Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εγω προτεινω να ακυρωσεις την σταση στο berchtesgaden!! Ειναι πολυ ομορφο χωριο αλλα μετα τις 19.00 παγωνουν τα παντα!! Προτιμησε μια δευτερη σταση στο σαλτσμπουργκ που θα εχεις και πιο πολλες επιλογες και ειναι μολις 20 λεπτα απο το berchtesgaden!!
Τελικά ακολούθησα την συμβουλή σου και μόλις έκανα κράτηση στο Σαλτσμπουργκ για δυο βράδια. Έκλεισα στο http://www.berglandhotel.at/indexEng.htm
όπου μου φάνηκε αρκετά καλό, στην τιμή των 170 ευρώ το δίκλινο με πρωινό και για τις 2 δ/ν με δωρεάν ακύρωση και δωρεαν πάρκινγκ. Νομίζω πως είναι καλή επιλογή και από θέμα τοποθεσίας.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τελικά ακολούθησα την συμβουλή σου και μόλις έκανα κράτηση στο Σαλτσμπουργκ για δυο βράδια. Έκλεισα στο http://www.berglandhotel.at/indexEng.htm
όπου μου φάνηκε αρκετά καλό, στην τιμή των 170 ευρώ το δίκλινο με πρωινό και για τις 2 δ/ν με δωρεάν ακύρωση και δωρεαν πάρκινγκ. Νομίζω πως είναι καλή επιλογή και από θέμα τοποθεσίας.
Πάρα πολύ καλή επιλογή!! Εγώ έμενα στο Goldenes Theater Hotel 400m μακριά από το ξενοδοχείο που έκλεισες, και παρόλο που δείχνει τόσο κοντά στο κέντρο είναι μια πολύ ήσυχη περιοχή και 10 λεπτά το πολύ περπάτημα από την παλιά πόλη (ότι ακριβώς αναζητάμε από τις διακοπές μας νομίζω).
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Προγραμματίζω κι εγώ ένα ταξίδι μετα του συζύγου στην περιοχη και αυτό που έχω κατα νου είναι κοντα στο πρόγραμμα του Desiro (παρεμπιπτόντως να πω πως διαβασα και την ιστορία σου - πολυ καλή και κατατοπιστική).
Κατ' αρχήν πετάμε στις 23/10 νωρίς το πρωι για Μόναχο. Από κει θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο με προορισμό το Σαλτζμπουργκ, αφου κάνουμε πρώτα μια στάση στο Prien για βαρκάδα στην Chiemsee. Βόλτα και διανυκτέρευση στην πόλη. Την επόμενη μέρα θα επισκεφτούμε όσα αξιοθέατα δεν προλάβαμε και στη συνέχεια θα τραβήξουμε προς Χαλστατ. Τελικός προορισμός και διανυκτέρευση στο Berchtesgaden. Εντωμεταξύ αν προλάβουμε λέω να επισκεφτούμε και το αλατωρυχείο. Το πρωινό της τρίτης μέρας θα κάνουμε βαρκάδα στην Koenigssee και επίσκεψη στην Αετοφωλιά. Μετά σειρά έχει το Ιννσμπρουκ, όπου θα διανυκτερεύσουμε. Εδώ θέλω τα φώτα σας! Επειδή προτιμούμε να κινούμαστε σε επαρχιακούς δρόμους, ποια διαδρομή προτείνετε να ακολουθήσουμε απο το Berchtesgaden ως το Ιννσμπρουκ; Και ποια χωριά πάνω στο δρόμο μας αξίζει να δούμε στα πεταχτά; Σκεφτομαι πριν φτάσουμε στο Ιννσμπρουκ να επισκεφτoύμε και το μουσείο Σβαρόφσκι στο Wattens. Την τέταρτη μέρα αφού περιηγηθούμε στην πόλη θα συνεχίσουμε για Mittenwald, GaPa, Oberammergau κλπ και διανυκτέρευση στο Φύσσεν (ή κάπου αλλού στην περιοχή; ). Την επόμενη θα επισκεφτούμε τα γνωστά κάστρα και παλάτια της περιοχής και θα καταλήξουμε στο Μόναχο όπου θα διανυκτερεύσουμε. 28/10 επιστροφή στην Αθήνα.
Πιστεύετε πως βγαίνει το πρόγραμμα; Γενικά έχουμε κάνει αρκετά road trip και δε μας σκιάζουν τα χιλιόμετρα. ;) Δεκτές συμβουλές - προτάσεις με μεγάλη χαρά και ενδιαφέρον!
Πολύ ωραίο πρόγραμμα αλλά θέλοντας να σε βοηθήσω λίγο,πρέπει να υπολογίσεις μια με μιάμιση ώρα από την ώρα που φτάνεις στο αεροδρόμιο (για βαλίτσες,ενοικίαση αυτοκινήτου και γενικά μέχρι να οργανωθείτε),3 ώρες και άνω αν θέλεις να πάτε στο Prien για βαρκάδα και κάνω 2ωρο απόσταση από αεροδρόμιο Μονάχου μέχρι ξενοδοχείο (με 1-2 στάσεις για vignette και είσοδο στην πόλη του Salzburg).Δεν ξέρω τι ώρα φτάνετε,αλλά καλό είναι να τα υπολογίζεις όλα αυτά!Εμείς πχ φτάσαμε στο αεροδρόμιο του Μονάχου στις 10.15 και από το ξενοδοχείο στο Σαλτμπουργκ (χωρίς βαρκάδα στο Prien) βγήκαμε στις 2 για μια πρώτη βόλτα της πόλης!!! Στο Prien αν δεν έχει καλό καιρό δεν αξίζει να πας,ή αν πας διάλεξε βασικά ή το Prien ή το Schloss Linderhof (Μην φορτώνεις το πρόγραμμα με πολλά παλάτια μιας και θα δείς σίγουρα το Neueswanstein)..το καλό με το Salzburg είναι ότι δεν έχει πολλά αξιοθέατα να επισκεφτείς και η βόλτα στην παλιά πόλη είναι το μεγαλύτερο αξιοθέατο από μόνο του αλλά επειδή θα νυχτώνει νωρίς δεν θα θέλεις να φτάσεις πολύ αργά (και για φωτογραφίες και γιατί τα μαγαζιά και τα επισκέψιμα sightseeing κλείνουν στις 5 αν θυμάμαι καλά)!!Στο Hallstat να πάτε πολύ πρωί για να αποφύγετε τους πολλούς τουρίστες και υπολόγιζε παραπάνω ώρα για Hallstatt, γιατί η διαδρομή είναι τέλεια και θα θες συνεχώς να σταματάς για φωτογραφίες!Στην Konigsssee επίσης αξίζει να σπαταλήσεις πολύ ώρα (γι αυτό δεν θα σου πρότεινα το αλατορυχείο) και το Berchtesgaden είναι ένα όμορφο χωριό το οποίο θα στο πρότεινα για φαγητό ή καφέ,ξεκούραση και μια χαλαρωτική βόλτα στο χωριό (πάνω από 2 ώρες αν θα αφιερώσεις θα μείνω έκπληκτος μιας και είναι μικρούλι :) )
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Στο Μόναχο προσγειωνόμαστε 8 το πρωί. Γενικά πιστεύω πως ο χρόνος μας είναι αρκετός όσον αφορά την πρώτη μέρα.
Οταν οργανώνω ένα ταξίδι πάντα έχω και εναλλακτικές στο πρόγραμμα. Δηλαδή φτιάχνω ένα πρόγραμμα με τις βασικές διαδρομές που θα ακολουθήσουμε και τις διανυκτερεύσεις μας, το οποίο είναι προσαρμοσμένο σε αυτά που θέλουμε να δούμε και να κάνουμε. Κατόπιν πάνω στον βασικό σκελετό του προγράμματος προσθέτω κάποιες εναλλακτικές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή ακόμα και στην περίπτωση που μας περισσεύει χρόνος ή ανάλογα και με τα κέφια μας την δεδομένη στιγμή. Π.χ. αν την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε ο καιρός είναι πολύ χάλια, δεν έχουμε κανένα κόλλημα να αντικαταστήσουμε τη βαρκάδα στην Chiemsee με μια επίσκεψη στο Dachau ας πούμε, που είναι κάτι που μας ενδιαφέρει να το δούμε. Είμαστε ευέλικτοι γενικά!:cool:
Το πρόγραμμα δεν είναι φετίχ!;) Κάτι σαν το ευρώ δηλαδή!:p
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Στο Μόναχο προσγειωνόμαστε 8 το πρωί. Γενικά πιστεύω πως ο χρόνος μας είναι αρκετός όσον αφορά την πρώτη μέρα.
Οταν οργανώνω ένα ταξίδι πάντα έχω και εναλλακτικές στο πρόγραμμα. Δηλαδή φτιάχνω ένα πρόγραμμα με τις βασικές διαδρομές που θα ακολουθήσουμε και τις διανυκτερεύσεις μας, το οποίο είναι προσαρμοσμένο σε αυτά που θέλουμε να δούμε και να κάνουμε. Κατόπιν πάνω στον βασικό σκελετό του προγράμματος προσθέτω κάποιες εναλλακτικές σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ή ακόμα και στην περίπτωση που μας περισσεύει χρόνος ή ανάλογα και με τα κέφια μας την δεδομένη στιγμή. Π.χ. αν την πρώτη μέρα που θα φτάσουμε ο καιρός είναι πολύ χάλια, δεν έχουμε κανένα κόλλημα να αντικαταστήσουμε τη βαρκάδα στην Chiemsee με μια επίσκεψη στο Dachau ας πούμε, που είναι κάτι που μας ενδιαφέρει να το δούμε. Είμαστε ευέλικτοι γενικά!:cool:
Το πρόγραμμα δεν είναι φετίχ!;) Κάτι σαν το ευρώ δηλαδή!:p
Συμφωνώ και επαυξάνω!! :) Απλά και γω από εμπειρία βάζω πολλά και στο τέλος παρόλο που είμαι συνεχώς στην γύρα δεν προλαβαίνω ένα μεγάλο ποσοστό!! Εμπειρικά από αυτά που ήθελα να κάνω τις 5 μέρες του ταξιδιού και δεν έκανα... Δεν έκανα βαρκάδα στην Chiemsee (λόγω καιρού πιο πολύ),δεν επισκέφτηκα το σπίτι του Mozart (κανένα από τα 2) λόγω τιμής πιο πολύ και λόγω χρόνου (θέλαμε πιο πολύ να γυρίσουμε την πόλη γτ σύμφωνα με το δελτίο καιρού θα έπιανε βροχή),δεν κάναμε βαρκάδα στην Koningssee (γιατί έβρεχε) αλλά αντί αυτού κάναμε μια ώρα πεζοπορία περιμετρικά της λίμνης,δεν ανεβήκαμε στο Nordkettenbahne στο Innsbruck (γτ θα έπρεπε να δώσουμε 30Ε και επειδή είχαμε μόλις μια μέρα στο Innsbruck δεν σύμφερε να σπαταλήσουμε και χρόνο και χρήμα (κατά την άποψη μας),δεν προλάβαμε να επισκεφτούμε το Schloss Linderhof (αν και περάσαμε από έξω) ,δεν κάναμε επίσκεψη στο Oberrammergau παρά μόνο στο Mittenwald και δεν επισκεφτήκαμε εσωτερικά το κάστρο Neueswanstein!!Βέβαια αντί αυτών επισκεφτήκαμε το Red Bull Hangar που δεν υπολογίζαμε και επισκεφτήκαμε το Kitzbuhel και το Kirchdorf in Tirol!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Ναι μωρέ έτσι συμβαίνει συνήθως. Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Οπως και να 'χει πάντα πιο πλούσιος επιστρέφεις από το ταξίδι!
Στο Ινσμπρουκ που μείνατε; Εκανα μια έρευνα σήμερα και μου φάνηκαν φωτιά τα δωμάτια!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ναι μωρέ έτσι συμβαίνει συνήθως. Κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις. Οπως και να 'χει πάντα πιο πλούσιος επιστρέφεις από το ταξίδι!
Στο Ινσμπρουκ που μείνατε; Εκανα μια έρευνα σήμερα και μου φάνηκαν φωτιά τα δωμάτια!
Ναι είναι αρκετά ακριβά!! Μείναμε στο hotel innsbruck με 80 κατι ευρώ το 2κλινο με πρωινό και 14€ για το παρκινγκ!!δεν ξερω σε ποια τιμη θα το πετυχεις αλλά το ξενοδοχείο είχε τα πάντα (μεγαλα καθαρα δωματια,τοποθεσια-πιο κεντρο δεν γινεται,πολυ πλουσιο πρωινο) και ακόμα περισσοτερα (πισινα , gym) απο αυτά που θα ήθελε κανείς σε αυτή την τιμή!!
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
To Hotel Innsbruck το έψαξα στο hotelscombined.com και την καλύτερη τιμή την δίνει το onhotels στα 112Ε με πρωινο χωρίς ακύρωση. Ωραίο αλλά ακριβό.
Σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω στο Αlphotel μέσω yeego.com (που το εμπιστεύομαι κιόλας) στα 79Ε αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι είναι 3-4 χλμ μακρια απ' το κέντρο. Εσύ τι λες;
http://www.booking.com/hotel/at/hot...id=825f4b8e02096c37f3c55ca6970b1e0185ba2c2aX1
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
To Hotel Innsbruck το έψαξα στο hotelscombined.com και την καλύτερη τιμή την δίνει το onhotels στα 112Ε με πρωινο χωρίς ακύρωση. Ωραίο αλλά ακριβό.
Σκέφτομαι σοβαρά να κλείσω στο Αlphotel μέσω yeego.com (που το εμπιστεύομαι κιόλας) στα 79Ε αλλά με προβληματίζει το γεγονός οτι είναι 3-4 χλμ μακρια απ' το κέντρο. Εσύ τι λες;
http://www.booking.com/hotel/at/hot...id=825f4b8e02096c37f3c55ca6970b1e0185ba2c2aX1
Οχι ειναι αρκετα μακρια!!! Μην βιαζεσαι να κλεισεις ακομα ειναι πολυ νωρις!! Συνεχισε το ψαξιμο και αφησε το σαν εσχατη λυση :)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ειχα μεινει στο Tourotel Breinossl,τιποτα το ιδιαιτερο αλλα απιστευτα κεντρικο,καθαρο κι επειδη μας εδωσαν μπροστινο δωματιο ειχαμε πολυ καλη θεα.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Βρε παιδιά, είμαι ανάμεσα στο http://www.hotelinnsbruck.com/en/
και στο http://www.ramada-innsbruck.at/en/
εσείς ποιο προτείνετε; Μου τα δίνει το yeego στην ίδια τιμή και είμαι σε δίλλημα.
Εγώ που έμεινα στο Hotel Innsbruck στο προτείνω ανεπιφύλακτα!! Ωραια,μεγαλα δωμάτια,πολυ πλούσιο πρωινό και πολύ κεντρική τοποθεσία!! Το μόνο αρνητικό ότι πληρώσαμε 14€ το παρκινγκ αλλα λογω κεντρικης περιοχης ήταν χρήσιμο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom