Κίνα HAYNAN - SANYA εχει παει κανεις?

ULVER

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
απλα...παντου!!
HAYNAN - SANYA εχει παει κανεις?
ειναι τροπικο νησακι στην κινα...εχω παθει πλακα!με βλεπω για οκτωβριο!


 

ULVER

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
απλα...παντου!!
κανεις?????
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Sanya Hainan

μήπως εννοείς αυτό????
και γιατί αναρωτιέσαι? θάπρεπε? είπαμε τώρα δεν έχομε πάει και παντού!!!:D
υπάρχουν άλλες προτεραιότητες ...αλλα για περίμενε μήπως σπάσει ο διάολος το ποδάρι ...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Θα πήγαινα παραλίγω φέτος αλλά προτίμησα την περιοχή της Κίνας Guanxi και το μυθικό Yangshuo.
 

ULVER

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
απλα...παντου!!
θα σκασω........
 

travelpassion

Member
Μηνύματα
14
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΧΑΙΛΑΝΤΣ ΣΚΩΤΙΑΣ
hainan Sanya

Γεία σου Ulver,

Εχθές είδα το post σου σχετικα με το νησι hainan και πιο συγκεκριμένα το τουριστικό θέρετρο Sanya.

Είναι βέβαια αρκετός καιρός που έχεις ποστάρει, άραγε μήπως είδη πήγες?

Είχα πάει στο Hainan αεροπορικά από Hong Kong και ήταν μια από τις πιο άσχημες εμπειρίες της ζωής μου.

Το επιλέξαμε γιατί φαινόταν πανέμορφο μέρος όμως αποδείχθηκε ο χειρότερος μας εφιάλτης.

Μείναμε στο holiday in που θεωρείται από τα πιο αξιόπιστα ξενοδοχεία της περιοχής.

Μόλις μπήκαμε στο δωμάτιο μετά από 10 λεπτά μες έφεραν ένα χαρτάκι που μας έλεγε να μην ανοίγουμε την πόρτα του ξενοδοχείου σε κανέναν , αλλά ακόμη και αν φοράει στολή να καλούμε την receprion πριν ανοίξουμε γιατί είχαν παρατηρηθεί κρούσματα ατόμων που έμπαιναν ενώ δεν δούλευαν στο ξενοδοχείο να μπαίνουν και να ξαφρίζουν τα πάντα.

Μετά από την ξεκούραση μας είπαμε να πάμε μια βόλτα στην κεντρική τους αγορά.

Να σου πάλλι και άλλο χαρτάκι πριν φύγουμε.

Παρακαλούμε να προσέχετε τα υπάρχοντα σας καθώς έχει παρατηρηθεί τον τελευταίο καιρό αύξηση κρουσμάτων κλοπών στην κεντρική αγορά.

Βγήκαμε <δαγκωμένοι > και υποψιασμένοι με αποτέλεσμα προκατειλημμένοι πλέον να μην περάσουμε καλά.


Την επόμενη μέρα είπα άντε τουλάχιστον να πάμε να κάνουμε καμιά βουτιά στη θάλλασα!

Πηγαμε και μόλις πάμε να μπούμε μας εξήγησαν ότι δεν μπορούσαμε γιατί σήμερα είχε κόκκινη σημαία.

Όλες τις ημέρες που μηναμε είχε κόκκινη σημαία.. ενώ δεν φυσούσε…

Όταν ρωτήσαμε γιατί έχει κόκκινη σημαία ενώ δεν φυσάει τότε μας είπαν ότι κάποιες περιόδους σχηματίζονται δύνες και δεν πρέπει να μπαίνεις αν δεν είσαι δυνός κολυμβητής καθώς υπάρχει πιθανότητα πνιγμού.

Βρε δεν πάτε στο διάολο λέω εγω, και δεν έβαλα ούτε το μικρό μου το δαχτυλάκι μέσα στην θάλλασα.

Όλη την μέρα ήμασταν στην πισίνα και παρακαλούσαμε να φύγουμε από το νησί.

Όταν ήρθε η μέρα να πετάξουμε πήγαμε στο αεροδρόμιο το international γιατί επιστρέφαμε στο hong Kong και αντικρίσαμε ένα ΚΛΕΙΣΤΟ αεροδρόμιο…πανικοβληθήκαμε αναζητήσαμε που είναι το αεροδρόμιο εσωτερικών πτήσεων και όταν φτάσαμε αναζητώντας εξηγήσεις για την πτήση μας φορτωμένοι σαν γάιδαροι τις βαλίτσες μας , μας είπαν ότι ακυρώθηκαν οι πτήσεις της εν λόγω εταιρίας και αν θέλουμε να βγάλουμε εισητήρια για κίνα και από εκεί να μας πληρώσουν τα εισητήρια τρένου για hong Kong!!

Φρικάραμε αλλά τι να κάνουμε κιόλας !!

Περάσαμε μια ταλαιπωρία δίχως άλλο.

Οι υπέροχες παραλίες που βλέπεις είναι απλά μια όμορφη εικόνα και τίποτα άλλο.

Α επίσης θυμήθηκα, αν αποφασίσεις να πάς κράτα πολλά αντικουνουπικα και αντιβιοτικά.

Υπάρχουν κουνουπια σαν αεροπλάνα και όπου μας είχαν ακουμπήσει εμένα και τον άνδρα μου δεν έφευγε μα απλά αντισταμινικά, θέλαμε και αντιβίωση !τόσο καλά!

Και αν κλήσεις ξενοδοχείο μην το κλείσεις κοντά σε δρόμο.

Όταν προσπερνάνε δεν βγάζουν φλάς αλλά κορναρουν!

Οπότε εσύ το βράδυ δεν μπορείς να κοιμηθείς.

Και τέλος οι ταξιτζήδες είναι αγιογδύτες και δεν βάζουν ουτε καν ταξίμετρο!!

Διαπληκτιστήκαμε πολλές φορές με δαυτους και όταν λέγαμε ότι θα καλέσουμε την αστυνομια βρισκόταν κάποιος που δεχόταν να μας πάρει βάζοντας ταξίμετρο.

Από καιρό πάρε ότι πιο ελαφρύ έχεις κάνει πολλή ζέστη !!


Αυτά!

Καλά να ‘μαι να μην ξαναπάω!!!!!!!!!!!!!1



 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Βρε travelpassion τι περιγραφη και αυτη. Ολα μαζι σου τυχανε σ αυτο το ταξιδι! Με τον Μητσοτακη συνταξιδευες?
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
και μετά λέμε ότι τυχαίνουν και σε μας γκαντεμιές!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom