Revolut

Nikos1986

Member
Μηνύματα
913
Likes
4.029
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χτυπας το κινητο πανω στο pos και αφαιρειτε σε στερλινες ή αν σε ρωτησουν ευρω ή στερλινες λες στερλινες...γι αυτο λεμε ολοι εδω μεσα το ιδιο πραγμα,μετατρεψτε το ποσο εξαρχης για να μην εχετε θεμα!για αναληψη θες αποκλειστικα καρτα
Επειδή αυτό με το ανέπαφο του κινητού δεν το έχω χρησιμοποιήσει, έχοντας στη Revolut 2 λογαριασμούς (ένα σε Ευρώ και έναν άλλο σε ξένο νόμισμα) σου δίνει επιλογή ο έμπορος ποιος λογαριασμός θα χρεωθεί; Δεν χρεώνεται αυτόματα ο "κύριος" (που μπορείς να τον αλλάξεις από την εφαρμογή);
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Επειδή αυτό με το ανέπαφο του κινητού δεν το έχω χρησιμοποιήσει, έχοντας στη Revolut 2 λογαριασμούς (ένα σε Ευρώ και έναν άλλο σε ξένο νόμισμα) σου δίνει επιλογή ο έμπορος ποιος λογαριασμός θα χρεωθεί; Δεν χρεώνεται αυτόματα ο "κύριος" (που μπορείς να τον αλλάξεις από την εφαρμογή);
Αναλογως το pos της επιχειρησης..εχει τυχει να με ρωτησουν αν θελω να χρεωθω σε ευρω ή στο τοπικο νομισμα μερικες φορες αλλα κατα κορον χρεωνεσαι στο τοπικο νομισμα..αλλος ενα λογος που επιμενω να τα χεις ολα σ ενα νομισμα..
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πάλι αυτό: Στην Revolut έχεις την δυνατότητα να ανοίξεις καταθετικό λογαριασμό με επιτόκιο 3,11 %, την στιγμή που οι άλλες τράπεζες δίνουν από 0 - 0,1%
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.058
Likes
1.607
Επειδή αυτό με το ανέπαφο του κινητού δεν το έχω χρησιμοποιήσει, έχοντας στη Revolut 2 λογαριασμούς (ένα σε Ευρώ και έναν άλλο σε ξένο νόμισμα) σου δίνει επιλογή ο έμπορος ποιος λογαριασμός θα χρεωθεί; Δεν χρεώνεται αυτόματα ο "κύριος" (που μπορείς να τον αλλάξεις από την εφαρμογή);
Εφόσον έχεις λογαριασμό με επαρκή χρήματα στο νόμισμα της συναλλαγής, θα τραβήξει χρήματα από εκεί. Εφόσον δεν έχεις, θα τραβήξει από τον λογαριασμό σου στο νόμισμα της χώρας που δήλωσες κατοικία κατά την εγγραφή σου (δηλαδή ευρώ για την Ελλάδα), αλλιώς από οποιονδήποτε άλλο λογαριασμό υπάρχει επαρκές υπόλοιπο. Αν δεν υπάρχει σε κάποιον επαρκές ποσό, η συναλλαγή θα απορριφθεί. Δεν μοιράζεται η συναλλαγή σε λογαριασμούς με διαφορετικά νομίσματα.
Επίσης, αν έχεις χρήματα στο νόμισμα της συναλλαγής, δεν θα ερωτηθείς για τη μετατροπή. Για οποιοδήποτε άλλο νόμισμα, αν ερωτηθείς, επιλέγεις πάντα το τοπικό.
Τέλος, το ανέπαφο ή μη, επειδή το έθεσες, είναι άσχετο με τα παραπάνω.
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
αν τους μεινουν ευρω στη ρεβολουτ τι μπορουν να τα κανουν κ αν μπορουν να τα σηκωσουν στην Ελλαδα...
Μπορείς και να μην τα κάνεις ανάληψη τα χρήματα και να χρησιμοποιείς την revolut στις αγορές σου στην Ελλάδα η οπουδήποτε στο internet χωρίς καμία χρέωση
 
Last edited:

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Σε δύο μήνες θα πάω ταξίδι dubai. Εχω ενεργοποιήση την premium έκδοση. Σκέφτομαι να περάσω ένα ποσό στην κάρτα και να τα μετρατρέψω στο τοπικό νόμισμα (όλο το ποσό μετρατροπή και σε εργάσιμη ημέρα!)
Καμία άλλη συμβουλή/πρόταση? Χρεώσεις που πρέπει να προσέξω? Κάποιος περιορισμός?
Ευχαριστώ!
 

empag

Member
Μηνύματα
27
Likes
20
Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια γιατί εχω μπερδευτεί. Εκανα εγγραφή, παρήγγειλα την φυσική κάρτα γιατί πρόκειται να ταξιδέψω στην Κωνσταντινούπολη και σίγουρα θα χρειαστώ μετρητά. Θα προσθέσω χρήματα, θα κάνω μετατροπή σε λίρα και όταν φτάσω εκεί θα κάνω ανάληψη. Μέχρι έδω έχω καταλάβει σωστά την διαδικασία;
Επίσης, το όριο ανάληψης είναι σε ευρώ. Όταν κάνω ανάληψη σε λίρα θα μου δείχνει το όριο σε λίρες? Στη πρώτη ανάληψη θα πρέπει να κάνω ενεργοποίηση πριν φυγω;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.324
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα προσθέσω χρήματα, θα κάνω μετατροπή σε λίρα και όταν φτάσω εκεί θα κάνω ανάληψη. Μέχρι έδω έχω καταλάβει σωστά την διαδικασία;
Σωστά έχεις καταλάβει, αν και προσωπικά θα είχα ξέχωρα μετρητά και θα έκανα συνάλλαγμα επιτόπου, κρατώντας τη revolut μονο για πληρωμές. Δε θα έμπλεκα με αναλήψεις παρά μόνο αν χρειαζότανε.
Στη πρώτη ανάληψη θα πρέπει να κάνω ενεργοποίηση πριν φυγω;
Γενικά θα πρέπει να κάνεις ενεργοποίηση της κάρτας πριν φύγεις δίνοντας το pin με κανονική πληρωμή (όχι ανέπαφη). Αγόρασε κάτι μικρής αξίας αν θέλεις από κάποιο κατάστημα στη γειτονιά, για να ενεργοποιηθεί η κάρτα και να μη ψάχνεσαι επιτόπου.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
6.776
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Ξέρει κανέις αν υπάρχει τράπεζα στο Ηνωμένο Βασίλειο απ' όπου μπορείς να κάνεις ανάληψη χωρίς προμήθεια με την Revolut;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.335
Ξέρει κανέις αν υπάρχει τράπεζα στο Ηνωμένο Βασίλειο απ' όπου μπορείς να κάνεις ανάληψη χωρίς προμήθεια με την Revolut;
Santander που έχω κάνει προσωπικά.
Τσέκαρε το όμως μην σε πάρω στο λαιμό μου, αν κάτι έχει αλλάξει.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
6.776
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Santander που έχω κάνει προσωπικά.
Τσέκαρε το όμως μην σε πάρω στο λαιμό μου, αν κάτι έχει αλλάξει.
Ευχαριστώ πολύ.
Στην Santander έκανα αναλήψεις στην Πολωνία, τον Ιούνιο χωρίς προμήθεια, οπότε έχει πιθανότητες να ισχύει και στο ΗΒ
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.447
Likes
5.335
Ευχαριστώ πολύ.
Στην Santander έκανα αναλήψεις στην Πολωνία, τον Ιούνιο χωρίς προμήθεια, οπότε έχει πιθανότητες να ισχύει και στο ΗΒ
Έχω χρόνια να βγάλω ρευστό στην Βρετανία. δεν θα το χρειαστείς. Εναλλακτικά τα ανταλλακτήρια στην αρχή της οξφορντ είχαν κάλες ισοτιμίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom