Βόρεια Κορέα Kim Il Sung εσύ super star

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921

Το Μέγαρο Επιμόρφωσης του Λαού είναι στρατηγικά χτισμένο στο κέντρο της Piongyang, σε μια πραγματικά ειδυλλιακή τοποθεσία. Απλώνετε σε ένα λοφίσκο και από την κορυφή του απολαμβάνεις την καλύτερη θέα της πόλης. Βλέπεις πιάτο μπροστά σου, το ποτάμι, τις εντυπωσιακές πλατείες, τα λαμπρά σοσιαλιστικά μνημεία της πόλης. Χτισμένο σε παραδοσιακό Κορεάτικο ρυθμό αποτελεί το καμάρι του Βορειοκορεάτικου καθεστώτος και συνάμα την αιχμή του δόρατος της κρατικής προπαγάνδας. Μπροστά από αυτό το μεγαλόπρεπο κτίριο, που βλέπει στην κεντρική πλατεία της πόλης τη πλατεία Κim Il Sung, γίνονται οι περίφημες παρελάσεις και από έναν εξώστη του, ο Αγαπητός ηγέτης εκφωνεί τους πύρινους αντιιμπεριαλιστικούς λόγους του. Πριν τον εμφύλιο πόλεμο η όλη περιοχή αποτελούσε το ιστορικό κέντρο της πόλης, κέντρο που όπως είπαμε καταστράφηκε ολοσχερώς κατά την διάρκεια του πολέμου. Σε αυτό το εντυπωσιακό κτίριο έμελλε να ζήσουμε την κορυφαία σουρεαλιστική στιγμή του ταξιδιού μας.

Διαβήκαμε λοιπόν την πύλη του μεγάρου και το show άρχισε. Ντυμένη με μάρμαρο η αίθουσα υποδοχής, κυλιόμενες σκάλες δεξιά και αριστερά, και ένα κλασσικό ψηφιδωτό με την μορφή του αιώνιου ηγέτη να δεσπόζει στο χώρο, μας έκαναν να αναρωτηθούμε που βρισκόμαστε. Εκεί μας υποδέχτηκε μια ξεναγός, η οποία μιλούσε τέλεια Αγγλικά και άρχισε να μας περιγράφει την ιστορία και την χρησιμότητα του Μεγάρου.

-Το Μέγαρο, μας είπε, χτίστηκε σχετικά πρόσφατα ,αρχές της δεκαετίας του εβδομήντα και ήταν μια μεγαλοφυής ιδέα του μεγάλου ηγέτη Κim Il Sung.
Άντε πάλι τα ίδια σκέφτηκα ,μην μπορώντας να φανταστώ τι θα επακολουθούσε.
Ο μεγάλος ηγέτης, απέρριπτε σθεναρά τις συνεχείς προτάσεις των κομματικών στελεχών για την οικοδόμηση ενός κομματικού μεγάρου σε αυτή την θέση. Η τοποθεσία αυτή, είναι εξαιρετική γιαυτό και ο μεγάλος ηγέτης είχε αποφασίσει να χτιστεί εδώ ένα μέγαρο για ολόκληρο τον λαό και όχι για την κομματική ιντελιγκέντσια. Με θυσίες λοιπόν και προσωπική επίβλεψη του αιώνιου ηγέτη μας χτίστηκε αυτό το λαμπρό οικοδόμημα που σκοπό του έχει την πλατιά, σοσιαλιστική μόρφωση ολόκληρου του Βορειοκορεάτικου λαού. Τελειώνοντας το λογύδριο της η λαμπρή ξεναγός μας, σκούπισε διακριτικά ένα δάκρυ από το πρόσωπό της!!!
- Ονειρεύομαι; Ρώτησα τον Aντρέα αλλά αυτό ήταν μόνο η αρχή. Ανεβήκαμε τις κυλιόμενες σκάλες και το show κορυφώθηκε!
- Εδώ, συνέχισε την ξενάγηση η ξεναγός, βλέπετε απλούς ανθρώπους που ψάχνουν στους Η/Υ βιβλιογραφία για να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους και μας έδειξε 2 νεαρούς να ψάχνουν κάτι σε 2 παμπάλαια computer. Eδω, ελέγχουν αν τα βιβλία που θέλουν είναι διαθέσιμα και αν είναι έρχονται σε αυτό το γκισέ και τα ζητούν από την συντρόφισσα και μας έδειξε μια Βορειοκορεάτισα να κάθετε σε ένα γκισέ. Μόλις η συντρόφισσα πληκτρολογήσει τους τίτλους των βιβλίων αυτά αυτόματα έρχονται μπροστά της και παραδίδονται στους ενδιαφερόμενους.
- Θέλετε να σας κάνουμε μια επίδειξη; Mας ρώτησε. Μπορούμε να φέρουμε μπροστά σας όποιο βιβλίο θέλετε!!

Σοκαρίστηκα. Λες ρε συ οι σύντροφοι να έχουν κάνει θαύματα και να μου βρουν όποιο βιβλίο ζητήσω από την πολύτιμη βιβλιοθήκη τους; Η συντρόφισσα στο γκισέ με διαβεβαίωσε ότι θα είχα σε ελάχιστα λεπτά μπροστά μου όποιο αγγλικό βιβλίο ήθελα!! Με τρεμάμενη φωνή λοιπόν ζήτησα οποιοδήποτε κλασσικό αρχαίο Ελληνικό βιβλίο υπάρχει στην βιβλιοθήκη τους στα Αγγλικά ή στα Κορεάτικα. Και ω του θαύματος η συντρόφισσα βιβλιοθηκάριος πάτησε ένα κουμπί και σε 5 δευτερόλεπτα δεν βγήκε μια χοντρή, αλλά παρουσιάστηκε ένα καλαθάκι από την πίσω αίθουσα με 3 βιβλία μέσα!! Αν είναι δυνατόν, ψέλλισα , οι σύντροφοι είναι απίστευτοι!! Μέσα σε 5 δευτερόλεπτα μου βρήκαν 3 βιβλία με αρχαίους Έλληνες συγγραφείς.
- Aυτό είναι κράτος, αυτή είναι οργάνωση, βροντοφώναξε υπερήφανα ο Αντρέας και πήρε στα χέρια του τα 3 βιβλία.
- Τι είναι τούτο ρε συ, ψέλλισε ο σύντροφος και μου έδειξε ένα βιβλίο για Autocad 2000 στα Αγγλικά και δυο νουβέλες παγκοσμίως άγνωστων αγγλόφωνων συγγραφέων.
- Έγινε κάποιο λάθος συντρόφισσα , είπα με απογοήτευση, αυτά δεν είναι μεταφρασμένα Ελληνικά αρχαία κείμενα….
Η συντρόφισσα τα είδε , τα ξαναείδε και αποφάνθηκε.
- Ξέρετε δεν μπορούμε να έχουμε και όλα τα βιβλία του κόσμου στη βιβλιοθήκη μας!! Διαπιστώσατε όμως με τα μάτια σας ότι έχουμε Αγγλικά βιβλία!! Να το τονίσετε αυτό μόλις γυρίσετε στη χώρα σας.

Αυτό δεν το είχα σκεφτεί μου είπε ο Αντρέας και ακολουθήσαμε την άξια ξεναγό μας στο ασανσέρ που ήδη μας περίμενε. Μια λαμπρή Βορειοκορεάτισσα συντρόφισσα ήταν μέσα σε αυτό και χωρίς να της πει κανείς τίποτε πάτησε το κουμπί του δευτέρου ορόφου.
- Εδώ , συνέχισε την ξενάγηση η συντρόφισσα θα δείτε τα μελετητήρια. Εδώ μελετάει ο λαός!! Μπήκαμε σε δυο – τρεις τεράστιες αίθουσες γεμάτες θρανία όπου κάθονταν 5-6 άτομα και διάβαζαν. Τώρα διάβαζαν, έκαναν πως διάβαζαν δεν παίρνω όρκο. Η ξεναγός μας όμως απτόητη συνέχισε.
- Βλέπετε αυτά τα θρανία; Μας ρώτησε δείχνοντάς μας τα θρανία της αίθουσας. Αυτά τα θρανία τα σχεδίασε προσωπικά ο μεγάλος πρόεδρος μας Kim Il Sung! Όταν ήρθε πρώτη φορά στην αίθουσα να δει πως μελετάει ο λαός ο πρόεδρος αγανάκτησε!!
- Ωχ ,τι είδε ο πρόεδρος και τα πήρε συντρόφισσα; Ρώτησα γεμάτος αγωνία.
- Είδε ότι μελετούσαν οι μαθητές δυο- δυο!! Είναι δυνατόν να κάθονται στα θρανία δύο- δύο , είπε ο ηγέτης; Πως μπορεί να αποδώσει κάποιος που διαβάζει παρέα με κάποιον άλλο!! Πετάξτε αμέσως αυτό τα θρανία!! Θα σας σχεδιάσω εγώ άλλα , προσωπικά θρανία για τον καθένα που θα έχουν κλίση και θα μπορεί να μελετά χωρίς πρόβλημα ο Λαός!!
- Έτσι είπε συντρόφισσα ο μεγάλος αρχηγός ρώτησε ο Αντρέας.
- Έτσι , και κάθησε ο ίδιος και σχεδίασε τα θρανία που βλέπετε. Και άρχισε να μας κάνει επίδειξη των θρανίων που σχεδίασε ο αρχηγός !!
- Ρε συ μήπως μας δουλεύει η συντρόφισσα και τώρα θα αρχίσει να γελάει ρώτησα τον aakunz αλλά αυτός με σταμάτησε αυστηρά.
- Εμένα με έπεισε!! Αυτός είναι ηγέτης!! Περίμενε έχει κι άλλο!!

Και πραγματικά είχε κι άλλο. Πήγαμε στην αίθουσα μουσικής. Εκεί εντελώς συμπτωματικά ήταν 2-3 μαθητές που μελετούσαν μουσική και τι μουσική Αγγλική!!
- Τι νομίζετε ,μας ρώτησε η ξεναγός, εδώ στην Β.Κ δεν ακούμε ξένη μουσική;; Ενημερωνόμαστε και παρακολουθούμε για την εξέλιξη της μουσικής παγκοσμίως.
- Τι ακούς εδώ νέε μου ρώτησε αυθόρμητα έναν από τους δύο «μαθητές».
- Αγγλική μουσική βέβαια απάντησε αβίαστα εκείνος. BEATLES!!
- Τσίμπα ρε συ μου είπε ο Αντρέας να ξυπνήσω!! Ονειρεύομαι!!
- Όπως είδατε λοιπόν με τα μάτια σας καταρρίπτετε και ο μύθος ότι δεν ακούμε σύγχρονη ξένη μουσική!! Θέλετε να σας κάνουμε μια επίδειξη; συνέχισε απτόητη η ξεναγός και μου φόρεσε δυο τεράστια ακουστικά. Τώρα τι άκουγα θα σας γελάσω,το σίγουρο πάντως ήταν, ότι κάτι, κάποιος τραγουδούσε στα αγγλικά.
- Να το πείτε κι αυτό όταν θα γυρίσετε στην χώρα σας μας συμβούλευσε η ξεναγός μας.
- Μην ανησυχείτε την διαβεβαίωσα, θα καταγγείλουμε την μαύρη προπαγάνδα που γίνετε ενάντια στη χώρα σας αλλά πες τε μου έχουμε και συνέχεια;
- Βεβαίως έχουμε και συνέχεια. Θα δούμε τώρα την αίθουσα διδασκαλίας των ξένων γλωσσών.

Και μπήκαμε σε μια αίθουσα όπου είδαμε έναν καθηγητή να διδάσκει Ρωσικά και από κάτω 5-6 μαθητές να επαναλαμβάνουν. Η ίδια ιστορία και στην αίθουσα με τους Η/Υ όπου 5-6 μαθητές εκπαιδεύονταν στους Η/Υ. Κάπου εκεί η ξεναγός είχε το θράσος να μας ρωτήσει αν θέλουμε να ρωτήσουμε κάτι.

- Μόνο δυο πράγματα της είπα. Όλο αυτό το τεράστιο μέγαρο με τις μεγάλες αίθουσες διδασκαλίας , τις αίθουσες μουσικής, Η/Υ, ξένων γλωσσών κ.λ.π απευθύνετε σε όλο τον λαό; Μπορεί όποιος θέλει να μπει;
- Φυσικά, μου απάντησε.
- Τότε γιατί δεν υπάρχει κόσμος παρά 5-6 άτομα σε κάθε αίθουσα;

Κόμπιασε λίγο και μου απάντησε ότι ο κόσμος έχει δουλειές και δεν προλαβαίνει να έρθει !!

- Μάλιστα της είπα με νόημα και την ρώτησα αν υπάρχει internet στη χώρα.
Ακούστε τι πήρα για απάντηση.
- Εδώ στο μέγαρο επιμόρφωσης όχι δεν υπάρχει. Έξω στην πόλη δεν ξέρω!!!

Την λυπήθηκα και δεν το τράβηξα παραπάνω. Για να μας ευχαριστήσει μας πήγε στον εξώστη του μεγάρου όπου και απολαύσαμε την πανοραμική θέα της πόλης. Το μέγαρο επιμόρφωσης ήταν όντως εντυπωσιακό, η λαμπερή βιτρίνα του καθεστώτος αλλά πραγματικά διατηρώ εντονότατες επιφυλάξεις για το αν ότι είδα εκεί ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή είναι ένα καλοστημένο show που σκοπό έχει να θαμπώσει τον αφελή τουρίστα.

Με αυτές τις σκέψεις βγήκαμε από το λαμπρό μέγαρο επιμόρφωσης και περπατήσαμε στην πλατεία Kim Il Sung , την κεντρική πλατεία της πόλης που οι άκρες της κοσμούνται από την μια μεριά με ένα γιγάντιο πορτρέτο του αιώνιου ηγέτη και από την άλλη με τα πορτρέτα του Μαρξ και του Λένιν τα μοναδικά πορτρέτα ή μνημεία τους που είδαμε στην πόλη. Είμαστε κομμουνιστές μας εξήγησαν οι ξεναγοί αλλά πάνω από όλα είμαστε οπαδοί του Κim Il Sung. Ο αιώνιος ηγέτης μας τελειοποίησε το κομμουνιστικό σύστημα και φυσικό είναι να τον τιμούμε περισσότερο από τους ιστορικούς ηγέτες του κομμουνισμού.

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα σκέφτηκα και κατευθύνθηκα προς το ποτάμι όπου θα απολαμβάναμε το μεσημεριανό φαγητό μας.
 

Attachments

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τέλεια! Να και ένας προορισμός που δεν είχαμε. :clap:

Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και μια αντιπροσωπευτική φωτογραφία στο άρθρο σου ως συνημμένο αρχείο (για να εμφανίζεται και στην κεντρική σελίδα του σάιτ), χρησιμοποιώντας το κουμπάκι με το συνδετήρα στον επεξεργαστή κειμένου. :)
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εντυπωσιακη και η αφηγηση με τιs απαραιτητεs λεπτομερειεs:clap:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.537
Δεν εννοώ κάτι, απλά θα ταίριαζε :haha: Και θέλω κορεάτικο, ορίτζιναλ καταστάσεις :D

Συγγνώμη αλλά τέτοιες χώρες και λαοί είναι σκέτη παρωδία....αλλά η αφήγηση είναι φυσικά ενδιαφέρουσα, αφού είναι σπάνιο να βρεις από πρώτο χέρι πληροφορίες για Β. Κορέα....
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πώς το εννοείς το παρωδία; Γιατί παρωδία εγώ θα χαρακτήριζα την Ελλάδα πχ. :)

Η αφήγηση πάντως είναι όντως πολύ ενδιαφέρουσα, όχι μόνο γιατί είναι δύσκολο να διαβάσεις κάτι από πρώτο χέρι, αλλά επειδή ακριβώς είναι κάτι τόσο διαφορετικό σε νοοτροπία από αυτό που έχουμε συνηθίσει στην Ευρώπη. Γενικά όσοι προορισμοί διαθέτουν κάτι το τόσο διαφορετικό είναι απόλαυση να διαβάζεις. :D
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ειναι παρα πολυ ενδιαφεροντα αυτα που διαβαζουμε , ομολογω πωs δεν ηξερα οτι επικρατουν τετοιεs καταστασειs στη συγκεκριμενη χωρα και ειναι ωραιο να τα ακουμε απο καποιον που βρεθηκε εκει.
Περιμενω με αγωνια τη συνεχεια!
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη ιστορία έχει εξάψει το ενδιαφέρον και τη φαντασία όλων.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.537
Τρομερή αφήγηση και πάλι!! Περιττό να πω ότι έχω πέσει κάτω από τα γέλια....αν ήμουν εγώ εκεί δε νομίζω να έφευγα...σε κανά βαθύ μπουντρούμι (σχεδιασμένο φυσικά από το μεγάλο ηγέτη) θα με έχωναν διότι δε νομίζω να άντεχα όπως εσύ...ψύχραιμος!!! :haha:

Οι..."μαθητές" μάλλον κρατικοί υπάλληλοι ήταν, χεχε :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νίκο να σε ρωτήσω κάτι, κράταγες ημερολόγιο και θυμάσαι όλες αυτές τις λεπτομέρειες;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom