Ταϊλάνδη Koh Chang: Ένα λιγότερο φανταχτερό διαμάντι

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Θα ξαναπάς, θα ξαναπάω, θα ξαναπάμε....η Ταϋλάνδη δε σε αφήνει ποτέ, είναι αλήθεια.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Eυχομαι να ξαναπαμε ολοι μας Ταιλανδη γιατι εχει ακομα πολλα φανταχτερα διαμαντια να μας χαρισει.!!!
Εξαλλου η νοσταλγια της ΔΕΝ ειναι θεραπευσιμη.
:thailand01:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δεν ξέρω ρε παιδιά, εγώ προσπαθώ να ΜΗΝ ξαναπάω!! Την είδα αρκετά (είπαμε, 3,5 μήνες σαν να πήγα 7 φορές για 15ήμερα!) και την αγάπησα ακόμη περισσότερο αλλά ας δούμε και καμιά άλλη χώρα! :) Να δούμε, θα μας αφήσει;

Πάντως ενώ χαζεύω τις χώρες τις ΝΑ Ασίας που άφησα για επόμενο ταξίδι, πάντα ρίχνω και μια κρυφή ματιά και στις γωνιές της Ταϊλάνδης που δεν είδα.. Αλλά πάντα φοβάμαι μην ξεκινήσω για κανένα 9μήνο σε Μαλαισία, Ινδονησία, Φιλιππίνες κτλ και τελικά φάω τους μισούς στο Koh Chang ή σε κάποιο άλλο Koh!! :haha:

Καλά να είμαστε να πηγαίνουμε!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Θα ξαναπας mpiftex , ολοι θα ξαναπαμε Ταυλανδη - ειδικα εγω κι αν εχω αφησει χρωστουμενα :lol:.
Απλα μου κανει εντυπωση που μολις γυρισες απο Μεξικο και μελετας ακομα την Ταυλανδη...

Εγω για παραδειγμα μια δυο φορες που με ρωτησαν που πηγα τελευταια , ειπα στο Μεξικο , προσπερνωντας τις Φιλιππινες στο ταξιδι μου προς τα πισω στο χρονο και κατι σημαινει αυτο :roll:. Εσυ? δε βρηκες αραγε διαμαντια στο προσφατο ταξιδι σου στο Μεχικο? Ή ειναι απλα επετειακη η αναφορα σου σε Ταυλανδη?

ΥΓ Θα απολαυσουμε Μεχικαν στορυ?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αχ go2dbeach άκου και θα με καταλάβεις....
Φυσικά και αναπολώ το Μεξικό και ανυπομονώ για ταξίδι σε κεντρική Αμερική. Όμως το Μεξικό ήταν μόνο μια επίσκεψη, 15 μερούλες, που φυσικά μου άνοιξε την όρεξη για περισσότερα.

Την Ασία όμως (πόσο μάλλον την Ταϊλάνδη) νιώθω ότι την έζησα! 9 μήνες κοντά είναι πολύς καιρός.. με έκανε να την αγαπήσω για τα τόσα που μου πρόσφερε και όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε πλέον σε επίπεδο αξιοθέατα ή ωραίες παραλίες. Δεν υπερβάλω ούτε θέλω να φανεί μελό αλλά πραγματικά άφησα ένα κομμάτι μου πίσω στην Ασία αλλά συγχρόνως πήρα μαζί μου ένα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι Ασίας και κουβαλάω μέσα μου!

Επίσης σε 4 μέρες κλείνω ένα χρόνο από τότε που τελείωσα το ταξίδι μου και όπως καταλαβαίνει νιώθω μια κάποια μελαγχολία...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Την Ασία όμως (πόσο μάλλον την Ταϊλάνδη) νιώθω ότι την έζησα! 9 μήνες κοντά είναι πολύς καιρός.. με έκανε να την αγαπήσω για τα τόσα που μου πρόσφερε και όπως καταλαβαίνεις δεν μιλάμε πλέον σε επίπεδο αξιοθέατα ή ωραίες παραλίες. Δεν υπερβάλω ούτε θέλω να φανεί μελό αλλά πραγματικά άφησα ένα κομμάτι μου πίσω στην Ασία αλλά συγχρόνως πήρα μαζί μου ένα πολύ μεγαλύτερο κομμάτι Ασίας και κουβαλάω μέσα μου!

Επίσης σε 4 μέρες κλείνω ένα χρόνο από τότε που τελείωσα το ταξίδι μου και όπως καταλαβαίνει νιώθω μια κάποια μελαγχολία...
Κι εγώ με 21 ψωρο-μέρες νιώθω ότι κουβαλάω μέσα μου τη Ταϋλάνδη (την Μαλαισία ας πούμε όχι). Κάτι πνευματικό ίσως, με έχει αγγίξει και εμένα....κουράγιο λοιπόν.

Εγώ, σαν τελείως ανώμαλος, ήδη μελαγχολώ που θα πάω μόνο 15 μέρες Μπαλί και νιώθω σαν έχω πάει και ήδη φύγει (ανωμάλαρα). Πιστεύω ότι θα με μαγέψει το μέρος και ήδη το σκέφτομαι πολύ...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Τι να πω ρε'συ GTS, τα σημάδια που μας άφησε αυτή η χώρα είναι πρωτοφανή! Βεβαίως δεν κάνουν όλες οι χώρες το ίδιο κλικ σε όλους αλλά η συγκεκριμένη έχει μαγέψει τόσους πολλούς!

Τη μελαγχολία πριν ακόμα γίνει το ταξίδι την έχω περάσει και εγώ. Την πέρασα και πριν το Μεξικό γιατί ήξερα πως πάω για συγκεκριμένο αριθμό ημερών. Είναι στον άνθρωπο πιστεύω, άλλοι το βλέπουν μισοάδειο το ποτήρι άλλοι μισογεμάτο. Εγώ δεν είμαι πάντα ο πιο αισιόδοξος άνθρωπος και έχω τάσεις μελαγχολίας ακόμα και για τα πιο ωραία πράγματα (με τη σκέψη πως θα τελειώσουν). Ίσως να μοιραζόμαστε αυτό το χαρακτηριστικό...
Παρόλα αυτά φρόντισε να βγάλεις τις άσχημες σκέψεις από το μυαλό σου για να το απολαύσεις 100%!!

Καλά εσύ τώρα που το θυμήθηκα πόσα ταξίδια ετοιμάζεις; Αφρική, Βερολίνο, Μπαλι... είναι και άλλα; :p Καλά να είσαι, να τα απολαύσεις αυτά και όοοολα τα επόμενα (σε Ταϊλάνδη και αλλού)!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
mpiftex @ gts ...
αυτές οι χώρες της νοτιοανατολικής ασίας,που έχομε την τύχη να γνωρίζομε αρκετά καλά,ειναι γεγονός οτι αφήνουν βαθιά σημάδια στην ψυχή μας..
δεν γνωρίζω γιατί,δεν μπορώ να δώσω καμιά εξήγηση..σε όσα μέρη έχω πάει πουθενά δεν έχω νιώσει αυτό το κλίκ,την ομορφιά και την ανάγκη να ξαναπάω!
σε δένουν όλα..αποπνέουν μιά εσωτερική ανάγκη συνεύρεσης με τους ανθρωπους ,την φύση,την γλώσσα τα μάτια τους ,την αγνότητα και την νωχελικότητα...σκέπτομαι το μπαλί και δακρύζω...gts θα την πατήσεις τρελά!!! στο λέω να είσαι προετοιμασμένος ...
αυτή η μελαγχολία με καταδίωκε σε όλη την επιστροφή,και μήνες μετά...
δεν με συγκινούσε τίποτα εδώ..ήταν σαν να είχα βρεί τον μοναδικό έρωτα ..και μάλον έτσι ήταν .όλα ήταν έρωτας ...με όλα του τα συμπτώματα!!
θα ξαναπάω σίγουρα και μάλιστα πολλές φορές ακόμα ...εξάλου όλες μου οι προτιμήσεις τείνουν προς αυτό το κομμάτι της γής που με κάνει πραγματικά ευτυχισμένη!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.768
Κάπως έτσι είμαι κι εγώ mpiftex...μου τη δίνει ότι τα ωραία κάποτε τελειώνουν κι ότι πρέπει να περιμένουμε μέχρι να τα ξαναζήσουμε. Και να νιώθεις πολύ τυχερός που βρέθηκες 9 μήνες εκεί...κάτι που εγώ δε νομίζω να έχω τη δυνατότητα να το κάνω ποτέ στη ζωή μου...Μπαλί θα πάω μόνο 15 μέρες φέτος...

Renata, νοητά ήδη κάνω ποδηλατάδα στα περίχωρα του Ubud και κόβω βόλτες το σούρουπο ακούγοντας τα βατραχάκια...
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.769
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αυτά θα πάθω κι εγώ τώρα που πάω Ταϊλάνδη; Θα γυρίσω πίσω και άλλο μυαλό δεν θα μου έχει μείνει; Θα βλέπω κοκοφοίνικες όπου βρεθώ κι όπου σταθώ; Θα κανονίζω άλλα ταξίδια και κρυφά θα σκέφτομαι εκείνη; Δύσκολη αρρώστια μου φαίνεται η ταϊλανδοπληξία :haha: αγιάτρευτη... Βρε λες να μην πάω και κολλήσω; :bleh::bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.405
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ναι σε καταλαβαινω mpiftex! Νομιζω εισαι ο μονος εδω που εχεις περασει τοσο πολυ καιρο σε ενα μερος (πλην του Γιωργου φυσικα). Σε καταλαβαινω μεν , αλλα εγω αυτο το εχω παθει με την αλλη μερια του πλανητη :lol:. Φυσικα δεν ειναι τυχαιο που εισαστε τοσοι πολλοι οι Ταυλανδοπληκτοι και βαλτε και τον Mr.go2 στο γκρουπ!

Κατα τα αλλα δε θελω να ακουω για μελαγχολιες πριν απο το ταξιδι! Ναι ολα τα καλα οπως ενα υπεροχο ταξιδι τελειωνουν , αλλα για καλο λογο! Για να ερθει το επομενο :)

Mariath φυσικα και να πας και να κολλησεις! Υπαρχει ετοιμο γκρουπ για ψυχολογικη υποστηριξη μολις επιστρεψεις :haha:
 
Μηνύματα
778
Likes
624
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Όλοι τελικά κολλάνε με την Ταϋλάνδη, δεν είμαι μόνο εγώ ε?
Υπέροχη περιγραφή, ευχαριστούμε που μοιράστηκες το μυστικό μαζί μας.

Παρεπιπτόντως, συγχαρητήρια και για το περιεκτικότατο blog.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
885.940
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom