Logbook πτήσεων...

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
:haha::haha::haha: γιατρε πολυ τη γουσταρω την τρελα σου! κανα φωτογραφικο υλικο απο τα "λαβαρα";:bleh:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.503
Likes
29.161
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οι πτήσεις μου επιλέγονται πολλές φορές με βάση την εταιρέια και τον τύπο του αεροπλάνου κι όχι με την τιμή και τα connections. Μάλιστα, όσα περισσότερα connections τόσο το καλύτερο (μέχρι στιγμής το ρεκόρ μου είναι το SKG-SXB-SKG με 8 πτήσεις συνολικά και 4 διαφορετικές εταιρίες).
Κι εμένα. Έχω κάνει εξαιρετικά ανορθόδοξα routing μόνο και μόνο για να δοκιμάσω π.χ. το νέο κάθισμα της Χ εταιρίας ή το νέο lounge στο Υ αεροδρόμιο. Τα connection με 3 σκέλη εντός ευρώπης και με 4 σκέλη σε μακρινούς προορισμούς τα έχω "για πλάκα".

Κι εμένα μ' ενδιαφέρουν οι παροχές των lounges μιας και τα χρησιμοποιώ συχνά, αλλά περισσότερη σημασία δίνω στο αεροπορικό κομμάτι του ταξιδιού. Γούστα είναι αυτά.
E, δεν το περιορίζω στα lounges... Απλώς δίνω προτεραιότητα σ'αυτά που αφορούν άμεσα τον επιβάτη... Security, terminals, καμπίνα, κάθισμα, σέρβις... 10 φορές πιο εύκολα θα κρατήσω ως σουβενίρ το μενού της πτήσης (όπως και τα boarding passes και διάφορα ακόμη), παρά τα safety φυλλάδια του αεροπλάνου.

Όσο γα τη διακριτικότητα που ανέφερες, πίστεψέ με, τα πληρώματα είναι μερικές φορές πολύ φιλικά ως προς τους aviation freaks, ειδικά σε μέλη οργανωμένων συλλόγων όπως εγώ, και τη συλλογή μου κοσμούν δωρα όπως aviation charts, FMC reports (πληροφορίες πτήσης από το FMC του αεροπλάνου) και φυσικά πάμπολλες φωτογραφίες στο cockpit.
Δεν το έχω κάνει, δεν έχω ιδία αντίληψη, αλλά εν πάση περιπτώσει αναφερόμουνα κυρίως ως προς τη διακριτικότητα προς τους άλλους επιβάτες, οι οποίοι μπορεί είτε να φρικάρουν είτε να νιώσουν ότι λαμβάνουν μειονεκτική αντιμετώπιση... Ακόμη και η απλή ερώτηση που κατά καιρούς έχω κάνει σε αεροσυνοδούς για το registry του αεροπλάνου με το οποίο πετάμε, έχω δει να προκαλεί αμηχανία γύρω μου.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
από όλα αυτά εγώ συμμετέχω μόνο στην απαλλοτρίωση και ειδικά μαξιλαριών, όπου επειδή δεν πετάω συχνά σε πτήσεις που να χρειάζονται έχω μόνο τρία αλλά δεν πειράζει. Όντως χαράς το κουράγιο σου. Βέβαια αφού σου αρέσει πιο πολύ απόλαυση σου δίνει η καταγραφή παρά κούραση. keep going ή μάλλον flying....
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Οχι απλως δεν κραταω κανενα σχετικο αρχειο αλλα προσπαθω να ξεφορτωθω ολη αυτη τη σαβουρα (χαρτινη ή ηλεκτρονικη) οσο νωριτερα γινεται.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
. Θα ήταν ενδιαφέρον να μας παραθέσεις μερικές φωτο από τη συλλογή σου.
Δεν έχεις παρά να κλικάρεις τη μία από τις δύο "υπογραφές" μου (jetphotos). Είναι οι 246 τεχνικά καλύτερες από τις 25.500 περίπου που έχω τρβήξει και αντιστοιχούν σε 2.742 registrations (διαφορετικά αεροπλάνα), 393 αεροπορικών εταιριών (εν ενεργεία ή κλειστών) από 97 χώρες.

Safety & Boarding Passes είναι ανεβασμένα στο facebook και δε θα ήθελα να τις αναρτήσω δημόσια.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
flying Doc said:
Δεν έχεις παρά να κλικάρεις τη μία από τις δύο "υπογραφές" μου (jetphotos). Είναι οι 246 τεχνικά καλύτερες από τις 25.500 περίπου που έχω τρβήξει και αντιστοιχούν σε 2.742 registrations (διαφορετικά αεροπλάνα), 393 αεροπορικών εταιριών (εν ενεργεία ή κλειστών) από 97 χώρες.

Safety & Boarding Passes είναι ανεβασμένα στο facebook και δε θα ήθελα να τις αναρτήσω δημόσια.
Respect !!!!

Ο Doctor είναι σε "άλλο " και εντελώς διαφορετικό επίπεδο σε ότι έχει σχέση με τα members του Travelstories και τα χόμπι τους

Η αλήθεια είναι ότι χρειάζονται τέτοια "διαφορετικα" μέλη στο Travelstories

Keep spot Doc !!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom