Ιταλία Love Italy

Barbouni

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γειά σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ και sorry αν κάνω κάποιο λάθος :)
Ενδιαφέρομαι να πάω Ιταλία (3 χρόνια τώρα το θέλω πάρα πολύ). Είμαι 18 χρονών, δεν θα έχω σχολείο φέτος (τελείωσα) και λέω είναι καλή ευκαιρία να πάω. Θέλω μια μικρή πόλη και έχω κατά νου τη Νάπολη. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες; Είναι καλά εκεί; Επίσης, ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάω εκεί με τον πιό φθηνό τρόπο; Έχω σκεφτεί με αεροπλάνο από Αθήνα για Ρώμη και μετά με τραίνο ή κάποιο άλλο μέσο για Νάπολη. Μπορείτε να μου πείτε πόση ώρα παίρνει για να πάω και πόσο θα μου κοστίσει;
Αν δεν καταφέρω να πάω Νάπολη στη Ρώμη θα είναι καλά λέτε;
Πάντως δεν ξέρω γτ αλλά σκέφτομαι Ιταλία και είναι σαν να μαγεύομαι. Ανυπομονώ να πάω να πιώ και καφέ :D
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και σόρρυ που σας κούρασα :)
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
όντως η ιταλία είναι μαγική. η άποψη μου είναι να αρχίσεις από ρώμη. αρχές αυγούστου ήμουν στην νάπολη. εν συγκρίσει με άλλα μερη της ιταλίας, δε μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
καλως ηρθες..
για αεροπορικα εχει η aegean μια προσφορα απ'οτι ειδα, αλλα να κοιταξεις και στην easyjet, εγω εχω κλεισει απο απριλιο απο easy για τωρα το σεπτεμβριο για 3 ατομα με επιστροφη 200? (μονο να διαβασεις τους ορους, και να ξερεις οτι τη βαλιτσα πρεπει να την κλεισεις, τη χρεωνουνε γυρω στα 20?)
αν θες να πας Ναπολη το viamichelin το δινει απο ρωμη 2:30 ωρες με αυτοκινητο αρα με τρενο μαλλον θα βγαινει πιο γρηγορα.
δεν εχω παει ναπολη αλλα μια γνωστη μου που γυρισε πριν κανα 2 βδομαδες απο κει δεν τις αρεσε πολυ, αλλα δεν εχουμε ολοι τα ιδια γουστα, εσενα μπορει να σ'αρεσει.
ρωμη που εχω παει μ'αρεσε αλλα δε ξετρελαθηκα ισως ομως γιατι ητανε η πρωτη φορα που ταξιδευα στο εξωτερικο και δεν ηξερα που να παω και γενικα δε το χα ψαξει καθολου.
διαβασε εδω μεσα εχει παρα πολλα για ιταλια και ειδικα στο γκρουπ ιταλοφιλοι, ψαξε στο google καμια φωτο να χεις μια ιδεα και αποφασιζεις.



καλο ψαξιμο...:cool::cool::cool:
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να σε ρωτήσω το ταξίδι αυτό θα το κάνεις μόνος σου? θέλω να πω θα πας μόνος, με φίλους, με την κοπέλα σου?
 

daskalitsa

Member
Μηνύματα
35
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αχ, πότε με το καλό;
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού εκτός Ευρώπης
Καλως ορισες! Απο Φλωρεντια και κατω ειναι λιγο Ελλαδα.... πολλα κοινα(εκτος απο Ρωμη). Αν θες πιο μαγικα, καλυτερα πηγαινε βορειοτερα!!..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλως ορισες! Απο Φλωρεντια και κατω ειναι λιγο Ελλαδα.... πολλα κοινα(εκτος απο Ρωμη). Αν θες πιο μαγικα, καλυτερα πηγαινε βορειοτερα!!..
α ναι. η costiera Amalfitana ίδια με το Σαρωνικό-θερμαικό. το Παλέρμο ίδιο με την Πάτρα και η Ναπολη ίδια με τη Θεσσαλονίκη..
άσε να πάει Ναπολη κάτι ξέρει. που να πάει Μιλανο, Τορίνο..
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Γειά σας παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ και sorry αν κάνω κάποιο λάθος :)
Ενδιαφέρομαι να πάω Ιταλία (3 χρόνια τώρα το θέλω πάρα πολύ). Είμαι 18 χρονών, δεν θα έχω σχολείο φέτος (τελείωσα) και λέω είναι καλή ευκαιρία να πάω. Θέλω μια μικρή πόλη και έχω κατά νου τη Νάπολη. Μπορείτε να μου πείτε γνώμες; Είναι καλά εκεί; Επίσης, ξέρει κανείς πώς μπορώ να πάω εκεί με τον πιό φθηνό τρόπο; Έχω σκεφτεί με αεροπλάνο από Αθήνα για Ρώμη και μετά με τραίνο ή κάποιο άλλο μέσο για Νάπολη. Μπορείτε να μου πείτε πόση ώρα παίρνει για να πάω και πόσο θα μου κοστίσει;
Αν δεν καταφέρω να πάω Νάπολη στη Ρώμη θα είναι καλά λέτε;
Πάντως δεν ξέρω γτ αλλά σκέφτομαι Ιταλία και είναι σαν να μαγεύομαι. Ανυπομονώ να πάω να πιώ και καφέ :D
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και σόρρυ που σας κούρασα :)
Καλωσόρισες, Μπαρμπούνι! Καλή επιλογή η Νάπολη, απλώς κάτι ανάφερες για μικρή πόλη, μην ξεγελιέσαι, μικρή δεν είναι! Αξίζει όμως τον κόπο. Φυσικά και η Ρώμη είναι πολύ καλά, αλλά γιατί να μην καταφέρεις να πας στη Νάπολη; Με το τρένο από τη Ρώμη είναι το πολύ κανένα τρίωρο (ανάλογα ποιο τρένο θα πάρεις, έχει και εξπρές σε 1 ώρα και 10') Ανάλογα είναι και τα κόστη, από 10 ευρώ περίπου το πιο αργό κλιμακώνεται μέχρι και περίπου 50 ευρώ για το γρήγορο.
Τι να σου πω, εμένα μου άρεσε πολύ η Νάπολη, βέβαια δεν έχει την παραδεισένια και γαλήνια ομορφιά της Τοσκάνης. Είναι πράγματι χαώδης, έχει όμως πολλή ζωντάνια, καλό φαΐ, ωραία τοπία με το Βεζούβιο να δεσπόζει σε όλη την πόλη. Επίσης μπορείς με το τρένο να επισκεφτείς την Πομπηία, πραγματικά αξίζει τον κόπο!
 

Barbouni

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Δηλαδή λέτε Νάπολη δεν είναι και τόσο ωραία; Και επίσης είχα ψάξει για μικρές πόλεις στο γοογλε και μου έβγαλε τη Νάπολη. Καμιά μικρη πόλη έχετε να προτείνετε;
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Δηλαδή λέτε Νάπολη δεν είναι και τόσο ωραία; Και επίσης είχα ψάξει για μικρές πόλεις στο γοογλε και μου έβγαλε τη Νάπολη. Καμιά μικρη πόλη έχετε να προτείνετε;
Αυτά είναι γούστα, εμένα μου αρεσε η Νάπολη.
Θέλεις να μας πεις τι περίπου φαντάζεσαι για να σου προτείνουμε;
Π.χ. θέλεις μικρή πόλη μέσα σε μεσαιωνικό κάστρο με πλακόστρωτα στενάκια χωρίς αυτοκίνητα;
Θέλεις μια πόλη που περπατιέται εύκολα σε 1-2 μέρες με πολλά αξιοθέατα;
Νομίζω ότι θα μπορούσες να πας Σιένα ή Φλωρεντία.
Αν θέλεις όμως γράψε περίπου πώς το σκέφτεσαι (π.χ. είδες κάποια πόλη σε ταινία και σου άρεσε;) για να σε κατευθύνουμε σωστά. Πολλοί εδώ έχουμε αγάπη για την Ιταλία όπως θα είδες.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η Φλωρεντία νομίζω είναι καλή επιλογή για μια πρώτη γεύση από Ιταλία.
 
Μηνύματα
107
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Κωσταντινούπολη!
Ταξίδι-Όνειρο
O γύροs του κόσμου!
Καλημέρα κι απο εμένα!
Η Ιταλία είναι πολύ καλή επιλογή όπου κι αν πας! Όσο για τη Νάπολη, είναι η δική μου αγαπημένη! Μικρή, δεν τη λες...αλλά δεν είναι και χαοτική. Φθάνεις εύκολα και φθηνά τόσο με αεροπλάνο (δες καμιά προσφορά της Alitalia σε συνδυασμό με την AirOne) ή με το πλοίο Πάτρα-Bari σε 15 ώρες αν τυχόν πας οδικώς ή με τρένο (είναι περίπου 3 ώρες). Στη Νάπολη, σίγουρα δε θα βαρεθείς κι αν έχεις μέρες και όρεξη να γυρίσεις, μπορείς να επισκεφθείς την Costiera Amalfitana, το Capri, την Ischia,την Caserta, την Πομπηία! Ελπίζω να τα καταφέρεις και να πας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.211
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom