OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.294
Καλύτερα να δει πρώτα ένας πιο μακρινός συγγενής (θείος π.χ.) και αυτός να κρίνει αν θα δει ο γονιός. Η εικόνα μπορεί να είναι φρικτή και θα μείνει για πάντα στη μνήμη. (Έχω ανάλογη εμπειρία και δεν ήταν τόσο στενός συγγενής)
Καλυτερα να δει και να κρατησει στοιχεια καποιος ειδικος που μπορει να χρειαστουν, γιατι το ζητημα θα εχει και ποινικη "ουρα" εκτος απο συναισθηματικη. Και αυτο, η αναζητηση ποινικων ευθυνων, ειναι ατομικο δικαιωμα και υποχρεωση της Πολιτειας να το στηριξει.

Υπαρχουν 2 αντικρουομενα σημεια. Απο τη μια η συνταγματικη υποχρεωση των πολιτων να μην προκαλειται ασκοπη αναστατωση στους αλλους πολιτες (εξ ου και η κατευθυντηρια οδηγια προς τα μμε να μην προκαλειται ασκοπος πονος και οδυνη στους πολιτες) και απο την αλλη το δικαιωμα του πολιτη να γνωριζει ο,τι τον αφορα (εστω και δια νομικου εκπτοσωπου). Η καταστρατηγηση και των δυο ειναι παραπτωματα. Δεν ξερω πως η προσβαση στον νεκρο σου (εστω και δια εκπροσωπου) ειναι "ασκοπη" εδω, ενω θα ακολουθησει ποινικη αναζητηση ευθυνων.
 
Last edited:

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.600
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Άλλο αυτό με τον ειδικό, ιατροδικαστή κλπ που μπορεί να ορίσει η οικογένεια και να κρατήσει στοιχεία και άλλο αν θα πρέπει να δει το νεκρό ο ίδιος ο γονιός. Εγώ μιλώ για το δεύτερο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.294
Άλλο αυτό με τον ειδικό, ιατροδικαστή κλπ που μπορεί να ορίσει η οικογένεια και να κρατήσει στοιχεία και άλλο αν θα πρέπει να δει το νεκρό ο ίδιος ο γονιός. Εγώ μιλώ για το δεύτερο.
Μονο που παρεμποδιζεται το πρωτο και ειναι σημαντικο. Ειναι δικαιωμα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.087
Likes
1.956
Αν ήμουν εγώ σε αυτή τη θέση ειλικρινά θα προτιμούσα να πίστευα ότι έθαψα ένα σακί με πατάτες και το παιδί μου είναι κάπου καλά και συνεχίζει την ζωή του και ας μη το δω ποτέ.
Και να αυτοκτονήσουμε και να κάνουμε κακό στον εαυτό μας έχουμε δικαίωμα (καθώς δεν γνωρίζω να δικάστηκε ποτέ κανείς επειδή προσπάθησε να αυτοκτονήσει) αλλά αν κρεμαστείς στο μπαλκόνι η πυροσβεστική από κάτω δεν έρχεται για να σε βοηθήσει να πεθάνεις. Δεν χρειάζεται να αποκτηνωθούμε για να κάνουμε αντιπολίτευση.
Εσυ οπως ειπες...λυπαμαι που το βλεπεις σα αντιπολιτευση την καταστραγηση των δικαιωματων σου...ειπαμε αν ο γονιος θελει να ανοιξει το φερετρο ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ!προφανως και θα του κανουν κουβεντα,προφανως και θα τον αποτρεψουν αλλα δε μπορεις σε καμια δημοκρατικη χωρα με το ετσι θελω ενος υπουργου να σου αφαιρουν δικαιωματα...αλλα στην μπανανια που ζουμε ολα γινονται...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Εσυ οπως ειπες...λυπαμαι που το βλεπεις σα αντιπολιτευση την καταστραγηση των δικαιωματων σου...ειπαμε αν ο γονιος θελει να ανοιξει το φερετρο ειναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ!προφανως και θα του κανουν κουβεντα,προφανως και θα τον αποτρεψουν αλλα δε μπορεις σε καμια δημοκρατικη χωρα με το ετσι θελω ενος υπουργου να σου αφαιρουν δικαιωματα...αλλα στην μπανανια που ζουμε ολα γινονται...
Εχεις απόλυτο δίκαιο, και πριν εκατό χρόνια ήταν δικαίωμα του πατέρα να πουλάει την κόρη του, εξαρτάται που έχουμε αποφασίσει να ζούμε ο καθένας μας
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
150
Likes
974
Επειδή κάποιοι έλεγαν γ συνδικαλιστές π απλά καλύπτουν τα νώτα τους με ανακοινώσεις, καμαρώστε εδώ πρακτικές ομερτά π εφαρμόζονταν σε όσους διαμαρτύρονταν γ τις τρύπες ασφαλείας:
Αποκάλυψη OPEN για τον ΟΣΕ: Η εργοδοσία έστελνε εξώδικα στους υπάλληλους που διαμαρτύρονταν για την ασφάλεια
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όσο περνούν οι μέρες και ξετυλίγεται το κουβάρι της τραγωδίας, τόσο και καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι το Ελληνικό κράτος σε όλες του τις μορφές φταίει για όλο αυτό το δράμα. Φυσικά δεν πρέπει να προτρέχουμε , φυσικά θα γίνουν δίκες και φυσικά εύχομαι ΟΛΟΙ οι υπεύθυνοι να πληρώσουν. Για μένα λοιπόν οι ευθύνες φαίνεται να οφείλονται:

1. Σε όλους τους διοικητές του ΟΣΕ που δεν προστάτευσαν τα συμφέροντα της εταιρίας και κατά συνέπεια τα συμφέροντα των πολιτών. Η διαβόητη σύμβαση 717 περί ανάταξης ουδέποτε ολοκληρώθηκε. Τα συμβαλλόμενα μέρη ΤΟΜΗ και ALSTOM δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την σύμβαση και το κράτος ουσιαστικά αδιαφόρησε αφήνοντας μια σύμβαση να σέρνεται δίνοντας συνεχόμενες παρατάσεις.

2. Φυσικά άμοιρη ευθυνών δεν είναι και η πολιτική ηγεσία η οποία απλά απέτυχε στον έλεγχο των διορισμένων διοικητών. Η ευθύνη αυτή, όσο κι αν μερικοί εδώ το υποβαθμίζουν και το γελοιοποιούν, αναλήφθηκε από τον τελευταίο υπουργό, ο οποίος παραιτήθηκε μαζί με τους ανίκανους διοικητές που διόρισε. Δεν συνηθίζεται στην χώρα μας να παραιτούνται υπεύθυνοι. Συνήθως φταίει ο στρατηγός άνεμος, η στραβή στη βάρδια και ακόμη χειρότερα η βλακεία του να αντιληφθείς την ανικανότητα σου και να νομίζεις ότι τα έκανες όλα ωραία. Ονόματα δεν λέμε, όλοι τα γνωρίζουμε.

3. Οι συνδικαλιστές του ΟΣΕ φυσικά και δεν είναι άμοιροι ευθυνών όπως μερικοί προσπάθησαν να ξεπλύνουν. Με συνεχόμενες ενέργειες σαμποτάριζαν τον εκσυγχρονισμό του οργανισμού προβάλλοντας συνεχώς συντεχνιακά αιτήματα. Τα κροκοδείλια δάκρυα και οι επιστολές που έστειλαν πείθουν ελάχιστους. Στο αεροπορικό παράδειγμα που ο jimp ανέφερε για τις ευθύνες της Hellenic, που για μένα σε σύγκριση με τους άλλους φταίει ελάχιστα, σκεφτείτε αν ποτέ θα συνέχιζαν να δουλεύουν αερολιμενικοί οι οποίοι θα διαπίστωναν ανάλογες τεράστιες ελλείψεις στα συστήματα ασφαλείας ενός αεροδρομίου.

4. Ασφαλώς και υπάρχει ατομική ευθύνη, μην τρελαθούμε. Ο συγκεκριμένος σταθμάρχης έκανε ένα εγκληματικό λάθος και αυτά περί συλλογικών λαθών τα ακούω βερεσέ. Έστειλε τα δύο τρένα να συγκρουστούν. Παρόλες τις αναμφισβήτητες ελλείψεις ασφαλείας κάποια έστω και στοιχειώδη μέτρα ασφαλείας υπήρχαν αλλιώς θα γίνονταν δυστυχήματα καθημερινά. Δεν θα αθωώσουμε τώρα έναν άνθρωπο που δούλευε σε ένα υπεύθυνο πόστο και έστειλε όπως ο ίδιος ομολόγησε στο θάνατο τόσους ανθρώπους.

5. Κλείνοντας θα μιλήσω για το διαβόητο δημόσιο που σε συνδυασμό με την πολιτική διαπλοκή που διορίζει, πάντα δηλώνει αμέτοχο. Πάντα φταίει ο υπουργός, η κυβέρνηση, η αντιπολίτευση αλλά ποτέ οι ίδιοι. Οι ίδιοι παραμένουν ευθυνόφοβοι, μίζεροι και ανεύθυνοι. Φυσικά δεν μιλάω για όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και δεν μιλάω μόνο για το Ελληνικό δημόσιο. Μπορεί να σας σοκάρω, αλλά το δημόσιο μάλλον παντού λειτουργεί με την ίδια νοοτροπία. Είχα την ευκαιρία να το διαπιστώσω όταν δούλεψα σε δημόσιο πόστο για ένα χρόνο σε πλούσια χώρα του εξωτερικού. Όλα ήταν τόσο ίδια και τόσο αναμενόμενα. Η γνωστή σε όλους δημοσιουπαλληλική νοοτροπία, το μόνο που άλλαζε ήταν η καλύτερη οργάνωση, που φυσικά οφείλονταν στον πακτωλό χρημάτων που ξοδεύονταν αλόγιστα. Αλλά εκεί πραγματικά λεφτά υπάρχουν. Το τελευταίο είναι εξαιρετικά αφιερωμένο στους θιασώτες του κρατικού μοντέλου που με ζέση υποστηρίζουν. Ξέρω ότι ελάχιστα θα πειστούν αλλά ευτυχώς για τους πολλούς ο κόσμος πάει μπροστά και η ιστορία τους ξεπερνά.

Δυο άλλες παρατηρησούλες. Πρώτον επί προσωπικού.

Δεν θέλω να σε ρίξω από το σύννεφο σου αλλά κι εσύ σε μια ουτοπία πιστεύεις που δεν πρόκειται ποτέ να εφαρμοστεί στην Ελλάδα λόγω του καθολικού ελέγχου και της επικράτησης της πολιτικής ζωής στη χώρα από τα τζάκια. Στα περισσότερα προηγμένα δυτικά κράτη τα δημόσια αγαθά δεν έχουν παραχωρηθεί σε ιδιώτες. Μόνο κάποια έχουν παραχωρηθεί σε ορισμένες χώρες και κάτω από τον απόλυτο έλεγχο του κράτους.
Παραμένω μια χαρά στη γη, γιατί αυτά που εσένα σου φαίνονται ουτοπία τα ζώ μια χαρά εκεί που ζω. Απολαμβάνω ιδιωτικές υπηρεσίες επιπέδου στο ηλεκτρικό, στο γκάζι, στο νερό στις συγκοινωνίες και ξέρεις αμα δεν είμαι ευχαριστημένος παίρνω το καπελάκι μου και φεύγω, πάω σε άλλους, έχω επιλογές, δεν έχω να αντιμετωπίσω τον κακοξυπνημένο δημόσιο υπάλληλο που μου συμπεριφέρεται σαν να είμαι υπηρέτης του. Τέτοιες υπηρεσίες ονειρεύομαι και για την χώρα μου και ευτυχώς τα πράγματα δείχνουν να αλλάζουν. Εσύ συνέχισε να ονειρεύεσαι ταξικές επαναστάσεις και δημόσιο έλεγχο στα πάντα, κάποια στιγμή μπορεί και να ξυπνήσεις.

Η απόφαση αυτής της απίθανης της Γκαγκά εκτός από γελοία είναι 100% παράνομη, απάνθρωπη, αντισυνταγματική και βάλτε όσα άλλα αντι θέλετε. Αυτό το νούμερο, μαζί με το άλλο νούμερο το Γεραπετρίτη που διόρισε μέλος επιτροπής πρώην διοικητή του ΟΣΕ και έχει κάνει μύρια όσα παράνομα είναι ντροπή για την πολιτική ζωή του τόπου. Εννοείται ότι καμία αστυνομία δεν έχει το δικαίωμα να σου απαγορεύσει να αποχαιρετήσεις τους αγαπημένους σου όπως γουστάρεις.

υ.γ. να προλάβω τους γνωστούς αγνώστους. Αυτές τις μέρες βρίσκομαι στην Ελλάδα και συνεπώς δεν μιλάω εκ του ασφαλούς αλλά σαφώς πιάνω στον σφυγμό της χώρας.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Απο που προκύπτει οτι αν κάποια οικογένεια θελήσει να κινηθεί νομικά για να δει τη σωρό του συγγενή του δεν μπορεί να το κάνει;....Πήραν μία "απόφαση", και πως την πήραν δλδ; Βγήκε κάποια τροπολογία ή καινούργιος νόμος; Δεν έχω διαβάσει και δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο ως στιγμής...... Απορία το έχω.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.070
Likes
41.294
Επειδή κάποιοι έλεγαν γ συνδικαλιστές π απλά καλύπτουν τα νώτα τους με ανακοινώσεις, καμαρώστε εδώ πρακτικές ομερτά π εφαρμόζονταν σε όσους διαμαρτύρονταν γ τις τρύπες ασφαλείας:
Αποκάλυψη OPEN για τον ΟΣΕ: Η εργοδοσία έστελνε εξώδικα στους υπάλληλους που διαμαρτύρονταν για την ασφάλεια
Χωρις να θελω (πραγματικα ομως) να υπερασπιστω τη διοικηση, η αποστολη ενος εξωδικου απο εναν συνδικαλιστικο φορεα στη διοικηση ειναι μια θεμιτη πρακτικη που εχει μονο σκοπο να κατοχυρωσει την ενημερωση ("τωρα το ξερετε, σας το ειπαμε επισημα"). Οποιος μα οποιος λαβει εξωδικο ειναι υποχρεωμενος να απαντησει, αλλιως αποδεχεται μην απαντωντας ο,τι του προσαπτουν. Δηλαδη καλως η διοικηση απαντα με εξωδικο για να υπερασπιστει τη θεση της. Ασχετα αν αυτη η απαντηση εκ του αποτελεσματος την εκθετει. Δηλαδη, δεν ειναι καμια νομικη διαδικασια με συνεπειες , μονο ενημερωτικη.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Απο που προκύπτει οτι αν κάποια οικογένεια θελήσει να κινηθεί νομικά για να δει τη σωρό του συγγενή του δεν μπορεί να το κάνει;....Πήραν μία "απόφαση", και πως την πήραν δλδ; Βγήκε κάποια τροπολογία ή καινούργιος νόμος; Δεν έχω διαβάσει και δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο ως στιγμής...... Απορία το έχω.
δεν υπάρχει σωρός, παντού στον πολιτισμένο κόσμο γίνεται αυτό μετά από τέτοια φρικιαστικά ατυχήματα
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Απο που προκύπτει οτι αν κάποια οικογένεια θελήσει να κινηθεί νομικά για να δει τη σωρό του συγγενή του δεν μπορεί να το κάνει;....Πήραν μία "απόφαση", και πως την πήραν δλδ; Βγήκε κάποια τροπολογία ή καινούργιος νόμος; Δεν έχω διαβάσει και δεν έχω ακούσει τίποτα τέτοιο ως στιγμής...... Απορία το έχω.
Τίποτα δεν υπάρχει, αν είναι δυνατόν. Μια ηλίθια έβγαλε μια ανακοίνωση και οι ευθυνόφοβοι αρμόδιοι/αναρμόδιοι δεν την έχουν διαψεύσει. Πιστεύω ότι οι ανόητοι νομίζουν ότι πρέπει να τελειώνουν με τις σορούς για να γλιτώσουν το όποιο πολιτικό κόστος αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι το κάνουν χειρότερο... επαναλαμβάνω η απόφαση είναι βάναυσα παράνομη και δεν στηρίζεται σε κανένα νόμο αλλά εφαρμόζεται ντε φάκτο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.522
Μέλη
38.925
Νεότερο μέλος
aggelikik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom