Malev για Βουδαπέστη

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Αυτό που λέει κι ο Traveller για το return μπορείς να το κάνεις. Βγάλε για Βουδαπέστη-Αθήνα-Βουδαπέστη και απλά μη χρησιμοποιήσεις τη δεύτερη πτήση!
Εχεις δικιο, αρχικα δεν καταλαβα πως το εννοουσε. Ακομα και το πανισχυρο και αλανθαστο μυαλο μου :shock: μπλοκαρει που κ που:haha:
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.638
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
γιά όποιον ενδιαφέρεται, έκλεισα σε αυτήν τιμή των 125 ευρώ γιά αρχές σεπτεμβρίου, δεν είναι λοιπόν η προσφορά μόνο μέχρι τέλος ιουνίου!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αυτό που λέει κι ο Traveller για το return μπορείς να το κάνεις. Βγάλε για Βουδαπέστη-Αθήνα-Βουδαπέστη και απλά μη χρησιμοποιήσεις τη δεύτερη πτήση!
Αν και το back to back ticketing είναι νόμιμο, οι αεροπορικές ψάχνουν αυτούς που κλείνουν τέτοια εισητήρια (μιας και χάνουν κέρδος)... και μερικές φορές τους τρέχουν και στα δικαστήρια...

Μια άλλη πρόταση προς τον Zephyrous, αφού θες να γυρίσεις από Βουδαπέστη στην Αθήνα, θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς τα πολύ φθηνότερα one-way fares της ΟΑ από Βιέννη (σε σχέση με τα r/t της Malev), το μόνο έξτρα έξοδο είναι το τρένο Βουδαπέστη-Βιέννη...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αν και το back to back ticketing είναι νόμιμο, οι αεροπορικές ψάχνουν αυτούς που κλείνουν τέτοια εισητήρια (μιας και χάνουν κέρδος)... και μερικές φορές τους τρέχουν και στα δικαστήρια...

Εντάξει δεν είπαμε να το κάνει κάποιος συστηματικά οπότε και θα είναι εύκολο να αναγνωριστεί, αλλά για μια φορά δεν τρέχει και τίποτα! Υπάρχουν εξάλλου κι άλλοι λόγοι πέρα από τους οικονομικούς για τους οποίους θα μπορούσε κάποιος να πράξει κατά αυτόν τον τρόπο με τα εισιτήρια!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.131
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν και το back to back ticketing είναι νόμιμο, οι αεροπορικές ψάχνουν αυτούς που κλείνουν τέτοια εισητήρια (μιας και χάνουν κέρδος)... και μερικές φορές τους τρέχουν και στα δικαστήρια...
To back to back ticketing είναι κάτι διαφορετικό, ο όρος γι αυτή την περίπτωση είναι "Throwaway Ticketing".
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ναι πολύ σωστά... εννοούσα αυτό ακριβώς, να πετάξει το return κομμάτι του εισητηρίου...
 

Ace

Member
Μηνύματα
41
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y.
φυσικά και δεν μας αποζημιώσανε. είναι πολιτική της συγκεκριμένης αεροπορικής εταιρίας. και φαντάσου ότι τις είχαμε φωτογραφήσει τις βαλίτσες στην κατάσταση που βρέθηκαν. Τζάμπα ντοκουμέντα κι αποδείξεις. Τι τα θες άμα δε σε πάει!!!
Καλά κι εγώ νόμιζα είμαι η μόνη...Περιστατικό δικό μου,γυρνάμε στο Βενιζέλος το χειμώνα με Malev από Βουδαπέστη...περιμένω πάρα πολύ ώρα μέχρι να έρθει η δική μου βαλίτσα...και μου έκανε τρομερή εντύπωση γιατί όλοι είχαν πάρει τις βαλίτσες τους και μόνο εγώ περίμενα!Τελικά μετά από κάνα 40λεπτο έρχεται η δική μου...την βλέπω από μακριά,χωρίς λουκετάκι και χαλασμένο φερμουάρ...Δεν την άνοιξα και κατευθείαν πήγα στο γκισέ να κάνω παράπονα για την κατάσταση της βαλίτσας...Όμως εμένα μου είπαν να ελέγξω αν λείπει κάτι και να τους το αναφέρω εγγράφως...Ευτυχώς δεν έλειπε κάτι(δεν είχα κάτι αξίας μέσα,απλά ήταν όλα ανακατεμένα)και απλά τους είπα για το λουκετάκι και την κατεστραμμένη βαλίτσα...και μου είπαν "Το λουκετάκι δεν είναι αξίας,και από βαλίτσες αποζημιώνουμε μόνο τα ροδάκια,οχι φερμουάρ..." εν τω μεταξύ το λουκετάκι μου δεν ήταν απλό,ήταν με συνδυασμό,το είχα αγοράσει εξτρά,το λυπήθηκα πιο πολύ και από τη βαλίτσα,γιατί το είχα χρόνια...
Και νόμιζα ότι απλα μου έτυχε...δεν ήξερα ότι το έπαθαν κι άλλοι....
Κρίμα για τις δικές σας απώλειες,αυτό είναι απαράδεκτο να μην σε αποζημιώνουν...
 

NRoula

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Οι απώλειες αντικειμένων από τις αποσκευές των ταξιδιωτών με την αεροπορική εταιρεία της MALEV συνεχίζονται...Επέστρεφα από Βουδαπέστη για Λάρνακα στις 26-04-2011 και όταν έφτασα στο σπίτι και άνοιξα την βαλίτσα, διαπίστωσα οτι είχε ανοιχτεί, αφού όλα τα ρούχα ήταν ανω κάτω και έλειπαν τα κοσμηματα. Μεγάλο λάθος δικό μου που δεν τα είχα πανω μου. Επισκέφτηκα λοιπόν την επόμενη μέρα τον Διευθυντη της εταιρείας στην Λευκωσία για να δηλώσω την απώλεια(όχι για να ξαναβρω τα κοσμηματα), αλλά για να του πω να προσέξουν το προσωπικό τους. Το αποτέλεσμα της επίσκεψης αρνητικότατο, αφου με αγένεια μου είπε οτι του λέω ψέματα και οτι ποτε κανεις επιβάτης δεν εχει αναφέρει τετοιο προβλημα. Μεγάλη προσοχή λοιπόν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.462
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom