Πολωνία Krakow my love...

chriskar83

Member
Μηνύματα
33
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
USA....
Πραγμτικά υπέροχη πόλη.Την επισκεφτήκα το 2005. Από οτι έχω μάθει οι τιμες στα ξενοδοχεια καθε χρόνο γίνονται και πιο ακριβές. Η παλιά της πόλη ειναι φαντάστικη..επίσης αξίζει κάποιος να επισκεφτεί και το γειτονικό αουσβιτς.
 

Dorothy

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Εχω επισκεπτη πολλες φορες την Κρακοβια και ετσι αποφασισα να δημιουργησω και ενα website για Ελληνες που επιθυμουν να επισκεπτουν την πανεμορφη πολη. Μπορειτε να το δειτε ****(το link αφαιρέθηκε, επικοινωνήστε με τους διαχειριστές)***

Περιλαμβανει πληροφοριες για την πολη, αξιοθεατα, ξενοδοχεια,αεροπορικα και πως θα πατε κ.α


Panos
Καλησπέρα Πάνο κι από εμένα.Αν δε σε κουράζω θα ήθελα να μου έστελνες σε προσωπικό μήνυμα το site σου, καθώς Κρακοβία θα πάμε τα Χριστούγεννα και θα ήθελα πολύ να δω τις προτάσεις σου.Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...
 

duckface

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλησπέρα Πάνο κι από εμένα.Αν δε σε κουράζω θα ήθελα να μου έστελνες σε προσωπικό μήνυμα το site σου, καθώς Κρακοβία θα πάμε τα Χριστούγεννα και θα ήθελα πολύ να δω τις προτάσεις σου.Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά...

ΚΙ ΕΓΏ ΘΑ ΉΘΕΛΑ ΤΟ SITE ΣΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ..
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 

mkonst

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
belgrade
Με την σειρά μου θα ήθελα να πω ότι η Κρακοβία είναι υπέροχη. Ούτε που το φανταζόμουνα. Ταξίδεψα τον Σεπτέμβριο για Κρακοβία αλλά βγήκα και εκτός πόλης. Με αυτοκίνητο πήγαμε μέχρι τα σύνορα με την Σλοβενία. Χωρίζει τις δύο χώρες ένας ποταμός και κάναμε βόλτα με βάρκα, περίπου 3 ώρες διαδρομή. Η φύση καταπληκτική. Στην Κρακοβία είδαμε υπέροχες παραστάσεις κλασσικής μουσικής και όπερα εξαιρετικής παραγωγής. Φάγαμε καταπληκτικά στην παλιά πόλη και γενικά όλα ήταν υπέροχα. Άουσβιτσ, μπικερνάου, αλατορυχεία αξίζουν. Οι Πολωνοί μπορεί να μην μιλάνε αγγλικά όλοι αλλά ελληνικά μιλάνε καθώς αρκετοί έχουν δουλέψει ή επισκεφθεί την Ελλάδα, την οποία αγαπάνε πολύ. Σίγουρα θα την ξαναεπισκεφθώ αλλά δεν θα τολμούσα χειμώνα γιατί ο καιρός είναι άγριος. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να τον κατατοπίσω με περισσότερες πληροφορίες.
 

manostina

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Με την σειρά μου θα ήθελα να πω ότι η Κρακοβία είναι υπέροχη. Ούτε που το φανταζόμουνα. Ταξίδεψα τον Σεπτέμβριο για Κρακοβία αλλά βγήκα και εκτός πόλης. Με αυτοκίνητο πήγαμε μέχρι τα σύνορα με την Σλοβενία. Χωρίζει τις δύο χώρες ένας ποταμός και κάναμε βόλτα με βάρκα, περίπου 3 ώρες διαδρομή. Η φύση καταπληκτική. Στην Κρακοβία είδαμε υπέροχες παραστάσεις κλασσικής μουσικής και όπερα εξαιρετικής παραγωγής. Φάγαμε καταπληκτικά στην παλιά πόλη και γενικά όλα ήταν υπέροχα. Άουσβιτσ, μπικερνάου, αλατορυχεία αξίζουν. Οι Πολωνοί μπορεί να μην μιλάνε αγγλικά όλοι αλλά ελληνικά μιλάνε καθώς αρκετοί έχουν δουλέψει ή επισκεφθεί την Ελλάδα, την οποία αγαπάνε πολύ. Σίγουρα θα την ξαναεπισκεφθώ αλλά δεν θα τολμούσα χειμώνα γιατί ο καιρός είναι άγριος. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να τον κατατοπίσω με περισσότερες πληροφορίες.
Μου πρότιναν να πάω γαμήλιο ταξίδι στην Κρακοβία και στο χωριό Ζακοπάνε.Αν μπορείς πες μου γενικά τι αξίζει να επισκευτώ,αν ξέρεις καποιο καλό μέρος για διαμονή και γενικά πιστευείς οτι αξίζει για γαμήλιο ταξίδι?το ταξιδι θα το κάνουμε τέλη μαιου.
 

manostina

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Να ρωτήσω και κατι ακόμα.Τι πιστεύεται για να πας Κρακοβία μπορεί να πας μόνος σου ή είναι καλύτερα με γκρουπ?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1.Όχι να μην πας ταξίδι του γάμου σου στην Κρακοβία... είναι ωραία πόλη αλλά ως εκεί...
Ταξίδι του γάμου σου να πας στην Ιταλία...

2.Να πας με γκρουπ στην Κρακοβία? γιατί τι έχεις και θέλεις γκρουπ?
 

manostina

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
1.

2.Να πας με γκρουπ στην Κρακοβία? γιατί τι έχεις και θέλεις γκρουπ?
Τι εννοείς τι έχω??εγω ρώτησα γιατί μου έχουν πει οτι σε μερικά μέρη ειναι καλύτερα να πας με γκρουπ και ξεναγό...δεν ξέρω αν ισχύει...
Το σκέφτηκα για Ιταλία αλλά είναι κοντά και μπορουμε να πάμε 3μερο...για 8 μέρες αξίζει?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
1. Εννοώ αν έχεις κάποιο πρόβλημα προσανατολισμού... αν δεν έχεις σε διαβεβαιώ ότι μπορείς ωραιότατα να πας στην Κρακοβία χωρίς γκρουπ... θα τα καταφέρεις...

2. Άκου να δεις τι θα κάνεις... πρώτα από όλα βεβαιώσου ότι ο πρωινός καφές σου δεν είχε στάλα αλκοόλ... μετά γύρνα σπίτι και κουκουλώσου... πιές μια σουπίτσα και μην πας δουλειά ούτε αύριο... δεν είναι τίποτε σοβαρό θα κουράστηκες το Σ/Κ... αν εξακολουθήσεις όμως και αύριο να σκέφτεσαι τέτοια πήγαινε στο Αίγιο... εκεί είναι η έδρα του ακατανόμαστου... σίγουρα θα σε βοηθήσει... μην πανικοβάλεσαι, όλοι μας έχουμε άσχημες μέρες...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.042
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το σκέφτηκα για Ιταλία αλλά είναι κοντά και μπορουμε να πάμε 3μερο...για 8 μέρες αξίζει?
Τι ναι αυτά που λες, βλασφημία, έχει δίκιο ο άλλος που σε στέλνει στο γιατρό... Όχι 8, 80 υπέροχες μέρες μπορείς να γεμίσεις στην Ιταλία και πάλι να μη σου φτάσουν (οκ, απέφυγε τα πολλά πολλά στη Ρώμη και τα προάστια του Μιλάνου, αλλά όλη η υπόλοιπη χώρα είναι χάρμα!).
Μόνο για Τοσκάνη/Umbria θές 20-25 μέρες για να τη γυρίσεις όπως πρέπει...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τι ναι αυτά που λες, βλασφημία, έχει δίκιο ο άλλος που σε στέλνει στο γιατρό... Όχι 8, 80 υπέροχες μέρες μπορείς να γεμίσεις στην Ιταλία και πάλι να μη σου φτάσουν (οκ, απέφυγε τα προάστια του Μιλάνου, αλλά όλη η υπόλοιπη χώρα είναι χάρμα!).
Μόνο για Τοσκάνη/Umbria θές 20-25 μέρες για να τη γυρίσεις όπως πρέπει...
άψογα τα λέει ο taver όπως πάντα. σχεδόν άψογα (διόρθωσα την παρένθεση, που και που ξεχνιέται..)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom