Βόρεια Κορέα Kim Il Sung εσύ super star

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με την προλαλήσασα varioAthens.
Τρομερά χαριτωμένη ιστορία. Βέβαια, εξακολουθώ να μην θέλω να πατήσω το πόδι μου στην Κορέα... :S
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μόλις διάβασα την ιστορία, την είχε πάρει το μάτι μου, αλλά τελικά την είχα ξεχάσει. Σκέφτομαι φυσικά και αυτό το ταξίδι εδώ και 2-3 χρόνια και μετά την ανάγνωση της ιστορίας σου, αυτό μου φαίνεται όλο και πιο κοντά.
Σχόλια τώρα...
Ε βέβαια, την πρώτη πλατεία πως να την είχε ονομάσει Kim Il Sung, αφού είχε άλλη πλατεία ονομασμένη έτσι; Απορώ ο γιός του τι θα βρεί να ονομάσει τώρα με το δικό του όνομα...
Επίσης, εντύπωση μου κάνει εκείνο το κτίριο (δε θυμάμαι πως το λένε) που συμβολίζει το ότι κάθε άνθρωπος είναι κύριος του εαυτού του. Δηλαδή οι Β/κορεάτες αυτό πιστεύουν οι καημένοι, ότι είναι κύριοι του εαυτού τους. Άν και κατά τη γνώμη μου δε χρειάζεται να έχεις επικοινωνία με τον υπόλοιπο κόσμο για να καταλαβαίνεις αν είσαι κύριος του εαυτού σου ή οχι. Μάλλον φόβος είναι πάλι, αφού δε μπορούν να πουν τι πιστεύουν.
Προχθές έβλεπα ένα ντοκιμαντέρ (στον ΣΚΑΙ νομίζω) και είχε φέρει ο ηγέτης τους χειρουργό να κάνει επεμβάσεις καταρράκτη στα μάτια κάπου 1000 ασθενών. Φυσικά όταν έγιναν καλά, πήγαιναν μπροστά στα πορτραίτα του Μεγάλου Ηγέτη αλλά και του Υιού του και έκαναν σαν τρελλοί, φωνάζοντας και κάνοντας μετάνοιες... Πολύ καλό ντοκιμαντέρ.
Σίγουρα ένα απ'τα ταξίδια-εμπειρίες ζωής που υπάρχουν!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
.
Μεγάλου Ηγέτη αλλά και του Υιού του και έκαναν σαν τρελλοί, φωνάζοντας και κάνοντας μετάνοιες... Πολύ καλό ντοκιμαντέρ.
Σίγουρα ένα απ'τα ταξίδια-εμπειρίες ζωής που υπάρχουν!!
Μόνο το Άγιο Πνεύμα τους λείπει αλλά ξέχασα αυτοί δεν είναι χριστιανοί και δεν χρειάζονται Αγία Τριάδα τους φθάνει η δυάδα........:D
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Kαι νομίζω ότι η ιστορία χρήζει συνέχειας διανθισμένης δια χειρός πολλών συγγραφέων ενόψει της διαφαινόμενης μαζικής προσκυνηματικής εκδρομής μελών του ημέτερου φόρουμ προς τιμήν των 100 χρονων από τη γέννηση του Μεγάλου Ηγέτη το σωτήριον έτος 2012.
Στην Πιονγιανκ συντρόφια, στη Πιονγιανγκ!!!

To παραθέτω διότι είναι μνημειώδες:

 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kαι νομίζω ότι η ιστορία χρήζει συνέχειας διανθισμένης δια χειρός πολλών συγγραφέων ενόψει της διαφαινόμενης μαζικής προσκυνηματικής εκδρομής μελών του ημέτερου φόρουμ προς τιμήν των 100 χρονων από τη γέννηση του Μεγάλου Ηγέτη το σωτήριον έτος 2012.
Στην Πιονγιανκ συντρόφια, στη Πιονγιανγκ!!!
Ναι, καλά, τα ίδια λέγαμε και για τα φετινά Mass Games (και έχω απομείνει μόνος....)
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πείτε και στον πτωχό, πλην τίμιο, νιόφερτο, βρε...

Σας έχω ικανούς να σκέφτεστε μαζική εκδρομή-προσκύνημα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Είναι υποχρέωση στην ταξιδιωτική μας ζωή μια τέτοια προσκυνηματική εκδρομή στην Κόκκινη Ουτοπία
Κάτι σαν τη Μέκκα για τους μουσουλμάνους, ένα πράμα να πω...
taver μηδένα προ του τέλους μακάριζε, δεν ξέρω τι θα υπαγορεύσει το θυμικό μου...
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
ένα μεγάλο ευχαριστώ στην ιωάννα που με το σχόλιο της σε άλλο τόπικ έγινε η αιτία να ανακαλύψω αυτό το διαμάντι!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μου θύμισε το Μεγάλο Αδερφό του Οργουελ...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.395
Likes
14.345
Ο μεγάλος ηγέτης κάνει περιοδεία(ταξιδιωτική?) στην Σιβηρία.Δημόσια εμφάνιση μετα απο πολύ καιρό.Δεν βλέπω να συγκινήθηκαν οι "θαυμαστές" του.

Αλήθεια τι έχει στο πόδι και πηγαίνει κάπως αλύγιστα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.231
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom