Mobile Internet/τηλεφωνία στην Ευρώπη

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.095
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
2 χρόνια δωρεάν eSim με 1GB Data για 63 χώρες
Πώς λειτουργεί:
1. Κατεβάστε την εφαρμογή Eskimo από playstore/Appstore
2. Εγγραφείτε (θα σας ζητηθεί το όνομα, ημερομηνία γέννησης, φύλο, εθνικότητα, το e-mail, ο αριθμός τηλεφώνου)*Αν θέλετε βάλτε στο πεδίο Referral code το:ANASTASIA24791,να πάρουμε αμφότεροι 500mb,με την πρώτη αγορά πακέτου🙂.
3. Επαλήθευση μέσω sms, ή WhatsApp
4. Εισάγετε τον κωδικό ESKIMO4U στην περιοχή DATA -> REDEEM
5. Εγκατάσταση eSIM (χειροκίνητα ή μέσω barcode) + ενεργοποίηση περιαγωγής.


Ο όγκος δεδομένων μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις ακόλουθες 63 χώρες:
Αρμενία, Αυστραλία, Μπαγκλαντές, Βέλγιο, Μπρουνέι, Βουλγαρία, Κίνα, Δανία, Γερμανία, Εσθονία, Νήσοι Φερόε, Φινλανδία, Γαλλία, Γεωργία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Γκέρνσεϊ, Χαβάη, Χονγκ Κονγκ, Ινδία, Ινδονησία, Ιρλανδία, Νήσος του Μαν, Ισραήλ, Ιταλία, Ιαπωνία, Τζέρσεϊ, Καμπότζη, Καναδάς, Καζακστάν, Κιργιστάν, Κουβέιτ, Λάος, Λετονία, Λιθουανία, Μακάο, Μαλαισία, Μεξικό, Μαυροβούνιο, Μιανμάρ, Νεπάλ, Ολλανδία, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Αυστρία, Πακιστάν, Φιλιππίνες, Ρωσία , Νότια Κορέα , Ισπανία, Σρι Λάνκα, Σουηδία, Ελβετία, Ταϊβάν, Τατζικιστάν, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Ουζμπεκιστάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ηνωμένες Πολιτείες, Βιετνάμ.
Υ.Γ.σε εμένα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.
 

Attachments

Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
2 χρόνια δωρεάν eSim με 1GB Data για 63 χώρες
Πώς λειτουργεί:
1. Κατεβάστε την εφαρμογή Eskimo από playstore/Appstore
2. Εγγραφείτε (θα σας ζητηθεί το όνομα, ημερομηνία γέννησης, φύλο, εθνικότητα, το e-mail, ο αριθμός τηλεφώνου)*Αν θέλετε βάλτε στο πεδίο Referral code το:ANASTASIA24791,να πάρουμε αμφότεροι 500mb,με την πρώτη αγορά πακέτου🙂.
3. Επαλήθευση μέσω sms, ή WhatsApp
4. Εισάγετε τον κωδικό ESKIMO4U στην περιοχή DATA -> REDEEM
5. Εγκατάσταση eSIM (χειροκίνητα ή μέσω barcode) + ενεργοποίηση περιαγωγής.


Ο όγκος δεδομένων μπορεί να χρησιμοποιηθεί στις ακόλουθες 63 χώρες:
Αρμενία, Αυστραλία, Μπαγκλαντές, Βέλγιο, Μπρουνέι, Βουλγαρία, Κίνα, Δανία, Γερμανία, Εσθονία, Νήσοι Φερόε, Φινλανδία, Γαλλία, Γεωργία, Ελλάδα, Ηνωμένο Βασίλειο, Γκέρνσεϊ, Χαβάη, Χονγκ Κονγκ, Ινδία, Ινδονησία, Ιρλανδία, Νήσος του Μαν, Ισραήλ, Ιταλία, Ιαπωνία, Τζέρσεϊ, Καμπότζη, Καναδάς, Καζακστάν, Κιργιστάν, Κουβέιτ, Λάος, Λετονία, Λιθουανία, Μακάο, Μαλαισία, Μεξικό, Μαυροβούνιο, Μιανμάρ, Νεπάλ, Ολλανδία, Νέα Ζηλανδία, Νορβηγία, Αυστρία, Πακιστάν, Φιλιππίνες, Ρωσία , Νότια Κορέα , Ισπανία, Σρι Λάνκα, Σουηδία, Ελβετία, Ταϊβάν, Τατζικιστάν, Ταϊλάνδη, Τουρκία, Ουκρανία, Ουγγαρία, Ουζμπεκιστάν, Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα, Ηνωμένες Πολιτείες, Βιετνάμ.
Υ.Γ.σε εμένα δουλεύει χωρίς πρόβλημα.
Tο αν είναι συμφέρουσα η όχι η αγορά κάποιου πακέτου από αυτούς θα το δει ο καθένας ξεχωριστά.

Aπό μένα πάντως είναι όχι γιατί έχει πολύ υψηλό latency.
Tι είναι το latency και πως παίζει ρόλο σε μια σύνδεση το αναφέρω παρακάτω.

((Με απλά λόγια, «latency» είναι η χρονοκαθυστέρηση από τη στιγμή που κάνετε κλικ σε ένα στοιχείο έως τη στιγμή που μεταβαίνετε σε αυτό. Όταν κάνετε κλικ σε έναν σύνδεσμο, αποστέλλεται ένα αίτημα για λήψη δεδομένων από τη συσκευή σας σε έναν διακομιστή.))

Έκανα και μια μέτρηση για να δείτε τη διάφορα.
H πάνω είναι με cosmote σε 4g και οι δυο κάτω με Eskimo σε δίκτιο cosmote 4g.
θα έπρεπε να συμπεριφερθούν το ίδιο και η σύνδεση της cosmote και η φιλοξενούμενη άλλα δεν.
Παρόμοιο πρόβλημα σε μεγαλύτερο βαθμό έχει και η flexiroam, συν ότι "πνίγουν" την ταχύτητα.


IMG_EAFE56044333-1.jpeg
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.095
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Tο αν είναι συμφέρουσα η όχι η αγορά κάποιου πακέτου από αυτούς θα το δει ο καθένας ξεχωριστά.

Aπό μένα πάντως είναι όχι γιατί έχει πολύ υψηλό latency.
Tι είναι το latency και πως παίζει ρόλο σε μια σύνδεση το αναφέρω παρακάτω.

((Με απλά λόγια, «latency» είναι η χρονοκαθυστέρηση από τη στιγμή που κάνετε κλικ σε ένα στοιχείο έως τη στιγμή που μεταβαίνετε σε αυτό. Όταν κάνετε κλικ σε έναν σύνδεσμο, αποστέλλεται ένα αίτημα για λήψη δεδομένων από τη συσκευή σας σε έναν διακομιστή.))

Έκανα και μια μέτρηση για να δείτε τη διάφορα.
H πάνω είναι με cosmote σε 4g και οι δυο κάτω με Eskimo σε δίκτιο cosmote 4g.
θα έπρεπε να συμπεριφερθούν το ίδιο και η σύνδεση της cosmote και η φιλοξενούμενη άλλα δεν.
Παρόμοιο πρόβλημα σε μεγαλύτερο βαθμό έχει και η flexiroam, συν ότι "πνίγουν" την ταχύτητα.


View attachment 434502
@tatooine Επειδή ανέφερες ποιοτικά χαρακτηριστικά, ευρισκόμενοι σε ταξιδιωτικό forum,καθένας έχει διαφορετικά στανταρντς στις επιλογές του, εμένα πάντως,μιας και το εθιξες,η flexiroam μου έχει λύσει μόνιμα και αποκλειστικά το πρόβλημα στις χώρες που ταξιδευω, αλλά και στην Ελλάδα με την καβατζα που κάνω για 6μηνα ή ετήσια πακέτα, όταν πολλάκις έχει προσφορές.Η χρήση που κάνω είναι στοχευμένη (maps, πλοήγηση,σερφαρισμα σχετικά με τον εκάστοτε προορισμό),μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.Τα υπόλοιπα τα αφήνω όταν έχω wi-fi.Απο εμένα είναι ΝΑΙ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχουμε καμια καλή πρόταση για esim για Σερβία και Βόρεια Μακεδονία; @ANASTAPAP αυτό που πρότεινες έχει Μπαγκλαντές (!) και δεν έχει Σερβία....σιχτίρ!
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
@tatooine Επειδή ανέφερες ποιοτικά χαρακτηριστικά, ευρισκόμενοι σε ταξιδιωτικό forum,καθένας έχει διαφορετικά στανταρντς στις επιλογές του, εμένα πάντως,μιας και το εθιξες,η flexiroam μου έχει λύσει μόνιμα και αποκλειστικά το πρόβλημα στις χώρες που ταξιδευω, αλλά και στην Ελλάδα με την καβατζα που κάνω για 6μηνα ή ετήσια πακέτα, όταν πολλάκις έχει προσφορές.Η χρήση που κάνω είναι στοχευμένη (maps, πλοήγηση,σερφαρισμα σχετικά με τον εκάστοτε προορισμό),μπορώ να πω ότι είμαι απόλυτα ευχαριστημένη.Τα υπόλοιπα τα αφήνω όταν έχω wi-fi.Απο εμένα είναι ΝΑΙ.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου μαζί σου.
Ο καθένας με τις απαιτήσεις του.
Έχουμε καμια καλή πρόταση για esim για Σερβία και Βόρεια Μακεδονία; @ANASTAPAP αυτό που πρότεινες έχει Μπαγκλαντές (!) και δεν έχει Σερβία....σιχτίρ!
Airalo πακέτο Ευρώπη.
Και εδώ κάνεις αναζήτηση.
Find and compare best prepaid eSIM for travelers
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Airalo πακέτο Ευρώπη.
Τα πακέτα της Βόρειας Μακεδονίας μου φαίνονται ακριβά...Της Σερβίας είναι λίγο καλύτερα. Θα κοιτάξω και για τοπικές sim. Αρκετοί προτείνουν διάφορες εδω μέσα
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
Τα πακέτα της Βόρειας Μακεδονίας μου φαίνονται ακριβά...Της Σερβίας είναι λίγο καλύτερα. Θα κοιτάξω και για τοπικές sim. Αρκετοί προτείνουν διάφορες εδω μέσα
Τα πακέτο για Ευρώπη της airalo
Δεν είναι και τόσο ακριβά.


IMG_1231.jpeg

Η φωτό είναι από την εφαρμογή τους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τώρα κατάλαβα τι εννοείς! Δεν το είχα προσέξει. Οκ, θα το ξαναδώ
@tatooine δεν έχει μέσα τη Βόρεια μακεδονία....έχει μόνο τη Σερβία. Η Βόρεια Μακεδονία είναι μόνο στη παγκόσμια esim ή ξεχωριστά ως πακέτο. Για 2 μέρες δεν θέλω να δώσω 7,5$.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.294
@tatooine δεν έχει μέσα τη Βόρεια μακεδονία....έχει μόνο τη Σερβία. Η Βόρεια Μακεδονία είναι μόνο στη παγκόσμια esim ή ξεχωριστά ως πακέτο. Για 2 μέρες δεν θέλω να δώσω 7,5$.
Δεν υπολόγισα τα Σκόπια.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.095
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Έχουμε καμια καλή πρόταση για esim για Σερβία και Βόρεια Μακεδονία; @ANASTAPAP αυτό που πρότεινες έχει Μπαγκλαντές (!) και δεν έχει Σερβία....σιχτίρ!
Νομίζω ότι θα πρέπει να πάρεις δυο διαφορετικές sim cards για τις χώρες που προανέφερες,που με το κόστος εκάστης γύρω στα 4 ευρώ,σε συμφέρει αν έχεις συμβατή συσκευή να εγκαταστήσεις κάποια από τις προτεινόμενες στο forum,αφού τσεκάρεις rates..
Balkans: 10 Best Prepaid SIM Cards Buying Guide (2023)
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Καλησπέρα!

Καθώς χάνομαι στα πακέτα, υπάρχει κάποια πρόταση για Sim για Σκόπια και Μαυροβούνιο?

Για χρήση κυρίως σε google maps / navigation.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom