Ηνωμένο Βασίλειο Road trip - Scotland

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
σε ευχαριστώ πολύ marydim!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Δεν το συζητώ, μπορεί να σας ταλαιπώρησε η όλη ιστορία αλλά νομίζω ότι ταιριάζει γάντι με το όλο σκηνικό της μυστηριώδους χώρας. Και με αυτές τις φωτογραφίες πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις κάτι!!!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Part 9.

Tρίτη πρωί πια, ακόμα ένα πρωινό ξύπνημα και ακόμα ένα Σκωτσέζικο πρωινό...
Η ώρα 09.00 και ήμασταν ήδη μέσα στο αυτοκίνητο, αυτή την φορά προς μιά άλλη πόλη. Την πόλη Ιnverness. Οσο πάμε και ανεβαίνουμε...
Στάση στο πολυσυζητημένο Queen's view...Περάσαμε μέσα απο τον προθάλαμο, ένα πάρκο γεμάτο δέντρα και κάθε λογής χρώματων φύλλα, πεσμένα τριγύρω. Πήραμε το δρομάκι που οδηγούσε στο σημείο όπου πήγαινε η βασίλισσα και χάζευε την Loch Tummel. Κάτι ήξερε... η θέα ήταν πραγματικά υπέροχη σε συνδυασμό με τον βροχερό καιρό και την ομίχλη. Μείναμε για λίγο, βγάλαμε φωτογραφίες και επιστρέψαμε στο αυτοκίνητο. Η βροχή είχε δυναμώσει και δεν μας άφηνε περιθώρια να το απολαύσουμε περισσότερο.
Μετά απο κάποια μίλια, μπροστά μας η πόλη Aviemore. Στάση μίας ώρας για καφεδάκι. Ο χρόνος πίεζε, κόντευε κιόλας μεσημέρι. Eπιστρέφουμε τις θέσεις μας και βρεθήκαμε πάλι στο δρόμο. Σε λιγότερο απο δύο ώρες, ήμασταν στην πόλη Inverness. Όλη η πόλη διασχίζεται απο την Loch Ness.
Βρίσκουμε ένα b n' b (Glen Mhor) πάνω στις όχθες της λίμνης, χαζεύουμε απο την πολυτέλεια των δωματίων και την θέα των παραθύρων, αφήνουμε τα πράγματα μας και βγαίνουμε έξω. Το city center δεν διέφερε σε τίποτα απο την δική μας Ερμού. Πεζόδρομοι γεμάτοι μαγαζιά και εμπορικά, καφετέριες και εστιατόρια. Δρόμοι γεμάτοι αυτοκίνητα και κόσμο. Η βροχή συνέχιζε να πέφτει και να δυναμώνει, δεν έδειχνε όμως να ενοχλεί κανέναν. Ήταν μεσημέρι και όμως είχαμε την αίσθηση πως ήταν 20.00 το βράδυ. Έπειτα απο αρκετή ώρα βόλτας στα μαγαζιά και στις πλατείες, πήγαμε για φαγητο στο Filling station, ένα εστιατόριο τύπου Fridays. Με γεμάτες μπαταρίες, φύγαμε για το κάστρο του Ιnverness. Ένα τυπικό κάστρο-φρούριο που βρίσκεται στο υψηλότερο σημείο του κέντρου της πόλης. Ήταν κλειστό και δυδτυχώς δεν μπήκαμε μέσα. Βγάλαμε όμως τις φωτογραφίες μας και πήραμε για ακόμα μια φορά τον δρόμο προς το b n' b.
Εκείνο το βράδυ, θα μας έβρισκε σε μια ζεστή και κλασσική μπυραρία, πίνοντας χειροποίητες τοπικές μπύρες με συνοδεία διάφορους μεζέδες. Γελούσαμε, απολαμβάναμε την πρωτόγνωρη γεύση της μπύρας μας και απορούσαμε γιατί ήμασταν οι μόνοι που ακούγονταν...Ναι,περνούσαμε καλά και φαινόταν. Οι μπύρες, μας είχαν ζαλίσει. Τώρα γιατί μας κοιτούσαν κάποιοι χαμογελώντας, μόνο εκείνοι ήξεραν...:)
Ήρθαν τα μεσάνυχτα και ήμασταν ήδη στα κρεβάτια μας. Δεν μου πήγαινε η καρδιά να κοιμηθώ. Ήθελα να σηκωθώ. Ήθελα να σταθώ ακόμα λίγο στο παράθυρο του δωματίου και να κοιτάξω την θέα που μου έδιναν τα δέντρα, η λίμνη και οι γέφυρες της, τα επιβλητικά κτίρια και ο γκρι σκούρος ουρανός...Πόσο ακόμα θα χαρώ τόση ομορφιά? Θα γυρίσω Αθήνα και όλα θα πάρουν πάλι το ίδιο χρώμα.
Γύρισα το κεφάλι μου και με πήρε ο ύπνος.
Η επόμενη μέρα, θα ήταν εξίσου γεμάτη...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
ελα και με εχεις αφησει στο καλυτερο!!αυτο θα πει ταξιδι.μου αρεσει η αφηγηση σου ,δεν κουραζει καθολου.
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Πριν πολλά χρόνια έμεινα κι εγώ στη Σκωτία για ένα μήνα. Πραγματικά με γυρισες τόσο πίσω.......Έχεις δίκηο ότι η Σκωτία είναι ένας τόπος μαγευτικός και μυστήριος.....
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το αυτοκίνητο...Από τις φωτογραφίες είδα ότι η παρέα σας ήταν 6 ατόμων . Τι αυτοκίνητο νοικιάσατε και ποσο σας κόστισε?
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Πριν πολλά χρόνια έμεινα κι εγώ στη Σκωτία για ένα μήνα. Πραγματικά με γυρισες τόσο πίσω.......Έχεις δίκηο ότι η Σκωτία είναι ένας τόπος μαγευτικός και μυστήριος.....
Περιμένω με αγωνία τη συνέχεια. Να ρωτήσω κάτι σχετικά με το αυτοκίνητο...Από τις φωτογραφίες είδα ότι η παρέα σας ήταν 6 ατόμων . Τι αυτοκίνητο νοικιάσατε και ποσο σας κόστισε?
Ήμασταν 6 άτομα.
Κλείσαμε μέσω Εuropcar ενα ΚΙΑ sedona 7 θέσιο.
Στοίχισε 85 ευρώ το άτομο, για 7 ημέρες.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Στο προφίλ της Ζαχαρούλας, στα προσωπικά της άλμπουμ.
Μάλιστα οι φωτογραφίες είναι γλυκές νότες από χειμωνιάτικα τοπία.
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
εχω περάσει κάποιες στο αλμπουμ του προφιλ.Στην γκαλερυ,αν και προσπαθησα δεν τα κατάφερα γιατί ήταν μεγάλες.θα τις επεξεργαστώ και εντός ημερών θα περάσω πολύ υλικό. :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πολύ καλές! πάντα τέτοια Ζαχαρούλα!
αντε επιτέλους να ρθει κι εδώ ο χειμώνας!ζήλεψα!!
(αν και στην Αθήνα νιώθω ότι δεν έχουμε ποτέ χειμώνα!)
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ζαχαρουλα μπορω να σε ρωτησω ποσο περιπου σας πηγε ολη η εκδρομη?περιπου.Και κατι αλλο στην παλια πολη πηγατε που ειναι υπογεια απο οτι εχω ακουσει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.461
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom