Revolut

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Αν οντως την θες την καρτα για αναληψη χρηματων τοτε τσεκαρε να την εκδωσεις πολυ νωρις πριν το ταξιδι σου γιατι τα ΕΛΤΑ δε φημιζονται για την ταχυτητα τους!το pin το δηλωνεις και το αλλαζεις οσες φορες θες(νομιζω) μεσα απο τη εφαρμογη,απλα επειδη δεν εχουν καποια τραπεζα ή τηλ κεντρο για να σου πουν το pin αφου την παραλαβεις ,πρεπει να το δηλωσεις μεσω app..απλα μετατροπη πατας τα ευρω στο νομισμα που θες και εισαι ενταξει
[B]@maria91,[/B] travelbreak, @tripakias @psilos3 σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις πολύτιμες απαντήσεις σας!
Η αλήθεια είναι ότι με άγχωσε αυτή η διαδικασία έκδοσης και φόρτισης της revolut γιατί καθοδηγούσα και άλλους δύο φίλους που την έβγαλαν μετά από προτροπή μου και του έστελνα τις απαντήσεις σας....
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Mου έβγαλε η revolut αναλυτικό λογαριασμό για όλες τις συναλλαγές μέσα στο 2023 :haha:
Μου είχαν στείλει και καινούρια κάρτα επίσης ταχυδρομικά το 22 η το 21 με 0€ χρέωση για έκδοση και ταχυδρομικά. Και η αρχική κάρτα είχε βγει επίσης δωρεάν επειδή είχα μπει μέσω άλλου. Τώρα δεν γίνεται αυτό νομίζω
InShot_20240118_163134579.jpg
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γενικά η Revolut δουλεύει πολύ καλά σε όσες χώρες την έχω χρησιμοποιήσει. Στα Η.Α.Ε. οταν προσπάθησα να προσθέσω χρήματα, αυτό δεν ήταν εφικτό άμεσα. Το μήνυμα που μου εμφανίστηκε ήταν το εξής(φωτο):
Οπότε, καλύτερα να έχουμε φορτώσει από πριν αρκετά χρήματα σε ευρώ και να μετατρέπουμε όσα χρειαζόμαστε σε νόμισμα του προορισμού μας
Μήπως προσπάθησες να φορτώσεις dirhams αντί για ευρώ; Εμένα το Σ/Κ που μας πέρασε στο Dubai η φόρτιση έγινε αμέσως (αλλά όταν κατά λάθος ξεκίνησα τη διαδικασία από το λογαριασμό των AED, πήρα κι εγώ ένα παρόμοιο μήνυμα, οπότε κατάλαβα το λάθος μου, σταμάτησα και ξεκίνησα από την αρχή στα Ευρώ). Εννοείται ότι αν προσπαθείς να τη φορτώσεις με νόμισμα εκτός Ευρώ, χάνεις την όποια αξία της Revolut γιατί τη μετατροπή την κάνει η Ελληνική σου τράπεζα.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γίνεται αυτόματα και χάνεις κάποιο μικροποσό (ίσως ασήμαντο) στις ισοτιμίες. Γενικώς καλά είναι να μετατρέπεις, όταν βέβαια υπάρχει κάπου νόμισμα που υποστηρίζει η revolut.
.....
1. Οταν δεν υποστηρίζεται το νόμισμα μιας χώρας στη revolut (π.χ. Ρινγκίτ της Μαλαισίας) για να κάνουμε μετατροπή από τα ευρώ που ήδη έχουμε φορτώσει στην κάρτα τι γίνεται;
Συνεχίζουμε να πληρώνουμε με revolut και γίνεται αυτόματα η μετατροπή με κάποια καλή ισοτιμία ή είναι προτιμότερο να πληρώσουμε με κάποια χρεωστική ή πιστωτική ελληνικής τράπεζας;
Συμφέρει να πληρωνουμε από λογαριασμό με νόμισμα άλλης γειτονική χώρας π.χ δολάριο Σιγκαπούρης ή καλύτερα να πληρώνουμε από λογαρισμό με ευρώ;

2. Στην περίπτωση που έχουμε στην κάρτα Χ ευρώ και έχουμε μετατρέψει μόνο ένα μερος τους σε κάποιο νόμισμα (π.χ δολάριο Σιγκαπούρης) κάθε φορά που πληρώνουμε πρέπει από πριν να διαλέγουμε το λογαριασμό/νόμισμα ή αυτόματα θα πάρει την πληρωμή από τον λογαριασμό με το τοπικό νόμισμα; Μπορούμε να κάνουμε μια προεπιλογή έτσι ώστε να μην τραβήξει χρήματα από τον λογαριασμό με τα ευρώ;

Πολλές οι απορίες και το ωραίο είναι ότι άλλοι θα κάνουν το μακρινό ταξίδι...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1. Οταν δεν υποστηρίζεται το νόμισμα μιας χώρας στη revolut (π.χ. Ρινγκίτ της Μαλαισίας) για να κάνουμε μετατροπή από τα ευρώ που ήδη έχουμε φορτώσει στην κάρτα τι γίνεται;
Συνεχίζουμε να πληρώνουμε με revolut και γίνεται αυτόματα η μετατροπή με κάποια καλή ισοτιμία ή είναι προτιμότερο να πληρώσουμε με κάποια χρεωστική ή πιστωτική ελληνικής τράπεζας;
Συμφέρει να πληρωνουμε από λογαριασμό με νόμισμα άλλης γειτονική χώρας π.χ δολάριο Σιγκαπούρης ή καλύτερα να πληρώνουμε από λογαρισμό με ευρώ;

2. Στην περίπτωση που έχουμε στην κάρτα Χ ευρώ και έχουμε μετατρέψει μόνο ένα μερος τους σε κάποιο νόμισμα (π.χ δολάριο Σιγκαπούρης) κάθε φορά που πληρώνουμε πρέπει από πριν να διαλέγουμε το λογαριασμό/νόμισμα ή αυτόματα θα πάρει την πληρωμή από τον λογαριασμό με το τοπικό νόμισμα; Μπορούμε να κάνουμε μια προεπιλογή έτσι ώστε να μην τραβήξει χρήματα από τον λογαριασμό με τα ευρώ;

Πολλές οι απορίες και το ωραίο είναι ότι άλλοι θα κάνουν το μακρινό ταξίδι...
1. Ναι, η προμήθεια της Revolut είναι χαμηλότερη από αυτή των Ελληνικών τραπεζών. Επειδή προφανώς δεν ξέρω για ΟΛΕΣ τις κάρτες όλων των Ελληνικών τραπεζών, μια δοκιμή θα σας πείσει. Αν υπάρχει μετατροπή, δεν υπάρχει διαφορά στις χρεώσεις ανάλογα με το ποιό νόμισμα αφορούν (φυσικά πιθανώς να υπάρχει διαφορά στις ισοτιμίες, π.χ. να ανέβει ή να πέσει η ισοτιμία του νομίσματος που έχετε).
2. Επιλέγει το λογαριασμό στο νόμισμα της συναλλαγής, και αν δεν υπάρχει εκεί επαρκές υπόλοιπο, τραβάει (όλο το ποσό) από κάποιο άλλο νόμισμα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
1. Ναι, η προμήθεια της Revolut είναι χαμηλότερη από αυτή των Ελληνικών τραπεζών. Επειδή προφανώς δεν ξέρω για ΟΛΕΣ τις κάρτες όλων των Ελληνικών τραπεζών, μια δοκιμή θα σας πείσει. Αν υπάρχει μετατροπή, δεν υπάρχει διαφορά στις χρεώσεις ανάλογα με το ποιό νόμισμα αφορούν (φυσικά πιθανώς να υπάρχει διαφορά στις ισοτιμίες, π.χ. να ανέβει ή να πέσει η ισοτιμία του νομίσματος που έχετε).
2. Επιλέγει το λογαριασμό στο νόμισμα της συναλλαγής, και αν δεν υπάρχει εκεί επαρκές υπόλοιπο, τραβάει (όλο το ποσό) από κάποιο άλλο νόμισμα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!! Θυμάμαι που είχες γράψει πολύ παλιά σε αυτό το νήμα ότι συνέφεραν οι συναλλαγές με χρεωστική της ΕΘΝΙΚΗΣ και αναρωτιέμαι εάν έχουμε καταλήξει ποια τράπεζα παίρνει χαμηλότερη προμήθεια γενικά σε μετατροπές σε σχέση με την revolut....
Εφόσον όμως είναι χαμηλότερη η προμήθεια της revolut ακόμη και σε χώρες που δεν υποστηρίζεται το νόμισμα τους, τότε καλό θα ήταν να προτείνω στον συγγενή μου να φορτώσει αρκετά ευρώ στην revolut και να πληρώνει από τον λογαρισμό ευρώ.

Πάντως πρόσφατη εμπειρία συγγενή μου στην Βουλγαρία έδειξε ότι η ΠΕΙΡΑΙΩΣ χρεώνει προμήθεια 7% στην μετατροπή στο νόμισμα της Βουλγαρίας και στέλνει και sms για να σε ενημερώσει....
Εγώ στην APLHA δεν είδα ποτέ τέτοιες προμήθειες σε συναλλαγές στη Ρουμανία και σχετικά καλή ισοτιμία.
 

vanda

Member
Μηνύματα
888
Likes
4.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Μήπως προσπάθησες να φορτώσεις dirhams αντί για ευρώ; Εμένα το Σ/Κ που μας πέρασε στο Dubai η φόρτιση έγινε αμέσως (αλλά όταν κατά λάθος ξεκίνησα τη διαδικασία από το λογαριασμό των AED, πήρα κι εγώ ένα παρόμοιο μήνυμα, οπότε κατάλαβα το λάθος μου, σταμάτησα και ξεκίνησα από την αρχή στα Ευρώ). Εννοείται ότι αν προσπαθείς να τη φορτώσεις με νόμισμα εκτός Ευρώ, χάνεις την όποια αξία της Revolut γιατί τη μετατροπή την κάνει η Ελληνική σου τράπεζα.
Μπορεί και να ξέχασα να γυρίσω το λογαριασμό. Ημουνα αγχωμένη και κουρασμένη. Μακάρι να μην ισχύει κάτι τέτοιο και να είναι παντα άμεση η φόρτιση
 

duty_free

Member
Μηνύματα
905
Likes
3.238
αγαπητότατες και αγαπητότατοι

Παραμένει εν ισχύι ακομα αυτό:

Αν σκοπεύεις να χαλάσεις κάτω από €700, η debit mastercard της εθνικής συμφέρει καλύτερα από τη Revolut...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.334
αγαπητότατες και αγαπητότατοι

Παραμένει εν ισχύι ακομα αυτό:

Αν σκοπεύεις να χαλάσεις κάτω από €700, η debit mastercard της εθνικής συμφέρει καλύτερα από τη Revolut...
Που το βρήκες αυτό;
Από πότε ισχύει κάτι τέτοιο; Από πότε συμφέρει;
Οποιαδήποτε ελληνική κάρτα έναντι της ρεβολουτ σε χώρες έκτος εύρω είναι ασύμφορη ακόμα και για ένα εύρω.. Εξαίρεση μερικές πριμιού κάρτες, διάφορων ελληνικών τραπεζών που δεν χρεώνουν προμήθεια συναλλαγής αλλά έχουν χοντρή συνδρομή και φυσικά υψηλά κριτήρια απόκτησης.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.219
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom