OΣΕ, το φαινόμενο :-(

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μετα τα τελευταια ταξιδια με τρενο εχω να μεταφερω αρκετα νεα...

Στη διαδρομη θεσσαλονικη -Λαρισα εγινε αυξηση της τιμης κατα 40%, δηλαδη για να κανεις μια διαρομη 1.33 h πληρωνεις 14 ευρω..! Φυσικα μιλαμε για γραμμη που κοσμος χρησιμοποιει καθημερινα για να παει στη δουλεια του..

Διαδρομη αθηνα - θεσσαλονικη και αντιστροφα καταργηθηκαν οι 500 αρες αμαξοστοιχιες (απλο τρενο) καθως και τα ιντερσιτυ εξπρες... Τα δρομολογια μειωθηκαν σε μολις 6 την ημερα, με μεση τυπικη διαρκεια 5.20 και ολες οι αμαξοστοιχιες "βαφτιστηκαν" ιντερσιτυ με τιμη 36 ευρω η μια διαδρομη.

Απο φτηνες επιλογες εμεινε μονο το βραδινο παλιο τρενο με 20 ευρω και διαρκει 7 ωρες

Το προσωπικο εχει μειωθει αισθητα και αυτο φαινεται στη πραξη καθως στα μισα τρενα δεν περναει ελεκτης η περναει καποιος υπευθυνος χωρις δικαιωμα να κοψει εισιτηριο, οποτε απλα ακυρωνει τα κομμενα εισιτηρια και αμα δεν εχεις σε κοιταει και προχωραει. Επισης στη θεσσαλονικη εμφανιστηκαν φαινομενα "χριστουγενιατικα" οπως αποκαλω, με ουρες κοσμου να περιμενουν ωρες επειδη υπηρχε μονο ενα γκισε και ηταν απλα τριτη μεσημερι..

Τραγικα φαινομενα οπως να σταματαει η αμαξοστοιχια στη μεση του πουθενα για 1.5 ωρες και κανεις να μη σε ενημερωνει για το τι γινεται φυσικα εξακολουθουν να γινονται...κατα 10% δε θα φτασεις στην ωρα σου...

Φυσικα οι φρεσκοφτιαγμενες γραμμες για τις οποιες δαπανηθηκαν πολλα χρηματα εχουν αφεθει στο ελεος της μοιρας τους , καινουργιες γραμμες χωρις χρηση, να ρημαζονται απο κλοπες και ελλειψη συντηρησης

και εχω να πω μια χαρα τα καταφεραν, ο οσε εχει παρει τη κατηφορα για τα καλα, καθε περσι και καλυτερα....
Συγχαρητηρια κυριε μανατζερ, καταργησατε ολες τις γραμμες αλλα δε πειραζει, τωρα εχουμε snow train για να παμε στο Καιμακτσαλαν! ποιος να τρεχει πελοποννησο , φλωρινα κσι τετοια...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.075
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φυσικα οι φρεσκοφτιαγμενες γραμμες πελοποννησου για τις οποιες δαπανηθηκαν πολλα χρηματα εχουν αφεθει στο ελεος της μοιρας τους , καινουργιες γραμμες χωρις χρηση, να ρημαζονται απο κλοπες και ελλειψη συντηρησης
Πότε φτιάχτηκαν καινούριες γραμμές στην Πελοπόννησο? Mήπως εννοείς αυτές που θα φτιαχτούν και θα ολοκληρωθούν στο μέλλον?

Τόσα χρόνια με το μετρικό δούλευε ο ΟΣΕ, ενώ αυτή τη στιγμή δε γίνονται δρομολόγια στην Πελοπόννησο εκτός από ένα είδος επίγειου μετρό στην Πάτρα (Άγιος Ανδρέας-Ρίο) και το δρομολόγιο του Προαστιακού Κιάτο-Άνω Λόσια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Πότε φτιάχτηκαν καινούριες γραμμές στην Πελοπόννησο?
δε το εθεσα σωστα αλλα αναφερομουν γενικοτερα στην ελλαδα οχι αποκλειστικα σε πελοποννησο, ειχαν αρχισει εργα διαπλατυνσης της γραμμης, στη περιπτωση π.χ της δυτικης θεσσαλιας ολοκληρωθηκαν κανονικα με μεγαλο κοστος και αμεσως μετα καταργησαν σχεδον ολα τα δρομολογια.....

διορθωσα το πελοποννησου στο πανω κειμενο
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Πότε φτιάχτηκαν καινούριες γραμμές στην Πελοπόννησο? Mήπως εννοείς αυτές που θα φτιαχτούν και θα ολοκληρωθούν στο μέλλον?

η γραμμή κόρινθος-τρίπολη-καλαμάτα έκλεισε το 2004 αν θύμαμαι καλά για ανακαίνηση και κάπου το 2009 ύστερα και απο πιέσεις το τρένο ψευτολειτούργησε μέχρι την τρίπολη για περίπου ένα χρόνο,ο οσε απο την αρχή έκανε τα πάντα ώστε η γραμμή αυτή να κλείσει σύντομα ενδεικτικά αναφέρω οτι το τρένο στην καινούρια γραμμή πήγαινε πιο αργά απο οτι στις γραμμές του τρικούπη και είχε μεγαλύτερο χρόνο δρομολογίου,τα συστήματα στις διαβάσεις δεν λειτουργούσαν και το τρένο σταματούσε για να μην υπάρξει ατύχημα και αλλα τέτοια κουλά με αποτέλεσμα τα τρένα να πηγαινοέρχονται άδεια αφου δεν ηταν ανταγωνιστικά στα λεωφορεία ετσι και με την αφορμή ενος εκτροχιασμού μια ιστορική γραμμή έκλεισε οριστικά ενω στοίχισε πολλά εκατομύρια στο ελληνικό δημόσιο.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Πότε φτιάχτηκαν καινούριες γραμμές στην Πελοπόννησο? Mήπως εννοείς αυτές που θα φτιαχτούν και θα ολοκληρωθούν στο μέλλον?

η γραμμή κόρινθος-τρίπολη-καλαμάτα έκλεισε το 2004 αν θύμαμαι καλά για ανακαίνηση και κάπου το 2009 ύστερα και απο πιέσεις το τρένο ψευτολειτούργησε μέχρι την τρίπολη για περίπου ένα χρόνο,ο οσε απο την αρχή έκανε τα πάντα ώστε η γραμμή αυτή να κλείσει σύντομα ενδεικτικά αναφέρω οτι το τρένο στην καινούρια γραμμή πήγαινε πιο αργά απο οτι στις γραμμές του τρικούπη και είχε μεγαλύτερο χρόνο δρομολογίου,τα συστήματα στις διαβάσεις δεν λειτουργούσαν και το τρένο σταματούσε για να μην υπάρξει ατύχημα και αλλα τέτοια κουλά με αποτέλεσμα τα τρένα να πηγαινοέρχονται άδεια αφου δεν ηταν ανταγωνιστικά στα λεωφορεία ετσι και με την αφορμή ενος εκτροχιασμού μια ιστορική γραμμή έκλεισε οριστικά ενω στοίχισε πολλά εκατομύρια στο ελληνικό δημόσιο.
Δυστυχώς έτσι είναι.... Ευτυχώς πρόλαβα και απόλαυσα την διαδρομή Κόρινθος-Τρίπολη και επιστροφή, λίγο πριν καταργηθεί... Δεν ήταν συγκοινωνία αλλά φαινόταν σαν να μαζευτήκαμε 2-3 φίλοι, νοικιάσαμε τραινο πριβέ, και πήγαμε την βολτίτσα μας ! Το προσωπικό ήταν περισσότεροι από τους επιβάτες!... Η διαδρομή ομως φανταστική ! Κρίμα που καταργήθηκε:(....
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εδώ και λίγο καιρό ο ΟΣΕ εφαρμόζει (?) κάτι πρωτοποριακό για τα δεδομένα του. Αν το τρένο καθυστερήσει πάνω από 31 λεπτά, σε αποζημιώνει με μια έκπτωση που εξαρτάται από το χρόνο της καθυστέρησης. Η έκπτωση αυτή ξεκινά από το 25% της αξίας του αρχικού εισιτηρίου για την έκδοση νέου εισιτηρίου και φτάνει μέχρι και τη χορήγηση νέου εισιτηρίου ίσης αξίας με το αρχικό για καθυστέρηση άφιξης της αμαξοστοιχίας στο σταθμό προορισμού από 91 έως και 120 λεπτά.

Το τρένο που ταξίδεψα σήμερα είχε καθυστέρηση 40 λεπτών, οπότε αποφάσισα να δοκιμάσω την τύχη μου... Αρχικά ρώτησα στις "πληροφορίες" και μετά πήγα στα εκδοτήρια των εισιτηρίων, όπου μου είπαν ότι σε κάποιο επόμενο ταξίδι πρέπει να έρθω στο σταθμό Λαρίσης και να τους δώσω τον κωδικό μου για να μου κάνουν έκπτωση 25%. Μου είπαν όμως ότι η έκπτωση ισχύει μόνο για τα εισιτήρια που εκδίδονται στα γκισέ και όχι για τα web εισιτήρια. Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν του στυλ: με εισιτήριο 19 ευρώ θέλετε και αποζημίωση για την καθυστέρηση;

Μετά με ξαναέστειλαν στις "πληροφορίες", κατόπιν σε κάποιους υπαλλήλους που τσεκάριζαν την είσοδο στην αποβάθρα και στο τέλος κατέληξα στο γραφείο του προϊσταμένου, ο οποίος δεν είχε την παραμικρή ιδέα για το τι συμβαίνει με τα web εισιτήρια. Μου έδωσε όμως ένα τηλέφωνο και μου είπε να τους τηλεφωνήσω τη Δευτέρα.

Αυτό που μου έκανε βέβαια εντύπωση ήταν ότι ενώ στο τρένο ήμασταν πάνω από 200-250 άτομα κανείς δε ζήτησε αυτήν την έκπτωση, είτε γιατί ο κόσμος δεν το γνωρίζει, είτε γιατί βαριέται την ταλαιπωρία από γραφείο σε γραφείο, είτε γιατί θεωρεί την καθυστέρηση απολύτως φυσιολογική.

Πάντως, απ' ότι φάνηκε, κανένας άλλος με εισιτήριο web, μέχρι σήμερα, δεν έχει ζητήσει αυτήν την έκπτωση την οποία από ότι λένε στο site την δικαιούνται όλοι οι επιβάτες σε περίπτωση καθυστερήσεων, χωρίς να εξαιρούνται αυτοί που έχουν ηλεκτρονικό εισιτήριο.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.953
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
επειδη και εγω ταξιδεψα χθες το βραδυ και ειχα μια σχετικη κουβεντα με εναν συνεπιβατη ο οποιος ταξιδευει 2 φορες την βδομαδα οταν τον ρωτησα μου ειπε οτι δεν εχει ιδεα για την τακτικη αποζημιωσεων .. οποτε τελικα δεν πηρες την αποζημιωση;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αν το εισιτήριο που έχεις, το έβγαλες στα εκδοτήρια και το επόμενο εισιτήριο το βγάλεις και πάλι από τα εκδοτήρια του σταθμού Λαρίσης μέσα σε ένα μήνα από τη μέρα που είχες καθυστερημένη άφιξη, την αποζημίωση-έκπτωση την παίρνεις (αν είσαι ενημερωμένος). Το ζήτημα είναι τι γίνεται αν έχεις ηλεκτρονικό εισιτήριο:roll: Κανείς δεν ήξερε και δεν μπορούσε να μου δώσει μια απάντηση. Τη Δευτέρα θα τηλεφωνήσω και θα ενημερώσω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.953
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
το πηρα απο τα γκισε .. παρεπιπτοντως η διαφορα ητανε πολυ μικρη . το φοιτητικο στο ιντερνετ εκανε 16 και στο γκισε εκανε 18,80 .. περιμενα οτι θα ακουγα κανενα 30αρι ευρω,αλλα ενταξει ολα καλα .. ποσταρε οταν μαθεις για να ξερουμε ..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στα σοβαρα κρατη, οι σοβαροι οργανισμοι οταν εχουν πολιτικη αποζημιωσεων για τον οποιοδηποτε λογο, σε αποζημιωνουν αμεσα χωρις ειρωνικα σχολια και διχως να σε στελνουν απο τον Αννα στον Καιαφα.
Στα μη σοβαρα κρατη, οι μη σοβαροι οργανισμοι ακολουθουν την πολιτικη του ΟΣΕ.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.620
Likes
9.953
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
ρε παιδια εχω θεμα σοβαρο .. πηγα να κλεισω εισιτηριο με τον ξαδερφο μου για να ανεβουμε δευτερα μεσημερι θεσσαλονικη .. εχω βαλει ξεχωριστα τα ονοματα μας για το καθε εισιτηριο και στην τελικη εκδοση μου βγαζει μονο το ονομα μου και στα 2 εισιτηρια .. οποτε λεω κατι εγινε ξαναπαμε παλι απο την αρχη .. κανω το ιδιο πραγμα ακριβως το διπλοτριπλοτσεκαρω και μου ξαναβγαινει παλι το ιδιο και τελικα συνειδητοποιησα μετα με τους κωδικους κρατησεις οτι εχω κοψει 4 εισιτηρια ολα στο ονομα μου ..... τι γινεται τωρα;;; εχει παρει καποιος να ακυρωσει εισιτηριο στον ΟΣΕ που εχει κοψει μεσω ιντερνετ;;; ΣΟΣ amber alert και ολα τα σχετικα ..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.392
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom