Ryanair Ryanair news

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Υπερβολές κιτρίνου τύπου... εδώ οι επιβάτες του Λίγδη έζησαν με μόλις 1€ μια θαυμαστή εμπειρία κι εσύ κολλάς σε λεπτομέρειες... τι είναι αγαπητέ τα 300 χιλιόμετρα βραδιάτικα με πούλμαν στους σκοτεινούς δρόμους της Γαλλικής υπαίθρου, υποθέτω θα πήγαν από τον επαρχιακό δρόμο για να γλιτώσουν τα διόδια, μπρος στην γοητεία ενός ταξιδιού με τον Λίγδη? Το ξεροστάλιασμα, τα νεύρα, η αβεβαιότητα, προσδίδουν μια ανεκτίμητη εσάνς γοητείας στο ταξίδι, μεταφέροντας τους τυχερούς επιβάτες σε Καβαφικές ατραπούς, εκεί που σημασία έχει το μέσο και όχι ο προορισμός...
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Θεωρώ ότι είναι κατακριτέα κάθε συμπεριφορά τραμπουκισμού-ιδιαίτερα δε σε αεροπλάνο- και δεν αναφέρομαι στη συγκεκριμένη περίπτωση μονάχα, δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι ακριβώς συνέβη πραγματικά.
Σαφώς η Ryanair λειτουργεί ως ιπτάμενο ΚΤΕΛ, σαφώς και τα αεροδρόμια που εξυπηρετεί δεν έχουν όλα 24ωρη λειτουργία(λες και το LHR ή το MUC ή τόσα άλλα έχουν), αλλά αυτό δε σημαίνει ότι η εταιρία πρέπει να έχει μια τέτοια συμπεριφορά και ούτε σημαίνει ότι ο επιβάτης δεν έχει το δικαίωμα να διαμαρτυρηθεί και να αγανακτήσει (ο καθένας ανάλογα με το επίπεδο του και τις συνθήκες επιλέγει και πως θα το πράξει).
Το ότι πλήρωσε κάποιος 10 ευρώ για ένα ταξίδι, δε σημαίνει ότι του αρμόζει τέτοια συμπεριφορά από μία εταιρία.Να ταλαιπωρείται μία ολόκληρη μέρα για ένα δρομολόγιο 2,5 ωρών, επειδή τα κάνε πάνω τους ένας επιβάτης, ζαλίστηκε ένας άλλος ή έβγαλε ομίχλη το αεροδρόμιο και το πιο κοντινό για diversion ήταν 400 χλμ μακριά (είναι δυνατό; )!
Αυτό που όμως εμένα σπάει τα νεύρα είναι να βλέπω ανθρώπους που έχουν πάρει γυροβολιά τα φόρουμ να ανεβάσουν τις "ταξιδιωτικές ιστορίες" τους και να διαφημίσουν τα business class ταξίδια που έχουν και πληρώνουν (ή συνήθως τους τα πληρώνουν άλλοι) να κατακρίνουν και να χαρακτηρίζουν με εμπάθεια το μέσο επιβάτη μιας εταιρίας-της μεγαλύτερης στην Ευρώπη για να μην ξεχνιόμαστε- ο οποίος επιλέγει και μαγκιά του να ταξιδεύει φτηνά. Το φτηνά δε σημαίνει αναξιοπρεπώς πάντως.Και ούτε οι τραμπουκισμοί είναι σαφώς ο γενικός κανόνας.Ένα μεμονωμένο περιστατικό είναι που εγώ προσωπικά σε μικρότερη έκταση έχω δει και σε άλλες- legacy -εταιρίες.
Φαίνεται ότι σε κάποιους τα λεφτά περισσεύουν και ξέχασαν τον Μπύθουλα στον οποίο ανατράφηκαν.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτό που όμως εμένα σπάει τα νεύρα είναι να βλέπω ανθρώπους που έχουν πάρει γυροβολιά τα φόρουμ να ανεβάσουν τις "ταξιδιωτικές ιστορίες" τους και να διαφημίσουν τα business class ταξίδια που έχουν και πληρώνουν (ή συνήθως τους τα πληρώνουν άλλοι) να κατακρίνουν και να χαρακτηρίζουν με εμπάθεια το μέσο επιβάτη μιας εταιρίας-της μεγαλύτερης στην Ευρώπη για να μην ξεχνιόμαστε- ο οποίος επιλέγει και μαγκιά του να ταξιδεύει φτηνά. Το φτηνά δε σημαίνει αναξιοπρεπώς πάντως.Και ούτε οι τραμπουκισμοί είναι σαφώς ο γενικός κανόνας.Ένα μεμονωμένο περιστατικό είναι που εγώ προσωπικά σε μικρότερη έκταση έχω δει και σε άλλες- legacy -εταιρίες.
Φαίνεται ότι σε κάποιους τα λεφτά περισσεύουν και ξέχασαν τον Μπύθουλα στον οποίο ανατράφηκαν.
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημά σου... ο συμφορμίτης έκανε ένα εξαιρετικό ταξίδι και θέλησε να μοιραστεί μαζί μας τις εμπειρίες του... ταξίδεψε μπίζνες, έμεινε σε καλό ξενοδοχείο, έφαγε σε σπέσιαλ εστιατόριο, εσύ τι ζόρι τραβάς? οι ταξιδιωτικές ιστορίες που ανεβάζει ο καθένας πρέπει να έχουν μέσα Λίγδη, πίτσα στο χέρι και χόστελ για να περάσουν την λογοκρισία σου ή μήπως ο φίλος μας σου ζήτησε δανεικά για να κάνει το ταξίδι του... εγώ προσωπικά χαίρομαι να διαβάζω τέτοιες ιστορίες για να ξεφεύγω από την καθημερινή μιζέρια , μια που δεν έχω την δυνατότητα να κάνω τέτοια ταξίδια... αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να ζηλεύω και να κατηγορώ σαν φαντασμένους τους άλλους που μπορούν και τα κάνουν... και στο κάτω κάτω της γραφής τίποτε δεν χαρίζεται στη ρουφιάνα κοινωνία που ζούμε... κανένας δεν κάνει σε κανέναν δώρα... για να του πληρώνουν κάποιου ένα τέτοιο ταξίδι σημαίνει ότι το αξίζει...

Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς για τον μέσο επιβάτη του Λίγδη δεν νομίζω ότι προσέβαλε κανέναν προσωπικά... είπε την γνώμη του, η οποία εδώ που τα λέμε, δεν απέχει και πολύ από την πραγματικότητα... όταν ταξιδεύεις με 10€ δεν μπορείς να έχεις απαιτήσεις για παροχές 300€ σε περίπτωση στραβής... το επαναλαμβάνω μονότονα αλλά έτσι είναι δυστυχώς... στραβή με τον Λίγδη δεν συμβαίνει κάθε μέρα αλλά όταν συμβαίνει πρέπει να κάνεις τον σταυρό σου...
 
Μηνύματα
90
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
φιλανδια
εχω ταξιδεψει 2 φορες με την ρυαν και ολα ηταν κατι παραπανω απο τελεια.νερο και σαντουιτσακια πηραμε απο το αεροδρομιο μετα τον ελεγχο και τα τιμησαμε μεσα στο αεροπλανο οικογενειακως.δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα ειχα διαβασει και κατανοησι τους κανονες τους σε θεματα χειραποσκευης τσεκ ιν κτλ και ολα καλα.θα ταξιδεψω παλι οικογενειακως το καλοκαιρι αν ολα πανε καλα και θα την επιλεξω για αλλη μια φορα.για εμας που βλεπουμε το ταξιδι σαν ονειρο ζωης και δεν εχουμε πολλα χρηματα να διαθεσουμε στα εισητιρια ειναι η καλυτερη.αφηστε μας ησυχους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αφηστε μας ησυχους.
σε ποιον απευθυνεσαι? παλι τα ιδια..καταλαβαινετε πού γραφετε? σε ταξιδιωτικό φορουμ όπου το καθε μελος γραφει την εμπειρια του, άποψη του απολυτως ελευθερα. γι αυτο λοιπον δεν θα σε αφησουμε ήσυχο και θα γραφουμε οτι θελουμε κοσμια και εντος των κανονισμων του φορουμ.
να παρεις οτι νομιζεις και οτι θελεις. την πιο οικονομικη επιλογη δεν την αμφισβητει κανεις. αν ομως η τιμη ειναι ιδια ή εστω κοντα δεν βλεπω κανενα, μα κανενα λόγο να προτιμησει καποιος τη Ραιαν. και τα παραπονα των επιβατων της δεν εχουν σκοπο να την κλεισουν αλλα να αλλαξουν τη συμπεριφορα της, όπως πχ της Easy. και τα τελευταια δειγματα της εταιρειας δειχνουν οτι ελαβε τα μυνηματα και αρχιζει (?) να σεβεται τους επιβατες της.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Το παρόν θέμα αφορά στα Νέα της Ryanair.
Παρακαλώ συνεχίστε μόνο on topic.
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Αυτό που όμως εμένα σπάει τα νεύρα είναι να βλέπω ανθρώπους που έχουν πάρει γυροβολιά τα φόρουμ να ανεβάσουν τις "ταξιδιωτικές ιστορίες" τους και να διαφημίσουν τα business class ταξίδια που έχουν και πληρώνουν (ή συνήθως τους τα πληρώνουν άλλοι)

Φαίνεται ότι σε κάποιους τα λεφτά περισσεύουν και ξέχασαν τον Μπύθουλα στον οποίο ανατράφηκαν.
Εκ πρώτης, ζητώ συγγνώμη από την anny, τους λοιπούς κ.κ. Διαχειριστες και Συντονιστες και κυρίως από τους συμφορουμήτες για το off topic, αλλά σε ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ επίθεση, οφείλω για λόγους τιμής κι ευθιξίας ν' απαντήσω.

κ. SPO,
1. Δε θυμάμαι να σου ζήτησα ποτέ δανεικά ή να μου έδωσες ποτέ χρήματα τίνι τρόπο
2. Είμαι στη Λίστα Lagard
3. Το οικονομικό μου υπόβαθρο το γνωρίζουν οι ακόλουθοι: η σύζυγός μου, ο λογιστής μου, ο έφορας της γειτονιάς μου, ο κ. Θεοχάρης, ο κ. Στουρνάρας κι ο κ. Τόμσεν ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΣΥ ή οποιοσδήποτε άλλος.
4. Αν εσένα σου σπάνε τα νεύρα όσοι ταξιδευουν και ζουν όπως εσύ δεν μπορείς, έτσι κι εμένα μου σπάνε τα νεύρα όσοι μεμψιμηρούν, μισαλλοδοξούν και μέμφονται όσα δεν μπορούν ν' αποκτήσουν.
Όπως εσύ δεν ταξιδεύεις Υ/C/F με legacy carriers έτσι κι εγώ δεν ταξιδεύω με δουλεμπορικά.
5. Το αν μου περισσευουν χρήματα, ουδόλως δε σ' ενδιαφέρει. Τα δουλεύω τις νύχτες, τα Χριστούγεννα, τις πρωτοχρονιές και τις αργίες που εσύ κοιμάσαι και μακαρίως ονειρεύσαι τη λαχειοφόρο αγορά της Ryan επομένως, τις λίγες ελεύεθρες μέρες που έχω το χρόνο για μενακαι την οικογένειά μου τις αξιοποιώ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΘΕΛΩ.
5. Λυπάμαι που θα σου χαλάσω τ' όνειρο αλλά δεν ανατράφηκα στον Μπύθουλα αλλά στις 40 Εκκλησιές Θεσσαλονίκης . Κατάλαβες Παναγιωτάκη ?

Και πάλι ζητώ συγγνώμη απ' όλους αλλά η ανατροφή μου μου επιβάλλει να ανταποδίδω τις αήθεις επιθέσεις.
Την επόμενη φορά που θα αποφασίσω να γράψω ένα trip report, θα το θέσω σε δημόσια διαβούλευση, αν πληρεί τα στανταρ του Ε1 των περισσοτέρων.

Καλημέρα σας.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην αναπαράγετε παρακαλώ τις αηδίες που γράφουν τα διάφορα σαβουροσάιτ και οι διάφορες φυλλάδες των οπισθίων... η πηγή που αναφέρει το συγκεκριμένο σάιτ είναι η κούτρα του κάθε άσχετου δημοσιογράφου... σιγά μην κάνει 2.800 προσλήψεις ο Λίγδης... ούτε μια δεν θα κάνει απλά παραμυθιάζεστε...
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Πάντως από σήμερα η Ryanair έχει ρίξει αισθητά τις τιμές των εισιτηρίων.Η κατάσταση δε, μου θυμίζει αισθητά τον πόλεμο τιμών του Νοέμβρη 2009, όπου οι τότε εγχώριοι αντίπαλοι πουλούσαν με 1 ευρώ και φόρους.Συμπέρασμα;Όποιοι θέλετε κλείστε για εσωτερικό τώρα που προλαβαίνετε,δε θα τις βλέπετε για καιρό τέτοιες τιμές.Τώρα όσον αφορά στις προσλήψεις (τις ποιες; ) το 2800 είναι εκτός τόπου και χρόνου.Άλλη μια υπερβολή που επαναλαμβάνουν διάφοροι για εντυπώσεις.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι κατά πόσο θα περπατήσουν τα δρομολόγια εξωτερικού από Αθήνα.Δεν είναι και τόσο βολικά για τον ξένο τουρίστα (από άποψη ώρας τουλάχιστον) και πρόκειται για αγορές που κατά τη γνώμη μου είναι ήδη κορεσμένες.Είδωμεν.Όλα είναι πιθανά.Μακάρι όλα τα αεροπλάνα να φουλάρουν.
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να αναγνωρίσουμε ότι η Ryanair είναι η εταιρία που όλοι ή σχεδόν όλοι αγαπάνε να μισούν.Το τι ακούγεται στα σχετικά φόρουμ τις τελευταίες μέρες είναι φοβερό.Ο καθένας βγάζει όλα τα κόμπλεξ, την έπαρση ή το μικροαστισμό του ανοιχτά. Και γω μέσα.Άλλος για να υπερασπιστεί το δικαίωμα του στην καλοζωία που θέλει ή νομίζει ότι δικαιούται να απολαμβάνει, άλλοι δε νομίζουν ότι έπιασαν τον ταύρο από τα κέρατα επειδή ταξίδεψαν με όλη την οικογένεια Χωραφά με 80 ευρώ μέχρι το ονειρικό -λόγου χάρη- Skavsta (που; ).
Αυτό που εγώ προσωπικά αντιλαμβάνομαι είναι η αναγκη του κόσμου για πολύ φτηνά εισιτήρια τώρα δε που σφίξαν και οι κώλοι και επικροτώ την επιθετική τιμολογιακή πολιτική από όποια εταιρία και να προέρχεται. Όσοι δε συγκινούνται μπορούν να βολευτούν στις μπροστινές θέσεις των legacy, εκεί μπροστά από την κουρτινούλα για να μπορούμε οι υπόλοιποι να πετάμε πάμφτηνα ας είναι και 3 σειρές πιο πίσω και χωρίς ζεστό γεύμα.Και δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε με την business, ούτε με τα ακριβά εστιατόρια. Με την κακώς εννοούμενη μαγκιά έχω και την έπαρση -και αναφέρομαι στα σχόλια για το μέσο επιβάτη της Ryanair. Α και εγώ τα 48,64 € πού έδωσα τα Χριστούγεννα με τα μίλια μου για ATH-HER-ATH δουλεμένα τα χω.Με τον ιδρώτα μου, που το ξέρει ο λογιστής, ο μπατζανάκης μου, η λίστα Lagard και .... λοιπά φαιδρά.
 
Last edited:

tinxuanna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
@ Traveller: Καλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας, σαν γεγονός το αναφέρω
Μακάρι να προσφερθούν κάποιες θέσεις.. Γιατί όχι?
@SPO: Ναι, το νούμερο των προσλήψεων φαίνεται υπερβολικό όντως. Τελοσπάντων, ας γίνουν κάποιες έστω. Και έπειτα μιλάμε για μια low cost εταιρία άρα οι ανέσεις κλπ κάπως πάνε σε δεύτερη μοίρα..εμένα μου φαίνεται κάπως λογικό.
Βλέπουμε για το πως θα πάει το όλο εγχείρημα πάντως
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.192
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom