Ηνωμένο Βασίλειο Road trip - Scotland

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Eυχαριστώ πολύ Ερση μου και χαίρομαι που μπορώ να δώσω κάποιες πληροφορίες ώστε να βοηθηθούν οι ενδιαφερόμενοι.
Πριν απο κάθε ταξίδι,όλοι βρισκόμαστε στην ίδια θέση.
Της άγνοιας και της απορίας...
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Μπράβο ρε Ζαχαρούλα, διαβάζοντας ξανά όλη την ιστορία του μαγευτικού μας ταξιδιού, μας βάζεις τόσο παραστατικά μέσα σε ότι ζήσαμε εκεί και νοιώθουμε σαν να είμαστε ακόμα στα μαγευτικά Highlands. Ήταν πραγματικά μια εμπειρία που δεν έχουμε ξαναζήσει και μιας και το συζητάμε...............ξαναπάμε;;;:haha::haha::haha:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Το συζητάτε????

ΦΥΓΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!

:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Nα έρθω και εγώ;:cool:
Εχω κατι μερες υπόλοιπο άδειας και δεν ξέρω πού... να την ξοδέψω!:haha:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
ερωτήσεις προς τη ζαχαρούλα

Part 15 - The End.

Σάββατο βράδυ,μία παρέα 6 ατόμων βρισκόταν στο Ελ.Βενιζέλος στο τμήμα παραλαβής αποσκευών...
Ο καιρός ζεστός παρόλο που ήταν 11 Οκτώβρη.
Φορούσανε ακόμα τα μπουφάν τους, παρόλο που ίδρωναν.
Χαιρετήθηκαν και σκορπίστηκαν.Ο καθένας πήρε την δική του κατεύθυνση...

Μπήκα μεσα στο αυτοκίνητο και σε λίγη ώρα βρισκόμουν στην Εθνική,αυτή τη φορά στην δική μας.
Κοίταξα το ρολόι που φορούσα και η ώρα έλεγε 21.00.
"Νωρίς είναι ακόμα",σκέφτηκα.
Το μάτι μου "έπεσε" στο ρολόι του αυτοκινήτου.Έγραφε 23.00.
Χαμογέλασα...
Την ώρα στο ρολόι του χεριού μου δεν την άλλαξα.
Πέρασαν δύο μέρες για να το κάνω,όσες δηλαδή έκανα για να συνειδητοποιήσω οτι γύρισα...
μου άρεσε πολύ η ιστορία σου, ζαχαρούλα.θα πάω και εγώ στη σκωτία στις 4 μαρτίου μαζί με άλλα 5 άτομα ακριβώς όπως εσείς.προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες για να οργανώσω το πρόγραμμα και με βοήθησες πολύ.έχουμε και εμείς 6 μέρες στη διάθεσή μας και 1 μέρα στο λονδίνο.η διαφορά είναι οτι θα προσγειωθούμε στο εδιμβούργο και θα αρχίσουμε απο εκεί.δεν μπορώ να αποφασίσω ποσο να μείνουμε στο εδιμβούργο.εσύ θα πρότεινες το πρόγραμμα που ακολουθήσατε εσείς ή θα άλλαζες κάτι τώρα εκ των υστέρων?θα προτιμούσες να είχατε διανυκτερεύσει και κάπου αλλού?ακόμη θέλω να σε ρωτήσω αν το δίπλωμα του αυτοκινήτου ισχύει κανονικά ή πρέπει να κάνουμε κάτι άλλο?
η βροχή σας ταλαιπώρησε πολυ? σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πληροφορίες.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
Αν θα προτιμούσαμε να μείνουμε και κάπου αλλού; Ωραία ερώτηση.....σε ένα μέρος που θα θέλαμε να μείνουμε αλλά δεν έβγαινε το πρόγραμμα ήταν το OBAN δυτικά του Εδιμβούργου. Μια πολύ όμορφη πόλη με ένα πολύ γραφικό λιμάνι.Όσο για το Εδιμβούργο αξίζει να καθήσετε 2 μέρες αλλά δυστυχώς πρέπει κάτι να αφήσεις απ'έξω.:roll:
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Ευτυχία,καταρχάς καλώς όρισες στην παρέα μας! :)

Χαίρομαι που θα πας στην Σκωτία.Είναι πολύ όμορφη χώρα και θα περάσετε υπέροχα.
Αδιάβροχα να πάρετε οπωσδήποτε για παν ενδεχόμενο.θα πρότεινα και μπουφάν με κουκούλα για να τα φοράτε όταν θα έχει το ψιλόβροχο.Η ομπρέλα είναι μπελάς όταν κρατάς κάμερες,φωτογραφικές κ.λ.π.Την εποχή που πήγαμε εμείς,είχε κρύο και πολύ αέρα.Εβρεχε σχεδόν συνέχεια,πότε πολυ δυνατά και πότε ψιχάλιζε όλη μέρα.Σε κάποιες περιπτώσεις,μας ταλαιπώρησε αλλά Σκωτία χωρίς βροχή και κρύο δεν αξίζει. :)
Το δίπλωμα ισχύει κανονικά,είχαμε καλέσει στην πρεσβεία και μας το επιβεβαίωσαν.Δεν θα έχετε κανενα πρόβλημα.
Τωρα για το πρόγραμμα θα πρότεινα τα εξής:
Στο Λονδίνο μην πάτε καθόλου.Σε μία μέρα δεν πρόκειται να δείτε τίποτα.Το Λονδίνο χρειάζεται τουλάχιστον 4 μέρες για να πείτε οτι το γυρίσατε.Καλύτερα να διαθέσετε αυτή την ημέρα στην Σκωτία και να δείτε κάτι παραπάνω.
Το Εδιμβούργο είναι μεγάλη πόλη και χρειάζεται τουλάχιστον μία γεμάτη μέρα αφιερωμένη σε αυτό αν σκεφτείς πως στο κάστρο θα μείνετε τουλάχιστον 3 ώρες για να το χορτάσετε.Ακριβώς κάτω απο το κάστρο,βρίσκεται και το Royal Mile που σίγουρα θα σας πάρει αρκετό χρόνο για να το περπατήσετε.Είναι γεμάτο καταστήματα και ίσως είναι ο ομορφότερος δρόμος του Εδιμβούργου. :) To βράδυ δεν θα πάτε και σε μια παμπ??? :)
Στο Stirling επιβάλλεται να πάτε καθώς είναι ιστορική πόλη.Και εκεί σίγουρα θέλετε μια μέρα για να επισκεφτείτε το κάστρο των χαιλαντερς αλλά και τον πύργο του Γουιλιαμ Γουάλας και να κάνετε βόλτες στο κέντρο της πόλης.
Στο Perth αξίζει να πάτε μία βόλτα καθώς είναι γραφική και όμορφη πόλη.
Το Ιnverness είναι υπέροχο.Ισως η αγαπημένη μου πόλη.Είναι μεγάλο και γεμάτο ζωή.Επιβάλλεται να διανυκτερεύσετε και να το γυρίσετε όσο μπορείτε.
Να πάτε οπωσδήποτε σε κάποιο αποστακτήριο ουίσκυ.
Αν έχετε χρόνο,περάστε και απέναντι στα νησία της Σκωτίας.Διαλέξτε αυτό που σας γοητεύει περισσότερο και επισκεπτείτε το.Είναι εμπειρία.
Κατά τη γνώμη μου,μην κλείσετε ξενοδοχεία.Παντου υπάρχουν b&b που σε πολλές περιστώσεις είναι πολύ καλύτερα.Μην δεσμευτείτε με κρατήσεις,απλά γυρίστε και όπου σας αρέσει διανυκτερεύετε.
Η Γλασκώβη,αν εξαιρέσεις τον πεζόδρομο,δεν λέει και πολλά πράγματα.
Μαλλον για επίσκεψη είναι και όχι για διανυκτέρευση..


Ρωτησε με ο,τι άλλο θέλεις.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σου Ζαχαρούλα! Μπράβο για την Ιστορία... και συγχαρτήρια που παρά το απρόοπτο ξεκίνημα, κατάφερες να δεις την πραγματική ομορφιά αυτής της χώρας. Άξια Ταξιδιώτισα!!! (και η παρέα σου φυσικά...)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.107
Με αφορμή το ότι η ιστορία σου μπήκε στην κεντρική σελίδα, την διάβασα, έστω και καθυστερημένα και ήταν πραγματικά απόλαυση. Και το ταξίδι και η περιγραφή!
Μπράβο! Και να περνάς πάντα τόσο καλά!
 

SPIRIDU

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ποιός ξέρει????
Ταξίδι-Όνειρο
Κραϊβική
Μπράβο Ζαχαρούλα! Τέλεια ιστορία αν και λίγο τρομακτική σε κάποιο σημείο...(όπως η φωτό του δωματίου) αλλά όλα τα υπόλοιπα ήταν σούπερ!!! Δεν είχα σκεφτεί τη Σκωτία ως προορισμό αλλά τώρα που διάβασα την ιστορία σου σίγουρα θα το κανονίσω!
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κόσμος όλος.
Σας ευχαριστώ πολύ!
Είναι ένας προορισμός που όλοι πρέπει να τον έχουν στα σχέδια τους καθώς είναι μαγευτικός.
Θα ξαναπήγαινα χωρίς δεύτερη σκέψη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.256
Μηνύματα
885.306
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom