EasyJet Tαξιδευοντας με την EasyJet

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Καλησπέρα παίδες.Θα χρειαστώ και πάλι την βοήθεια σας γιατί έκανα μαλακία..Έχω κλείσει εισιτήρια για Βασιλεία για αρχές Απριλίου,και έχω κάνει ήδη online check in αλλά η χαζή δεν επέλεξα για αποσκευή online.Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω τώρα ή θα φάω την παπάρα και θα πληρώσω 50 ευρώ στο αεροδρόμιο για την βαλίτσα? :(
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.103
Likes
41.355
Καλησπέρα παίδες.Θα χρειαστώ και πάλι την βοήθεια σας γιατί έκανα μαλακία..Έχω κλείσει εισιτήρια για Βασιλεία για αρχές Απριλίου,και έχω κάνει ήδη online check in αλλά η χαζή δεν επέλεξα για αποσκευή online.Υπάρχει τρόπος να το διορθώσω τώρα ή θα φάω την παπάρα και θα πληρώσω 50 ευρώ στο αεροδρόμιο για την βαλίτσα? :(
Η easy επιτρέπει μεγάλη χειραποσκευή. Αν πας για λίγες μέρες, μπορεί να χωρέσουν τα πράγματά σου σε μια τέτοια και να μην χρειαστεί να χρεώσεις έτσι κι αλλιώς βαλίτσα.
Πάντως, αν επιμένεις για βαλίτσα παραδοτέα, θα το χρεωθείς το 50ρικο...
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Ναι είδα πως το μέγεθος είναι 56 x 45 x 25cm. Ξέρεις αν υπάρχει και όριο βάρους? Δεν το αναφέρει κάπου στο site. Ευχαριστώ πολύ πάντως
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
Α και το 50αρικο αν τελικά το χρεωθώ,είναι για πήγαινε-έλα ή 50 για να πάω και 50 στην επιστροφή?
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
να σας ρωτισω κατι?
δεν θα παρω βαλιτσες με easy jet
θα παρω δυο βαλιτσακια και να της βαλω στα ποδια γινετε? ειμαστε δυο ατομα ετσι ωστε να μην πληρωσω βαλιτσα....
 

marina89

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ελβετία
αν ειναι μικρα τα βαλιτσακια και μπορουν να θεωρηθουν χειραποσκευες παίρνει ο καθένας σας από ένα και δεν πληρώνετε για βαλίτσα.οι διαστάσεις για την χειραποσκευη ειναι 56 x 45 x 25cm
 

giorgaros

Member
Μηνύματα
13
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
SINGAPORE- BALI
Ταξίδι-Όνειρο
KOYBA
σε ευχαριστω παρα πολυ!!! τι τυπου βαλιτσακι δηλαδη ειναι? στυλ σακβουαγιαζ???:roll:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
σε ευχαριστω παρα πολυ!!! τι τυπου βαλιτσακι δηλαδη ειναι? στυλ σακβουαγιαζ???:roll:
Ότι τύπου θέλεις αρκεί να έχει αυτές τις διαστάσεις..

Δε ξέρω αν έχει τύχει και σε άλλους πάντως στο πρόσφατο ταξίδι μου στο Βερολίνο με easyjet είδα ότι οι περισσότεροι συμπατριώτες μας κρατούσαν βαλίτσες ως χειραποσκευή πολύ μεγαλύτερες απ'το επιτρεπτό (τσάντα σχεδίου τεράστια, κανονικές βαλίτσες, βαλίτσα και 2η χειραποσκευή κτλ) και κανεις δε τους έλεγε τίποτα.. Νιώθω λίγο κορόιδο που κάθομαι και μετράω και αγχώνομαι μήπως δε γίνει δεκτή η δική μου που είναι ακριβώς οι διαστάσεις..

Επίσης Μαρίνα ήθελα να σε ρωτήσω, αν συνδεθείς στο λογαριασμό σου στην easyjet και πας στην κράτηση σου δε σου δίνει πια επιλογή προσθήκης επιπλέον αποσκευής; Έχω την εντύπωση πως ακόμα και μετά το check in με άφηνε να προσθέσω βαλίτσα αλλά δε μπορούσα να αλλάξω θεση στο αεροσκάφος. Τσέκαρε το μήπως και μπορείς, αλλά δεν είμαι σίγουρη..
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Πράγματι προς και από το Βερολίνο και εγώ το ίδιο διεπίστωσα όπως και προς Ρώμη αλλά από Ρώμη για Αθήνα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα,δε πέρναγε κανείς αν η χειραποσκευή του δε χώραγε στην θήκη.Για να μην πληρώσουν σπάγανε ροδάκια,ξεπατώνανε χερούλια και βγάζανε ρούχα από σακ βουαγιαζ που τα φοράγανε διπλά και τρίδιπλα.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Πράγματι προς και από το Βερολίνο και εγώ το ίδιο διεπίστωσα όπως και προς Ρώμη αλλά από Ρώμη για Αθήνα ήταν τελείως διαφορετικά τα πράγματα,δε πέρναγε κανείς αν η χειραποσκευή του δε χώραγε στην θήκη.Για να μην πληρώσουν σπάγανε ροδάκια,ξεπατώνανε χερούλια και βγάζανε ρούχα από σακ βουαγιαζ που τα φοράγανε διπλά και τρίδιπλα.
Aπ'το ένα ακρο στο άλλο δηλαδή! Έχω επιστρέψει και γω από Ρώμη με easyjet το '11 και στον έλεγχο ήταν χαλαροί πάλι, αλλά τέτοιες υπερβολές απ'τους επιβάτες όπως στο Βερολίνο δεν είδα. Όπως και από-προς Εδιμβούργο.
Αυτό που περιγράφεις πάντως θα ήταν αρκετά δύσκολο να γίνει τη μέρα που ταξίδεψα γιατί ήταν γεμάτο το αεροπλάνο και αυτοί με τις μεγάλες βαλίτσες πάρα πολλοί! Θα καθυστερούσε πολύ η πτήση.. Άσε που οι χειραποσκευές δε χώραγαν και μας ζήτησαν να δώσουμε μερικές εθελοντικά για να τις βάλουν στο χώρο αποσκευών..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.290
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom