ΗΠΑ los angeles

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Χρήστο σε μισώ θανάσιμα! τι ήταν αυτό που μου έκανες τώρα;;;; με έχεις βάλει σε ΠΟΛΥ σοβαρές σκέψεις για καλοκαιρινό ταξίδι. Θα έχω την κολλητή μου στη ΝΥ, τον Ινδό στο ΛΑ, την Ιταλίδα και αυτή στην Καλιφόρνια, τον Πάτρικ κοντά στη ΝΥ, τον Πέπε στο Περού (αν και αυτόν μάλλον θα τον αφήσω στην απέξω αυτή τη φορά).
γιατί μου το έκανες αυτο;;;;;; έχω που έχω έξοδα, αλλά με τέτοιες τιμές ψήνομαι πολύ σοβαρά!
ανάθεμά σε travelstories! με βάζεις σε πολλά ταξίδια :p
(και εδώ απαντάνε: τα θέλει ο ... σου)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
πρεπει πρωτα να παρω τη βιζα και μετα να κλεισω εισητηρια?σκεφτομαι να παω los ang. για 10 μερες (θα μεινω σε έναν θειο μου) και μετα με αυτοκινητο στο san diego για 2 βραδια,στο las vegas μαζι με gran canyon για 3 βραδια και μετα 5 βραδια san fracisco και πισω για ελλαδα απο σαν φρασ.τι λετε?ειναι αρκετο?σε ποια ξενοδοχεια να μεινω?για φαγητο?taver και defkalion παρακαλω πολυ δωστε μου τα φωτα σας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!οργανωστε με
Κατ'αρχήν μην τρελαίνεσαι. Έχεις ΠΑΡΑ πολύ χρόνο για όλα αυτά.

Για τα αεροπορικά, τα χίλια τόσα ευρώ είναι ΠΟΛΛΑ λεφτά. Εγώ τον απρίλη πήγα ΛΑ και γύρισα από Σ.Φ. και πλήρωσα 600 ευρώ. Οκ ήταν σούπερ περίπτωση, αλλά πιστεύω ότι άνετα μπορείς να βρεις με 8 κατοστάρικα κάτι αντίστοιχο. Οπότε μην τρέξεις να κλείσεις τώρα είναι η γνώμη μου.

10 μέρες στο LA είναι υπερβολικά πολλές. 2 μέρες και πολλές του είναι, εμένα δε μου άρεσε καθόλου. Το San Diego είναι εκπληκτικό, μην το χάσεις με τίποτα. Vegas+Canyon οκ μια χαρά τάχεις βάλει, και οι 5 μέρες SF είναι οκ. Εγώ θα έτρωγα τουλάχιστον 5-6 μέρες από LA και θα τις μοίραζα σε SF και σε διάφορα μέρη στο δρόμο.
 

kategri

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βέγκας
Φοβερό ταξίδι

Σοφία καλησπέρα. Είμαι καινούργια στο forum αλλά έχω κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι και έχω να σου προτείνω κάποια πράγματα αν θες. Καταρχήν να πας οπωσδήποτε Las Vegas. Είναι σαν να ζεις σε παραμύθι. Κάθε καζίνο έχει ξεχωριστό θέμα, θα πάθεις πλάκα. Αφου μου είπες ότι θα πας και San Diego μην παραλείψεις με τιποτα το San Diego Zoo(ζωολογικός κήπος) τεράστιος. Ετοιμάσου για πολύ περπάτημα αλλά θα δεις απίστευτα πράγματα. Επίσης να πας στο Sea World(πάρκο με θαλάσσια είδη) ακόμα πιο εκπληκτικό. Φαντάζομαι για DisneyWorld δεν χρειάζεται να πω κάτι. Πάντως και στα τρία ετοιμάσου για ολοήμερο περπάτημα αλλά αξίζει τον κόπο. Περιμένω εντυπώσεις. Καλό ταξίδι.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Εβγαλα επιτελους τη βιζα.παει και αυτο!!!τωρα ψαχνω εισητηρια!!!!!!!!!!!αν καποιος ξερει κατι για φθηνα εισητηρια για Λ.Αντζελες παρακαλω παρα πολυ να με βοηθησει!!!!!!!!!!!!!!τελικα στη βιζα η ωρα που κλεινεις το ραντεβου δεν ισχυει και πηγαμε απο πολυ νωρις και μπηκαμε πιο αργα ενω το ραντεβου ηταν για τις 8.τελος παντων ολα καλα μεχρι στιγμης......
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εβγαλα επιτελους τη βιζα.παει και αυτο!!!τωρα ψαχνω εισητηρια!!!!!!!!!!!αν καποιος ξερει κατι για φθηνα εισητηρια για Λ.Αντζελες παρακαλω παρα πολυ να με βοηθησει!!!!!!!!!!!!!!τελικα στη βιζα η ωρα που κλεινεις το ραντεβου δεν ισχυει και πηγαμε απο πολυ νωρις και μπηκαμε πιο αργα ενω το ραντεβου ηταν για τις 8.τελος παντων ολα καλα μεχρι στιγμης......
http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...%EC%E5%F1%E9%EA%DE-%E9%E1%F0%F9%ED%DF%E1.html
 

Kamarado

Member
Μηνύματα
38
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία σου έρχομαι......
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλησπερα και απο εμενα
πριν απο 2 χρονια εκανα κι εγω μια επισκεψη προς καλιφορνια μερια.... βεβαια λογω δουλειας και επειδη δεν ηξερα αν θα μπορουσα να λειψω τις 3 εβδομαδες που ηθελα εκλεισα τα εισητηρια τελευταια στιγμη και απο οτι καταλαβα απο αυτα που αναφερουν οι συμφορουμιτες δεν ηταν πολυ οκονομικα (βεβαια δεν ηξερα την ιστοσελιδα αυτη και επιπλεον πηγα Χριστουγεννα που ειναι και high περιοδος).

Πεταξα με Lufthansa και United Airlines (εν μερει το επελεξα γιατι μου αρεσει να ταξιδευω με την εταιρεια αυτη) για Σαν Φρανσισκο και το κοστος ηταν €1200 (και τοτε ηταν απο τα φθηνοτερα που ειχα βρει).

Αν διαβασεις την ιστορια του Traveller (και οντως το San Diego θεωρειται η πιο ομορφη πολη και μην παραλειψεις τον ζωολογικο κηπο και τον θαλασσιο κοσμο του οπως σου ανεφεραν) θα παρεις πολλες ιδεες για το ταξιδι σου. Εγω επειδη εμεινα με τα ξαδερφια μου και λογω πολλων παραγοντων (2 μικρων παιδων και ασχημου καιρου) δεν μπορεσα να κανω οσα ηθελα. Επιπλεον ξεχασα να σου πω οτι εγω εμεινα στο Μοντερευ εκτος απο τις 2 πρωτες μερες που εμεινα σε μια αεροπορικη βαση κοντα στην Ναπα.

Το μονο που θα προσθεσω με βαση την δικη μου εμπειρια ειναι να επισκεφτεις καποιες μικρες πολεις-χωρια οπως τις λενε εκεινοι. Θα σου ελεγα λοιπον να πας στην Carmel. Ενα μικρο κουκλιστικο θερετρο για τους Αμερικανους οπου ειναι και το ραντσο και το εστιατοριο του Κλιντ Ιστγουντ (πανω απο μια φοβερη παραλια με τα κυμματα του Ειρηνικου!!!!!!!!!) Εκει ειναι μαλιστα και η βιλα που γυριστηκε το Βασικο Ενστικτο :xmas_redface: οπως μου ειπαν........

Επειτα ειναι αλλη μια πολη/χωριο, η Capitola!!!!!! Παρολο που εβρεχε οταν πηγαμε, ηταν μια κουκλιστικη πολυχρωμη περιοχη. Και στεναχωρηθηκα που δεν μπορεσα να την δω καλυτερα. Κοντα της ειναι επισης η Santa Cruz, με την μεγαλη της παραλια και τους πολλους σερφερς και τα ωραια σπιτακια!

Το Big Sur που αναφερει και ο Traveller ειναι μια φοβερη διαδρομη, οπως επισης αξιζει πολυ και το Pebble Beach. Επιπλεον (και δεν θα αναφερω αλλα το υποσχομαι ......) μου εχουν πει οτι ειναι πολυ ωραια το Big Bear Lake και η Lake Tahoe.

Αυταααα
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες σου!!!!!!!!!!!!σκεφτομαι τι ειναι καλυτερο να συνδιασω το Λ.Α. με Νεα Υορκη ή με Σαν Φρανσισκο?αν βολευει και στη τιμη εισητηριων.δε ξερω αν πρεπει να τα κλεισω απο τωρα ή ειναι νωρις ακομη.τι λετε θα βγουν προσφορες αργοτερα?
 

bluster11

Member
Μηνύματα
15
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Bora Bora
Χαιρετώ την όμορφη παρέα του travelstories.Σχεδιάζω του χρόνου το καλοκαίρι Ιούνιο-Ιούλιο να ταξιδέψω Αμερική και συγκεκριμένα στο Los Angeles.Σκέφτομαι να μείνω για ένα μήνα,να έχω ως βάση το Los Angeles και να κάνω εκδρομές στις γύρω περιοχές.Σκεφτόμουν αρχικά να μείνω σε ξενοδοχείο,αλλά μετά από λίγο ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι συμφέρει περισσότερο να νοικιάσω σπίτι.Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να μου δώσει πληροφορίες για το Los Angeles(ποιες είναι οι καλύτερες περιοχές για να μείνει κάποιος,νυχτερινή διασκέδαση,μέρη που αξίζει να επισκεφθώ) και ότι άλλο πιστεύετε ότι θα μου ήταν χρήσιμο να γνωρίζω.Ευχαριστω πολύ.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Φέτος το καλοκαιρι ημουν εκει για 3 εβδομαδες και περασα πολυ ωραια!ακομη δεν εχω βρει χρονο για να γραψω την ιστορια μου αλλα υποσχομαι οτι θα το κανω!παντως δε καθισα μονο λος αντζελες αλλα ειδα και σαν ντιεγκο(τελειο!), λας βεγκας(δε μου αρεσε),γκραν κανυον(απιστευτο!!!) και πολλα αλλα μερη.εμενα με φιλοξενησαν στο λος αντζελες,οποτε σε ξενοδοχεια εμεινα στα υπολοιπα μερη.εχει πολλα αρθρα για να διαβασεις, εμενα με βοηθησαν.
 

vanna

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα πρότεινα να προσπαθήσεις να επισκευθείς όσα περισσότερα National Parks μπορείς. Είναι απίστευτα εντυπωσιακά. Φυσικά το Grand Canyon όπως είπε και η Σοφία πιο πάνω, αλλά πάρα πολύ όμορφα είναι και τα Death Valley NP, Sequoia NP - δεν έχω πάει ακόμη σε National Park και να μην έχω εντυπωσιαστεί.

Μπορείς να βρεις περισσότερες πληροφορίες εδω: U.S. National Park Service - Experience Your America
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.483
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom