Γενικά Road trip στα Βαλκάνια

rabbit

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!

Δυστυχώς μόλις πρόσφατα ανακάλυψα το φόρουμ σας, και σε λίγες μέρες ξεκινάμε με 3 φίλους και αυτοκίνητο από Γερμανία για μια κάθοδο προς Ελλάδα μέσω Βαλκανίων. Η διαδρομή θα περιλαμβάνει τις εξής χώρες:

Γερμανία (εκκίνηση)
Τσεχία (πέρασμα)
Αυστρία (Βιέννη στα γρήγορα)
Σλοβακία (Μπρατισλάβα στα γρήγορα)
Σλοβενία (ίσως)
Ουγγαρία (Βουδαπέστη μόνο)
Κροατία (εδώ θέλουμε να εξερευνήσουμε αρκετά)
Βοσνία-Ερζεγοβίνη (=ομοίως)
Μαυροβούνιο (ίσως)
Σερβία (=ομοίως)
Μακεδονία (ή ΠΓΔΜ αν προτιμάτε)

Γενικά μας αρέσει η εξερεύνηση και η περιπέτεια, και δεν επιζητάμε μόνο ένα γρήγορο πέρασμα από τους αυτοκινητοδρόμους, ειδικά στις Κροατία-Βοσνία-Σερβία(+Μαυροβούνιο). Σκοπεύουμε κάποια βράδια να τα περνάμε στην ύπαιθρο με σκηνές και γενικά θέλουμε να γνωρίσουμε το φυσικό πλούτο, την επαρχία και τους ανθρώπους. Έχουμε συγκεντρώσει κάποια στοιχεία για ενδιαφέροντες τόπους και τα παραθέτω παρακάτω:

Czech Republic [Prague]
Austria [Wien]
Slovakia [Bratislava]
Slovenia [ Bled]
Hungary [Budapest]
Bosnia and Herzegovina [Sarajevo, Perucica primeval forest, Mostar, Pocitelj]
Croatia [Zagreb, Dubrovnik, Zadar, Split, Plitvica lakes, Zadar to Rijeka, Krka NP, Kornati NP]
Serbia [Guca festival, Beograd]
Montenegro [Kotor, Budva]
Macedonia [Ohrid]


Θα θέλαμε τη βοήθειά σας και τη γνώμη σας. Προτείνετε μέρη που έχετε ακούσει/δει και εκτιμήσει, άφοβα! Ψάχνουμε και για μέρη με φωτογραφικό ενδιαφέρον (νομάδες Ρομά κλπ.) Επίσης θα ήταν πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος που έχει κάνει κάτι αντίστοιχο έχει να μας μεταδόσει την εμπειρία του σχετικά με το τί να προσέξουμε, συνοριακούς ελέγχους, παγίδες κλπ. Θα το εκτιμούσαμε πολύ!

Περιμένουμε με ανυπομονησία κάθε σχόλιο! :D

Γιώργος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μερικές ιδέες για προσθήκες:

Czech Republic: += Olomuc, Czesky Krumlov, Karlovy Vary.
Slovakia: += Devin Castle
Bosnia: += Vysegrad.
Croatia: += κάποιο νησί: Korcula, Hvar, κλπ
Montenegro: Sveti Stevan, και οπωσδήποτε Rijeka Cmojevica (και συγκεκριμένα στρίβοντας δεξιά όπως πας από Podgorica για Cetinje) - ειδικά για φωτογραφίες ...

Πόσες μέρες έχετε στη διάθεσή σας? Γιατί για να δείτε όλα αυτά τα μέρη χρειάζεστε κανα μήνα....
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Ασχετο, αλλα ο συζυγος μου γυρισε απο Road trip σε Βαλκανια και μου ειπε να ευχαριστησω τα μελη του φορουμ για τη βοηθεια τους (ο ιδιος δεν μπορει να το κανει, αφου δεν ειναι μελος) και κυριως τον ipanag, για τις πολυτιμες πληροφοριες τους.
 

Oualos

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστώ τον ipanag για τις πολύτιμες πληροφορίες, όλες βγήκαν σωστές και ακριβείς!!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Μακεδονία (ή ΠΓΔΜ αν προτιμάτε)

Macedonia [Ohrid]
Περιμένουμε με ανυπομονησία κάθε σχόλιο! :D

Γιώργος
δεν ειναι δυνατον ελληνες να αποκαλουν μακεδονια το κρατιδιο των σκοπιων.
δεν ειμαι εθνικιστης, ειμαι υπερ του ονοματος με γεωγραφικο προσδιορισμο, π.χ. βορεια μακεδονια, αλλα οχι και μακεδονια σκετη. απο ποτε οι σλαβομακεδονες μονο μακεδονες ?
τρομερο το λαθος σουθ. οχι δεν διαλεγουμε ονομα εμεις.
 

rabbit

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια
Αγαπητέ taver σε ευχαριστώ πολύ για τις έξτρα πληροφορίες! Είμαστε καθ'οδόν τώρα, στάση στο Ζάγκρεμπ. Ειδικά αυτά για Μαυροβούνιο βοηθάνε πολύ. :D

Φίλε σαιτα δε με ενδιαφέρουν τα πράγματα που πολώνουν και χωρίζουν τους ανθρώπους, δεν έχω να χωρίσω τίποτα από τους εκεί ανθρώπους. Δεν υπάρχει καθαρός έλληνας από τη μια και από την άλλη δεν με ενδιαφέρει η ιδιοκτησιακή αντίληψη μιας περιοχής. Όπου γης και πατρίς αγαπητέ...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
rabbit εγώ έχω μόνο να σας ευχηθώ καλή συνέχεια στο ταξίδι σας και καλά να περάσετε! Και όταν το πραγματοποιήσετε και φτάσετε στον προορισμό σας, μην μας ξεχάσεις εδώ στο travelstories, θα περιμένουμε ιστορία! :)

Για το θέμα του ονόματος ας σταματήσει η κουβέντα εδώ. Έχει γίνει και στο παρελθόν και δεν κατέληξε πουθενά. Ας μείνει το θέμα on-topic.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Φίλε σαιτα δε με ενδιαφέρουν τα πράγματα που πολώνουν και χωρίζουν τους ανθρώπους, δεν έχω να χωρίσω τίποτα από τους εκεί ανθρώπους. Δεν υπάρχει καθαρός έλληνας από τη μια και από την άλλη δεν με ενδιαφέρει η ιδιοκτησιακή αντίληψη μιας περιοχής. Όπου γης και πατρίς αγαπητέ...
πολωνουν και χωριζουν η παραπληροφορηση περι εδαφων και ιστοριας ? κατι που κανουν οι γειτονες. σωστα λοιπον, σκοπιανος ο μεγας αλεξανδρος, οπως υποστηριζουν.!!!!!!
δεν υπαρχει καθαρος ελληνας, τι εννοεις ????? προσβαλεις τους ελληνες. απο που εισαι εσυ ?
ιδιοκτησιακη αντιληψη 3000 ετων, γιατι τοσα ειναι η μακεδονια ως γεωγραφικο διαμερισμα χωρισμενη σε 3κρατη, ελλαδα-σκοπια -βουλγαρια.
ξερεις ποσοι πολεμοι εχουν γινει για ενα μετρο γης.
επαναλαμβανω οτι ειμαι υπερ της λυσης του θεματος με γεωγραφικο προσδιορισμο, δηλαδη βορεια μακεδονια η κατι τετοιο. δεν μπορω ομως να χαριζω ελαφρα την καρδια τα δικαιωματα μας.
παντως το ταξιδι σας εχει ενδιαφερον, καλα να περασετε
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Αγαπητέ taver σε ευχαριστώ πολύ για τις έξτρα πληροφορίες! Είμαστε καθ'οδόν τώρα, στάση στο Ζάγκρεμπ. Ειδικά αυτά για Μαυροβούνιο βοηθάνε πολύ. :D

Φίλε σαιτα δε με ενδιαφέρουν τα πράγματα που πολώνουν και χωρίζουν τους ανθρώπους, δεν έχω να χωρίσω τίποτα από τους εκεί ανθρώπους. Δεν υπάρχει καθαρός έλληνας από τη μια και από την άλλη δεν με ενδιαφέρει η ιδιοκτησιακή αντίληψη μιας περιοχής. Όπου γης και πατρίς αγαπητέ...
Παιδια δεν ξερω αν ειστε ακομη Ζαγκρεμπ ή κατεβηκατε..αν περασετε απο Βελιγραδι να δειτε σιγουρα το Παρκο kalemegdan-με φοβερη θεα στο Δουναβη-σιγουρα για φαγητο στη Skadarljα- πεζοδρομημενη περιοχη με παραδοσιακες ταβερνες-να φατε καρατζορτζεβα φοβερη,για καφε στα καραβακια του Sava ποταμου-οπου εχει και μια μικρη λιμνη.Σιγουρα βολτα στον πεζοδρομο Knez Mihajlova-μη χαζεψετε με το υψος των κοριτσιων εκει λεει ο αντρας μου:lol:..
Καλη συνεχεια,καλα να περνατε!!!
 

pete_

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,

Πρόκειται να πραγματοποιήσουμε ένα road trip στα Βαλκάνια (Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κόσσοβο, Σερβία, Βοσνία, Κροατία, Σλοβενία) με αυτοκίνητο και θα ήθελα να μου δώσετε τίποτα συμβουλές για την ασφάλεια του αυτοκινήτου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom