Ryanair

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εξακολουθώ ακόμα να περιμένω τις πηγές σου για την έλευση της Ryan στην Κρήτη... υποθέτω ότι είναι το ίδιο αξιόπιστες με αυτές που αφορούσαν την WIZZ... να στο ξαναπώ για να το καταλάβεις... η WIZZ δεν πρόκειται να έρθει στην Ελλάδα γιατί έχει ήδη έρθει... να ξαναέρθει μπορεί...

Τα charters σε full season κοστίζουν πανάκριβα... οι τιμές που αναφέρεις είναι για πολύ αρχή ή πολύ τέλος της σεζόν ή εισιτήρια non refundable που βγάζεις 6-8 μήνες νωρίτερα... αν εσύ μπορείς να προγραμματίζεις 8 μήνες πριν μαγκιά σου, εγώ δεν μπορώ...

Εσύ μπορεί να ξέρεις αλλά εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω καμιά χαζονοοτροπία κανενός νεοέλληνα που γουστάρει να πληρώνει αδρά να τον πιάνουνε κότσο και να καμαρώνει γιαυτό... υποθέτω ότι ζούμε σε διαφορετική χώρα... αντίθετα γνωρίζω νεοέλληνες που μαθαίνουν τώρα τις loco και νομίζουν ότι ανακάλυψαν την Αμερική... δεν αντιλέγω οι loco έχουν το κοινό τους και τις έχω κι εγώ τιμήσει πάμπολλες φορές αλλά σε καμιά περίπτωση δεν πανηγυρίζω γιαυτό ουτε πιστεύω πως είναι ο καλύτερος τρόπος για να ταξιδέψει κάποιος... το να πάω 2 ωρίτσες μέχρι την Ρώμη με Easy δεν χάλασε ο κόσμος αλλά 4 μέχρι το Λονδίνο για 50 ευρώ διαφορά, ευχαριστώ δεν θα πάρω... να πανε οι πονηροί εγώ είμαι βλάκας νεοέλληνας σέβομαι τον εαυτό μου και δεν τον διατιμώ 50?... κάνω οικονομία εκεί που αξίζει να κάνω γιατί σε κανέναν δεν περισεύουν, αλλά όταν ταξιδεύω ταξιδεύω για να περάσω καλά... αν είναι να τρέχω στου διαόλου την μάνα να βρω το αεροδρόμιο, να ταλαιπορούμαι, να στριμώχνομαι, να παίζω κυνηγητό για μια καλή θέση και να πληρώνω και τον αέρα που αναπνέω δίνω 50? - 80? παραπάνω και πάω ατσαλάκωτος...είπαμε βλάκας νεοέλληνας είμαι, αφήνω τους πονηρούς να νομίζουν ότι είναι οι έξυπνοι...
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Ωραία, τώρα μιλάς σωστά. Παραδέχτηκες πως είσαι νεοέλληνας που γουστάρει να πληρώνει και ας μην έχει μία! Οι χαμηλού κόστους ΔΕΝ πετάνε μόνο σε περιφερειακά αεροδρόμια, πετάνε και σε κανονικά. Έτσι, μπορείς να κάνεις τους συνδυασμούς σου, με πολύ φθηνές ανταποκρίσεις:Εγώ π.χ. πέταξα από Ρόδο προς Μιλάνο/Μπέργκαμο, μετά πήγα Eindhoven, από κει προς Δουβλίνο, μετά Βαρκελώνη και επέστρεψα Ρόδο μέσω Μιλάνο/Μπέργκαμο. Ούτε ταλαιπωρήθηκα, ούτε στριμώχτηκα, ούτε πλήρωσα τις βαλίτσες του διπλανού μου όπως κάνει η Aegean/Olympic, ούτε πλήρωσα τον "κερασμένο" καφέ για 20 ευρώ!
Είδα 4 όμορφες πόλεις και για 20 μέρες γύρναγα στην Ευρώπη με 6 πτήσεις για 250 ευρώ !
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Συγνώμη για να καταλάβω, κάνουμε κάποιο διαγωνισμό για το ποιός θα πετάξει φτηνότερα? Είναι μαγκιά να πας ταξίδι όσο το δυνατό φτηνότερα? Θα κερδίσεις κανα στοίχημα?

Θες να πας να ταλαιπωρηθείς π.χ. στο Hann για να γλυτώσεις 30-50 ευρώ? Αν σου λείπουν τα χρήματα για οποιοδήποτε λόγο, κάνετε την καρδιά σου πέτρα, υπολόγισε και το χρόνο που θα χάσεις σε πήγαινε/έλα και σε ίσιωμα μετά την πτήση, και αν ακόμα σε ενδιαφέρει, τότε πήγαινε.

Αλλά μην αφήνεις να πλανάται ότι είναι και φτηνότερη εναλλακτική για την ίδια μετακίνηση... ή ότι μπορείς να πας αλλιώς στη Φρανκφούρτη και να ξεκινήσεις από κει... Γιατί απλά το Hann δεν είναι Φρανκφούρτη, ότι κι αν λέει η Ryanair και η Wizz. Όπως και η Girona δεν είναι Βαρκελώνη, το Bergamo δεν είναι Milano και το Charleroi δεν είναι Βρυξέλες.

Κι επειδή αναφέρθηκε, τις παράνομες επιδοτήσεις του υπερ-πολιτικού που τον κάνανε και υφυπουργό τουρισμού (για να μπορεί να κάνει ακόμα καλύτερα ρουσφετάκια στις τουριστικές επιχειρήσεις της εκλογικής του περιφέρειας, υποθέτω) τις πληρώσαμε όλοι οι φορολογούμενοι, όπως θα πληρώσουμε και τα πρόστιμα που όπου να 'ναι θα έρθουν από την ΕΕ - ή μήπως νομίζουμε και σ' αυτό το θέμα πως εκεί στις Βρυξέλλες είναι κουτόφραγκοι?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Πραγματικά έχω πολύ μεγάλη απορία αν γίνονται λεκτικές διαμάχες σε βορειοευρωπαϊκά forums που μιλάνε για ταξίδια.
 

peter75rhodes

Banned
Μηνύματα
329
Likes
99
Επόμενο Ταξίδι
GWT/BGY/BRA/AMS/MAD/CRL
Ταξίδι-Όνειρο
Island/Grönland
Συγνώμη για να καταλάβω, κάνουμε κάποιο διαγωνισμό για το ποιός θα πετάξει φτηνότερα? Είναι μαγκιά να πας ταξίδι όσο το δυνατό φτηνότερα? Θα κερδίσεις κανα στοίχημα?
...
Αλλά μην αφήνεις να πλανάται ότι είναι και φτηνότερη εναλλακτική για την ίδια μετακίνηση... ή ότι μπορείς να πας αλλιώς στη Φρανκφούρτη και να ξεκινήσεις από κει... Γιατί απλά το Hann δεν είναι Φρανκφούρτη, ότι κι αν λέει η Ryanair και η Wizz. Όπως και η Girona δεν είναι Βαρκελώνη, το Bergamo δεν είναι Milano και το Charleroi δεν είναι Βρυξέλες.
...
Μάλιστα! Φυσικά και έχεις άδικο. Ε ναι είναι μαγκιά να πας Φραγκφούρτη με 55 ευρώ και όχι 280 που ζητάει η Αιγαίου, είναι μαγκιά να πας Μιλάνο με 22 ευρώ και όχι 290 που θέλει η Ολυμπιακή, είναι μαγκιά να πας Ρώμη με 49 ευρώ και όχι 220 που θέλουν γενικά οι ελληνικές εταιρίες.
Και γιατί το Μπέργκαμο δεν είναι Μιλάνο;;;;;; Ε τότε και το Γκάτγουικ δεν είναι Λονδίνο! Συνεπώς, και το "Βενιζέλος" δεν είναι Αθήνα αλλά Σπάτα, το "Μακεδονία" δεν είναι Θεσσαλονίκη αλλά Μίκρα, κ.ο.κ. Άλλωστε και το ελληνικό ταξί είναι πρωτοπόρο: 35 ευρώ από Σπάτα προς Αθήνα και 18 ευρώ από Μίκρα!
Περαστικά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μάλιστα! Φυσικά και έχεις άδικο. Ε ναι είναι μαγκιά να πας Φραγκφούρτη με 55 ευρώ και όχι 280 που ζητάει η Αιγαίου, είναι μαγκιά να πας Μιλάνο με 22 ευρώ και όχι 290 που θέλει η Ολυμπιακή, είναι μαγκιά να πας Ρώμη με 49 ευρώ και όχι 220 που θέλουν γενικά οι ελληνικές εταιρίες.
Φαντάσου δηλαδή πόσο μα***α πρέπέι να θεωρείς κάποιο που ταξιδεύει business class, ή που αγοράζει flexible εισιτήρια...

Και γιατί το Μπέργκαμο δεν είναι Μιλάνο;;;;;; Ε τότε και το Γκάτγουικ δεν είναι Λονδίνο! Συνεπώς, και το "Βενιζέλος" δεν είναι Αθήνα αλλά Σπάτα, το "Μακεδονία" δεν είναι Θεσσαλονίκη αλλά Μίκρα, κ.ο.κ. Άλλωστε και το ελληνικό ταξί είναι πρωτοπόρο: 35 ευρώ από Σπάτα προς Αθήνα και 18 ευρώ από Μίκρα!
Το Bergamo είναι μια πόλη 120.000 κατοίκων, πρωτεύουσα της ομώνυμης επαρχίας. Δεν είναι Μιλάνο. Κατά τον ίδιο τρόπο που π.χ. η Κως δεν είναι Ρόδος, και το Ρέθυμνο δεν είναι Ηράκλειο. Δε μιλάμε για προάστειο, μιλάμε για εντελώς διαφορετική πόλη.

Έλεος. Πραγματικά δε μπορείτε κάποιοι να αρθρώσετε 5 αράδες λόγο?
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Μάλιστα! Φυσικά και έχεις άδικο. Ε ναι είναι μαγκιά να πας Φραγκφούρτη με 55 ευρώ και όχι 280 που ζητάει η Αιγαίου, είναι μαγκιά να πας Μιλάνο με 22 ευρώ και όχι 290 που θέλει η Ολυμπιακή, είναι μαγκιά να πας Ρώμη με 49 ευρώ και όχι 220 που θέλουν γενικά οι ελληνικές εταιρίες.
Και γιατί το Μπέργκαμο δεν είναι Μιλάνο;;;;;; Ε τότε και το Γκάτγουικ δεν είναι Λονδίνο! Συνεπώς, και το "Βενιζέλος" δεν είναι Αθήνα αλλά Σπάτα, το "Μακεδονία" δεν είναι Θεσσαλονίκη αλλά Μίκρα, κ.ο.κ. Άλλωστε και το ελληνικό ταξί είναι πρωτοπόρο: 35 ευρώ από Σπάτα προς Αθήνα και 18 ευρώ από Μίκρα!
Περαστικά!
Καταλαβαίνω το πνεύμα σου αλλά νομίζω ότι υπερβάλεις. Κατ' αρχάς, ακριβές δεν είναι μόνο οι ελληνικές εταιρείες. Είναι και πολλές ξένες. Εν πάση περιπτώσει το Μπέργαμο από το Μιλάνο είναι ταξίδι ενώ το Μακεδονία από την Θεσσαλονίκη περίπατος. Οι συγκρίσεις ανόμοιες και ως εκ τούτου άστοχες. Συμφωνώ όμως ότι αν είσαι νεαρός και επακόλουθα περιπετειώδης, έχεις χρόνο διαθέσιμο και δεν βιάζεσαι, η εταιρεία που προανέφερες μια χαρά είναι. Απλά εγώ που κοντεύω τα 40, μπορώ να δώσω λίγα ευρώ παραπάνω για διαμονή και μεταφορές, έχω άλλα στάνταρ. Άλλωστε για μένα το κάθε ταξίδι είναι προϊόν μεγάλου προγραμματισμού,ιδιαίτερα όσο αφορά τις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις και επομένως δεν πρόκειται να προτιμήσω μία εταιρεία που αντί για μιλάνο χειμωνιάτικα θα με στείλει στου διαόλου την μάνα και για να φτάσω στον προορισμό μου θα μου βγει η παναγία. Όχι ότι εσύ δεν τα λες καλά. Καλά τα λες. Εμένα δεν μου ταιριάζουν.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ναι φίλε TAVER, αυτός που ταξιδεύει με μπίζνες είναι μάγκας και μπράβο του και συγχαρητήρια και ότι άλλο επιθυμεί στη ζωή του να έχει. ΑΛΛΑ και αυτός που ταξιδεύει με ράιαν μαγκιά του και πολύ καλά κάνει και δεν θα σου δώσει λογαριασμό. Ο καθείς με τα όπλα του.
Υ.Γ Έχει γίνει κουραστικό να φωνάζεις σε κάθε μήνυμά σου έλεος, δοκίμασε και κάτι άλλο
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Φαντάσου δηλαδή πόσο μα***α πρέπέι να θεωρείς κάποιο που ταξιδεύει business class, ή που αγοράζει flexible εισιτήρια...
Ναι φίλε TAVER, αυτός που ταξιδεύει με μπίζνες είναι μάγκας και μπράβο του και συγχαρητήρια και ότι άλλο επιθυμεί στη ζωή του να έχει. ΑΛΛΑ και αυτός που ταξιδεύει με ράιαν μαγκιά του και πολύ καλά κάνει και δεν θα σου δώσει λογαριασμό. Ο καθείς με τα όπλα του.
Υ.Γ Έχει γίνει κουραστικό να φωνάζεις σε κάθε μήνυμά σου έλεος, δοκίμασε και κάτι άλλο
Να συμπληρωσω στον χαρακτηρισμο του μαγκα και αυτον που τα πληρωνει απο την τσεπη του (ετσι γενικα μιλαω ...)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να συμπληρωσω στον χαρακτηρισμο του μαγκα και αυτον που τα πληρωνει απο την τσεπη του (ετσι γενικα μιλαω ...)
Επειδή και οι πέτρες του forum γνωρίζουν ότι ΔΕ μιλάς έτσι γενικά, μίλα καλύτερα ευθέως ώστε να μπορείς να εισπράξεις και τις ανάλογες απαντήσεις.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Επειδή και οι πέτρες του forum γνωρίζουν ότι ΔΕ μιλάς έτσι γενικά, μίλα καλύτερα ευθέως ώστε να μπορείς να εισπράξεις και τις ανάλογες απαντήσεις.
Υ.Γ Έχει γίνει κουραστικό να φωνάζεις σε κάθε μήνυμά σου έλεος, δοκίμασε και κάτι άλλο
Μηπως δε γραφω ελληνικα ?
Μηπως εχεις τη μυγα ? ή μηπως δεν καλυπτουν οι εταιριες επαγγελματικα ταξιδια? ή μηπως θες να το αναλυσουμε περισσοτερο ?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Για να σταματησει η αντιπαραθεση αρχιστε να ταξιδευετε με τρενο.
3-4 μερουλες παραπανω αλλα φτηνα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom