Τουρκία ISTANBUL - a short story

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.567
Likes
8.254
Το House cafe (και αυτό, και τα 2 παραρτήματα στο Nisandasi) τα έχω τιμήσει επανειλημμένως, και για καφέ αλλά και για ελαφρύ φαγητό, και είναι εξαιρετικά (και τα έχω δώσει ως tips και στο travelstories...).

Το ότι το Saray δε σε ξετρέλανε, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό ως δήλωση. Είσαι η πρώτη που ακούω να μην της άρεσαν τα γλυκά του. Τι δοκίμασες?
Το ηξερα οτι θα σας κανω να καραφλιασετε αλλα τι να κανω...μου επεσαν βαρια... δοκιμασα προφιτερολ, εκμεκ, κιουνεφε και καζαν ντιπι (αυτο δεν ηταν βαρυ αλλα με ανατριχιασαν οι ινες του κοτοπουλου :D)
Αντιθετως το προφιτερολ στο inci με ξετρελανε και μου αρεσε πολυ κι ο κιουνεφες του Kosebasi
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Το ότι το Saray δε σε ξετρέλανε, είναι τουλάχιστον εντυπωσιακό ως δήλωση. Είσαι η πρώτη που ακούω να μην της άρεσαν τα γλυκά του. Τι δοκίμασες?
Είμαι κι εγώ σε αυτούς που δεν έχω πει τα καλύτερα για το Saray, το θεωρώ υπερεκτιμημένο.

Να επαναλάβω κάποιες προτάσεις για γλυκά με κάποια καινούρια entries.

Μπακλαβάς φιστικένιος: Karakoy Gulluoglu
Μπακλαβάς καρυδένιος: Pelit
Kazan dibi (χωρίς ίνες κοτόπουλου αλλά και με ίνες αν θες), firin sutlac (ρυζόγαλο στο φούρνο) : Oz sut
Kunefe σε όλα τα καλά κεμπαμπτζήδικα, όπως στο Κosebasi που ανέφερε η varioAthens.
Πολύ ωραίος σιμιγδαλένιος χαλβάς με παγωτό χωνευτό (Dondurmali irmik helvasi) στα Kosebasi αλλά και στα Tike.
Επίσης στα εξαιρετικά κεμπαμπτζήδικα-κρεατάδικα Gunaydin υπάρχει το γλυκό Katmer. Ζεστό με φύλλο και γέμιση φυστίκι από τη νοτιοανατολική Τουρκία. Φανταστικό. Το ίδιο υπάρχει και στο περίφημο Ciya.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.241
Likes
1.943
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Πω πω!!!ετοιμαζομαι για την τελευταία βραδιά και να δώσει τι θα πρωτοφάω!!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.567
Likes
8.254
Φωτογραφίες

Μερικές φωτογραφίες:

Με φοντο το Μπλε Τζαμι

Στην πλατεια του Νεου Τζαμιου (Εμινονου)

Γεφυρα Γαλατα και Τζαμι του Σουλειμαν

Βλεποντας την ευρωπαικη πλευρα απο την ασιατικη πλευρα...

Θεα απο το 360



(η αναλυση ειναι χαλια αλλα αλλιως δεν ανεβαινε)
 

Attachments

  • 325,4 KB Προβολές: 282
  • 365 KB Προβολές: 284
  • 266,3 KB Προβολές: 271
  • 205 KB Προβολές: 258
  • 166,1 KB Προβολές: 272

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.670
Likes
12.531
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φοβερή η αίσθηση των φωτογραφιών που ανέβασες. Σαν ρετρό καρτ-ποστάλ.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.158
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Το ηξερα οτι θα σας κανω να καραφλιασετε αλλα τι να κανω...μου επεσαν βαρια...
εγώ πάλι βρήκα συμπαραστάτη...κι εμένα vario μου έπεσαν βαριά κι ασήκωτα...δεν είμαι και φαν των σιροπιαστών (ούτε και της σοκολάτας βέβαια...:D) οπότε το Saray μου φάνηκε και μέτριο και υπερτιμημένο σε σχέση με αντίστοιχα γλυκά που έφαγα στην Ασιατική πλευρά...

Οι φωτογραφίες σου πραγματικά καταπληκτικές...σου δίνουν την εικόνα της Πόλης που όλοι κατά καιρούς είχαμε φανταστεί ιδανικά...:)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Κι ένα μαγικό καυτό Katmer που εξαφανίστηκε σε λίγα δευτερόλεπτα πριν από κανά μήνα στο Gunaydin!

ai1272.photobucket.com_albums_y383_mitsos12_DSC_0495_zps7020b0a8.jpg
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
τελικα μαζευομαστε ολο και περισσοτεροι που δεν ξετρελαθηκαμε με το saray!!! ;)
Είμαι κι εγώ στο κλαμπ!Το είχα γράψει και πέρσι στην ιστορία μου.

Οι φωτογραφίες σου απλα ΤΕΛΕΙΕΣ!Καλλιτεχνικές και ατμοσφαιρικές.Μακάρι να μπορούσαμε να δούμε περισσότερες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.160
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είμαι κι εγώ σε αυτούς που δεν έχω πει τα καλύτερα για το Saray, το θεωρώ υπερεκτιμημένο.

Να επαναλάβω κάποιες προτάσεις για γλυκά με κάποια καινούρια entries.

Μπακλαβάς φιστικένιος: Karakoy Gulluoglu
Μπακλαβάς καρυδένιος: Pelit
Kazan dibi (χωρίς ίνες κοτόπουλου αλλά και με ίνες αν θες), firin sutlac (ρυζόγαλο στο φούρνο) : Oz sut
Kunefe σε όλα τα καλά κεμπαμπτζήδικα, όπως στο Κosebasi που ανέφερε η varioAthens.
Πολύ ωραίος σιμιγδαλένιος χαλβάς με παγωτό χωνευτό (Dondurmali irmik helvasi) στα Kosebasi αλλά και στα Tike.
Επίσης στα εξαιρετικά κεμπαμπτζήδικα-κρεατάδικα Gunaydin υπάρχει το γλυκό Katmer. Ζεστό με φύλλο και γέμιση φυστίκι από τη νοτιοανατολική Τουρκία. Φανταστικό. Το ίδιο υπάρχει και στο περίφημο Ciya.
Να θυμίσω πως ο Karakoy Gulluoglu έχει κατάστημα και στην Αθήνα (κι εκτός από μπακλαβά, έχει και εξαιρετικό καζανντιπι και ντοντουρμά, πρώτης ποιότητας για Αθήνα).

Σε κάθε περίπτωση, το Saray έχει καλή ποιότητα σε όλα, και ακόμη κι αν δεν είναι "ΤΑ" καλύτερα της Πόλης, είναι σαφώς πάνω από τα επίπεδα του "καλού" ελληνικού "πολίτικου" ζαχαροπλαστείου (π.χ. Χατζής, Αγαπητός κ.α.). Οπότε είναι φυσικό ο μέσος Έλληνας που πάει πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και τα δοκιμάζει, να ξετρελαθεί.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Να θυμίσω πως ο Karakoy Gulluoglu έχει κατάστημα και στην Αθήνα (κι εκτός από μπακλαβά, έχει και εξαιρετικό καζανντιπι και ντοντουρμά, πρώτης ποιότητας για Αθήνα).

Σε κάθε περίπτωση, το Saray έχει καλή ποιότητα σε όλα, και ακόμη κι αν δεν είναι "ΤΑ" καλύτερα της Πόλης, είναι σαφώς πάνω από τα επίπεδα του "καλού" ελληνικού "πολίτικου" ζαχαροπλαστείου (π.χ. Χατζής, Αγαπητός κ.α.). Οπότε είναι φυσικό ο μέσος Έλληνας που πάει πρώτη φορά Κωνσταντινούπολη και τα δοκιμάζει, να ξετρελαθεί.
Ναι το γνωρίζω ότι έχει κατάστημα και στην Αθήνα. Είχε ανοίξει μάλιστα και στη Θεσσαλονίκη πριν από 8-9 χρόνια αλλά έκλεισε χωρίς να κλείσει χρόνο. Πάντως μέσα στην Κωνσταντινούπολη το μοναδικό αυθεντικό Karakoy Gulluoglu είναι αυτό στο Karakoy και απ' ότι διάβασα εδώ στο travelstories από τον Xristos71 αν θυμάμαι καλά, πρέπει να άνοιξε κατάστημα και στο Ataturk.

Πάντως επειδή έχω φάει μπακλαβάδες από πολλά μαγαζιά στην Πόλη αλλά και σε άλλες πόλεις της Τουρκίας (όχι βέβαια από την πατρίδα τους, το Gaziantep, εκεί πρέπει να έχει διαμάντια) την καλύτερη ποιότητα με διαφορά, όσον αφορά φυστικένιο μπακλαβά, την έχω βρει στο Karakoy Gulluoglu.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.297
Μηνύματα
887.116
Μέλη
38.965
Νεότερο μέλος
mareeap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom