεια σου? ε φανταστικη go2dbeach? :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
lefteris , η θεια μενει σε ενα φανταστικο νησι - που ειναι ισα με την Ελλαδα - νοτια τηs Αυστραλιαs , και λεγεται Τασμανια.
Ειναι κα-τα-πλη-κτι-κο :clap:.
Eεε , να παμε , αλλα θα σε αφησω με τη θεια και θα πεταχτω απεναντι στη γαλλικη πολυνησια , αν δε σε πειραζει και θα περασω να σε παραλαβω στο γυρισμο :D.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.237
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας τσάκωσα. Κανονίζετε Μπόρα Μπόρα πίσω από την πλάτη μου; Ε;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom