OΣΕ, το φαινόμενο :-(

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
o αγαπημένος μας ΟΣΕ ξαναχτυπά... πολλάκις

1. στο επισημο δρομολόγιο αθηνα θεσσαλονίκη με βραδυνή ωρα αναχώρησης στις 23.55 δινει ως ωρα αφιξης στην Θεσσαλονίκη στις 7.11.
Το θέμα ειναι οτι το τρένο φτάνει στην Θεσσαλονίκη πολύ νωρίτερα γύρω στις 6.30.
Γιατί γινεται αυτό; Ενας ΟΣΕ το ξέρει. Εικασίες πολλές.
2. Ουαι και αλλοιμονο αν θελει κανεις να ταξιδέψει απο Θεσσαλονικη για Αεροδρόμιο Αθηνών και να κανει μετεπιβίβαση στον σταθμό ΣΚΑ για να χρησιμοποιήσει μετα τον προαστιακό.
επειδή ουδεις στον λατρεμένο μας ΟΣΕ δεν εχει σκεφτεί να μπορει να αγοράσει ο επιβάτης ονλάιν εισιτήριο και για την διαδρομή ΣΚΑ -Αεροδρόμιο, πρεπει να βγάζει εισιτήριο εντος του σταθμού, με οτι ταλαιπωρία συνεπαγεται αυτό μιας και ο οποιος επιβάτης εχει και μερικές αποσκευές μαζί του που θελει να παει αεροδρομιο.
Τι γίνεται τώρα στην περίπτωση που κατεβαίνεις στον ΣΚΑ, κατευθύνεσαι στην ράμπα του προαστιακού και εκει διαπιστώνεις οτι και οι 2 αυτοματοι πωλητές ειναι εκτός λειτουργίας λόγω βλάβης και κανενα εκδοτήριο δεν λειτουργεί στις 6 το πρωί του Σαββάτου. Γίνεσαι η όχι αναγκαστικά λαθρεπιβάτης παρά τη θέληση σου για αγορά εισιτηρίου.
3. οποιος βγάζει ονλάιν εισιτήριο δεν χρειάζεται να εχει ουτε εκτυπωμένο εισιτηριο, ουτε ταυτότητα, ουτε κατι άλλο. το μονο που χρειάζεται ειναι να ξέρει να πει προφορικά στον ελεγκτή αριθμό βαγονιου και αριθμό θέσης. Αυτη ειναι η διαδικασία που ειδα με τα ματάκια μου να εφαρμόζεται και στο πηγαινε, εντος της αμαξοστοιχιας, και στο έλα, τοσο στην εισοδο εντός της αποβάθρας, οσο εντος της αμαξοστοιχίας.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
1. στο επισημο δρομολόγιο αθηνα θεσσαλονίκη με βραδυνή ωρα αναχώρησης στις 23.55 δινει ως ωρα αφιξης στην Θεσσαλονίκη στις 7.11.
Το θέμα ειναι οτι το τρένο φτάνει στην Θεσσαλονίκη πολύ νωρίτερα γύρω στις 6.30.
Γιατί γινεται αυτό; Ενας ΟΣΕ το ξέρει. Εικασίες πολλές.
Μετά την αλλαγή στη σελίδα του, ο ΟΣΕ γράφει ότι το νυχτερινό δρομολόγιο από Αθήνα προς Θεσσαλονίκη διαρκεί 7 ώρες και 16 λεπτά και ότι φτάνει στη Θεσσαλονίκη στις 7.11 το πρωί, όπως λέει ο thanosth, αλλά τρεις φορές που έκανα τη διαδρομή φτάσαμε γύρω στις 6 το πρωί. Λίγο πριν φτάσει στο σταθμό στη Θεσσαλονίκη, εντός της αμαξοστοιχίας, γίνεται η αναγγελία ότι στις 7.10 η αμαξοστοιχία θα αναχωρήσει για την Αλεξανδρούπολη. ΙΣΩΣ αυτό να έχει κάποια σχέση με την ώρα άφιξης που γράφει στο site.

3. οποιος βγάζει ονλάιν εισιτήριο δεν χρειάζεται να εχει ουτε εκτυπωμένο εισιτηριο, ουτε ταυτότητα, ουτε κατι άλλο. το μονο που χρειάζεται ειναι να ξέρει να πει προφορικά στον ελεγκτή αριθμό βαγονιου και αριθμό θέσης. Αυτη ειναι η διαδικασία που ειδα με τα ματάκια μου να εφαρμόζεται και στο πηγαινε, εντος της αμαξοστοιχιας, και στο έλα, τοσο στην εισοδο εντός της αποβάθρας, οσο εντος της αμαξοστοιχίας.
Κι εμένα ποτέ δεν μου έχουν ζητήσει ταυτότητα. Κάποιες λίγες φορές όμως μου έχει τύχει ο ελεγκτής, εντός της αμαξοστοιχίας, να ζητήσει και τον αριθμό του εισιτηρίου.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Πάω να κάνω κράτηση στο δρομολόγιο Θεσσαλονίκη-Αθήνα από την σελίδα του ΟΣΕ και μου βγάζει το μήνυμα "Δεν είναι δυνατή η έκδοση ηλεκτρονικού εισιτηρίου για το συγκεκριμένο δρομολόγιο." και δεν με αφήνει να προχωρήσω παρακάτω παρότι είμαι μέλος.

Κάνω κάτι λάθος η εμφανίζεται και σε άλλους αυτό το μήνυμα;
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
796
Likes
280
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
'μήπως το δρομολόγιο που πας να κλείσεις είναι για την ίδια μέρα ή για την επόμενη? έχω την εντύπωση ότι δεν γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.208
Τώρα κατάλαβα τι πήγαινε στραβά.Το γράφω για να το έχουν υπόψιν και άλλοι. Ήταν λάθος η ώρα και η ημερομηνία στα windows και για αυτό δεν με άφηνε να κλείσω εισιτήριο.Μόλις την διόρθωσα όλα καλά.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.913
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ο αγαπημένος μας οσε πάντα 100 χρόνια πίσω....
αν θελήσει κανεις να ταξιδεψει για σερρες θα χρειαστει στην καλύτερη κατι παραπάνω από 1 ωρα με πουλμαν και στην χειροτερη πάνω από 2,5 ωρες με τρένο.
από σερρες για θεσσαλονικη από 1 ωρα εως πάνω από 3
Screenshot_2014-05-17-13-13-45.png
ωρες.

μιλάμε για απόσταση περιπου 90 χιλ. και με αυτοκινητο χρειαζεται κανεις κάτι λιγοτερο από 60 λεπτά

View attachment 60588 View attachment 60588
 

Attachments

goluffyGO

Member
Μηνύματα
18
Likes
1
γεια σας ,εχω κανει ξανα ηλεκτρονικη αγορα μεσω οσε και ολα καλα,τωρα μου ζηταει να κανω μια ταυτοποιηση μεσω 3D της τραπεζας πειρεως και την κανω αλλα μετα ολο λεει ενεπιτυχης προσπαθεια αγορας ,εχω λεφτα μεσα στη καρτα μου ,γνωριζει κανεις τι μπορει να συμβαινει,θελω να κλεισω ενα 9ευρω εισητηριο .ευχαριστω!!!!!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Καλη χρονια σε ολους. Σε λίγες μερες θα κανω το πρωτο μου ταξιδι για Σουηδία και θα ηθελα να με κατατοπισετε σε κάποια πραγματα σαν πρωταρης.Η βοήθεια σας θα ειναι ζωτικής σημασίας για μενα.Απο Λάρισα θα παρω το βραδινό τραινο για Αθηνα. Τι εμπειρίες εχετε απο το συγκεκριμένο τραινο; ειναι καλα; Άξιζει το κόπο; Άκουσα τερατούργηματα για άσχημες εμπειρίες και δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω; υπαρχει περίπτωση να υπαρχει εστω μια μπριζα να φόρτισω το κινητο μου ή αποτελεί όνειρο θερινής νυκτος; Γενικα οτι πληροφορία καλοδεχούμενη.

Εστω οτι φτάνω σταθμό Λαρισης,μετα πως θα παω στο αεροδρομιο; μπορειτε να μου περιγράψετε βήμα βημα πως θα παω; Φοβάμαι μηπως χαθω,μηπως παρω λαθος γραμμη και πελαγωσω...:(

Γενικα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη.Ειμαι τελειως πρωταρης σε ταξίδια και θα με σωσετε.Ευχαριστω !
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλη χρονια σε ολους. Σε λίγες μερες θα κανω το πρωτο μου ταξιδι για Σουηδία και θα ηθελα να με κατατοπισετε σε κάποια πραγματα σαν πρωταρης.Η βοήθεια σας θα ειναι ζωτικής σημασίας για μενα.Απο Λάρισα θα παρω το βραδινό τραινο για Αθηνα. Τι εμπειρίες εχετε απο το συγκεκριμένο τραινο; ειναι καλα; Άξιζει το κόπο; Άκουσα τερατούργηματα για άσχημες εμπειρίες και δεν ξερω τι να πρωτοπιστεψω; υπαρχει περίπτωση να υπαρχει εστω μια μπριζα να φόρτισω το κινητο μου ή αποτελεί όνειρο θερινής νυκτος; Γενικα οτι πληροφορία καλοδεχούμενη.

Εστω οτι φτάνω σταθμό Λαρισης,μετα πως θα παω στο αεροδρομιο; μπορειτε να μου περιγράψετε βήμα βημα πως θα παω; Φοβάμαι μηπως χαθω,μηπως παρω λαθος γραμμη και πελαγωσω...:(

Γενικα καθε βοήθεια καλοδεχουμενη.Ειμαι τελειως πρωταρης σε ταξίδια και θα με σωσετε.Ευχαριστω !
Καλή χρονιά!... ριξε μια ματια εδω... http://www.athenstransport.com/2011/11/airport/
και μην πελαγωνεις :) ειδικά απο τον σταθμο Λαρισης εως το Αεροδρομιο ολοι μιλούν Ελληνικα..ρωτα..αποκλείεται να χαθεις...:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.653
Likes
12.499
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εστω οτι φτάνω σταθμό Λαρισης,μετα πως θα παω στο αεροδρομιο; μπορειτε να μου περιγράψετε βήμα βημα πως θα παω; Φοβάμαι μηπως χαθω,μηπως παρω λαθος γραμμη και πελαγωσω...:(
Καθώς θα βγεις από την κεντρική έξοδο/είσοδο του σταθμού στο πεζοδρόμιο δεξιά σου θα βρεις την είσοδο του μετρό. Στα εκδοτήρια θα βγάλεις εισιτήριο για αεροδρόμιο (8€) στη συνέχεια θα ακολουθήσεις αυτήν τη διαδρομή http://www.stasy.gr/index.php?id=453&L=%252Fetc%252Fpasswd%2500
Για τις αλλαγές ανάμεσα στις γραμμές θα κοιτάς ψηλά τις ταμπέλες για την κατεύθυνση που θα πάρεις. Και εννοείται ότι θα ρωτήσεις, όπως λέει και η @Vegerazaros, αν δεν είσαι σίγουρος και σίγουρα θα σε βοηθήσουν.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εστω οτι φτάνω σταθμό Λαρισης,μετα πως θα παω στο αεροδρομιο;
Αν δεν κανω λαθος εκει διπλα περναει η γραμμη 2 του μετρο.Την παιρνεις για Συνταγμα και εκει παιρνεις γραμμη 3 του μετρο για αεροδρομιο.Ευκολακι...:)
http://el.wikipedia.org/wiki/Γραμμή_2_(Μετρό_Αθήνας)
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Καλή χρονιά!... ριξε μια ματια εδω... http://www.athenstransport.com/2011/11/airport/
και μην πελαγωνεις :) ειδικά απο τον σταθμο Λαρισης εως το Αεροδρομιο ολοι μιλούν Ελληνικα..ρωτα..αποκλείεται να χαθεις...:)
Δηλαδή παιρνω το μετρο απο σταθμό Λαρισης,(ειναι μολις βγαίνω απο το σταθμό ή απεναντι ; ) και παιρνω μετρο γραμμη 2. σταματάω συνταγμα και απο εκει που θα κατέβω θα παρω τη γραμμη 3 ή πρεπει να παω καπου αλλού;
Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.777
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom