Ιταλία Roma...la grande bellezza!

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη

Ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την ταξιδιωτική ιστορία με τις εμπειρίες μου από την αιώνια Ρώμη! Θα προσπαθήσω να σας δώσω όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για το που θα πάτε, πως θα πάτε, πόσα θα πληρώσετε και γενικά για το οτιδήποτε σας απασχολεί πριν από ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Θέλω να ευχαριστήσω τα παιδιά στο forum για τις πληροφορίες που μου έδωσαν και μου φάνηκαν αρκετά χρήσιμες σε όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.

Πριν από λίγους μήνες, τον Σεπτέμβριο, αποφάσισα να κάνω ένα ταξίδι στη Ρώμη, με αφορμή τον Μαραθώνιο που ήταν προγραμματισμένος για τις 23 του Μάρτη (και στον οποίο τελικά δεν πήρα μέρος!). Σας συνιστώ να κλείσετε τα εισιτήρια όσο το δυνατόν νωρίτερα για να πετύχετε τις καλύτερες τιμές. Για τα ξενοδοχεία κάντε το ακριβώς ανάποδο καθώς τις τελευταίες ημέρες ρίχνουν αρκετά τις τιμές τους για να μην έχουν άδεια δωμάτια. Τα αεροπορικά μου κόστισαν περίπου 220€ με Aegean. (Ηράκλειο – Αθήνα – Ρώμη και επιστροφή με τον ίδιο τρόπο, ενώ για ένα μονόκλινο δωμάτιο ο μέσος όρος ανά βραδιά ήταν 40 ευρώ περίπου. Ενδεικτικά οι τιμές των 3 ξενοδοχείων που πήγα ήταν: 120, 60 και 50€/ διανυκτέρευση, οπότε η έκπτωση που είχα ήταν τεράστια!

Η Ρώμη είναι ένα υπαίθριο μουσείο και πραγματικά υπάρχουν εκατοντάδες πράγματα για να δεις σε ένα μικρό διάστημα. Ανάλογα με το πόσες μέρες θα μείνετε προγραμματίστε από πριν τα μέρη που θα δείτε καθώς είναι αδύνατον να επισκεφτείτε όλα τα αξιοθέατα! Λόγω καιρού, αν και έμεινα αρκετές ημέρες, δεν μπόρεσα να επισκεφτώ όλα τα μέρη που ήθελα. Αν σκοπεύετε να κάνετε εκδρομές γύρω από την Ρώμη προτείνω να πάτε στα Castelli Romani (τα χωριά που είναι χτισμένα γύρω από τις λίμνες νότια της Ρώμης) και στο Tivoli, όπου βρίσκονται η Villad’Este και η VillaAdriana.

Το φαγητό όπως και το παγωτό είναι υπέροχο, δοκιμάστε όσες περισσότερες νέες γεύσεις μπορείτε! Μην ξεχάσετε να αγοράσετε είδη που δύσκολα θα βρείτε εδώ.

Ήρθε η ώρα λοιπόν να ξεκινήσω…

 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
1η ημέρα: Η μεγάλη μέρα είχε φτάσει! Ξύπνημα νωρίς (στις 4:00!), τα πράγματα τα είχα ήδη ετοιμάσει από την προηγούμενη και πλέον μετρούσα αντίστροφα. Η πτήση ήταν προγραμματισμένη για τις 6:40 με την AEGEAN. Φτάνω στο αεροδρόμιο κάνω check-in από τα αυτόματα μηχανήματα (στη Ρώμη βρήκα αντίστοιχα μηχανήματα, αλλά όχι για την AEGEAN, από της ALITALIA για παράδειγμα μπορούσες να εκτυπώσεις και για άλλες εταιρείες όπως η LUFTHANSA κ.α., οπότε καλό είναι να ζητήσετε από το ξενοδοχείο να σας εκτυπώσει τα εισιτήρια από την προηγούμενη ημέρα). Τις βαλίτσες τις παρέδωσα στο Ηράκλειο και τις παρέλαβα από την Ρώμη, αλλά η αλήθεια είναι πως ένα άγχος το είχα μην τυχόν και τις έβγαζαν στην Αθήνα. Γενικά να ξέρετε πως σε πτήσεις transit τις βαλίτσες σας θα τις παραλάβετε από τον τελικό προορισμό εφόσον όλες οι πτήσεις πραγματοποιηθούν εντός 48 ωρών.

Το αεροπλάνο έφυγε στην ώρα του και σε 35-40 λεπτά είχε προσγειωθεί στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Στο αεροδρόμιο δεν πρόκειται να χαθείτε αφού υπάρχουν παντού ταμπελάκια για το που θα πάτε. Η πτήση για Ρώμη ήταν για τις 9:00 και είχα μπροστά μου λίγη ώρα αναμονής. Λίγο internet (δωρεάν στο αεροδρόμιο) και ο χρόνος πέρασε. Η ώρα πλησίαζε 9:00 και επιτέλους ξεκίνησε η επιβίβαση. Όλοι δίπλα μου με τα διαβατήρια και εγώ να λέω από μέσα μου ‘’Τι έγινε ρε παιδιά;’’, αφού ήμουν ο μόνος που δεν είχε διαβατήριο. Τελικά το διαβατήριο δεν είναι απαραίτητο για τις χώρες εντός Σένγκεν (δεν ξέρω σίγουρα αν ισχύει και για Μεγάλη Βρετανία). Τελικά το αεροπλάνο ήταν το ίδιο που με είχε φέρει από Ηράκλειο, οπότε σταμάτησα να ανησυχώ και για τις βαλίτσες!

Η 1 ώρα και 40 λεπτά μέχρι το Fiumicino πέρασαν γρήγορα. Πλησιάζοντας στη Ρώμη το αεροπλάνο πέρασε πάνω από την πόλη. Είχε αρκετή συννεφιά και το Termini ήταν το πρώτο που ξεχώρισα. Το Βατικανό δεν το είδα καθόλου και η τελευταία εικόνα ήταν το Olimpico. Τελικά στις 9:50 είχαμε προσγειωθεί και ξεκίνησε η αποβίβαση. Καλό θα είναι πριν πάτε στην Ιταλία να έχετε μάθει μερικές φράσεις καθώς οι περισσότεροι Ιταλοί δεν μιλούν καθόλου αγγλικά. Όσοι γνωρίζετε την γλώσσα κάντε μια-δυο επαναλήψεις και όλα θα πάνε καλά. Εγώ άρχισα πριν 1 μήνα περίπου το διάβασμα για να τα ξαναθυμηθώ και δεν είχα κανένα πρόβλημα στη συνεννόηση. Πάμε πάλι πίσω στο Fiumicino. Επειδή το αεροδρόμιο δεν είναι τόσο σύγχρονο όσο το Ελ. Βενιζέλος, οι σημάνσεις δεν είναι και οι καλύτερες. Να ακολουθήτε τους συνεπιβάτες σας και όλα θα πάνε καλά! ‘’Uscita’’ σημαίνει ‘’Έξοδος και ‘’Bagagli’’ ‘’Αποσκευές’’. Μετά από λίγο φτάνω στην παραλαβή αποσκευών. Περιμένω αρκετή ώρα μέχρι που τελικά παίρνω την βαλίτσα (ήταν η τελευταία!). Κάνω και ένα τηλέφωνο στην Ελλάδα να τους πω πως όλα πήγαν καλά. Για όσους ανησυχείτε για τις χρεώσεις δεν είναι σημαντικές. 0,3 €/ λεπτό ομιλίας για τις εξερχόμενες, 0,1€ περίπου για τις εισερχόμενες το ίδιο και για τα μηνύματα. Νομίζω πάντως πως από 1/1/2015 όλα αυτά καταργούνται και οι χρεώσεις θα είναι οι ίδιες με την Ελλάδα!

Στο Fiumicino μπορείτε να αγοράσετε διάφορες κάρτες για την Ρώμη (ημερήσιες, τριήμερες, εβδομαδιαίες για το Metro, RomaPass κ.α.) Αγόρασα μία εβδομαδιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών για Μετρό και λεωφορεία. Κόστος 24€, καλό θα είναι, ανάλογα την ώρα που θα φτάσετε, να την χρησιμοποιήσετε από το επόμενο πρωί. Την χρησιμοποίησα από το Termini (που να’ξερα τι με περίμενε!) την ίδια μέρα. (19/3 και έληξε 25/3 στις 23:59). Όσο για την RomaPass δεν ξέρω κατά πόσο συμφέρει. Σου δίνει 2 δωρεάν επισκέψεις σε μουσεία-αρχαιολογικούς χώρους (και έκπτωση στους υπόλοιπους) και 3 μέρες δωρεάν μεταφορικά. Κόστος 36€ νομίζω και δεν ισχύει για τα Μουσεία του Vaticano.

Από το Fiumicino υπάρχουν αρκετές επιλογές στο πως θα φύγει κανείς. Ανάλογα με το που μένετε επιλέγετε την καλύτερη λύση για εσάς. Η επιλογή μου ήταν το express Fiumicino-Termini. Χρειάζεται περίπου 30 με 35 λεπτά για να φτάσει, χωρίς ενδιάμεσες στάσεις. Κόστος 14€. Η όλη διαδρομή μέχρι τον κεντρικό σταθμό θα δείξει την πιο παρακμιακή εικόνα της πόλης. Μην βιαστείτε όμως! Η Ρώμη είναι υπέροχη και θα είναι άδικο να την κρίνεται από αυτή την πρώτη ματιά! Το Termini είναι μεγάλος σταθμός και θα χρειαστεί ποδαρόδρομος μέχρι να πάτε από το τρένο που σας έφερε μέχρι τον σταθμό του Metro. Επιπλέον δεν πρέπει να βασίζεστε στις κυλιόμενες σκάλες (όσες φορές πέρασα από Termini δεν λειτουργούσαν). Όταν είσαι χωρίς βαλίτσα αυτό μπορεί να μην είναι πρόβλημα, όταν όμως έχεις βαλίτσα (ζύγιζε περίπου 20kg), βαλιτσάκι για laptop και επιπλέον μία κρεμαστή τσάντα δεν είναι και ότι καλύτερο να ανεβοκατεβαίνεις 60-80 σκαλοπάτια. Εδώ ξεκίνησα να χρησιμοποιώ και την κάρτα που έβγαλα στο αεροδρόμιο. Προσοχή! Φυλάξτε την καλά γιατί εγώ δεν πρόσεχα και έπεσε νερό πάνω της με αποτέλεσμα να δυσκολεύομαι να την χρησιμοποιήσω. Την προτελευταία μέρα είχα την φαεινή ιδέα να κόψω το μέρος που είχε ‘’μαλακώσει’’ με αποτέλεσμα να την αχρηστέψω τελείως! Είχε βγάλει ήδη όμως τα λεφτά της! Τα μεταφορικά θα μου κόστιζαν περίπου 45-50 ευρώ και με την κάρτα μου στοίχισαν πάνω κάτω τα μισά!

Από το Termini περνούν 2 γραμμές: η Α (Anagnina-Battistini) και η B (Laurentina-Rebibbia). Παίρνω την γραμμή Α για Ottaviano με κατεύθυνση Battistini. 6 στάσεις μετά έχω φτάσει στο Ottaviano που είναι ο κυριότερος σταθμός αν θες να πας στο Vaticano και στα μουσεία του. Κατεβαίνω την Via Otaviano και στο βάθος φαίνονται τα τείχη του Vaticano και από πάνω τους, στο βάθος, ο θόλος του Αγίου Πέτρου! Προσέξτε τις διαβάσεις γιατί δεν υπάρχουν φανάρια πεζών, ακόμα και σε κεντρικούς δρόμους. Αν κάνετε κίνηση πάντως, για να περάσετε, οι οδηγοί θα σταματήσουν ακόμα και αν έχουν πράσινο! Φτάνω στην Piazza Risorgimento και χάνω το λεωφορείο 32 για ένα λεπτό. Δεν πειράζει, λέω, περνά κάθε δέκα λεπτά. Η ώρα ήταν 12:00. Μέχρι την 1:30 δεν είχε ξαναπεράσει λεωφορείο. Ρωτάω ένα ζευγάρι αν ξέρει κάτι και μου λένε πως μέχρι τις 5:00 υπάρχει κάτι σαν απεργία και εκτελούνται ελάχιστα δρομολόγια.

Παίρνω την απόφαση να ξεκινήσω για το ξενοδοχείο με τα πόδια και αν βρω στο δρόμο κάποιο λεωφορείο να ανέβω. Το ξενοδοχείο ήταν στα βόρεια της πόλης στο Tor Di Quinto, 16 στάσεις από το Risorgimento (περίπου 6 km!) Πλησιάζοντας το Foro Italico ανέβηκα για 3-4 στάσεις σε ένα λεωφορείο που βρήκα. Θα μπορούσα να είχα συνεχίσει 2-3 στάσεις ακόμα αλλά δεν ήξερα προς τα πού πάει. Λίγο μετά την Ponte Milvio κατέβηκα. Στο βάθος φαινόταν η εντυπωσιακή Ponte Flaminio με τους τεράστιους μαρμάρινους αετούς. Ήξερα πως μετά την Ponte Flaminio το ξενοδοχείο είναι περίπου 1,5 km μακριά. Ακολουθώ την Corso di Francia μέχρι να βρω την Via Flaminia και στην συνέχεια βρίσκω την στάση Bevagna (σε αυτή τη στάση θα κατέβαινα αν είχα πάρει το λεωφορείο από το Risorgimento). Μετά από 2-3 λεπτά φτάνω επιτέλους στην Piazza Monteleone di Spoleto! Το ξενοδοχείο (Grand Hotel Fleming)φαινόταν μια χαρά. Μπαίνω, κάνω το check-in και ανεβαίνω στο δωμάτιο. Ωραίο δωμάτιο, στον 5ο όροφο, με μπαλκόνι, διπλό κρεβάτι, minibar κ.α.

Το ξενοδοχείο έχει δικό του εστιατόριο (το μεσημέρι μπουφέ με 10€ και το βράδυ μενού στα 17€). Το πρωινό του αρκετά καλό, με πολλές επιλογές, ξεκινούσε στις 6:45 μέχρι τις 9:00. Τα μόνα αρνητικά είναι η μεγάλη απόσταση από το κέντρο (λίγο πάνω από μισή ώρα για Vaticano), 2 μόνο ασανσέρ για 300 δωμάτια, και το check-inπου αρχίζει στις 15:00. Υπάρχει ένα μαγαζάκι στη γωνία Via Bevagna και Piazza Monteleone di Spolleto με παραδοσιακά προϊόντα (αλλαντικά, τυριά, κρασί κ.α.) αν θέλετε να αγοράσετε τέτοια είδη. Επίσης από εδώ να αγοράστε νερό καθώς δεν υπάρχει supermarket στη γύρω περιοχή (μόνο χαμηλά στη συμβολή με την Corso di Francia). Γενικά μην περιμένετε να αγοράσετε νερό και αναψυκτικά από περίπτερα καθώς αυτά πουλάνε μόνο εφημερίδες και περιοδικά. Γύρω από το ξενοδοχείο υπάρχουν 3-4 τράπεζες, μια μικρή λαϊκή, ένα κατάστημα με παιχνίδια, μερικά με ρούχα και παπούτσια (στη via Flaminia) και αρκετά μαγαζάκια με γρήγορο φαγητό.

Ξεκουράζομαι μέχρι τις 17:00 και ξεκινάω για βόλτα! Αυτή τη φορά περίμενα λίγο στη στάση (η απεργία είχε λήξει), ήταν όμως αργά και αποφάσισα να δω λίγο το Vaticano και το Trastevere. Φτάνω στην Piazza Risorgimento με το λεωφορείο 32 και ξεκινάω για τον Άγιο Πέτρο. Καθώς πλησιάζει κανείς από την βόρεια πλευρά περνά δίπλα από τα τείχη που σε αυτό το σημείο είναι σχετικά χαμηλά, μέχρι να φτάσει να περάσει κάτω από το Passeto di Borgo στο Λεόντειο τείχος. Σε αυτό το σημείο βρισκόμουν στην κιονοστοιχία του Bernini, αλλά συνέχισα μέχρι το κέντρο της πλατείας χωρίς να γυρίσω να δω τον Άγιο Πέτρο. Περίμενα να φτάσω στο κέντρο για να απολαύσω την εικόνα! Η εκκλησία και η ίδια η πλατεία είναι πραγματικά εντυπωσιακές, τα μεγέθη τεράστια και απορεί κανείς πως κατάφεραν να φτιάξουν τέτοιες κατασκευές πριν από 500 περίπου χρόνια. Στη μέση της πλατείας υπάρχει ο αιγυπτιακός οβελίσκος, δεξιά το σιντριβάνι του Carlo Maderno και στη νότια πλευρά το σιντριβάνι του Bernini (δεν λειτουργεί). Το θέαμα πάντως των χιλιάδων πλαστικών καρεκλών και οι γιγαντοοθόνες κάτω από τα αγάλματα των αποστόλων Πέτρου και Παύλου δεν είναι και ότι καλύτερο.

Αποφασίζω να μπω στην εκκλησία, αφού δεν υπήρχε μεγάλη ουρά. Ο έλεγχος είναι περίπου σαν αυτόν στο αεροδρόμιο αλλά σε 5 λεπτά ήμουν μέσα στην εκκλησία. Στα δεξιά της εισόδου του ναού υπάρχει η Ιερή Πόρτα που ανοίγει κάθε 25 χρόνια. Μπροστά της κυριαρχεί η μαρμάρινη Pieta του Μιχαήλ Άγγελου. Δεν μπορείτε να πλησιάσετε αρκετά καθώς είναι κλεισμένη σε αλεξίσφαιρο τζάμι. Είναι το μοναδικό έργο που έχει την υπογραφή του καλλιτέχνη, αλλά είναι δύσκολο να την διακρίνεις. Στον κεντρικό διάδρομο προς το ιερό θα δείτε διάφορα χρυσά αστέρια και από κάτω τους το όνομα μιας εκκλησίας. Αυτά αντιπροσωπεύουν τα μήκη διάφορων άλλων ναών σε σχέση με τον Άγιο Πέτρο. Στο τέλος του διαδρόμου υπάρχει το τεράστιο baldacchino έργο και αυτό του Gian Lorenzo Bernini. Από εδώ είναι και η είσοδος για τον τάφο του Αγίου Πέτρου. Δεν επιτρέπεται η είσοδος και αν θέλετε να δείτε τα γκρότο θα πρέπει να βγείτε από την εκκλησία και να μπείτε από μία είσοδο στο τέλος των σκαλιών από τα οποία μπήκατε στην εκκλησία. Γύρω από το baldacchino υπάρχουν 4 αγάλματα πραγματικά τεράστια. Λίγο πριν, δεξιά στον διάδρομο υπάρχει ο θρόνος με το μαύρο άγαλμα του Αγίου Πέτρου. Στην εκκλησία υπάρχουν αρκετοί τάφοι από Πάπες, έργα διάφορων καλλιτεχνών. Δεν συνέχισα για πολύ ακόμα μιας και δεν είχα μαζί μου τον οδηγό για να ξέρω τι βλέπω, ενώ υπήρχε και μια λειτουργία που δεν μου επέτρεπε να δω το μπροστά μέρος του ναού. Φεύγοντας από την εκκλησία θα δείτε, λίγο πριν το άγαλμα του Αγίου Πέτρου, ένα φυλάκιο με την ελβετική φρουρά του Πάπα.

Η συνέχεια είχε βόλτα προς το Trastevere. Ξεκίνησα από την Via della Conciliazione (την μεγάλη λεωφόρο μπροστά από την πλατεία) προς το Castel Sant’Angelo. Συνέχισα κατά μήκος του Τίβερη μέχρι την Ponte Mazzini. Από εδώ, ουσιαστικά, ξεκινά το Trastevere. Περνάτε την Porta Settimiana και είστε στην πιο γραφική περιοχή της Ρώμης! Στόχος όλων είναι να φτάσουν στην Santa Maria in Trastevere και στο σιντριβάνι της πλατείας. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να ακολουθήσεις το πλήθος, αυτό έκανα και εγώ. Η πλατεία είχε αρκετό νεαρόκοσμο, υπάρχουν αρκετά εστιατόρια και καφετέριες τριγύρω, αλλά είχα αποφασίσει να πάω για φαγητό λίγο πιο χαμηλά στο Ivo's στην San Francesco a Ripa, που ήταν πρόταση από τα παιδιά στο site (σας ευχαριστώ!). Αν και ήταν εύκολο να το βρω δυσκολεύτηκα λίγο: αν φτάσετε στην πλατεία από τα αριστερά της Santa Maria ακολουθήστε το κάτω δεξιό δρομάκι για να βγείτε στην πλατεία San Calisto. Από εκεί συνεχίστε και σε 50 μέτρα είστε στο Ivo’s. Πρόκειται για μια τυπική ιταλική trattoria, με φιλικό σέρβις και ωραία ατμόσφαιρα. Οι τιμές είναι αρκετά καλές: για μια μπρουσκέτα με τυρί και μανιτάρια πορτσίνι, μια πίτσα caccioepepe (λεπτό ζυμάρι με τυρί κατσιότα και πιπεριά) και ένα ποτήρι κρασί πλήρωσα 15€!

Ξεκίνησα για μια τελευταία βόλτα πριν την επιστροφή στο ξενοδοχείο, γύρω στις 20:00 και η αλήθεια είναι πως απογοητεύτηκα καθώς μετά το κλείσιμο των μαγαζιών κυκλοφορεί ελάχιστος κόσμος! Στις 10 το βράδυ νόμιζες πως είναι ξημερώματα, αξίζει όμως να πάει κανείς στα αξιοθέατα της πόλης τέτοια ώρα καθώς είναι εκπληκτικά φωτισμένα.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
2η ημέρα: Γενικά, δεν είχα φτιάξει ένα πλάνο σχετικά με το τι θα κάνω κάθε μέρα, αποφάσιζα κάθε πρωινό, αφού είχα στη διάθεση μου αρκετές ημέρες. Τελικά αποφάσισα, μιας και ο καιρός το επέτρεπε να επισκεφτώ το Colosseo και το Foro Romano. Από το ξενοδοχείο πήρα το λεωφορείο μέχρι το Ottaviano, από εκεί το Metro μέχρι το Termini και εκεί άλλαξα γραμμή (από την Α στη Β) μέχρι το Colosseo.

Ο κόσμος ήταν ήδη αρκετός και γι’αυτό προτίμησα να δω πρώτα την Ρωμαϊκή Αγορά. Προτίμησα την είσοδο από την Via Sacra (απέναντι από το Colosseo και την αψίδα του Κωνσταντίνου). Μπροστά μου ήταν μόνο ένα ζευγάρι, οπότε μπήκα αμέσως! Ακολουθώντας αυτή την διαδρομή συναντάς πρώτα την Αψίδα του Τίτου πριν αρχίσεις να κατεβαίνεις στην κυρίως αγορά. Στα δεξιά υπάρχει η βασιλική του Μαξεντίου, όμως καταλαβαίνεις το μέγεθος της καλύτερα, όταν ανέβεις στον Παλατίνο λόφο, απέναντι. Στη μέση περίπου της αγοράς βρίσκονται τα θεμέλια ενός ημικυκλικού ναού και πίσω τους ακριβώς θα δείτε πάνω σε ένα βράχο λουλούδια και νομίσματα. Είναι το σημείο που αποτεφρώθηκε η σορός του Ιουλίου Καίσαρα. Προχωρώντας προς την μεριά του λόφου Καπιτολίνο υπάρχουν η αψίδα του Σεπτιμίου Σεβήρου και οι ψηλοί κίονες του ναού του Κρόνου. Εδώ υπάρχει η επιγραφή Senatus Popolusque Romanus, από όπου προέρχονται τα αρχικά SPQR που υπάρχουν παντού στην πόλη.

Σειρά είχε ο λόφος Palatino. Από εδώ έχει κανείς μια ωραία άποψη για το πώς ήταν η Αρχαία Αγορά κοιτάζοντάς την από ψηλά. Πρώτα συναντάς τους αναγεννησιακούς κήπους Orti Farnesiani (υπάρχει μια ωραία πηγή στο υπόγειο ακριβώς πάνω από την Αρχαία αγορά). Τo πιο αξιόλογο από τα παλάτια που υπάρχουν εδώ είναι η Domus Flavia. Συνεχίζοντας υπάρχει το στάδιο του Δομιτιανού και λίγο πιο πέρα ένας ανοιχτός χώρος με υπέροχη θέα προς το Circo Massimo και τον Aventino λόφο. Κατεβαίνοντας τον λόφο από την μεριά της Via San Gregorio υπάρχουν τα ερείπια του Παλατιού του Σεπτιμίου Σεβήρου, λίγο πριν την έξοδο. Για να γυρίσω όλη την Αγορά και τον λόφο χρειάστηκαν περίπου 3 ώρες.

Είχε έρθει η ώρα για το Colosseo. Η ουρά τώρα ήταν ακόμα πιο μεγάλη! Όσοι έχετε εισιτήριο (κοινό για το Colosseo και την Αρχαία Αγορά, ισχύει για μία επίσκεψη στο καθένα μέσα σε 2 ημέρες και έχει κόστος 12€) θα πάρετε τον διπλανό παράλληλο διάδρομο και δείχνοντας το εισιτήριο είστε μέσα σε 5 λεπτά! Ανέβηκα τα σκαλιά (είναι πολλά και κάπως κουραστικά) και βρέθηκα κατευθείαν στο 2ο επίπεδο για να έχω καλύτερη θέα. Μην περιμένετε να δείτε…αίμα και άμμο. Το ξύλινο δάπεδο πάνω στο οποίο γίνονταν κάποτε οι αγώνες έχει υποχωρήσει εδώ και αιώνες και φαίνονται τα υπόγεια όπου κρατούνταν οι μονομάχοι και τα ζώα πριν βγουν στην αρένα.

Το μεσημέρι έκανα ένα γρήγορο διάβασμα στον οδηγό, αφού ήθελα να ξαναπάω στον Άγιο Πέτρο και να καταλάβω καλύτερα ποια έργα έβλεπα. Το διάβασμα βοήθησε καθώς διαπίστωσα πως είχα αφήσει αρκετά πράγματα που δεν είχα δει. Όταν φτάσετε στην πλατεία, ψάξτε στο έδαφος, ανάμεσα στα σιντριβάνια και τον αιγυπτιακό οβελίσκο για 2 κυκλικές επιγραφές που γράφουν: Centro del colonnato. Αν σταθείτε σε αυτό το σημείο θα παρατηρήσετε πως οι 4 σειρές κιόνων του ημικυκλικού τμήματος ευθυγραμμίζονται σαν μία! Στον πρόναο υπάρχουν δύο έφιπποι ανδριάντες (του Καρλομάγνου και του Κωνσταντίνου), υπάρχει όμως κιγκλίδωμα και δεν μπορείτε να τους δείτε από κοντά. Εξαίρεση ο ανδριάντας του Κωνσταντίνου, αν αποφασίσετε να ανεβείτε στον τρούλο, αφού περνάτε από την είσοδο στο μέρος του. Πριν μπείτε στο ναό γυρίστε και κοιτάξτε πάνω από την κεντρική είσοδο το ψηφιδωτό του Τζιότο ‘’Ναβιτσέλα’’. Στέκομαι να θαυμάσω ξανά την Pieta και συνεχίζω. Από τους τάφους, που υπάρχουν μέσα στον άγιο Πέτρο, ο πιο αξιόλογος είναι αυτός του Αλέξανδρου Ζ’. Βρίσκεται στο αριστερό μπροστά μέρος της εκκλησίας. Είναι από τα τελευταία έργα του Berniniκαι απεικονίζει τον Πάπα να προσεύχεται ενώ κάτω από τις πτυχές που σχηματίζει το μάρμαρο εμφανίζεται ο Θάνατος με μια κλεψύδρα στο χέρι. Πραγματικά ανατριχιάζεις κοιτάζοντάς το και μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση ακόμα και από τα έργα του Μιχαήλ Άγγελου. Λίγο πριν, βρίσκεται η είσοδος για ένα μικρό μουσείο με διάφορα κειμήλια.

Είχε βραδιάσει, έξω κυκλοφορούσαν ελάχιστοι και αποφάσισα να γυρίσω στο ξενοδοχείο. Η διαδρομή, ανάλογα την κίνηση ήταν 25-35 λεπτά. Καθώς το λεωφορείο έκανε το δρομολόγιο μέσα στο Foro Italico και το υπουργείο των εξωτερικών έβλεπα αρκετούς που έκαναν βραδινή προπόνηση για τον Μαραθώνιο της Κυριακής...
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
3η ημέρα. Αποφάσισα πως είχε έρθει η ώρα να δω τα πιο εμπορικά κομμάτια της πόλης. Ξεκίνημα πάλι με το λεωφορείο από το Tor di Quinto μέχρι το Maresciallo giardino αυτή τη φορά. Περνάω την Γέφυρα της Μουσικής και βρίσκομαι στην ανατολική πλευρά του Τίβερη. Από το Flaminio αρχίζω να κατεβαίνω μέχρι να βρω την Piazza del popolo (χρειάζεται αρκετή ώρα). Η πλατεία είναι τεράστια και στο κέντρο της υπάρχει (τι άλλο;) ένας αιγυπτιακός οβελίσκος. Στα αριστερά της Porta del popolo υπάρχει η είσοδος της Santa Maria del popolo. Η είσοδος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά μην χάσετε την ευκαιρία να μπείτε καθώς στο εσωτερικό υπάρχουν πίνακες του Καραβάτζιο και του Πιντουρίκιο. Μη χάσετε το παρεκκλήσι Κίτζι με τους πυραμοειδείς τάφους και τα έργα του Μπερνίνι.

Πίσω από την εκκλησία, στο αριστερό μέρος της πλατείας, υπάρχει ο λόφος Πίντσο στον οποίο βρίσκονται η Villa και η Galleria Borghese. Κανονίστε την επίσκεψη σας μια μέρα με ήλιο για το πάρκο. Για την Galleria Borghese θα χρειαστεί να κάνετε κράτηση από πριν. Υπολογίστε πως θα χρειαστείτε ένα ολόκληρο πρωινό για να τα δείτε.

Στα νότια της πλατείας ξεκινά το tridente (3 δόντια) οι 3 από τους πιο εμπορικούς δρόμους της Ρώμης (Via di Ripetta, Via del Corso, Via del Bambuino). Ξεκίνησα από την Via di Ripetta, όπου υπάρχει το Μαυσωλείου του Αυγούστου. Προχωρώντας προς την Via del Corso υπάρχει η αντιπροσωπεία με είδη της Ferrari (όχι αυτοκίνητα!) όπου έκανα τις απαραίτητες αγορές! Η Via del Corso μαζί με την Via dei Condotti είναι αναμφίβολα ο παράδεισος των γυναικών. Εδώ υπάρχουν καταστήματα με τις μεγαλύτερες μάρκες του κόσμου σε ρούχα, παπούτσια κλπ. Από την Piazza del popolo και πάλι ξεκινώ για το τελευταίο..δόντι, την Via del Bambuino μέχρι να φτάσω στον τελικό μου προορισμό την Piazza di Spagna. H πλατεία και η Σκαλινάτα είναι γνωστές σε όλο τον κόσμο και θα βρεθείτε σε ένα από τα πιο όμορφα μέρη της πόλης. Ο κόσμος ήταν αρκετός, το μόνο όμως αρνητικό ήταν πως είχαν κλείσει, λόγω έργων, την Φοντάνα ντελά Μπαρκάτσια, έργο του Μπερνίνι (όχι του γνωστού, αλλά του πατέρα του!) Και πάλι όμως το θέαμα παραμένει υπέροχο. Αφού έβγαλα τις απαραίτητες φωτογραφίες έκατσα στα σκαλιά και απλά απόλαυσα την εικόνα με τον κόσμο να ανεβοκατεβαίνει.

Το απόγευμα έκανα μία βόλτα στην περιοχή γύρω από το Παλάτσο Μοντετσιτόριο που στεγάζει το κοινοβούλιο. Χάθηκα στα στενά ψάχνοντας το Πάνθεον, αλλά τελικά βρέθηκα έξω από το πασίγνωστο Giolitti! Το ζαχαροπλαστείο βρίσκεται σε ένα στενό αριστερά του Κοινοβουλίου και είναι φημισμένο για το παγωτό που πραγματικά ήταν τέλειο. Προσέξτε γιατί πρέπει πρώτα να πληρώσετε στο ταμείο και μετά να πάτε με την απόδειξη στον πάγκο με τα παγωτά. Οι τιμές είναι 2,5€ για 2 μπάλες παγωτά και 3,5€ για 3. Δοκίμασα άσπρη σοκολάτα, φράουλα, μούρα και κρέμα από πάνω σε χωνάκι. Θα χρειαστείτε ένα πεντάλεπτο μέχρι να καταφέρετε να βάλετε σε μία τάξη το χωνάκι που μοιάζει ετοιμόρροπο! Μπορείτε να κάτσετε στα τραπεζάκια, οι περισσότεροι όμως προτιμούν να κάτσουν απέναντι από το μαγαζί στα κολονάκια με τις αλυσίδες.

Συνέχισα τη βόλτα περνώντας από την Πιάτσα Κολόνα με τον πανύψηλο κίονα του Μάρκου Αυρήλιου. Λίγο παρακάτω, στο χρηματιστήριο, θα δείτε τους κίονες που τους έχουν ενσωματώσει στο κτίριο. Λίγο πριν το Πάνθεον υπάρχει η εκκλησία Σάντα Μαρία σόπρα Μινέρβα που στην πλατεία της θα δείτε τον οβελίσκο με τον ελέφαντα.

Το Πάνθεον είναι εντυπωσιακό και ο θόλος του φαίνεται σχεδόν από παντού στη Ρώμη, μαζί με το μνημείο του Βιτόριο Εμανουέλε. Ο φεγγίτης στην κορυφή είναι και η μοναδική πηγή φωτός σε όλο το κτίριο. Στην πλατεία έξω από το Πάνθεον υπάρχουν αρκετές καφετέριες και εστιατόρια. Την ώρα εκείνη 2 πλανόδιοι μουσικοί έπαιζαν διάφορα κομμάτια από PinkFloyd, με σχετική επιτυχία!

Κατέβηκα προς το Λάργκο ντι τόρε Αρτζεντίνα και συνέχισα προς την Ponte Sant’Angeloτην πιο όμορφη από τις γέφυρες πάνω στον Τίβερη, που καταλήγει στο ομώνυμο φρούριο. Τα αγάλματα πάνω στη γέφυρα είναι υπέροχα και η θέα προς τον Άγιο Πέτρο μαγευτική.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
4η ημέρα: Ξεκίνησα για την Piazza della Republica, όπου βρίσκονται η κρήνη των Ναϊάδων και η εκκλησία Santa Maria degli Angelli. Συνέχισα προς την επιβλητική Santa Maria Maggiore. Η βασιλική είναι αρκετά μεγάλη σε μέγεθος και στο εσωτερικό της βρίσκεται ένας υπόστυλος ουρανός, όμοιος με αυτόν στον Άγιο Πέτρο, διάφορα ενδιαφέροντα παρεκκλήσια καθώς και ο τάφος του Bernini. O τάφος είναι απλά μια μαρμάρινη πλάκα στο δάπεδο της εκκλησίας κα μοιάζει πολύ λιτός για ένα τόσο μεγάλο καλλιτέχνη. Στη συνέχεια γύρισα προς την Piazza della Republicaμέχρι να βρω την Santa Maria della Vittoria. Εδώ βρίσκεται ένα ακόμα γλυπτό του Bernini (υπάρχουν έργα του παντού στην πόλη!), η ‘’Έκσταση της Αγίας Τερέζας’’.

Πλησίαζε μεσημέρι και αποφάσισα να πάω στο μνημείο του Vittorio Emanuele. Παίρνω το Metro κατεβαίνω στην ομώνυμη πλατεία, αλλά το μνημείο πουθενά! Μαζί με τον θόλο του Αγίου Πέτρου και το Πάνθεον είναι τα μνημεία που φαίνονται σχεδόν από παντού στη Ρώμη. Οπότε καταλαβαίνω πως έχω κάνει κάποιο λάθος. Πράγματι, ρωτάω και μου εξηγούν πως το μνημείο βρίσκεται στην Piazza Venezia και όχι εδώ!

Αλλαγή σχεδίων και αποφασίζω να πάω προς την San Giovanni in Laterano. Εδώ ξεκίνησε και η πρώτη μπόρα από τις αρκετές που θα ακολουθούσαν τις επόμενες ημέρες. Ο καθεδρικός ναός είναι σαν μια μικρογραφία του Αγίου Πέτρου κοιτώντας τον εξωτερικά. Το εσωτερικό είναι κάπως ψυχρό (δεν υπάρχουν τοιχογραφίες) και το μόνο που αξίζει είναι τα τεράστια αγάλματα των 12 Αποστόλων. Απέναντι από το ναό υπάρχει η είσοδος μιας ακόμα εκκλησίας. Εδώ βρίσκεται η Santa Scala, η οποία λέγεται πως βρίσκονταν στο Παλάτι του Πόντιου Πιλάτου στην Ιερουσαλήμ. Την σκάλα μπορεί να την ανέβει κάποιος μόνο γονατιστός. Στο πίσω μέρος του San Giovanni υπάρχει το Βαπτιστήριο.

Μετά από άσκοπη περιπλάνηση μίας ώρας περίπου, ψάχνοντας την, βρέθηκα στην Santa Croce in Jerusaleme. Στην εκκλησία αυτή φυλάσσονται μερικά κειμήλια όπως: κομμάτια από τον Σταυρό, ένα μέρος της επιγραφής του, ένα αντίγραφο της Ιεράς Σινδώνης του Τορίνο κ.α.

Το απόγευμα ξεκίνησα προς την Piazza Barberini. Από εδώ ξεκινά και η ViaVeneto με τα διάσημα café και ξενοδοχεία από τη δεκαετία 1960. Ακολουθώντας τον κόσμο έφτασα στην Fontana di Trevi. Η κρήνη είναι πασίγνωστη σε όλο τον κόσμο και είναι φυσικά πανέμορφη. Η γύρω πλατεία είναι αρκετά μικρή και θα δυσκολευτείτε έστω να βρείτε έστω και λίγο χώρο για μια καλή φωτογραφία. Το βράδυ, με τον υπέροχο φωτισμό που δίνουν οι Ιταλοί στα μνημεία τους, η κρήνη μοιάζει ακόμα πιο όμορφη! Έριξα το νόμισμα (πετώντας το πάνω από τον δεξί ώμο για να πιάσει η ευχή!) και συνέχισα την βόλτα μου.

Προχώρησα προς την εμπορική Via del Corso και έστριψα αριστερά για να βρω την Piazza Venezia. Αυτή την φορά δεν έκανα λάθος και το μνημείο του Vitorio Emanuele υψώνονταν, τεράστιο, μπροστά μου. Δεν ήταν δυνατόν να ανέβω και αποφάσισα να κάνω μία βόλτα στην πλατεία πριν επισκεφτώ τον λόφο Capitolino. Στην PiazzaVeneziaυπάρχει το ομώνυμο palazzo με το μπαλκόνι όπου έβγαζε τους λόγους του ο Musolini.

Στονλόφο Capitolino επισκέφτηκαπρώτατην Santa Maria in Aracoeli. Ανέβηκα από την scalinata είναι όμως αρκετά κουραστικό και δεν το συνιστώ. Στην πλατεία βρίσκονται το Καπιτώλιο καθώς και τα μουσεία του. Στο πίσω μέρος μπορείτε να απολαύσετε τη θέα από ψηλά του Foro Romano. Κατεβαίνοντας από την άλλη πλευρά της πλατείας συναντάς την σκάλα που σχεδίασε ο Μιχαήλ Άγγελος.

Πήρα τον δρόμο που οδηγεί στο θέατρο του Μάρκελλου και συνέχισα μέχρι να βγω στον Τίβερη. Ανέβηκα τον δρόμο παράλληλα με την Isola Tiberina, μέχρι να φτάσω στα στενάκια που οδηγούν στην Piazza Navona, μια από τις ωραιότερες πλατείες του κόσμου. Το σχήμα της μπορεί να ξενίζει αλλά το έχει πάρει από το αρχαίο ιπποδρόμιο που βρίσκονταν εδώ. Από τις τρεις υπέροχες κρήνες ξεχωρίζει η Fontana dei Quattro Fiumi με τον αιγυπτιακό οβελίσκο στη μέση. Συνέχισα με μια βραδινή βόλτα και κατέληξα στο ξενοδοχείο.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
5η ημέρα: Η ημέρα του Μαραθωνίου. Πρώτα όμως έπρεπε να αλλάξω ξενοδοχείο. Φεύγω από το Tor di Quintoκαι καταλήγω αρκετά πιο κεντρικά στη Piazza Re di Roma. Το ξενοδοχείο το βρήκα αρκετά εύκολα. Λέγεται Rim Bed & Breakfast και ουσιαστικά πρόκειται για ενοικιαζόμενα δωμάτια. Η Alessandra και ο Francesco με κατατόπισαν αρκετά σε ότι τους ζήτησα και φεύγοντας μου έδωσαν τα κλειδιά της πολυκατοικίας και του διαμερίσματος. Ένοιωθα σαν το σπίτι μου!

Όταν έφτασα στην αφετηρία του Μαραθωνίου στην Via dei Fori Imperiali ο αγώνας είχε ήδη ξεκινήσει. Αποφάσισα να ανέβω στο μνημείο του Vitorio Emanuele που αυτή την φορά ήταν ανοικτό για το κοινό. Με λίγη τύχη θα πετύχετε και την αλλαγή της φρουράς. Συνεχίζω ,εν μέσω βροχής, προς το Καπιτώλιο και στην συνέχεια προς την Santa Maria in Cosmedin. Δίπλα στην είσοδο της εκκλησίας υπάρχει το Bocca della Verita (Στόμα της αλήθειας) για το οποίο είναι πιο γνωστή. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το ψηλό καμπαναριό ρωμανικού ρυθμού.

Πλησίαζε 11 όταν επέστρεψα στην Via dei Fori Imperiali για να δω τον τερματισμό του Μαραθωνίου. Αναμενόμενα κέρδισε ένας αθλητής της Αφρικής (Αιθίοπας νομίζω). Επέστρεψα για λίγο στο ξενοδοχείο και ξεκίνησα για φαγητό. Αφού έκανα μια μεγάλη βόλτα, ξεκινώντας από την Piazza Barberini κατευθύνθηκα προς το Maccheroni όπου ήταν γεμάτο κόσμο (καλό είναι να κάνετε κράτηση), συνέχισα στο Campo Marzio αναζητώντας το Baffetto που ήταν κλειστό (ανοίγει μετά τις 6 το απόγευμα) και κατέληξα στο Trastevere. To Ivo’s είναι σταθερή αξία αν θέλετε να φάτε μια καλή πίτσα. Η μπρουσκέτα που παρήγγειλα είχε κίτρινο λιωμένο τυρί, ντομάτα και από πάνω αντζούγια! Δοκιμάστε την είναι γευστικότατη! Η πίτσα ονομάζεται Gricia, δεν θυμάμαι τι ακριβώς περιείχε αλλά είναι η καλύτερη πίτσα που έχω γευτεί!

Σειρά είχε το Castel Sant’Angelo. Το εισιτήριο είναι στα 10,5€ και αξίζει πραγματικά να το επισκεφτεί κανείς για την ωραία πανοραμική θέα που προσφέρει. Στο εσωτερικό υπάρχουν αίθουσες με μεσαιωνικά, κυρίως, κειμήλια. Στην κορυφή κυριαρχεί το άγαλμα του Αγγέλου με το σπαθί ενώ η θέα προς τον Άγιο Πέτρο και την υπόλοιπη Ρώμη είναι εντυπωσιακή. Συνέχισα την βόλτα προς το Giolitti για παγωτό (κρέμα, σοκολάτα, μάνγκο) και μετά προς την Piazza Navona που έδειχνε ακόμα πιο όμορφη το βράδυ.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
6η ημέρα: Είχα σκεφτεί να δω τον λόφο Aventino σήμερα. Πρώτα όμως έπρεπε να κάνω ένα πέρασμα από την περιοχή κοντά στο Colosseo. Ξεκίνησα με τα πόδια από το ξενοδοχείο και σε μισή ώρα περίπου ήμουν στην εκκλησία San Pietro in Vincoli. Είναι περισσότερο γνωστή για το άγαλμα του Μιχαήλ Άγγελου που απεικονίζει τον Μωυσή και για τις αλυσίδες με τις οποίες έδεσαν τον Άγιο Πέτρο κατά την αιχμαλωσία του και οι οποίες, λέγεται, πως ενώθηκαν σε μία.

Συνέχισα προς το Circo Massimo, το τεράστιο ιπποδρόμιο της αρχαιότητας, το οποίο όμως δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να δεις αφού μοιάζει με ένα ατελείωτο χωράφι! Στη μέση του ιπποδρομίου ξεκίνησε να βρέχει και ανέβηκα γρήγορα προς τον λόφο. Η κορυφή του Aventino είναι γνωστή για τις εκκλησίες της και την θέα που προφέρει. Ξεκίνησα πρώτα από την Santa Sabina και στη συνέχεια πήγα στο Parco degli Aranci. H εικόνα με τις πορτοκαλιές και τα ψηλά δέντρα με τον Άγιο Πέτρο στο βάθος μοιάζει με σκηνικό από ταινία. Πριν κατεβείτε τον λόφο πηγαίνετε στην πλατεία των ιπποτών της Μάλτας. Εκεί θα δείτε μία μεγάλη πόρτα και λογικά αρκετούς τουρίστες να κοιτούν μέσα από την κλειδαρότρυπα. Μην χάσετε την ευκαιρία να ρίξετε μια ματιά καθώς κοιτώντας θα δείτε τον τρούλο του Αγίου Πέτρου μέσα στο περίγραμμα της κλειδαρότρυπας!

Κατέβηκα τον λόφο προς τα νότια με κατεύθυνση την Λευκή Πυραμίδα του Γάιου Κέστιου. Στην πυραμίδα γίνονταν έργα, οπότε αποφάσισα να επισκεφτώ τις Θέρμες του Καρακάλλα. Πήρα το Metro (βρίσκεται απέναντι από την Πυραμίδα) και κατέβηκα στην επόμενη στάση (Circo Massimo). Από εκεί πέρασα πίσω από το υπουργείο μέχρι να βρω την Via delle Terme di Caracalla και συνέχισα μέχρι τα λουτρά. Το εισιτήριο είναι στα 6€ και θα εντυπωσιαστείτε με το ύψος και το πάχος των τοίχων αν σκεφτείτε πόσο παλιά είχε κατασκευαστεί. Δυστυχώς έχουν μείνει ελάχιστα ψηφιδωτά από τα δάπεδα των λουτρών αρκούν, όμως, να σας δείξουν την μεγαλοπρέπεια και την πολυτέλεια των δημόσιων αυτών λουτρών. Πολλές από τις γρανιτένιες μπανιέρες που θα δείτε σε διάφορες πλατείες (Farnese κ.α.) προέρχονται από εδώ.

Είχε φτάσει το μεσημέρι και αποφάσισα να ανέβω προς την Piazza del popolo. Ακολουθώντας τον μεσαίο δρόμο του tridente (Via del Cosro) στρίψτε αριστερά στο πρώτο στενό (Via della Fontanella). Εδώ βρίσκεται το Brillo Parlante με την τεράστια κάβα κρασιών. Παρήγγειλα μπρουσκέτα με ντομάτα και βασιλικό, φοκάτσια lardo (είναι αρκετά αλμυρή), bombolotti carbonara και ένα ποτήρι κρασί. Κόστος: 25€. Η ατμόσφαιρα και το σέρβις είναι εξαιρετικά και το συστήνω ανεπιφύλακτα. Τελείωσα την ημέρα με μία απογευματινή βόλτα στον λόφο Quirinale. Θα τον βρείτε εύκολα ακολουθώντας τα σκαλιά στα δεξιά σας καθώς πάτε στην Fontana di Trevi από την πλευρά της Piazza Barberini.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
7η ημέρα: Είχε έρθει η μέρα να αλλάξω και πάλι ξενοδοχείο. Το ξενοδοχείο ήταν στο ίδιο στυλ με το προηγούμενο (ενοικιαζόμενα δωμάτια). Ονομάζεται Aurelia 429 Fine House και βρίσκεται δυτικά του Vaticano, λίγα μέτρα μακριά από τη στάση Baldo degli Umbaldi του Metro. Ο Giulio και ο Mauro είναι αρκετά φιλικοί και σε βοηθούν σε οτιδήποτε τους ζητήσεις. Μοναδικό αρνητικό η μεγάλη σχετικά απόσταση από το κέντρο, υπάρχει όμως στάση λεωφορείου και Metro ακριβώς δίπλα.

Πριν φύγω από το Rim πρόλαβα να πάω στο Vaticano (ξανά!), αυτή τη φορά για να ανέβω στο θόλο! Η είσοδος είναι στα δεξιά της εισόδου του κυρίως ναού. Το εισιτήριο είναι 5€ για ανάβαση με τα πόδια και 7€ αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε το ασανσέρ. Προσοχή! Το ασανσέρ δεν σας ανεβάζει μέχρι την κορυφή, αλλά μέχρι την ταράτσα (εκεί που είναι τα αγάλματα που βλέπετε καθώς πλησιάζετε στο ναό). Προτίμησα την ανάβαση με τα πόδια ελπίζοντας πως θα υπάρχει κάτι ενδιαφέρον στη σκάλα μέχρι την ταράτσα. Το μετάνιωσα καθώς η σκάλα μοιάζει με σκάλα παλιάς πολυκατοικίας και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα για να δει κανείς. Συνολικά μέχρι την ταράτσα είναι περίπου 150 σκαλιά. Στη συνέχεια υπάρχουν άλλα 450 μέχρι την κορυφή που θα τα κάνετε με όποιον τρόπο και αν ανέβετε! Αφού μπήκα πάλι μέσα στην εκκλησία, ήμουν τώρα δίπλα στις τοιχογραφίες με τους Ευαγγελιστές που έβλεπα από κάτω. To baldacchino ακριβώς από κάτω και οι άνθρωποι γύρω του να μοιάζουν με μυρμήγκια. Από εδώ και μέχρι την κορυφή αρχίζει το δύσκολο μέρος της ανάβασης στο οποίο θα περπατήσετε για αρκετό διάστημα έχοντας μια κλίση προς τα πλάγια, ακολουθώντας το σχήμα του θόλου! Τα σκαλοπάτια είναι πολύ μικρά και κουραστικά. Τελικά μετά από λίγη ώρα (ένα τέταρτο περίπου από την αρχή) έφτασα στην κορυφή. Η θέα απίστευτη! Η πλατεία του Αγίου Πέτρου, η οδός της Συμφιλίωσης με το Castel Sant’Angelo στο τέρμα της, τα μουσεία του Vaticano, η cappella Sistina, τα παπικά διαμερίσματα, οι κήποι στο πίσω μέρος και ο λόφος Gianicolo στο βάθος…Όλα υπέροχα!

Το απόγευμα ξεκίνησα για τον Gianocolo αλλά σύντομα διαπίστωσα πως ήμουν αρκετά κουρασμένος. Αποφάσισα να πάω την επόμενη ημέρα και μέχρι το βράδυ έκανα μερικά απαραίτητα ψώνια (δώρα) για την επιστροφή στην Ελλάδα!
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
8η ημέρα: Ξεκίνησα αρκετά νωρίς από το ξενοδοχείο για τον λόφο Gianicolo. Παρά το γεγονός πως ο καιρός δεν βοηθούσε ιδιαίτερα ξεκίνησα με την ελπίδα να προλάβω να δω όσο το δυνατόν περισσότερα πριν τη βροχή. Ο λόφος ξεκινά ουσιαστικά μετά τα νότια τείχη του Vaticanoκαι φτάνει μέχρι το Trastevere. Στην κορυφή υπάρχει ένας φάρος (!) και λίγο πιο δίπλα το μνημείο του Garibaldi, του Ιταλού στρατηγού που ένωσε την Ιταλία λίγο πριν το 1900. Η θέα και από εδώ όπως και από τους άλλους λόφους είναι εξαιρετική. Συνέχισα προς την Porta San Pancrazio. Στην κρήνη απέναντι από την ισπανική πρεσβεία (εδώ που έχει γυριστεί η πρώτη σκηνή του ‘’La grande bellezza’’) είχαν ξεκινήσει τα γυρίσματα για ένα διαφημιστικό σποτ! Κατέβηκα στο Trastevere και στην συνέχεια πέρασα από την άλλη πλευρά του Τίβερη για να φτάσω στο Campo dei fiori. Εδώ, γύρω από το αινιγματικό άγαλμα του Giordano Bruno, υπάρχει καθημερινά παζάρι με διάφορα παραδοσιακά προϊόντα (τρούφες,κρασί, λάδι, ζυμαρικά κ.α.) Έκανα τα ψώνια μου και προχώρησα προς την Piazza Farnese (αυτή με τις μπανιέρες και τα αγάλματα από τις θέρμες του Καρακάλλα).

Αφού σταμάτησα για λίγο στην Piazza Navona, κατευθύνθηκα προς το Πάνθεον και στην συνέχεια προς τον λόφο Quirinale όπου υπήρχαν ετοιμασίες για την επίσκεψη του Obama. Στην πλατεία του ψηλότερου από τους 7 λόφους της Ρώμης δεσπόζει το σιντριβάνι με τους Κάστορα και Πολυδεύκη και τον αιγυπτιακό οβελίσκο.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
9η ημέρα: Ο καιρός για μία ακόμα ημέρα δεν βοηθούσε ιδιαίτερα. Ξεκίνησα για την Piazza del popolo με σκοπό να φτάσω στις εμπορικές οδούς και να κάνω τα τελευταία ψώνια. Φτάνοντας, αποφάσισα να ανέβω στον λόφο Πίντσο. Από εδώ ξεκινά η Villa Borghese, το τεράστιο πάρκο στην καρδιά της Ρώμης. Να πάτε οπωσδήποτε! Είναι γεμάτο με καλαίσθητους κήπους, σιντριβάνια, μικρούς ναούς ενώ μπορείτε να κάνετε την βόλτα σας και με ποδήλατο. Στα βόρεια του πάρκου υπάρχει ένα νησάκι στο μέσο μιας τεχνητής λίμνης με ένα ομοίωμα αρχαιοελληνικού ναού πάνω του, που θα το δείτε σε πολλούς ταξιδιωτικούς οδηγούς. Δυστυχώς γίνονταν έργα με αποτέλεσμα η λίμνη να είναι άδεια. Δεν πειράζει την επόμενη φορά θα την πετύχω με νερό!

Πλησίαζε το μεσημέρι και πήρα την απόφαση να κατέβω προς το tridente. Έκανα τα τελευταία ψώνια και κατέληξα στο Brillo parlante και πάλι. Αυτή τη φορά πήρα μπρουσκέτα, πίτσα μαργαρίτα, ένα φιλέτο και ένα ποτήρι κρασί. Κόστος 30€. Τελείωσα την ημέρα με μια βόλτα στην PiazzadiSpagna.
 

Attachments

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
10η ημέρα: Το είχα πάρει απόφαση πως δεν προλάβαινα να δω κάτι ακόμα από τη Ρώμη. Η πτήση ήταν προγραμματισμένη για τις 11. Ξεκίνησα αρκετά νωρίς (γύρω στις 6:30) από την Baldo degli Umbaldi. Έφτασα στο Termin και μετά από ένα εξαντλητικό πάνω κάτω μέχρι να βρω τον σταθμό έφτασα στην αποβάθρα του Fiumicino express. Μέχρι τις 7:30 είχα φτάσει στο Fiumicino. Επιβιβαστήκαμε στην ώρα μας, όμως η πτήση απογειώθηκε περίπου στις 12 λόγω της αναχώρησης του Obama. Λίγο μετά τις 2 προσγειωθήκαμε στο Ελευθέριος Βενιζέλος. Η επόμενη πτήση ήταν για τις 4 οπότε περίμενα στην αίθουσα αναχωρήσεων ξεκινώντας να γράφω αυτή εδώ την ιστορία! Μέχρι τις 5 είχα φτάσει στο Ηράκλειο και ήδη είχα ξεκινήσει να σκέφτομαι πιθανές ημερομηνίες για να ξαναπάω στην Ρώμη!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.498
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom