Mεγάλες πόλεις ή μικρά χωριά;

Μεγάλες πόλεις ή μικρά χωριά;

  • Πόλεις

    Votes: 7 43,8%
  • Χωριά

    Votes: 9 56,3%

  • Total voters
    16

Giwrgos10

Member
Μηνύματα
219
Likes
926
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Κάτι ΜΗ τουριστικό
Όταν λέω χωριά εννοώ μικρές κωμοπόλεις και γραφικά χωριουδάκια. Το καθένα έχει τη χάρη του βέβαια, αλλά πλέον έχω μια προτίμηση σε μικρούς σχετικά προορισμούς. Ίσως επειδή οι μεγαλουπόλεις δεν μου βγάζουν αυτή την ηρεμία, λόγω μεγάλης κίνησης, πολλών οικοδομημάτων κτλ που μεγαλώνοντας αναζητώ όλο και πιο πολύ. Αντιθέτως τις μικρές κωμοπόλεις και καλύτερα τις ανακαλύπτεις και πιο κοντά έρχεσαι με τον ντόπιο πληθυσμό και περισσότεορ χαλαρώνεις(έτσι νοιώθω εγώ τουλάχιστον)

Το έκανα και ψηφοφορία για όποιον θέλει να καταθέσει την ψήφο του!
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.222
Likes
5.759
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Έχω μια αδυναμία στις μεγαλουπόλεις. Μ' αρέσει ο ρυθμός, η κίνηση και η ένταση που βγάζουν. Δεν αποφεύγω τα χωριά στα ταξίδια, μάλιστα τα τελευταία ταξίδια μας με την κόρη μας περιλαμβάνουν πολλά μικρά μέρη, αλλά σίγουρα προτιμώ να χαθώ σε μια μεγάλη πόλη και να αναζητήσω τις διαφορετικές όψεις της και την ποικιλία της.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Συμφωνώ απόλυτα ότι σε μία κωμόπολη ή σ' ένα γραφικό χωριό θα απολαύσεις τη γαλήνη, την ηρεμία ή και την αυθεντικότητα που έχει να σου προσφέρει ένας τόπος. Αλλά όταν επισκέπτομαι για πρώτη φορά μία ξένη χώρα θέλω αρχικά να γνωρίσω την πρωτεύουσα της και αν έχω χρόνο ή σε επόμενο ταξίδι τις άλλες μικρές της πόλεις ή και τα χωριά της.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Ακριβώς όπως τα λέει ο @vasnorth σκέφτομαι και γώ.Μου αρέσει πιο πολύ η μεγάλη πόλη αλλά όταν την επισκεφθώ θα θέλω να πάω και σε μικρότερες που θα έχουν "κτηριακό"ενδιαφέρον και όχι τόσο για την φύση που προσωπικά το βάζω σε δεύτερη μοίρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom