ΗΠΑ Internet και ομιλία στις ΗΠΑ

tatooine

Member
Μηνύματα
1.495
Likes
5.475
Έχουμε Redmi (Xiaomi) και ενόψει του ταξιδιού μας στις ΗΠΑ, έκανα το check στην T-mobile και στη Mint βάζοντας το ΙΜΕΙ. Ευτυχώς, φαίνονται να είναι συμβατά τα κινητά μας. Οι εταιρίες αυτές, ωστόσο, αναφέρουν ότι "you must have an unlocked phone". Ξέρετε πού το ελέγχω αυτό;
Δεν χρειάζεται να το ελέγξεις. Όλα τα τηλεφωνά που πουλιούνται στην Ελλάδα είναι ξεκλείδωτα και μπορούν να χρησιμοποιηθούν με οποιονδήποτε πάροχο.
Αν μπορείς να αλλάξεις τις ελληνικές σιμ τότε είναι ξεκλείδωτο.
Στην Αμερική τα πουλάνε κλειδωμένα στον πάροχο γιατί συνήθως τα δίνουν με προνομιακές τιμές.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Έχουμε Redmi (Xiaomi) και ενόψει του ταξιδιού μας στις ΗΠΑ, έκανα το check στην T-mobile και στη Mint βάζοντας το ΙΜΕΙ. Ευτυχώς, φαίνονται να είναι συμβατά τα κινητά μας. Οι εταιρίες αυτές, ωστόσο, αναφέρουν ότι "you must have an unlocked phone". Ξέρετε πού το ελέγχω αυτό;
Με βεβαιότητα σου λέω πως τα κινητά σας δεν θα λειτουργούν εκεί. Δλδ δεν θα λαμβάνουν δίκτυο. Δε δίνουν σε κινέζικες συσκευές. Εγώ είχα redmi note 11 κι ο σύζυγος xiaomi 12t pro. Με κανένα δε καταφέραμε να έχουμε δίκτυο ούτε data με κανέναν τρόπο. Μόνο wifi. Ρώτησα στην t mobile και μου είπαν πως δεν παρέχουν δίκτυο σε καμία κινεζική συσκευή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Με βεβαιότητα σου λέω πως τα κινητά σας δεν θα λειτουργούν εκεί. Δλδ δεν θα λαμβάνουν δίκτυο. Δε δίνουν σε κινέζικες συσκευές. Εγώ είχα redmi note 11 κι ο σύζυγος xiaomi 12t pro. Με κανένα δε καταφέραμε να έχουμε δίκτυο ούτε data με κανέναν τρόπο. Μόνο wifi. Ρώτησα στην t mobile και μου είπαν πως δεν παρέχουν δίκτυο σε καμία κινεζική συσκευή.
Κι εγώ είχα την ίδια εντύπωση, τσεκάροντας μάλιστα τις συσκευές από πριν με το εργαλείο IMEI compatibility της T-mobile.
Από περιέργεια όμως έβαλα το καινούριο μου τηλέφωνο που είναι επίσης Xiaomi και μου βγάζει το εξής:

This device is fully compatible with T-Mobile’s network technology
This device is not blocked from use on our network.

Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, δε ξέρω. :rolleyes:
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Κι εγώ είχα την ίδια εντύπωση, τσεκάροντας μάλιστα τις συσκευές από πριν με το εργαλείο IMEI compatibility της T-mobile.
Από περιέργεια όμως έβαλα το καινούριο μου τηλέφωνο που είναι επίσης Xiaomi και μου βγάζει το εξής:

This device is fully compatible with T-Mobile’s network technology
This device is not blocked from use on our network.

Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, δε ξέρω. :rolleyes:
Κι εμάς μας είχαν διαβεβαιωσει από Γερμανό, xiaomi, cosmote πως δε θα έχουμε θέμα με τον εκεί παροχο κι ότι είναι όλα συμβατά(κοίταξαν με imei). Επίσης είχαμε κλείσει esim για το 12tpto όπου φαινόταν συμβατό και αφού τους ενημερώσαμε το αφαίρεσαν από την λίστα με τα συμβατά τηλέφωνα και μας επέστρεψαν και τα χρήματα πίσω.. Εμείς πήγαμε Απρίλιο. Ελπίζω να μην έχετε την ίδια εμπειρία με εμάς...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.353
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εμείς πήγαμε Απρίλιο. Ελπίζω να μην έχετε την ίδια εμπειρία με εμάς...
Είχαμε πάει νωρίτερα το Μάρτιο και κάναμε την έρευνα μας για sim (γράφω στις προηγούμενες σελίδες), αλλά εξυπηρετήθηκα τελικά από την Ελληνική μου σύνδεση μέσω roaming.
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα δεδομένα και να δέχονται πλέον τα νέα xiaomi.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Είχαμε πάει νωρίτερα το Μάρτιο και κάναμε την έρευνα μας για sim (γράφω στις προηγούμενες σελίδες), αλλά εξυπηρετήθηκα τελικά από την Ελληνική μου σύνδεση μέσω roaming.
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα δεδομένα και να δέχονται πλέον τα νέα xiaomi.
Νομίζω το κόλλημα τους δεν έχει να κάνει με τις νέες συσκευές(γιατί το 12t pro ήταν το τελευταίο μοντέλο και το μόνο xiaomi που δεχοταν esim ως τον Απρίλη τουλάχιστον) αλλά με την γενικότερη νοοτροπία τους για τους Κινέζους.
Πότε πάτε; ενημέρωσέ μας αν υπήρξε κάτι διαφορετικό...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Είχαμε πάει νωρίτερα το Μάρτιο και κάναμε την έρευνα μας για sim (γράφω στις προηγούμενες σελίδες), αλλά εξυπηρετήθηκα τελικά από την Ελληνική μου σύνδεση μέσω roaming.
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα δεδομένα και να δέχονται πλέον τα νέα xiaomi.
Από περιέργεια βάλε το λινκ που τσέκαρες ότι θα λειτουργει να δω τι βγάζει για τα δικά μας...
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
You're all set! Your device is fully compatible with the T-Mobile network. Enjoy access to our best coverage and fast speeds.
Αυτό μου βγάζει κι εμένα και στου συζύγου που όμως δεν ίσχυε....Αν έχετε μια συσκευή καβάτζα καλό θα είναι λέω!
 

Manos46

Member
Μηνύματα
599
Likes
2.518
Ταξίδι-Όνειρο
???
Είχαμε πάει νωρίτερα το Μάρτιο και κάναμε την έρευνα μας για sim (γράφω στις προηγούμενες σελίδες), αλλά εξυπηρετήθηκα τελικά από την Ελληνική μου σύνδεση μέσω roaming.
Μακάρι να έχουν αλλάξει τα δεδομένα και να δέχονται πλέον τα νέα xiaomi.
Άρα δεν χρησιμοποιήσατε καθόλου αμερικανική sim στην πράξη; Εμείς όταν πήγαμε στο κατάστημα της T-Mobile για sim , xiaomi & huawei ban ….
 

patsman

Member
Μηνύματα
202
Likes
540
Κι εγώ είχα την ίδια εντύπωση, τσεκάροντας μάλιστα τις συσκευές από πριν με το εργαλείο IMEI compatibility της T-mobile.
Από περιέργεια όμως έβαλα το καινούριο μου τηλέφωνο που είναι επίσης Xiaomi και μου βγάζει το εξής:

This device is fully compatible with T-Mobile’s network technology
This device is not blocked from use on our network.

Μπορεί να έχει αλλάξει κάτι, δε ξέρω. :rolleyes:
Και μένα αυτό μου βγάζει.

@tzenipan Πηγαίνουμε τέλη Αυγούστου.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.040
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Και μένα αυτό μου βγάζει.

@tzenipan Πηγαίνουμε τέλη Αυγούστου.
Αν θέλετε οπωσδήποτε data ψάξτε μια εναλλακτική συσκευή να έχετε και να την κάνετε hotspot για τις συσκευές σας. Δεν θα βγάλετε άκρη με τα xiaomi. Βέβαια έχει παντού free wifi αλλά για μια ανάγκη ας πούμε αν χρειαστούν...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.275
Μηνύματα
885.914
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom