Ταϊλάνδη Thailand - Same Same ... but diferent

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Λαμβάνοντας υπόψιν τις πολλές ιστορίες που έχουν γραφτεί για αυτή τη χώρα, εγώ θα επικεντρωθώ σε κάποια συν και πλην έτσι όπως τα είδα και τα έζησα τις 16-17 μέρες εκεί.

Ο Προορισμός Ταυλάνδη λοιπόν, με αρκετό ψάξιμο μέσω δικτύου για φθηνά εισητήρια, ώρες, ξενοδοχεία, πως απο δω εκεί κλπ.
Προτιμήσαμε να πάμε μόνοι μας και όχι με κάποιο πρακτορείο και να ζήσουμε και τη βόρεια ταυλάνδη όχι μόνο τις 'περίφημες' παραλίες της, έτσι όπως κάνουν οι περισσότεροι.


Περίοδος: 2-18/8/09
Πόλεις που επισκευθήκαμε:
Bangkok, Ayuthaya, Chiang Mai, Chiang Dao, Chiang Rai, Mae Sai, Chiangsaen, Koh Samui, Koh Tao, Nang Yuan

Τα (+) και (-) του ταξιδιού με τα δικά μας μάτια και άποψη.

Bangkok
+ Τα περίφημα tuk-tuk
+ Η παράσταση του Siam Niramit (γραμμένη στο βιβλίο Γκίνες www.[B]siamniramit[/B].com )
+ Το Calypso - Trans show (καρακιτσ αλλά με πολύ γέλιο : : : New Calypso Bangkok Entertainment Co.,Ltd. : : : )
+ Βόλτες στο ποτάμι με public boat με προορισμό και στάσεις στα πιο αξιόλογα αξιοθέατα (παλάτι, wat arun, wat pho ξαπλωτός βούδας)
+ το skytrain
+ η αγορά siam center, shukumvit
+ Το εστιατόριο Blue Elephant (Blue Elephant Bangkok Restaurant and Cooking School)

- Η "τουριστικοποίηση" των πάντων και το κόλημα των Ταυλανδών να σου πουλήσουνε πράγματα που δες θες.
- Η οδός patpong (νυχτερινή αγορά για τους πολλούς)
- Η chinatown

North of Thailand - Chiang Mai
+ το καθημερινό παζάρι
+ το κυριακότικο παζάρι με τους πλανόδιους τυφλούς τραγουδοποιούς
+ η ζούγκλα στην γύρω περιοχή
+ οι ορεσείβιες φυλές Κάρεν, Λαχού
+ οι αγρότες που πουλούνε φρέσκα φρούτα και λαχανικά στο Ki Lek
+ Η βόλτα με ελέφαντα μέσα στη ζούγκλα και στα ποτάμια
+ η τουαλέτα του Oldest Chiang Mai cafe
+ Ο Hui
+ το μασάζ

North of Thailand - Chiang Rai
+ η απίστευτη μεταφορά απο Mai - Rai με το 12θέσιο μονοκινητήριο αεροπλανάκι της nokair
+ Η βόλτα στο χρυσό τρίγωνο και στα σύνορα με Βιρμανία και Λάος
+ Η διαμονή στο Phuchasai Mountain Resort (Phu Chaisai Mountain Resort & Spa, CHIANG RAI : Official Website)
+ η θέα της Βιρμανίας (πόλη Tατσιλέκ) από το ναό του σκορπιού στο Mae Sai
+ το hall of opium (Hall of Opium)
+ το μασάζ

- Οι κακοί δρόμοι
- Η εμπορευματοποίηση των ορεσ. φυλών (θα τους καταντήσουνε ατραξιόν)
- Η φτώχεια των παιδιών στα χωριά
- Η μετακίνηση απο μόνος σου στο χρυσό τρίγωνο (λόγω μπλόκων της αστυνομίας για όπιο)

Koh Samui
+ η βόλτα στη τσαβένγκ
+ η απίστευτες παραλίες
+ η βόλτα στο Koh Tao
+ το κοραλιογενές Nang Yuan
+ τα ψώνια
+ το μασάζ

- η βρώμα της οδού Τσαβένγκ κάποιες ώρες
- η ζεστή θάλασσα
- τα αγγλάκια στο δρόμο


Πιστεύω ότι αν δεν πηγαίναμε στο βορά, να δούμε απο κοντά την αγροτική ζωή, το χρυσό τρίγωνα, τις φυλές και να ζήσουμε ότι ζήσαμε εκεί τελος πάντων δεν θα άξιζε να πάω Ταυλάνδη μόνο για την Μπανγκόκ και το Κο Σαμουι



"να κάνετε ταξίδια και χαίρεστε τη ζωή όπως της αξίζει"
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Στο βορρά δεν έχω πάει, αλλά αυτό το "+" για τη βόλτα στη Chaweng τι το ήθελες? Δηλ. προτείνεις να πάει κάποιος να κόβει βόλτες στην ψιλοάθλια Chaweng? Εντάξει, υπάρχουν διαστροφές διαφόρων ειδών, αλλά εγώ ας προειδοποιήσω τον ανυποψίαστο ταξιδιώτη...κι εγώ έκοβα βόλτες εκεί, κυρίως για φαγητό στο εκπληκτικό Ninja αλλά αν είναι να λέμε απόλαυση τη βόλτα εκεί καήκαμε...

Και όχι, αν πας Ταϋλάνδη μόνο για το Σαμούι φυσικά και δεν αξίζει....το Κο Τάο και το Πανγκάν είναι κλάσεις ωραιότερα....αλλά όχι μόνο για ημερήσιες όπως κάνουν μερικοί που δε διαβάζουν travelstories (και άρα δε ξέρουν)....
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι η αληθεια με το που διαβασα το κειμενο σου κι εγω εκει κολλησα...:roll:

η τσαβενγκ ειναι το απολυτο χαλι...και μυριζει κιολας, οπως λες... γιατι λοιπον να ειναι ωραια η βολτα? ασε που ειναι ο παραδεισος της μουφας και τα μαγαζια με τα αναμνηστικα ιδια και απαραλλακτα, επαναλαμβανονται ανα λιγα... τζαμπα το περπατημα και ειναι και μεγαλη και κανεις και πολλη ωρα...:bleh:

πριν παω, λεγανε ολοι οτι εκει ειναι το κεντρο και εκει ειναι ολα... και αναρωτιομουνα μπας και εκανα λαθος που δεν πηγα να μεινω εκει, μια που γενικα που αρεσει να μενω σε μερος με μαγαζακια και λιγο τζερτζελο... με το που πατησα το ποδι μου και εκανα τη μεγαλη βολτα ειπα... ευτυχως που δεν εχω κλεισει εδω...:shock:

και ψωνια? τι ψωνια? ποια ψωνια? ο παραδεισος της μουφας μπορει να περιμενει...:rolleyes:

το μονο μερος που ευχαριστηθηκα αγορα στην ταιλανδη ειναι η αγορα του σ/κ στην μπανγκοκ... οκ, πολυ αχρηστο πραγμα και εκει... αλλα και μικρα διαμαντακια αναμεσα τους που κανουν τη διαφορα... ενα μερος που αξιζει να ξοδεψεις το χρονο σου αν ψαχνεις για ευκαιριες...:)

διαφορετικα, ή αγορασε μουφες (προσωπικα δε με ενδιαφερουν, κι ας ειναι εξευτελιστικες οι τιμες) ή πηγαινε στα υπερχλιδατα εμπορικα κεντρα για γνησια επωνυμα που ομως σχεδον σε ολες τις περιπτωσεις (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) ειναι σε τιμες ευρωπης... (και βαλε :rolleyes:)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Μια και λέμε για μούφες, εμένα μου άρεσε πολύ στη Κουάλα Λουμπούρ η βραδυνή βόλτα στη chinatown με τους ατελείωτους πάγκους με τις μαϊμούδες (και μετά φαγητό σε τραπεζάκι στο δρόμο)......εμπειρία!! Από τα highlights της πόλης....

Και σας παρακαλώ μη λέτε για μαϊμούδες στη Τσαβένγκ.....είμαι παθών και παραλήπτης μιας κρύας μπανάνας από κύριο κυρίας που αγόραζε αυθεντικά και πάφθηνα υποδήματα εκεί....
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Συγνώμη αλλά δεν υπάρχει κάπου αλλού να κάνεις βόλτα, maenam kai bophut είναι νέκρα, ασ μη μιλήσω για νότια...
Ο νους πήγε μόνο στα ψώνια ? (αρα είστε γυναίκες μάλον), μιλάω για φαγητό, ποτάκι και ψώνια ίσως γιατί όχι.
Ένα ποτάκι στο αυτοκίνητο VW baraki (ατραξιόν) με 79Β και δίπλα το χαβαλε που κάνουν τα lady boys , το πίνεις όπως κα νάχει.

GTS ... Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να μείνεις Πανγκάν και Ταο για να τα δείς.
Δεν το κατάλαβα δλδ, πρέπει να μείνω απο μία μέρα σε κάθε νησάκι της Ταυλάνδης για το δω πως είναι?!!
Ασε το half moon party στο πανγκαν ... ΟΚ ίσως για 'κάποιους' backpackers να είναι τέλειο.
Το Nang Yuan είναι κλάσης ανώτερο από τα άλλα 2 όσον αφορά βυθό και θάλασσα ακόμα και απο το ang thong που το μόνο που αξίζει να τα παίξεις στο kayak για να περνάς τα βράχια.
'νταξει ο κάθενας έχει το γούστο του και είναι το τι ζητάει στις εκδρομές του και στα ταξίδια του.

...αλλα συμφωνώ απόλυτα με την chinatown της Κουάλα. και ψωνια και ειδικά φαγητό
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Εγώ δεν είπα αγαπητέ ότι υπάρχει μέρος αλλού για βόλτα κι εγώ εκεί πήγαινα άλλωστε...αλλά το να το θεωρούμε στα "+", είναι κομμάτι παραπλανητικό για όποιον δεν έχει πάει...

Όσο για το αν πρέπει κανείς να μείνει στο Πανγκάν ή στο Τάο για να τα εκτιμήσει, το αφήνω στη κρίση των υπολοίπων....για μένα ούτε συζήτηση....αλλά πηγαίνετε εσείς να βλέπετε τα ladyboys και αφήστε εμάς στο παράδεισο του Τάο και του Πανγκάν παρέα με εκπληκτικές αμμουδιές, θάλασσες, βυθό και φύση που στο Σαμούι βλέπετε στα όνειρά σας....

Α, και όσο νομίζετε ότι το Πανγκάν είναι μόνο για τα parties (!!) και δεν πλησιάζετε, χάρη μας κάνετε...ας μείνει όπως είναι, με τους ελάχιστους τουρίστες που έχει και το εκτιμούν για αυτό που είναι...ένα ανέγγιχτο ακόμα, κλάσεις ανώτερο από το Σαμούι νησάκι....και καλές ημερήσιες στα...parties....ο καθένας ψάχνει διαφορετικά πράγματα στα ταξίδια του αγαπητέ, αλλά ας βάλουμε και τα πράγματα στη θέση τους: το φόρουμ επιτελεί έναν πολύ σοβαρό σκοπό, την επισταμένη ενημέρωση των μελών του....να έρχεται τώρα ένας νέος που θέλει να πάει Ταϋλάνδη και να διαβάζει ότι πρέπει να κάνει βόλτες στη Τσαβένγκ και να μη πάει στο Πανγκάν, για μένα προσωπικά αποτελεί μέγα λάθος και θα το αντικρούω όσο μπορώ....
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Σεβαστή η άποψη σου αλλά να σεβεσε και την άποψη των άλλων.
Εγω δεν λέω σε κανέναν να μην πάει εδώ ή να πάει εκεί...

καλό χειμώνα σε όλους μας και καλό κουράγιο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Σεβαστή η άποψη σου αλλά να σεβεσε και την άποψη των άλλων.
Εγω δεν λέω σε κανέναν να μην πάει εδώ ή να πάει εκεί...

καλό χειμώνα σε όλους μας και καλό κουράγιο
Την σέβομαι αγαπητέ, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν θα την αντικρούσω, εφόσον διαφωνώ σφόδρα. Έτερον εκάτερον...και εις άλλα με υγεία!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Προσωπικά με κάποια από τα "+" και "-" τις λίστας σου συμφωνώ, με κάποια άλλα διαφωνώ, δεν έχει σημασία. Όλα θέμα γούστου είναι αλλά κάποια πράγματα όπως και να το κάνουμε όμως είναι γεγονός.

GTS ... Δεν συμφωνώ ότι πρέπει να μείνεις Πανγκάν και Ταο για να τα δείς. Δεν το κατάλαβα δλδ, πρέπει να μείνω απο μία μέρα σε κάθε νησάκι της Ταυλάνδης για το δω πως είναι?!! Ασε το half moon party στο πανγκαν ... ΟΚ ίσως για 'κάποιους' backpackers να είναι τέλειο.
Αν θες να τα δεις, πρέπει να μείνεις μερικές μέρες, αλλιώς πως γίνεται; Το Phangan είναι μεγαλύτερο σε έκταση από την Μήλο και σχεδόν όσο η Σαμοθράκη. Αν πήγαινες σε κάποιο από τα νησιά αυτά για μισή μέρα θα έλεγες ότι το είδες; Επίσης αν νομίζεις πως όλο το νησί είναι μόνο για τα party, είσαι πολύ, μα πάρα πολύ λάθος. Πληροφοριακά πάντως τα party, πλην του full moon που γίνεται ο χαμός, μια χαρά είναι και εγώ που πέτυχα ένα, πολύ καλά πέρασα!

Το μικρούλι Koh Tao είναι ας πούμε σαν τις Σπέτσες, έχει όμως 4-5 καταπληκτικές παραλίες και πράγματα να κάνεις όσο είσαι εκεί. Στις Σπέτσες (ή στον Πόρο) τι προλαβαίνεις να κάνεις αν πας για μισή μέρα πέρα από το να πας μια βόλτα και να κάτσεις κάπου για φαγητό; :p
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
φίλε mpiftex συμφωνώ, όλα είναι θέμα γούστου αλλα και συγκυριών ...

είχα5 μέρες εκεί και 'πέρασα' απο τα νησιά. Δεν γινότανε να μείνω από 1 μέρα σε κάθε ένα, δεν ήθελα άλλη κούραση διότι ερχόμουνα απο το βορά. Το Πανγκαν μου άρεσε, πήγα σε μια παραλία (πολύ καλή) και σε ένα πάρτυ ΟΚ (ισως να μεγάλωσα και λίγο), δεν είπα ότι είναι μόνο για πάρτυ. Καταρχίν έχει καλύτερες παραλίες από το Σαμούι. Πολύ καλύτερα για μένα είναι το Nang Yuan, πιο ήσυχο, πιο μικρό και με εκπληκτικό βυθό για diving.

Αν είδες έχω κάνει ένα tour σε όλη την χώρα για 15-16 μέρες και προσωπικά αν είναι να πας σε μία χώρα πιο λογικό είναι να μπορέσεις να δεις ότι μπορείς περισσότερο και ότι σου αρέσει στην τελική.

Απλά δεν συμφωνώ (έχω μαλώσει αρκετές φορές και με φίλους ) ότι για να πάω στην Ταϊλάνδη πρέπει να έχω ένα σάκο στον ώμο, να πάω bkk και να μείνω στο πανγκαν πχ. Η Ταϊλάνδη δεν είναι μόνο χρυσές αμμουδιές και φοίνικες.
Προσωπικά θα φάω στο καλύτερο εστιατόριο (όπως και έκανα) αλλά θα τσιμπήσω και ένα μεταξοσκώληκα στο νυχτερινό παζάρι του Μαι (όπως και έκανα) θα πάω να δω το Κοh Ταο αλλά θα πάω και στα βουνά να περάσω έστω και λίγες ώρες με τις ορεσείβιες φυλές κάρεν και λαχού.

Την επόμενη φορά σίγουρα θα πας πιο κατασταλαγμένα και σε πιο συγκεκριμένα μέρη ή εν πάση περιπτώσει θα περάσεις από αυτά που σου αρέσανε.

... άσχετο αλλά Σπέτσες δεν έχω πάει, είναι καλά?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Φυσικά και δεν είναι δυνατόν να πας και να μείνεις και 5 μέρες σε κάθε μέρος, είτε πας για 16 μέρες, είτε για 1 μήνες είτε για 6μήνες. Απλά συμφωνώ με τον GTS ότι τα Koh Phangan και Koh Tao είναι πιο όμορφα και αξίζουν πιο πολύ και πως να πας στην Ταϊλάνδη μόνο για να πας στο Samui δεν αξίζει (όχι ότι δεν αξίζει να πας και στο Samuι, αλλά όχι αποκλειστικά) και πως συμπλήρωσα πως θέλουν παραπάνω από μισή μέρα για να τα δεις. Είμαι σίγουρος πως και εσύ από το λίγο που τα είδες, αν ξαναπήγαινες θα τους αφιέρωνες περισσότερο χρόνο.

Για το Nang Yuan την έχω ξαναπεί τη γνώμη μου. Ωραίο είναι, πολύ εντυπωσιακά τα τρία νησάκια που ενώνονται με την αμμουδιά αλλά γίνεται χαμός από σκάφη και τουρίστες αφού όλοι περνάνε από εδώ για day-trip, έχει ένα ξενοδοχείο και ένα εστιατόριο (αν θυμάμαι καλά) που ελέγχουν τα πάντα, δεν έχει τίποτα άλλο να κάνεις, είναι πολύ πιο ακριβά σε σχέση με το Koh Tao που είναι ακριβώς δίπλα. Κατά τα άλλα είναι ότι πρέπει για μια στάση, να ανέβεις μέχρι το viewpoint, να κάνεις μπάνιο και να ξαπλώσεις πάνω στα ξεβρασμένα κοράλλια.

Όσο για ότι η Ταϊλάνδη δεν είναι μόνο η Bangkok και το Samui ή το Phangan ή το Tao ή το Phuket ή το Krabi ή η Chiang Mai συμφωνώ και το ξέρω πολύ πολύ καλά από προσωπική πείρα. Όμως μην νομίζεις πως το να δεις τις Karen στην Ταϊλάνδη είναι λιγότερο τουριστικό από το να πας στο Samui ή στα party του Phangan! Μεγάλη και πικραμένη ιστορία οι πρόσφυγες Karen, εγκλωβισμένοι μεταξύ δυο χωρών που καμία από τις δύο δεν νοιάζεται γι' αυτούς (με εξαίρεση την κυβέρνηση της Ταϊλάνδη που νοιάζεται για τα κέρδη από τους τουρίστες που πάνε να τις δούνε).
 

fourkas

Member
Μηνύματα
62
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
... που άραγε ...
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβική για ένα μήνα
Φυσικά και δεν είναι δυνατόν να πας και να μείνεις και 5 μέρες σε κάθε μέρος, είτε πας για 16 μέρες, είτε για 1 μήνες είτε για 6μήνες. Απλά συμφωνώ με τον GTS ότι τα Koh Phangan και Koh Tao είναι πιο όμορφα και αξίζουν πιο πολύ και πως να πας στην Ταϊλάνδη μόνο για να πας στο Samui δεν αξίζει (όχι ότι δεν αξίζει να πας και στο Samuι, αλλά όχι αποκλειστικά) και πως συμπλήρωσα πως θέλουν παραπάνω από μισή μέρα για να τα δεις. Είμαι σίγουρος πως και εσύ από το λίγο που τα είδες, αν ξαναπήγαινες θα τους αφιέρωνες περισσότερο χρόνο.
... προφανώς


Όσο για ότι η Ταϊλάνδη δεν είναι μόνο η Bangkok και το Samui ή το Phangan ή το Tao ή το Phuket ή το Krabi ή η Chiang Mai συμφωνώ και το ξέρω πολύ πολύ καλά από προσωπική πείρα. Όμως μην νομίζεις πως το να δεις τις Karen στην Ταϊλάνδη είναι λιγότερο τουριστικό από το να πας στο Samui ή στα party του Phangan! Μεγάλη και πικραμένη ιστορία οι πρόσφυγες Karen, εγκλωβισμένοι μεταξύ δυο χωρών που καμία από τις δύο δεν νοιάζεται γι' αυτούς (με εξαίρεση την κυβέρνηση της Ταϊλάνδη που νοιάζεται για τα κέρδη από τους τουρίστες που πάνε να τις δούνε).
... έτσι όπως πήγα εκεί πάνω και αυτά που έκανα (εν μέρει) νομίζω ότι δεν ήταν τόσο τουριστικά ... anyway ... εχω αυτή την εντύπωση ... (ας είναι καλά ο Hui)
Όσο για τις φυλές συμφωνώ ότι αν συνεχίσουν έτσι σε λίγα χρόνια θα καταντήσουν "greek night με τσολιάδες" , αν και τα άλλα 2 χωριά ήταν πιο traditional και πιο αγνά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.708
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom