ΗΠΑ New York City: Η απόλυτη εμπειρία

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ωραία η περιγραφή σου! Άντε λοιπόν, συνέχισε!!!-)
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Στο Au Bon Pain μπορείς να κάτσεις ή παίρνεις μόνον take away?
Στο Au Bon Pain μπορείς να κάτσεις, έχει αρκετά τραπεζάκια ;)

Εμείς έτσι κάναμε, καθόμασταν για πρωινό και παίρναμε τον καφέ στο χέρι :clap:

Θα συνεχίσω, απλά δεν έχω μαζί μου την ιστορία για να την περάσω στον υπολογιστή :rolleyes:

Θα ανεβάσω όμως κάποιες φωτογραφίες σε λιγάκι :D
 

steda

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Στο Woodbury από ότι κατάλαβα πήγες με λεωφορείο...Με τρένο προφανώς είναι δύσκολο...
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Μερικές bonus φωτογραφίες :clap:

International Phone Card front




International Phone Card back



New York MetroCard front



New York MetroCard back



Απόδειξη αγοράς MetroCard



American Museum of Natural History ticket



American Museum of Natural History ticket (with special exhibitions)



Woodbury Coupon Book



Woodbury Map



American Museum of Natural History Floor Plan



American Museum of Natural History Lower level



American Museum of Natural History 1st Floor



American Museum of Natural History 2nd Floor



American Museum of Natural History 3rd Floor



American Museum of Natural History 4th Floor



Αύριο θα ανεβάσω κι άλλες bonus φωτογραφίες ;)

 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Στο Woodbury από ότι κατάλαβα πήγες με λεωφορείο...Με τρένο προφανώς είναι δύσκολο...
Ναι, πήγαμε με λεωφορείο του πρακτορείου. Μπορείς βέβαια να πάρεις και το λεωφορείο που ξεκινάει από το Port Authority (42nd Street & Eighth Avenue). Για τρένο δεν το ψάξαμε καθόλου.

Κοίταξε εδώ για να ενημερωθείς για τους τρόπους με τους οποίους μπορέις να πας στα Woodbury ;)

Woodbury Common Premium Outlets - Directions & Transportation
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Τι μνημη ειναι αυτη που εχεις!Μου εχει κανει εντυπωση.Ισως απο τις πιο λεπτομερεις ιστοριες για ΝΥ.Μ αρεσει που θυμασαι ακομα και τι φαγατε και ποσο το πληρωσατε!
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Τι μνημη ειναι αυτη που εχεις!Μου εχει κανει εντυπωση.Ισως απο τις πιο λεπτομερεις ιστοριες για ΝΥ.Μ αρεσει που θυμασαι ακομα και τι φαγατε και ποσο το πληρωσατε!
Γι' αυτό προσπάθησα να γράψω την ιστορία όσο πιο σύντομα μπορούσα από την ημέρα που γυρίσαμε! Τώρα ακόμα και γω διάβαζω την ιστορία και κάποιες λεπτομέρεις δεν τις θυμάμαι τόσο έντονα. 'Εχω ακόμα 2-3 μέρες να μοιραστώ μαζί σας αφού η ιστορία έχει γραφτεί αλλά δεν την έχω μαζί μου Αθήνα για να την περάσω στον υπολογιστή. Συντομά θα το κάνω όμως! :clap:
 

steda

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...
Έχω βγάλει εισιτήρια για το άγαλμα που γράφουν επάνω και την ώρα.Αυτή η ώρα είναι για το πότε πρέπει να είμαι στο Ellis Island για να μπω στο άγαλμα ή η ώρα που πρέπει να είμαι στο battery park για να μου κάνουν έλεγχο?
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Να ρωτήσω και κάτι ακόμα...
Έχω βγάλει εισιτήρια για το άγαλμα που γράφουν επάνω και την ώρα.Αυτή η ώρα είναι για το πότε πρέπει να είμαι στο Ellis Island για να μπω στο άγαλμα ή η ώρα που πρέπει να είμαι στο battery park για να μου κάνουν έλεγχο?
Καλά που με ρώτησες γιατί δε νομίζω να το έχω αναφέρει στην ιστορία μου μέχρι τώρα! Εμείς τραβήξαμε αρκετά για να καταφέρουμε να πάμε στο άγαλμα και στο ellis island! Όπως θα διαπιστώσεις και όταν βρεθείς στο battery park υπάρχουν 2 ουρές. Η μία είναι για αυτούς που έχουν flexible tickets δηλαδή μπορούν να πάνε οποιαδήποτε μέρα και ώρα αλλά η ούρα πίστεψε με είναι τεράστια (τουλάχιστον στις 12 το μεσημέρι που πήγαμε εμείς). Οπότε και πήγαμε την επόμενη μέρα στις 8 το πρωί και τα πράγματα ήταν πιο φυσιολογικά! Αλλά εφ' όσον έχεις εισιτήριο που αναφέρει συγκεκριμένη ώρα είσαι τυχερή γιατί έχεις reserved ticket και θα περιμένεις σε διαφορετική ουρά που είναι μικρότερη. Υπάρχει κάποιος εκεί που κοιτάει τα εισιτήρια και σου λέει σε ποιά ουρά να πας. Εμέις πάντως όταν καταλάβαμε τη διαφορά των flexible με τον reserved tickets του είπαμε να τα αλλάξουμε σε reserved και μας είπε ότι δεν γίνεται. Σίγουρα θα έχει πολύ κόσμο μιας και τα καραβάκια που σε πανε απέναντι δε χωράνε και πάρα πολλά άτομα. Οπότε η ώρα που αναγράφει το εισιτήριο είναι η ώρα που αναχωρεί το καραβάκι για το άγαλμα. Πρέπει να είσαστε νωρίτερα εκεί για να περάσετε τον έλεγχο. Επίσης αν θέλετε να ανεβείτε στο crown θα πρέπει να κλέισετε ραντεβού από τη σελίδα Statue of Liberty and Ellis Island - Official Tickets & Tours - Guaranteed Lowest Price. Τουλάχιστον έτσι γινόταν το Μάρτιο. Απ' ότι βλέπω το elevator στο άγαλμα είναι και παλι σε λειτουργία. Δεν γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάτι άλλο. Τσέκαρε τη σελίδα ;)

Επίσης, δεν ξέρω αν έχετε ήδη αγοράσει όλα τα εισιτήρια, αλλά θα σου πρότεινα εαν έχετε σκοπό να επισκεφτείτε τα μεγάλα μουσεία να αγοράσετε την citypass. Εμείς δεν το κάναμε και σίγουρα άξιζε αφού δώσαμε παραπάνω χρήματα, γιατί πήγαμε τελικά σε όλα τα αξιοθέατα που πρόσφερε η κάρτα :cool:
 

steda

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Σχετικά με τα εισιτήρια που επιτρέπουν την είσοδο στο στέμμα πρέπει να τα κλείσετε από πολύ νωρίς.Εγώ δοκίμασα να τα κλείσω από τον Απρίλιο για τον Ιούλιο και δεν βρήκα τίποτα δυστυχώς!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
'Εχω ακόμα 2-3 μέρες να μοιραστώ μαζί σας αφού η ιστορία έχει γραφτεί αλλά δεν την έχω μαζί μου Αθήνα για να την περάσω στον υπολογιστή. Συντομά θα το κάνω όμως! :clap:
Αντε,συνέχισε την την ιστορία!Έχει περάσει ήδη καιρός!:cool:
 

rainbow_326

Member
Μηνύματα
59
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ταξίδι-Όνειρο
Φίτζι
Πέμπτη 25/3/2010 : 5η μέρα

Ξεκινήσαμε το πρωί με προορισμό το Empire State Building. Στο δρόμο βρήκαμε τα GnG και πήραμε πρωινό. Ήπια ένα φυσικό χυμό πορτοκάλι και έφαγα ένα γιαούρτι με φρέσκα φρούτα. Συνεχίσαμε για το Empire. Ενώ οι άλλοι είχαν περάσει το δρόμο μπροστά από το πιο ψηλό κτίριο της Νέας Υόρκης και εγώ είχα μείνει λίγο πιο πίσω τραβώντας με την κάμερα, βλέπω τα παιδιά που μιλούσαν με ένα άλλο παιδί με κίτρινο μπουφάν. Ήταν από το NY CitySights. Μας πρότεινε 5 ημέρες με το Tour Bus και εισιτήρια για το Άγαλμα της Ελευθερίας και το Empire, κρουαζιέρα γύρω από το Μανχάταν και ένα free εισιτήριο για το Μουσείο της πόλης της Νέας Υόρκη με 85$ αν θυμάμαι καλά. Αν θέλαμε για 3 μέρες ήταν 55$. Εμείς του είπαμε πως κυκλοφορούμε με το μετρό και δεν χρειαζόμασταν το Tour Bus, οπότε και αγοράσαμε μόνο εισιτήρια για το Empire και το Άγαλμα της Ελευθερίας για 35$ ο καθένας. Μας είπε πως δεν χρειάζεται να περιμένουμε σε ουρές αλλά προσοχή! Ενώ στο Empire δεν είχε καθόλου ουρά και μπήκαμε κανονικά με τα εισιτήρια μας, στο άγαλμα μας πούλησε flexi tickets 180 days χωρίς προκαθορισμένη ημερομηνία επίσκεψης οπότε για να μπούμε μέσα έπρεπε να περιμένουμε στην ουρά των 2 km! Πράγμα που φυσικά δεν κάναμε. Βέβαια πήγαμε και εμείς 12 το μεσημέρι αλλά θα σας τα αναφέρω ξανά όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή. Ξαναγυρίζουμε στο Empire. Μπήκαμε στο Lobby, που ήταν εντυπωσιακό, κάναμε μια βόλτα στο ισόγειο και ανεβήκαμε στον 1ο όροφο. Security control για ηλεκτρονικές συσκευές μόνο και προχωρώντας προς το ασανσέρ που σε ανεβάζει στον 80ο όροφο, βγήκαμε photo σε green screen (την οποία μας έδωσαν καθώς βγαίναμε από το κτίριο). Μετά παίρνεις άλλο ένα ασανσέρ για τον 86ο όροφο όπου βρίσκεται και το observation deck. Υπάρχει ένας εσωτερικός χώρος και βγαίνεις έξω για να απολαύσεις τη θέα. Απερίγραπτο το τοπίο και μόνο εάν πας εκεί μπορείς να καταλάβεις αυτό που αντικρίζεις. Είσαι παραπάνω από 400 μέτρα πάνω από τη στάθμη της θάλασσας και το νιώθεις στα αυτιά σου καθώς ανεβαίνεις με τον ανελκυστήρα σε μόλις 43 δευτερόλεπτα. Βλέπεις το Manhattan πιάτο, τις γέφυρες που περικυκλώνουν το νησί, όλους τους ουρανοξύστες. Τα αυτοκίνητα και οι άνθρωποι φαντάζουν τόσο μικρά και μπορείς να νιώσεις την πόλη της υπερβολής σε όλο της το μεγαλείο. Αφού βγάλαμε φωτογραφίες και βίντεο με την κάμερα κατευθυνθήκαμε ξανά στον 1ο όροφο με το ασανσέρ για να βγάλουμε εισιτήρια για τον 102ο όροφο. Ενώ το observation deck του 86ου ορόφου ήταν ανοιχτό και είχε προστατευτικά κάγκελα μέχρι πάνω, ο 102ος όροφος ήταν κλειστός με τζάμια γύρω γύρω. Η θέα όμως ακόμα πιο ωραία, όσο ανέφικτο και αν ακούγεται αυτό. Αξίζει να πάτε εκεί. Έμαθα επίσης πως ο τελευταίος όροφος άνοιξε πρόσφατα στο κοινό. Στον 103ο όροφο υπάρχουν απλά κάποιες κεραίες, έτσι μας είπε ο υπάλληλος που ρωτήσαμε. Οι σκάλες δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν από τους επισκέπτες. Στη συνέχεια κατεβήκαμε, περνώντας από το μαγαζί που υπήρχε μέσα στο κτίριο και πουλούσε αναμνηστικά, σουβενίρ κλπ και πήραμε το μετρό προς τη Brooklyn Bridge. Στο σταθμό του μετρό breakdancers χόρευαν στους ρυθμούς του Michael Jackson και πολύς κόσμος είχε μαζευτεί γύρω τους. Ακούσαμε τη συμβουλή του Defkalionα που μας φάνηκε πολύ λογική και την περπατήσαμε από το Brooklyn προς το Manhattan. Κατεβήκαμε στην πρώτη στάση μετά τη Brooklyn Bridge. Ήμασταν στο Brooklyn. Σε μια τυπική γειτονιά. Καθίσαμε σε ένα παγκάκι στο πάρκο και χαζέψαμε κάποια κορίτσια που έπαιζαν μπέιζμπολ. Συνεχίσαμε προς τις όχθες του East River για να αγναντεύσουμε τις 2 γέφυρες από κάτω. Η θεά ήταν απίστευτα όμορφη. Το μέρος είναι κατάλληλο για ρομαντικούς καθώς και για οικογένειες με μικρά παιδιά. Αφού ο Πάρης πήρε ένα καφέ από τα Starbucks (τα οποία υπήρχαν κυριολεκτικά σε κάθε γωνία) αρχίσαμε τον περίπατο στη γέφυρα. Μακρύς ο περίπατος αφού κάθε λίγο σταματούσαμε είτε για να χαζέψουμε τους ποδηλάτες και τους runners που είχαν δικό τους lane στη γέφυρα, είτε για να απολαύσουμε τη θέα. Η βόλτα αυτή ήταν από τις καλύτερες που πραγματοποιήσαμε στην πόλη και είχαν δίκιο πολλά παιδιά εδώ μέσα που τη θεωρούν νούμερο ένα αξιοθέατο στη Νέα Υόρκη. Μη φύγετε χωρίς να την κάνετε. Καλύτερη ώρα πιστεύω είναι την ώρα που πέφτει ο ήλιος. Πάνω στη γέφυρα συναντήσαμε τον El ministro του συγκροτήματος Armas de Guerra που είναι reggaeton τραγουδιστής. Βγήκαμε φωτογραφίες μαζί του και συνεχίσαμε. Στο δρόμο είδαμε και την Pier 17. Μετά από 40 – 50 λεπτά φτάνουμε στο τέλος της γέφυρας και βρισκόμαστε μπροστά στο δημαρχείο. Εκεί συναντάμε ένα Γάλλο που ζούσε στη Νέα Υόρκη ο οποίος μας βοήθησε να βρούμε τη σωστή γραμμή του μετρό. Ο άνθρωπος ήρθε μόνος του και μας μίλησε καθώς μας είδε να ψάχνουμε το χάρτη του μετρό χωρίς να ξέρουμε που να πάμε. Έτσι προχωρήσαμε προς το σταθμό του μετρό και περάσαμε μπροστά από το δικαστικό μέγαρο της Νέας Υόρκης. Πήραμε το μετρό και κατευθυνθήκαμε προς το Village όπου πήγαμε για φαγητό στο burgerάδικο-μπυραρία Corner Bistro. Τα δεύτερα καλύτερα burger στη Νέα Υόρκη σύμφωνα με την έρευνα που είχα κάνει για τα burgerάδικα και πράγματι έτσι ήταν. Είτε τα προτιμήσετε medium cooked, είτε medium rare, είτε well cooked είναι το ίδιο απολαυστικά και ζουμερά. Μαζί με πατάτες και diet coke. Έχει επίσης πολύ φθηνή μπύρα. Όμως η τελειότητα και η απόλαυση έχει ένα τίμημα και θα πρέπει να περιμένετε πάνω από 1 μιση ώρα (κοντά 2) για να καθίσετε σε τραπέζι και να φάτε. Ενώ περιμένετε στην ουρά όμως μπορείτε να πιείτε μια δύο μπύρες με τους φίλους σας και να συζητήσετε όπως κάνουν οι Αμερικάνοι. Είναι κομμάτι της καθημερινότητας και της διασκέδασης τους. Εκεί πιάσαμε την κουβέντα με ένα γνήσιο Αμερικανό όπως αυτούς που βλέπουμε στις ταινίες. Γεματούλης με σγουρά μαλλιά που έμενε 40 km έξω από το Manhattan, στο Long Island. Εκείνος μας είπε για την πιτσαρία του Ray στην 6th Avenue με 11th Street για την οποία θα σας μιλήσω αργότερα. Το Corner Bistro θα το βρείτε στην 331W 4th Street, αλλά οπλιστείτε με υπομονή εάν αποφασίσετε να πάτε. Σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι ένα μαγαζί που δεν θα βρείτε άλλους τουρίστες παρά μόνο Αμερικάνους που βγήκαν να διασκεδάσουν και να φάνε με την παρέα τους. Μέσα στο μαγαζί, καθώς περιμέναμε στην ουρά, όλοι μας ρώταγαν πως βρήκαμε το μαγαζί και μας έλεγαν πόσο καλή επιλογή κάναμε. Τόσο παράξενο τους φαινόταν που έβλεπαν τουρίστες εκεί. Στο δρόμο για το Corner Bistro συναντήσαμε και μια γερμανίδα που σπούδαζε στη Νέα Υόρκη και μας έδειξε που ακριβώς είναι το μαγαζί, εάν δεν το ξέρεις δύσκολα θα το βρεις, αφού είναι κρυμμένο στα δρομάκια του Village. Μετά το φαγητό επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για ύπνο. Γυρίσαμε με το μετρό και νιώσαμε για ακόμη μια φορά τη γνωστή ανασφάλεια. Παρ’ όλα αυτά στη σύνδεση πορτοκαλί με μωβ γραμμή ακούσαμε τον la guy που ήταν ένας τύπος που τραγουδούσε λααα με ψιλή φωνή και έπαιζε κιθάρα. Μορφή της Νέας Υόρκης. Να αναφέρω πως τα υπόλοιπα παιδιά από το γκρούπ της σχολής προτίμησαν να πάνε στο Marquee club, αλλά την επόμενη μέρα μου είπαν πως δεν έλεγε και πολλά. Για να μπεις μέσα χρειαζόταν 50% - 50% ποσοστό σε άντρες – γυναίκες και passport.

Φωτογραφίες από την 5η μέρα ;)

Empire State Building - Lobby



Empire State Building - Lobby 2



Θέα από τον 86ο όροφο - Empire State Building



Στο Observation deck του Empire State Building



Θέα από τον 102ο όροφο - Empire State Building



Manhattan bridge



Manhattan bridge, άποψη από δρομάκι του Brooklyn



Brooklyn bridge



Περπατώντας στην Brooklyn bridge



Traffic στην Brooklyn bridge



Corner Bistro



Burgers στο Corner Bistro

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.398
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom