Off-topic - The Religion Section (Αυστηρά θρησκευτικό)

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Σε αυτό το θέμα θα παρατίθενται οι απόψεις ΑΥΣΤΗΡΑ για θρησκευτικά θέματα.
Μηνύματα θα διαγράφονται όταν ξεφεύγουν από τα όρια της πλάκας και του αστείου, όπως όμως τα ορίζει η διαχειριστική ομάδα του φόρουμ. (Όροι Χρήσης παράγραφος 7).

Αυτό το θέμα ανοίγει ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ επειδή η θρησκεία είναι ένα πολύ ευαίσθητο θέμα και χρειαζόταν διαχωρισμό από το official off-topic.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Χρήστης του FB συλλαμβάνεται για σάτυρα.
#FreeGeronPastitsios No2 world trend του twitter.

Συνεχίστε τον ύπνο σας.
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Κρίμα για τον Παστίτσιο...θα έβγαζα το χειμώνα με εκείνον...

+IΡΑΝΙCON+
+ΦΟΝΤΑΜΕΝΤΑΛΙCON+
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.728
Likes
11.667
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πραγματικά έλεος! Πραγματικά καταντήσαμε Ιράν! Έχω αηδιάσει μεσημεριάτικα!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.821
Likes
18.770
Είμαστε Ιράν εδώ και 2000 χρόνια αγαπητή μου, δε γίναμε χθες, δυστυχώς...

Καιρός να συλληφθώ κι εγώ, διότι συμμετείχα ενεργά στην ομάδα που διοργάνωσε το τουρνουά τέννις "Παϊσια 2009", με την εικόνα του γέροντα να κρατάει μια ρακέτα σαν σύμβολο του τουρνουά....περιμένω την άμεσα έφοσο στο σπίτι μου από το ΕΚΑΜ. Μου αξίζει, είμαι επικίνδυνος...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
600
Likes
879
Ήθελα να έχω την ψευδαίσθηση ότι απείχαμε λίγο. :)
Δύσκολο πάντως να έχεις τέτοια ψευδαίσθηση. Ο υποχρεωτικός αγιασμός των μαθητών δεν έχει πάνω από δύο εβδομάδες που έγινε, η τέλεση των εγκαινίων της ΔΕΘ από τον Άνθιμο επίσης, η ορκωμοσία της ελληνικής κυβέρνησης από τον Ιερώνυμο έχει δεν έχει κανά τρίμηνο που έγινε. Μάλλον δεν απέχουμε και πολύ ή εν πάσει περιπτώσει όπως πολύ σωστά λέει και ο GTS πριν, απέχουμε λίγο από το Ιράν και πολύ από την Ευρώπη
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ το μόνο που δεν γνώριζα είναι πως είχαμε και θρησκευτική αστυνομία,στα πρότυπα του Ιράν.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.728
Likes
11.667
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δύσκολο πάντως να έχεις τέτοια ψευδαίσθηση. Ο υποχρεωτικός αγιασμός των μαθητών δεν έχει πάνω από δύο εβδομάδες που έγινε, η τέλεση των εγκαινίων της ΔΕΘ από τον Άνθιμο επίσης, η ορκωμοσία της ελληνικής κυβέρνησης από τον Ιερώνυμο έχει δεν έχει κανά τρίμηνο που έγινε. Μάλλον δεν απέχουμε και πολύ ή εν πάσει περιπτώσει όπως πολύ σωστά λέει και ο GTS πριν, απέχουμε λίγο από το Ιράν και πολύ από την Ευρώπη
Τα παραπάνω που λες μια χαρά τα ξέρω. Άλλο όμως το "ζω σε ένα συντηρητικό κράτος με έντονη την παρουσία των εκκλησιαστικών θεσμών" και άλλο το "απειλείται η ελευθερία μου επειδή χρησιμοποιώ το, υποτίθεται θεσμοθετημένο, δικαίωμά μου στην ελευθερία του λόγου". Είναι δύο διαφορετικές καταστάσεις, κατά τη γνώμη μου απέχουν έτη φωτός η μία από την άλλη και το σημερινό ήταν νομίζω κάτι ενδεικτικό του ότι πάμε να περάσουμε στην 2η πλευρά.

Και όσον αφορά τα επιχειρήματά σου, αν γυρίσεις και πεις σε κάποιον εν Ελλάδι Ιρανό πρόσφυγα ότι "ξέρεις, κι εμείς δεν απέχουμε πολύ από εσάς" εννοώντας τον αγιασμό στο σχολείο ή την ορκωμοσία από τον Ιερώνυμο, μάλλον θα γελάσει ειρωνικά και θα έχει και δίκιο.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.279
Μηνύματα
886.159
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom