Ιταλία Low budget ταξίδι στην Ιταλία

nomasgeorge

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
καλησπέρα είμαι νέο μέλος με λένε Γιώργο και είμαι 18 χρονών. Εδώ και καιρό σκέπτομαι μόλις τελειώσω το λύκειο να κάνω ένα ταξίδι στην Ιταλία αυτό το καλοκαίρι . Έχω ψάξει μερικά πράγματα και το Ιντεραιλ φαίνετε να είναι αυτό που μου ταιριάζει (αν και με έχει μπερδέψει λίγο) μόνο που θα είναι το πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό και θα ήθελα να μου πείτε κάποια πράγματα για το μέσο μεταφοράς και την διαμονή. ευχαριστώ
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
απο οτι έχω καταλαβει (αφου εισαι 18 χρονων) πας για πολυ low bugdet καταστασεις....σκοπευεις να γυρισεις ολη την ιταλια ή απλως να μεινεις σε Ρωμη π.χ?

Αν σκοπευεις να περασεις απο πολλες διαφορετικες πολεις, στο site της interrail το πασο για την ιταλια εχει

3 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα - 127 ευρω
4 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα - 149 ευρω
6 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα - 181 ευρω
8 μερες ταξιδιου σε 1 μηνα - 212 ευρω

Αν θες να μαθεις πληροφοριες για το ιnterrail ρωτα εδω ή στο σχετικο αρθρο που υπαρχει στο forum. Όσο για την διαμονή σου προτείνω τα αγαπημένα σε όλους hostels που μπορεις να την βγάζεις με 10-20 ευρω την ημερα....δες Hostels, Hotels & Youth Hostels at HostelBookers

ΥΓ. Ρωτα ελευθερα οτι θες....ελπιζω να βοηθησα...!
 

nomasgeorge

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Θα ήθελα να επισκεφτώ όσα περισσότερα μέρη γίνεται αν μπορώ γιατί μάλλον θα πάρω το εισιτήριο για 4 μέρες. Η διαδρομή με το τρένο πως θα είναι ? ψάχνω πληροφορίες αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι το συγκεκριμένο
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλώς ήρθες.

Για το interail δες εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...F0%F1%EF%F4%F5%F0%EF-%E3%E9%E1-interrail.html

Πληροφορίες για διάφορα μέρη της Ιταλίας θα βρεις στην ενότητα της Ευρώπης:
Ευρώπη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

καθώς και στις ταξιδιωτικές ιστορίες των μελών, τις οποίες θα βρεις εδώ:
http://www.travelstories.gr/glossary/17676-%E9%F4%E1%EB%DF%E1.html

Κάποια επιπλέον θέματα υπάρχουν και στην ενότητα των Ιταλόφιλων:
Ιταλόφιλοι - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια

Αυτά για αρχή θα σε βοηθήσουν. Μετά, για πιο συγκεκριμένες απορίες και πληροφορίες, εδώ είμαστε. :D
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
δεν υπαρχει συγκεκρυμενη διαδρομη για το τρενο.....απλως πας ιταλια και χρησιμοποιεις οποιο τρενο θες...! δημιουργησε το ταξιδι μονος σου!
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
ποιος ειναι ο καλυτερος μηνας ιουλιος η σεπτεμβρης για να παω ?
Ιούλιο θα έχει πολλούς τουρίστες, γεμάτα ξενοδοχεία και λογικά ποιο ακριβά εισητήρια! εξαλλου αυτοι είναι οπως εμείς, μεχρι τον Οκτωβρη εχουν καλο καιρο....Προτείνω Σεπτεμβρη επειδη θα βρεις και φθηνοτερα αεροπορικα...
 

nomasgeorge

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
ισχυει οτι αν θελω να ταξιδεψω με το ιντεραιλ πρεπει να παρω το εισητιριο 3 μηνεσ πριν το ταξιδι και απο που το αγοραζω ?
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
ισχυει οτι αν θελω να ταξιδεψω με το ιντεραιλ πρεπει να παρω το εισητιριο 3 μηνεσ πριν το ταξιδι και απο που το αγοραζω ?
δεν πρεπει να το αγορασεις πριν απο 3 μηνες....απλως ειναι το οριο οι 3 μηνες....απλως να το αγορασεις 1-2 εβδομαδες πριν για να προλαβει να σου ερθει μεχρι να το χρησιμοποιεισεις....αμα εχεις ερωτησεις για το πως δουλευει ρωτα την σελιδα τους στο facebook (σου απαντανε μεσα σε 8 ωρες). Τωρα για το που μπορεις να το αγορασεις, απλως μπορεις να το παραγγειλεις απο το ιντερνετ.....και νομιζω γινεται να το παρεις κ απο το σταθμο λαρισης....αλλα δεν ειμαι σιγουρος....
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Παιδιά καλησπέρα! Θα ήθελα μερικές πληροφορίες σχετικά με ένα ταξίδι στην Ιταλία που θέλω να προγραμματίσω. Μετά από ψάξιμο εδώ στο forum, στο internet, αλλά και συζήτηση με φίλους που έχουν κάνει το ταξίδι που σκέφτομαι, ομολογώ ότι μπερδεύτηκα πολύ! Λοιπόν, τα δεδομένα είναι τα εξής: 2 άτομα, ζευγάρι, ταξίδι με τη μηχανή, 6 βράδια, μέσα Ιουλίου. Μας ενδιαφέρει να έχουμε ως βάση κάποιο παραθαλάσσιο μέρος, αλλά να υπάρχει και κάποια αξιόλογη πόλη κοντά να επισκεφθούμε. Πολύ ωραία περίπτωση μου φάνηκε η περιοχή Νάπολη-Αμάλφι-Ποζιτάνο-Κάπρι και τα τριγύρω. Ωστόσο απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι αρκετά ακριβός προορισμός. Γενικά ψάχνουμε για low budget επιλογές και μας ενδιαφέρει να είναι και καλή η θάλασσα. Έχετε να μου προτείνετε κάποιον άλλο προορισμό στην Ιταλία? Κοίταξα και για Lecce και τριγύρω περιοχές, αλλά δεν ενθουσιάστηκα. Επίσης ξέρετε κάποιο low budget κατάλυμα στις περιοχές που ανέφερα? Ευχαριστώ πολύ!
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Το ταξίδι σου είναι από κουπόνια του τηλεθεατή μήπως??
 

chrys_s

Member
Μηνύματα
49
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι! Καλά θα ήταν πάντως :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom