Roaming με esim

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Αυτες που προτεινετε τις εχετε δοκιμασει η τις βρηκατε οπως ολοι μας οι γκουγκλαριστες;
Αγορασμένη και δοκιμασμένη όπως σχεδόν πάντα.
IMG_D2F73D205AAF-1.jpeg




Ληστεία ειναι κ το 1$ για 1gb οταν η τοπικη σιμ δινει 30gb με 3$ (ναι! Τοσο την πληρωσα). Σχετικος ο ορος κ αξιζει η τελευταια φραση μονο. Καθε ταξιδι εχει τις ιδιαιτεροτητες του κ πρεπει να ψαχνουμε την καλυτερη λυση.
Εχω παρει airalo καμια 10φορες σε «δυσκολες» χωρες (πιο «ευκολη» αυτων η τουρκια). Σε 2 δεν δουλεψε ποτε, στη 1 αυτων εκαναν refund στην αλλη δεν παραδεχτηκαν ποτε την αδυναμια του τοπικου παροχου. Περα απο το εξαιρετικο customer service (απαντουν σε 10’ στα μειλς-αφου βρεις wifi φυσικα..) αξιζει μονο οταν ειναι φθηνοτερη απο τον τοπικο παροχο (σχεδον ποτε) ή ειναι δυσκολη η αποκτηση τοπικης σιμ που παραμενει παντα η 1η προτεραιοτητα μου οπουδηποτε. Σπιτι θελω 2-3gb/ημερα, στο ταξιδι 1/ημερα περιπου. Καθοριστε τις αναγκες σας πρωτα κ μετα ψαξτε την καλυτερη λυση στο μερος που πατε.
Δεν κάθομαι πλέον να ψάχνω, να χάνω χρόνο και να αλλάζω κάρτες (ακόμα και αν είναι πιο ακριβές) έναντι των τοπικών, επιτρέπω αυτή τη μικρή πολυτέλεια στον εαυτό μου.

Όλες έχουν εξαιρετικό και γρήγορο costumer support και μάλιστα μέσα από τις εφαρμογές τους η με whatsapp. Το μονό μείον είναι ότι δεν έχουν καλή απόκριση στις ιστοσελίδες. Αργούν δηλαδή να δώσουν εντολή και να φορτώσουν δεδομένα.
Στο κινητό μου έχω 11 esim εγκατεστημένες (μέχρι στιγμής) και πράττω ανάλογα με τις ανάγκες μου.
Επίσης κατέχω μια σιμ παλιά από την βρετανική 3 πολύ χρήσιμη με δυνατότερα περιαγωγής σε πάρα πολλές χώρες.
Μια άλλη που έχω από τη βρετανική βονταφον θα την αδειάσω φέτος το καλοκαίρι και μετά θα την αφήσω να λήξει διότι δεν είναι πλέον συμφέρουσα.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.094
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
20 γίγα (είναι πολύ λίγα για κάποιον που ταξιδεύει αρκετά) για 55 ευρώ είναι ληστεία. Και το να ψάχνεις τι σε συμφέρει σε κάθε ταξίδι είναι πολύ απλό και βγαίνει οικονομικότερα.
Αγαπητέ @tatooine,προσωπικά,αγοράζω μια φορά το χρόνο το εν λόγω πακέτο(50 ευρώ)το οποίο μου βγάζει 5-7 ταξίδια,χρησιμοποιώ esim παντού (και στην Ευρώπη)και έχω λυσει το θέμα για σχεδόν κάθε πιθανή χώρα που θα ταξιδέψω,ένεκα της τεράστιας κάλυψης,χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω και να συγκρίνω παρόχους,local esims κλπ.Εσύ,που ίσως ταξιδεύεις ολόκληρο μήνα-ή και συνεχώς-σαφώς τότε και σε συμφέρει η δική σου πρόταση,αρκετοί δε στο forum,όπως και συμπατριώτες μας εν γένει,δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια.Τη flexiroam τη χρησιμοποιώ σταθερά από το 2022,αρχής γενομένης από ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη.Ετήσια πακέτα έβγαλε φέτος,η τιμή είναι ίδια με την airalo,απλά η πρώτη βγάζει σταθερά σχεδόν ανά δίμηνο το -20% με λίγο μεγαλύτερη γεωγραφική κάλυψη.Τώρα,επειδή το έχεις ξαναθίξει στο παρελθόν,σχετικά με τη βραδεία φόρτωση των ιστοσελίδων,δεν με έχει απασχολήσει,ούτε και παρακωλύσει ιδιαίτερα.Το δε customer service(what's app,email) ανταποκρίθηκε άμεσα κάθε φορά που μου παρέστη ανάγκη.

Αυτες που προτεινετε τις εχετε δοκιμασει η τις βρηκατε οπως ολοι μας οι γκουγκλαριστες;

Ληστεια ειναι κ το 1$ για 1gb οταν η τοπικη σιμ δινει 30gb με 3$ (ναι! Τοσο την πληρωσα). Σχετικος ο ορος κ αξιζει η τελευταια φραση μονο. Καθε ταξιδι εχει τις ιδιαιτεροτητες του κ πρεπει να ψαχνουμε την καλυτερη λυση.
Εχω παρει airalo καμια 10φορες σε «δυσκολες» χωρες (πιο «ευκολη» αυτων η τουρκια). Σε 2 δεν δουλεψε ποτε, στη 1 αυτων εκαναν refund στην αλλη δεν παραδεχτηκαν ποτε την αδυναμια του τοπικου παροχου. Περα απο το εξαιρετικο customer service (απαντουν σε 10’ στα μειλς-αφου βρεις wifi φυσικα..) αξιζει μονο οταν ειναι φθηνοτερη απο τον τοπικο παροχο (σχεδον ποτε) ή ειναι δυσκολη η αποκτηση τοπικης σιμ που παραμενει παντα η 1η προτεραιοτητα μου οπουδηποτε. Σπιτι θελω 2-3gb/ημερα, στο ταξιδι 1/ημερα περιπου. Καθοριστε τις αναγκες σας πρωτα κ μετα ψαξτε την καλυτερη λυση στο μερος που πατε.
@Samion τσέκαρε αυτό που μόλις έγραψα...
 
Last edited:

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Αγαπητέ @tatooine,προσωπικά,αγοράζω μια φορά το χρόνο το εν λόγω πακέτο(50 ευρώ)το οποίο μου βγάζει 5-7 ταξίδια,χρησιμοποιώ esim παντού (και στην Ευρώπη)και έχω λυσει το θέμα για σχεδόν κάθε πιθανή χώρα που θα ταξιδέψω,ένεκα της τεράστιας κάλυψης,χωρίς να μπαίνω στη διαδικασία να ψάχνω και να συγκρίνω παρόχους,local esims κλπ.Εσύ,που ίσως ταξιδεύεις ολόκληρο μήνα-ή και συνεχώς-σαφώς τότε και σε συμφέρει η δική σου πρόταση,αρκετοί δε στο forum,όπως και συμπατριώτες μας εν γένει,δεν έχουν αυτή την πολυτέλεια.Τη flexiroam τη χρησιμοποιώ σταθερά από το 2022,αρχής γενομένης από ένα ταξίδι στην Κωνσταντινούπολη.Ετήσια πακέτα έβγαλε φέτος,η τιμή είναι ίδια με την airalo,απλά η πρώτη βγάζει σταθερά σχεδόν ανά δίμηνο το -20% με λίγο μεγαλύτερη γεωγραφική κάλυψη.Τώρα,επειδή το έχεις ξαναθίξει στο παρελθόν,σχετικά με τη βραδεία φόρτωση των ιστοσελίδων,δεν με έχει απασχολήσει,ούτε και παρακωλύσει ιδιαίτερα.Το δε customer service(what's app,email) ανταποκρίθηκε άμεσα κάθε φορά που μου παρέστη ανάγκη.
Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες ο καθένας με τις ανάγκες του.
Η Ευρώπη πάντως καλύπτεται από τους ελληνικούς πάροχους πολύ καλά χωρίς επιπλέον κόστος.
Τα υπόλοιπα είναι για να γίνετε κουβέντα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν κάθομαι πλέον να ψάχνω, να χάνω χρόνο και να αλλάζω κάρτες (ακόμα και αν είναι πιο ακριβές) έναντι των τοπικών, επιτρέπω αυτή τη μικρή πολυτέλεια στον εαυτό μου.
Σε παμπολες χωρες και ιδιως τριτοκοσμικες δεν χρειαζεται να ψαξεις τπτ. Ειναι στο αεροδρομιο σε σταντ η παγκο με πιτσιρικαδες συνηθως που στα φτιαχνουν σε 5 λεπτα συχνα πιο γρηγορα και απο τη συνδεση με εσιμ. Επειτα η φυσικη σιμ ειναι μονοδρομος για πολλα gb. Πηρα 90gb 4g για 9$ σε τριτοκοσμικη χωρα.
 

ANASTAPAP

Member
Μηνύματα
210
Likes
1.094
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΠΕΤΑΕΙ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ..
Δεν θα διαφωνήσω με αυτά που λες ο καθένας με τις ανάγκες του.
Η Ευρώπη πάντως καλύπτεται από τους ελληνικούς πάροχους πολύ καλά χωρίς επιπλέον κόστος.
Τα υπόλοιπα είναι για να γίνετε κουβέντα.
Εδώ κάθε πληροφορία έχει την αξία της,καθένας μπορεί να αξιολογήσει αφ'εαυτού έννοιες του τύπου "ληστεία",επίσης όλοι γνωρίζουμε ότι με data από Ελληνικούς παρόχους ταξιδεύει κάποιος στην Ευρώπη,
ομως υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές του τύπου με σταθερό πρόγραμμα απεριόριστων κλήσεων viber out 6 ευρώ/μήνα και data a la carte,υπάρχουν και ταξιδιώτες(όπως του λόγου μου)με Εταιρικά ή άλλα προγράμματα με αμελητέο μηνιαίο κόστος και για περισσότερες από μια συνδέσεις,αλλά μάλλον θα ακολουθήσει είτε ότι "το viber out δεν έχει καλή ποιότητα ήχου" ή ότι "κουβέντα να γίνεται"..εν πασει περιπτώσει,ναι,ο καθένας με τις ανάγκες του.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Σε παμπολες χωρες και ιδιως τριτοκοσμικες δεν χρειαζεται να ψαξεις τπτ. Ειναι στο αεροδρομιο σε σταντ η παγκο με πιτσιρικαδες συνηθως που στα φτιαχνουν σε 5 λεπτα συχνα πιο γρηγορα και απο τη συνδεση με εσιμ. Επειτα η φυσικη σιμ ειναι μονοδρομος για πολλα gb. Πηρα 90gb 4g για 9$ σε τριτοκοσμικη χωρα.
θα μου αλλάξει τις ρυθμίσεις στα imessages και στο facetime βρε Σαμίων, και ξανά μανά από την αρχή, Άσε που θα έχω τοπικό ΙΡ με ότι αυτό συνεπάγεται πολλές φορές, ειδικά σε μουσουλμανικά κράτη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάσχα έρχεται και πολλοί απο εσάς θα ταξιδέψετε. Υπάρχει παγκόσμιο πρόγραμμα αυτή τη στιγμή σε πρόμο (100 χώρες) που κοστίζει το γίγα ένα δολάριο για 30 ημέρες. Δείτε τις χώρες που καλύπτει, δείτε αν σας συμφέρει και αγοράστε. Δυο μέρες πάρα κάτι ακόμα.
Jetpac | Travel eSIM
Μόνο το 1GB είναι σε προσφορά, τα μεγαλύτερα είναι ακριβότερα από τα πακέτα (συγκεκριμένης χώρας) στην Airalo.

Σε παμπολες χωρες και ιδιως τριτοκοσμικες δεν χρειαζεται να ψαξεις τπτ. Ειναι στο αεροδρομιο σε σταντ η παγκο με πιτσιρικαδες συνηθως που στα φτιαχνουν σε 5 λεπτα συχνα πιο γρηγορα και απο τη συνδεση με εσιμ. Επειτα η φυσικη σιμ ειναι μονοδρομος για πολλα gb. Πηρα 90gb 4g για 9$ σε τριτοκοσμικη χωρα.
Και ναι, προφανώς διαλέγω τι με συμφέρει σε κάθε ταξίδι. Αλλά ποτέ δε βασίζομαι στο θα υπάρχει ανοικτό μαγαζί με SIM στις αφίξεις στο αεροδρόμιο ή στα επίγεια σύνορα, που θα είναι κι ανοικτό κιόλας όταν το θέλω. Ακόμα κι όταν σκοπεύω να αγοράσω τελικά φυσική SIM, αγοράζω και μια esim με λίγα Data (για τη συγκεκριμένη χώρα) για τις πρώτες ώρες, που μπορεί καμμιά φορά να γίνουν μέρες.

Να συμφωνήσω ότι πολλές φορές η Airalo θέλει να έχεις γνώσεις τεχνολογιών δικτύων κινητής για να διαγνώσεις το πρόβλημα σύνδεσης και να το λύσεις...
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Μόνο το 1GB είναι σε προσφορά, τα μεγαλύτερα είναι ακριβότερα από τα πακέτα (συγκεκριμένης χώρας) στην Airalo.
Και σαν τέτοια προτάθηκε. Παίρνεις την πρόσφορα τελειώνει την πετάς.

Να συμφωνήσω ότι πολλές φορές η Airalo θέλει να έχεις γνώσεις τεχνολογιών δικτύων κινητής για να διαγνώσεις το πρόβλημα σύνδεσης και να το λύσεις...
Kαι όχι μονό η airalo.
Το ποιο βασικό είναι το APN στις ρυθμίσεις δικτύου που σου τις στέλνουν αναλυτικά (αν για κάποιο λόγο δεν περάσει αυτόματα πρέπει να το γνωρίζεις για να το βάλεις χειροκίνητα) και η ενεργοποίηση περιαγωγής. Tέλος, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν βρει το δίκτυο αυτόματα το κάνεις χειροκίνητα. Είναι ορισμένα πράγματα που πρέπει να γνωρίσεις ακόμα και αν ο πάροχος σου είναι ελληνικό δίκτυο, όπως η ενδεχόμενη επανεκκίνηση της συσκευής η το hard reset.
Τώρα τελευταία δεν αντιμετωπίζω πλέον προβλήματα. Σε IOS τουλάχιστον.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.011
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Kαι όχι μονό η airalo.
Το ποιο βασικό είναι το APN στις ρυθμίσεις δικτύου που σου τις στέλνουν αναλυτικά (αν για κάποιο λόγο δεν περάσει αυτόματα πρέπει να το γνωρίζεις για να το βάλεις χειροκίνητα) και η ενεργοποίηση περιαγωγής. Tέλος, αν για οποιοδήποτε λόγο δεν βρει το δίκτυο αυτόματα το κάνεις χειροκίνητα. Είναι ορισμένα πράγματα που πρέπει να γνωρίσεις ακόμα και αν ο πάροχος σου είναι ελληνικό δίκτυο, όπως η ενδεχόμενη επανεκκίνηση της συσκευής η το hard reset.
Τώρα τελευταία δεν αντιμετωπίζω πλέον προβλήματα. Σε IOS τουλάχιστον.
Το πιο συχνό είναι ότι κάνει registration στο δίκτυο και ενεργοποιείται αλλά μετά για να ανοίξει το diameter κανάλι με τη χώρα "προέλευσης" του roaming και να αρχίσουν να περνάνε δεδομένα θέλει renegotiation (ένας ή και δυο κύκλοι flight mode και πίσω).
Το δεύτερο συχνότερο είναι ότι γυρίζει σε άλλα δίκτυα όταν έχουν δυνατότερο σήμα, από τα οποία όμως δεν περνάνε data, με αποτέλεσμα διακοπές στη σύνδεση (λύνεται με κάρφωμα δικτύου, αλλά σε κάποιες χώρες έχουν ανα περιοχή διαφορετικά network ids και θέλει να το επαναλαμβάνεις συχνά).
Το πιο κουφό είναι μια esim που απέτυχε η εγκατάσταση επειδή είχα ξεπεράσει το μέγιστο αριθμό eSIMs στη συσκευή μου (S23 δέχεται μέχρι 16 esims), μετά (αφού έσβησα μερικές) αρνιότανε να την εγκαταστήσει - και ακόμα αρνείται. Μικρό το κακό, στο αεροδρόμιο το κατάλαβα, και πήρα κάπου 40GB φυσικής SIM για τη συγκεκριμένη χώρα με €10.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.290
Το πιο συχνό είναι ότι κάνει registration στο δίκτυο και ενεργοποιείται αλλά μετά για να ανοίξει το diameter κανάλι με τη χώρα "προέλευσης" του roaming και να αρχίσουν να περνάνε δεδομένα θέλει renegotiation (ένας ή και δυο κύκλοι flight mode και πίσω).
Το δεύτερο συχνότερο είναι ότι γυρίζει σε άλλα δίκτυα όταν έχουν δυνατότερο σήμα, από τα οποία όμως δεν περνάνε data, με αποτέλεσμα διακοπές στη σύνδεση (λύνεται με κάρφωμα δικτύου, αλλά σε κάποιες χώρες έχουν ανα περιοχή διαφορετικά network ids και θέλει να το επαναλαμβάνεις συχνά).
Το πιο κουφό είναι μια esim που απέτυχε η εγκατάσταση επειδή είχα ξεπεράσει το μέγιστο αριθμό eSIMs στη συσκευή μου (S23 δέχεται μέχρι 16 esims), μετά (αφού έσβησα μερικές) αρνιότανε να την εγκαταστήσει - και ακόμα αρνείται. Μικρό το κακό, στο αεροδρόμιο το κατάλαβα, και πήρα κάπου 40GB φυσικής SIM για τη συγκεκριμένη χώρα με €10.
Πρέπει να αλλάξεις στρατόπεδο. Έλα σε IOS.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μου αλλάξει τις ρυθμίσεις στα imessages και στο facetime βρε Σαμίων, και ξανά μανά από την αρχή,
Κανε οτι κι εγω: παρε απο φιλο ενα κορεατικο κονσερβοκουτι (στο χρονο πανω ολοι τα ξεφορτωνονται τσαμπα κ τα χαριζουν) για χοτσποτ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.895
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom