Κούβα Road trip ανατολικά της Κούβας & Αβάνα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εχεις δοκιμασει καυτερη σοκολατα; Αλλο πραγμα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εμενα παλι μου αρεσε πολυ. (σε σοκολατακι εννοω, οχι πλακα ολοκληρη!)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ρε για σοβαρευτείτε λίγο, Άρλεκιν τον κάναμε τον Πατριάρχη -να μην πω τίποτε χειρότερο!

Μικρά παιδιά σας διαβάζουν (εγώ ας πούμε) τι παράδειγμα θα μου δώσετε??? :D

Κι εσύ Έρση, μια με τα εσώρουχα που φοράς όταν μαγειρεύεις, μια τώρα, τι άλλο θα διαβάσουμε από σένα δω μέσα δεν ξέρω!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Εμενα παλι μου αρεσε πολυ. (σε σοκολατακι εννοω, οχι πλακα ολοκληρη!)
ΚΙΚΙ εμεις σε παρακολουθουμε στο δρομο που χαραξε η astral, τρωγοντας γλυκα, εγω με σοκολατακι κλασσικο και η ΕΡΣΗ καυτερο! Μη μας πει και κανενας lefteris οτι ειμαστε off-topic! :D
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.290
Ρε για σοβαρευτείτε λίγο, Άρλεκιν τον κάναμε τον Πατριάρχη -να μην πω τίποτε χειρότερο!

Μικρά παιδιά σας διαβάζουν (εγώ ας πούμε) τι παράδειγμα θα μου δώσετε??? :D

Κι εσύ Έρση, μια με τα εσώρουχα που φοράς όταν μαγειρεύεις, μια τώρα, τι άλλο θα διαβάσουμε από σένα δω μέσα δεν ξέρω!!
Συγνωμη αλλα το θεμα του Πατριαρχη το εχουμε αφησει πισω εδω και ποσο καιρο! Τωρα ειμαστε στην Κουβα για ψαγμενους! Αρα ειμαστε μια χαρα με τα καυτερα και τα κλασσικα!
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
7η ημέρα 05.10 CAMAGUEY

Το πρωι μετα απο ενα μιζερο πρωινο ,αλλά ευτυχως με καλο καφε ,κανουμε τη βολτα μας στη πολη και βλεπουμε τοση φτωχεια που κατανταει σοκαριστικο ...ουτε σε φαβελα τετοια στερηση .
Σπιτια χωρις παραθυρα , κουρτινες αντι για πορτες , τσιγκοι για σκεπη. Το αξιοθαυμαστο ειναι οι ενοικοι , σε κοιτανε χαμογελαστα και σε καλημεριζουν και δεν σου ζητουν ελεημοσυνη οπως συνηθιζεται στην Αβανα ....
να αναφερω επισης οτι αυτη η κατασταση επικρατει στα περισσοτερα μερη της Ανατολης ...
Τρελλανομαι στην ιδεα ,οτι η πλειοψηφια υποστηριζει την Επανασταση εδω και 50 χρονια (αλλωστε απο εδω ξεκινησε ) σταθερα και με παθος . Το συμπερασμα μου οτι οι πολιτικοι ειναι παντου ίδιοι, εκει που εχουν σιγουρους τους πολιτες, τους παρατανε στη μοιρα τους και εκει που "φοβουνται" κανουν τα περισσοτερα εργα ...
Απλοικες σκεψεις , ανθρωπου που εχει σιχαθει τη πολιτικη ....

Ξεκιναμε αργα , χωρις προγραμμα, για την επιστροφη στο Τρινιδαδ
με αναγκαστικη διανυκτερευση οπου κουραστουμε, λογω μεγαλης αποστασης....
Στο δρομο , χαθηκαμε λιγο . Μη βασιστειτε σε χαρτες ειδικα στα Ανατολικα . Οι δρομοι αλλάζουν τακτικα , φτειαχνονται γιατι ειναι αθλιοι και επισης οι πληροφοριες που σου δινουν οι χωρικοι δεν ειναι παντα σωστες γιατι δεν πολυμετακινουνται και ετσι δεν γνωριζουν για τις αλλαγες.Καλο ηταν που χαθηκαμε , γιατι ωσπου να ξαναβγουμε στον κεντρικο , περασαμε απο χωματοδρομους και μπηκαμε σε μικρα χωριουδακια που η ζωη εχει σταματησει στη δεκαετια του 60. Φαγαμε στα ορθια ,σαντουιτς με τελειο ψητο μικρο γουρουνακι , που ειναι παραδοση εκει .
Ηταν πεντανοστιμο και μας χορτασε ...
Ο αδελφος μου , που πειναγε δυο ημερες απο το ελαχιστο που εφαγε στο Γουανταναμο , γκρινιαζε στη υπολοιπη διαδρομη γιατι δεν αγορασαμε ολο το γουρουνακι , δεν ειχε και αδικο...

οταν αρχιζει να σκοτεινιαζει προτεινω να κοιμηθουμε στη πολη Λας Τουνας (οι κακτοι ) γιατι η οδηγηση τη νυκτα δεν συνισταται και επιπλεον δεν θα μπορουμε να βλεπουμε και τα τοπία.
Ο σύζυγος εχει λυσσαξει να συνεχισουμε πολλα χιλιομετρα ακομα και να κοιμηθουμε στο Καμαγουει μια μεγαλη πολη στη Κεντρικη χωρα .
δεν καταλαβαινω το γιατι, σταματαμε σουρουπο πλεον στο Λας Τουνας για ενα καφέ , εγω επιμενω στα δικα μου ,αυτος το ιδιο και γινεται ενας ωραιοτατος πολιτισμενος καυγας στα ελληνικα, με το Ραουλ να μας κοιταει σαν χάνος και τον αδελφο μου παγερα αδιαφορο για το όλο θεμα.
Κανε αδελφο να δεις καλο ... ουτε καν με υποστηριξε στο δίκιο που ειχα .
Το αστειο ηταν οτι εγω ελεγα συνεχεια
"το προγραμμα ετσι ηταν απο την Ελλαδα " και επειδη κολλησε η βελονα και ολες μου οι φρασεις κατεληγαν "απο την Ελλαδα" ο Ραουλ νομιζε οτι ειναι καποια βρισια που ελεγα στο Κουβανο.
Ειδαμε και παθαμε , μετα να τον πεισουμε οτι απλως ελεγα ¨απο την Ελλαδα'' , του αρεσε δε η εκφραση και τωρα αμα τσακωνεται με τη συζυγο του της απανταει "απο την Ελλαδα " γιατι ετσι νομιζει οτι πρεπει να λες σε ενα καυγα !!!!:haha::haha:

Το ματς ληγει με νικη του Κουβανού (παίζει και στην έδρα του)αφου ομολογει οτι θελει να βγαλει δρομο ακομα και τη νυκτα , για να φθασει πιο γρηγορα στη μανουλα του και να τη δει ξανα.
σκεφτομαι καλιτερα να τα βαλεις με το Θεό , παρα με τη μανουλα του εκαστοτε συζυγου....

Η ενταση ληγει με ασπασμους και μεσα στο μαυρο σκοταδι οδηγουμε μεχρι το Καμαγουει.
Φθανουμε αργα και ψαχνουμε για φαγητο. Βλεπουμε μαγαζι ψιλοκυριλε που γραφει "ιταλικη κουζίνα".
Λες να μας λυπηθηκε ο Παντοδυναμος ;
αμ , δε !! τα μακαρονια λαπας με κετσαπ και η πιτσα μισοαψητη ζυμη με τυρακι και τομάτα.
Μειναμε σχεδον νηστικοι ...αμα ειχαμε το γουρουνακι τι καλα θα ηταν!

Αντε τωρα να βρουμε σπιτι μεσα στη μαυρη νυχτα ( στη Κουβα κοιμουνται νωρις και ειδικα στην επαρχια )
Ρωταμε , χανομαστε η πολη ειναι πολυ μεγαλη και τελικα βρισκουμε σε 2 διαφορετικα σπιτια σε αρκετη αποσταση μεταξυ τους.
το δικο μας δωματιο καθαρο και περιποιημενο με 15 ευρω.
Η δε κυρια πολυ ευγενικη μου ετοιμασε τελειο πρωινο και νοστιμο καφεδακι γιατι ξυπνησα νωρις ...να προλαβω τη πεθερα !
Ο Κουβανος που του βγηκε η κουραση απο τη νυκτερινη οδηγηση κοιμοταν βαρια και δεν ξυπνουσε με τιποτε ...
Οι δυο άλλοι μας περιμεναν στο αλλο σπιτι απο τις 08.00 που ειχαμε συμφωνησει και εμεις τους μαζεψαμε στις 10.00 που ξυπνησε ο αφεντης. Ακουσε τρια ξεγυρισμενα "απο την Ελλαδα" , ζητησε συγνωμη απο ολους μας γαι την ξεροκεφαλια του και ετσι πηρα τη ρεβανς απο το χθεσινο ματς:lol:

για το Καμαγουει τι να γραψω ;
Τιποτα , γιατι δεν ειδα τιποτα ... ουτε αισθηση δεν προλαβα να παρω!
Ακουσα ομως τους δυο κουβανους να λενε οτι εχει τις πιο ομορφες και θηλυκες γυναικες σε ολη τη Κουβα .
λες για αυτο να επεμενε να μεινουμε εκει και όχι για τη φουκαριαρα τη μανουλα του ;:roll:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην ο Πατριαρχης εχει χρονια που επεστρεψε στην εδρα του.
Δεν καταλαβαινω τι προβλημα εχουν τα μικρα παιδια. Το αποσπασμα απο την ελληνικη ταινια ηταν καταλληλο ακομη και στην εποχη που προβληθηκε.
Εγω παλι πληρως ενδεδυμενη παρουσιαστηκα να ακουσω την ιστορια της Κικης. Και αν ζηλεψες ανεβα καποια στιγμη στη Θεσσαλονικη να σε κερασω καυτερες σοκολατες. (δεν χρειαστηκε να ξενιτευτω για να τις βρω, εδω διπλα ειναι).
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.966
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Να 'σαι καλά, βρε ΚΙΚΙ μου!!!!! Κάτι οι πικρές σοκολάτες, κάτι οι κουβανοί, κάτι οι παθιάρες χορεύτριες, έχεις ανάψει φωτιές στο φόρουμ!!!:haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.699
Likes
6.681
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ζωη , please κανε την ιστορια αυτονομη , γιατι αν πεσει στα ματια ιερωμενου τον εχω σιγουρο τον αφορισμο :haha::haha:

με τιτλο "Αβάνα με τον Πατριαρχη" και περιγραφες του "σεισμου" θα εχουν και δικιο:lol:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Πάντως εγώ αυτό το "από την Ελλάδα" το λάτρεψα!!! :haha:

Έρση συμφωνώ απόλυτα με την καυτερή σοκολάτα. Τρελλαίνομαι!! Είχα πάρει από τη Ζυρίχη σοκολάτα με τσίλι...μμμμ...όνειρο!! Σλουρπ! Πάω για γλυκό... :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.331
Μηνύματα
888.578
Μέλη
38.997
Νεότερο μέλος
Chryspapage

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom