ΗΠΑ Los Angeles (Las Vegas/San Francisco) - New York

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Για σας, είμαι νέο μέλος και θα χρειαστώ την βοήθεια σας.
Μετά από παρά πολύ καιρό, ήρθε η ώρα να κάνω το πολυπόθητο ταξίδι στην γη της επαγγελίας. Έτσι το δίλημμα ήταν ανατολικά ή δυτικά;;; New York ή Los Angeles;;; Επειδή ο γόρδιος δεσμός δεν λύνεται τον έκοψα και έκλεισα τα παρακάτω εισιτήρια.

  • Thu, 12 September, 2013 Athens 06:50 - Los Angeles (LAX) Thu, 12 September, 2013 13:20
  • Fri, 20 September, 2013 Los Angeles (LAX) 23:30 - New York (JFK) Sat, 21 September, 2013 07:55
  • Sat, 28 September, 201316:39 New York (JFK) - Athens (ATH) Sun, 29 September, 2013 09:40

Σκέπτομαι τις μέρες που θα είμαι Los Angeles, αν τα καταφέρω, να επισκεφτώ οδικά: Las Vegas (μια διανυκτέρευση) και San Francisco (δυο διανυκτερεύσεις). Σε αντίθεση, τον χρόνο μου στην New York λέω να τον αφιερώσω μόνο στην πόλη (βέβαια αν χωρέσω και δυο μονοήμερες: μια DC και μια στο περιβόητο εκπτωτικό χωριό θα είναι τέλεια )

Κάθε βοήθεια στην κατάρτιση του προγράμματος είναι παραπάνω από καλοδεχούμενη (κατανομή χρόνου, ξενοδοχεία , αξιοθέατα). Περισσότερη βοήθεια θα χρειαστώ στο κομμάτι Los Angeles (Las Vegas/San Francisco) μιας και για New York έχω διαβάσει αρκετά από τις πανέμορφες ταξιδιωτικές ιστορίες του Site.


Ευχαριστώ προκαταβολικά
:D :) :D
 
Last edited by a moderator:

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Για Los Angeles δεν ξέρω πολλά..ας μιλήσει κάποιος ειδικός..

Για NY όπως είπες έχεις διαβάσει πολλά και έχεις μια καλή εικόνα..η δική μου άποψη είναι ότι οι μέρες είναι λίγες ούτε συ άλλος..από εκεί και πέρα και τα δυο "ταξιδάκια" που θες γίνονται..

Για Ουάσινκτον υπάρχουν κάποια οργανωμένα που κοστίζουν περίπου $150(συνήθως μέσα στην τιμή μπορεί να έχουν και την είσοδο για κάποια μουσεία) και έχουν διάρκεια περίπου 12-13 ώρες ανάλογα την κίνηση..συνήθως ξεκινάνε στις 7 το πρωί και είναι πίσω 8 το απόγευμα..υπάρχει βέβαια και το λεωφορείο της γραμμής που είναι και πιο οικονομικό..

Για τα outlet η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα..το κόστος περίπου $40 και έχει αρκετά δρομολόγια..

καλώς ήρθες:)
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Για Los Angeles δεν ξέρω πολλά..ας μιλήσει κάποιος ειδικός..

Για NY όπως είπες έχεις διαβάσει πολλά και έχεις μια καλή εικόνα..η δική μου άποψη είναι ότι οι μέρες είναι λίγες ούτε συ άλλος..από εκεί και πέρα και τα δυο "ταξιδάκια" που θες γίνονται..

Για Ουάσινκτον υπάρχουν κάποια οργανωμένα που κοστίζουν περίπου $150(συνήθως μέσα στην τιμή μπορεί να έχουν και την είσοδο για κάποια μουσεία) και έχουν διάρκεια περίπου 12-13 ώρες ανάλογα την κίνηση..συνήθως ξεκινάνε στις 7 το πρωί και είναι πίσω 8 το απόγευμα..υπάρχει βέβαια και το λεωφορείο της γραμμής που είναι και πιο οικονομικό..

Για τα outlet η διαδρομή είναι περίπου 1 ώρα..το κόστος περίπου $40 και έχει αρκετά δρομολόγια..

καλώς ήρθες:)


Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες Boxeraki.
Το οργανωμένο ταξίδι για Ουάσινγκτον ακούγεται πολύ καλό.
Κανείς info για LA?

Καλώς σας βρήκα :)
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
246
Likes
1.291
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Στο L.A εμεινα τον ιανουαριο 2 βραδυα ερχομενος απο λας βεγκας και πηγαινοντας στο σαν φρανσισκο,περισσοτερο για να παω στα universal studios.κατα τη γνωμη μου καλυτερα να αφιερωσεις περισοτερο χρονο στο σαν φρανσ. η στο λας βεγκας αναλογα τα γουστα σου.το l.a ειναι μια αχανης μεγαλουπολη,οχι ομορφη και για τις μετακινησεις χρειαζεται οπωσδηποτε αμαξι.εγω εμενα στο χολυγουντ που ειναι προτιμοτερο απο το κεντρο της πολης.απο αξιοθεατα δεν μπορω να σου πω πολλαστο λας βεγκας μπορεις να πας και ημερησια,ειναι γυρω στις 4-5 ωρες οδηγησης .
 

Morfead

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Στο L.A εμεινα τον ιανουαριο 2 βραδυα ερχομενος απο λας βεγκας και πηγαινοντας στο σαν φρανσισκο,περισσοτερο για να παω στα universal studios.κατα τη γνωμη μου καλυτερα να αφιερωσεις περισοτερο χρονο στο σαν φρανσ. η στο λας βεγκας αναλογα τα γουστα σου.το l.a ειναι μια αχανης μεγαλουπολη,οχι ομορφη και για τις μετακινησεις χρειαζεται οπωσδηποτε αμαξι.εγω εμενα στο χολυγουντ που ειναι προτιμοτερο απο το κεντρο της πολης.απο αξιοθεατα δεν μπορω να σου πω πολλαστο λας βεγκας μπορεις να πας και ημερησια,ειναι γυρω στις 4-5 ωρες οδηγησης .

Δηλαδή από της 8 μέρες στην μέχρι να φύγω για NY θα πρότεινες 3 μέρες LA 2 μέρες San Francisco 1 LasVegasκαι κάποιο 2 ήμερο στο Grand canyon;
Δύο μέρες SanFranciscoπιστεύεις είναι καλά; Εχει πολλά πράγματα να κάνεις;
Αν μπορείς να μου δόσεις κάποια insightsαπό San Francisco θα με βοηθούσες…

Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

Kyriakao

Member
Μηνύματα
246
Likes
1.291
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
8 μερες για ολα αυτα ειναι μαλλον λιγες.το λος αντζελες ειναι περιπου στη μεση οποτε θα ειναι πολυ χρονοβορο να κανεις ολες αυτες τις διαδρομες με αμαξι,ισως με καποια πτηση απο σαν φραν προς λας βεγκας η και το αντιθετο να τα προλαβαινες.το σαν φρανσισκο ειναι μια πανεμορφη πολη και θελει μαλλον 3 μερες ,οχι γιατι εχει τα τοσα να δεις αλλα για να μπεις λιγο στον ρυθμο της πολης.αν παλι θελεις να τα κανεις ολα αυτα εγω θα τα εκανα ως εξης...
2-3 βραδυα με το που φτασω στο λος αντζελες,νοικιαζω αυτοκινητο (απο το ιντερνετ πιο φτηνο,εκει θα σε σφαξουν),σαν φρανσισκο 2-3 μερες.μετα με πτηση για λας βεγκας,σε 1-1μιση ωριτσα εισαι κει,τα υπολοιπα βραδυα εκει και επιστρεφεις στο λος αντζ. τελευταια μερα που απο οτι ειδα πετας αργα το βραδυ.υποψην οτι η εκδρομη στο γκραντ κανυον θελει μια ολοκληρη μερα απο λ.β
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.317
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
nicktherigk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom