KLM KLM - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Καλημέρα παιδιά!
Σκέφτομαι να κάνω ένα ταξιδάκι προς Ολλανδία μεριά!
Μάλλον θα ταξιδέψω με KLM και δεν έχω ιδέα για την εταιρία. Για την ακρίβεια είμαι "ψάρι" στα αεροπορικά και έχω ταξιδέψει μόνο με easyjet.
Θα ήθελα λοιπόν να μάθω κάποια πραγματάκια.
1. Είναι καλά τα αεροπλάνα της; (δεν αναφέρομαι σε ασφάλεια τόσο πολύ γιατί σε αυτόν τον τομέα λίγο πολύ όλες οι εταιρίες είναι ίδιες όπως είδα σε άλλο θέμα του φόρουμ)
2. Έχει κάποιες παροχές κατά την πτήση (πχ καφέ) ή πληρώνεις για οτιδήποτε πάρεις στο αεροπλάνο;
3. Τι ακριβώς γίνεται αν κλείσω μέσω internet; Στέλνουν τα εισιτήρια ταχυδρομικώς ή πας στο γκισέ της εταιρίας στο αεροδρόμιο με το εκτυπωμένο χαρτί από το internet όπως και στην easyjet;
4. Οι τιμές που γράφει στο site είναι τελικές μαζί και συμπεριλαμβάνουν και την χρέωση των αποσκευών ή θα με περιμένει καμιά επιπλέον χρέωση όταν κάνω επιβεβαίωση πληρωμής; Δεν νομίζω να μου ζητήσουν και κανένα επιπλέον ποσόν στο αεροδρόμιο. Σωστά;

Σας ευχαριστώ.
 

kostas4

Member
Μηνύματα
39
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
το ψαχνω...
Καλημέρα,

1) Εχω ταξιδεψει 4 φορες με KLM και δεν εχω κατι αρνητικο να σου πω.

2) Παλιοτερα σερβιραν φαγητο ενω τωρα σου δινουν ενα σαντουιτς και με 3 μπουκιες εχεις τελειωσει...καφεδες, αναψυκτικα, χυμοι κλπ σερβιρονται δωρεαν

3) Μολις αγορασεις τα εισιτηρια μεσω internet να βεβαιωθεις οτι θα σου ερθει confirmation email με τον κωδικο κρατησης. Την μερα της πτησης αν π.χ φυγεις απο Ελ Βενιζελ πας πολυ ευκολα σε ενα απο τα μηχανηματα που κανουν ηλεκτρονικο check in δινεις το ονομα σου κ τον κωδικο της πτησης, επιλεγεις θεση στο αεροπλανο και το μηχανημα σου τυπωνει το εισιτηριο.... ειναι παρα παρα παρα πολυ ευκολο κ γλυτωνεις χρονο... Μετα πας στο γκισε και αφηνεις την βαλιτσα σου στην υπαλληλο....

4) Οι τιμες ειναι τελικες...Αν οι βαλιτσες σου ειναι υπερβαρες μονο τοτε πλερωνεις εξτρα
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
3) Μολις αγορασεις τα εισιτηρια μεσω internet να βεβαιωθεις οτι θα σου ερθει confirmation email με τον κωδικο κρατησης. Την μερα της πτησης αν π.χ φυγεις απο Ελ Βενιζελ πας πολυ ευκολα σε ενα απο τα μηχανηματα που κανουν ηλεκτρονικο check in δινεις το ονομα σου κ τον κωδικο της πτησης, επιλεγεις θεση στο αεροπλανο και το μηχανημα σου τυπωνει το εισιτηριο.... ειναι παρα παρα παρα πολυ ευκολο κ γλυτωνεις χρονο... Μετα πας στο γκισε και αφηνεις την βαλιτσα σου στην υπαλληλο....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Αυτά τα μηχανήματα τα αγνοούσα. Είναι ξεχωριστό μηχάνημα σε κάθε εταιρία ή είναι κοινά για όλες; Μπορώ να πάω και να τυπώσω το εισιτήριο και άλλη ημερομηνία από αυτή της πτήσης; Δλδ να πετάω τον Ιούνιο και να πάω να τυπώσω το εισιτήριο από τον Μάρτιο;
Τέλος, μόνο μέσω του μηχανήματος γίνεται αυτή η δουλειά ή μπορεί να γίνει και απευθείας στο γκισέ με το αποδεικτικό του internet;
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Και στο γκισέ αν πας μια χαρά θα κάνεις τη δουλεία σου. Το web check in ανοίγει συνήθως ένα 24ώρο πριν (ίδια διαδικασία μόνο που το εκτυπώνεις σπίτι σου), για το αν υπάρχει διαφορετική πολιτική στα μηχανήματα του αεροδρομίου θα σε γελάσω αλλά δεν βλέπω και λόγο να το κάνεις.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Μπορώ να πάω και να τυπώσω το εισιτήριο και άλλη ημερομηνία από αυτή της πτήσης; Δλδ να πετάω τον Ιούνιο και να πάω να τυπώσω το εισιτήριο από τον Μάρτιο;
Δεν υπάρχουν πλέον χάρτινα εισιτήρια όπως τα θυμόσουν από παλιά. Όλα είναι ηλεκτρονικά.

Άρα, το εισιτήριό σου είναι η επιβεβαίωση που θα σου στείλει η αεροπορική εταιρεία με e-mail.

Και αυτό θα τυπώσεις από τον εκτυπωτή του σπιτιού ή του γραφείου σου, έτσι ώστε να έχεις μαζί σου όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το ταξίδι σου.

Από εκεί και πέρα, μπορείς να πας είτε στο check-in της αεροπορικής με την ταυτότητα ή το διαβατήριό σου για να πάρεις το boarding pass, είτε να κάνεις web-check-in από το σπίτι σου και να πας να παραδώσεις μόνο τη βαλίτσα σου, ή να κάνεις check-in στα μηχανάκια που λέει ο kostas4 και μετά να παραδώσεις τη βαλίτσα σου.
 
Last edited by a moderator:

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Ήσασταν κατατοπιστικότατοι.
Τελικά τα πράγματα είναι πολύ απλά.
Kαι μια τελευταία ερώτηση:
Σε περίπτωση που υπάρχει πτήση με ανταπόκριση, δλδ αν πχ πάω Λονδίνο με ενδιάμεση στάση στο Άμστερνταμ (μάλλον θα υπάρχει απευθείας πτήση αλλά το λέω απλά σαν παράδειγμα) διάβασα στο site της εταιρίας ότι οι αποσκευές πάνε κατευθείαν στην πτήση του τελικού προορισμού χωρίς να χρειάζεται να τις πάω εγώ, δλδ να της πάρω στο Άμστερνταμ και μετά να της δώσω για την πτήση του Λονδίνου. Χρειάζεται όμως να κάνω και πάλι check in στο αεροδρόμιο του ενδιάμεσου σταθμού;
Με λίγα λόγια αν η πτήση είναι Αθήνα - Λονδίνο με ενδιάμεσο σταθμό το Άμστερνταμ, θα πρέπει να κάνω check in στο Βενιζέλος και μετά θα πρέπει να κάνω πάλι check in στο Άμστερνταμ για Λονδίνο;
Να είστε καλά!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Θα κάνεις check in στο Βενιζέλος και για τις δύο πτήσεις, εφόσον ταξιδεύεις με την ίδια εταιρεία.
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Τελικά έκλεισα τελικά με την KLM εισιτήριο για τον Φλεβάρη!
Economy class είναι η θέση και την έκλεισα μέσω πιστωτικής κάρτας.
Όταν πλήρωνα είδα ότι έγραφε ότι θα λάβω ένα confirmation email (το οποίο μου ήρθε άμεσα) και μετά θα μου στείλουν και το e-ticket μου με email. Την κράτηση την έκανα εχθές το μεσημεράκι. Ακόμα δεν έχω λάβει το e-ticket. Ξέρετε μετά από πόσες μέρες το στέλνουν;
Εποίσης πείτε μου λίγο για τις αποσκευές. Επιτρέπεται μια βαλίτσα μέχρι 20 κιλά και μία χειραποσκευή ή υπάρχει κάποια άλλη πολιτική στην εταιρία;

Y.Γ. Πήγα να κάνω τροποποίηση στην κράτησή μου (manage my booking) με τον κωδικό κράτησης που μου έστειλαν στο mail αλλά δεν μπορούσε να βρει τπτ. Είναι επειδή έχω economy class ή επειδή δεν έχω λάβει ακόμα το e-ticket;
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Άμα δεν σου ήρθε ακόμη o αριθμός κλάφτα Χαράλαμπε... ή θα σου έχει έρθει και δεν έχεις καταλάβει ποιός είναι ή θα έκανες καμιά πατάτα και θα ψάχνεσαι... ρίξε ένα τηλεφωνάκι στην εταιρία...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Nasos, κι εμένα στο mail που μου έστειλαν έγραφε ότι θα λάβω ΚΑΙ e-ticket το οποίο δεν έλαβα ποτέ (έχω κλείσει πάνω από ένα μήνα πριν), αλλά μπαίνω με τον κωδικό που μου έστειλαν και αναγνωρίζει την κράτηση κανονικά. Δε δοκιμάζεις ξανά;
 

nasos1

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
To μόνο mail που μου έχει έρθει είναι αυτό:
Confirmation
Your booking has been successful The confirmation of your booking has been sent to you by e-mail. You will receive your e-ticket(s) at the same e-mail address.

Παρακάτω έχει και τον κωδικό της κράτησης. Αυτόν τον κωδικό όμως δεν τον βρίσκει στο manage "my booking".
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
To μόνο mail που μου έχει έρθει είναι αυτό:
Confirmation
Your booking has been successful The confirmation of your booking has been sent to you by e-mail. You will receive your e-ticket(s) at the same e-mail address.

Παρακάτω έχει και τον κωδικό της κράτησης. Αυτόν τον κωδικό όμως δεν τον βρίσκει στο manage "my booking".
Ναι, το ίδιο μέιλ έχω λάβει κι εγώ. Σόρρυ για την ηλίθια ερώτηση, αλλά γράφεις σωστά το επώνυμο στο σάιτ;
Αν τα κάνεις όλα σωστά και δε σου το βρίσκει, καλύτερα πάρε ένα τηλ. την εταιρεία, όπως λέει ο Τράβελερ. Δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει πρόβλημα, αλλά πάρε καλού κακού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom