The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τεράστιο σοκ, μετά την αποκάλυψη ότι είμαστε ρατσιστές, συνειδητοποιούμε ότι είμαστε και ομοφοβικοί. Μα κοίτα να δεις κάτι πράγματα, εμείς, που πιστεύαμε πάντα τα καλύτερα για τους εαυτούς μας.

 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Επίσης είμαστε και αραχνοφοβικοί, αυτά είναι γνωστά! Πάλι καλά που υπάρχουν τέτοιες άξιες πένες και μαθαίνουμε ποιοι είμαστε...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Δεν ειρωνευόμουν North66, όντως μας θεωρώ ρατσιστές και ομοφοβικούς :) Ειρωνεύομαι απλώς την προσποίησή μας (τα χρόνια της ευμάρειας) ότι ήμασταν κάτι καλύτερο από την πραγματικότητα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.308
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ πάλι δε θεωρώ ότι είμαστε τίποτα απ' αυτά περισσότερο ή λιγότερο απ' ότι είναι οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι. Αυτό που θεωρώ ότι είμαστε περισσότερο απ' τους Ευρωπαίους αυτή την περίοδο είναι ότι είμαστε περισσότερο κομπλεξικοί, αυτοκαταστροφικοί και αποτυχημένοι. Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σχέση ούτε με το δήθεν ρατσισμό των Ελλήνων ούτε με τη δήθεν ομοφοβία τους ή μήπως έχουν;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Και γιατί μας άφησε;
Πως ορίζεται κάποιος ως πρώην μέλος?
Εννοώ οτι πλέον δε γράφει συχνά έως καθόλου γιατί προφανώς έχει άλλα πράγματα να ασχοληθεί...πάντως κάποιοι θα ενδιαφέρονταν ιδιαίτερα για τις πρόσφατες ανταποκρίσεις της...:D
 

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.132
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εννοώ οτι πλέον δε γράφει συχνά έως καθόλου γιατί προφανώς έχει άλλα πράγματα να ασχοληθεί...πάντως κάποιοι θα ενδιαφέρονταν ιδιαίτερα για τις πρόσφατες ανταποκρίσεις της...:D
Ενδεχομένως, αλλά είναι εντελώς διαφορετικό κάποιος να θέλει απλώς αναγνώστες (π.χ. μια ανταπόκριση) από το να δίνει πληροφορίες και έναυσμα για (αμφίδρομη) συζήτηση, όπως σε ένα forum όπως αυτό.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν ειρωνευόμουν North66, όντως μας θεωρώ ρατσιστές και ομοφοβικούς :) Ειρωνεύομαι απλώς την προσποίησή μας (τα χρόνια της ευμάρειας) ότι ήμασταν κάτι καλύτερο από την πραγματικότητα.
Αν σε εκφράζει μπορείς να συμπεριλαμβάνεις τον εαυτό σου στο πρώτο πληθυντικό (αν και δεν θέλω να το πιστεύω).Για κάποιους άλλους από εμάς πάλι την αντιπάθεια απέναντι στον ρατσισμό και την ομοφοβία δεν μας τη γέννησε το 7% της ΧΑ και κρατούσαμε ανάλογη στάση ακόμα κι όταν "ευημερούσαμε".

Γι'αυτό θα σε παρακαλούσα λίγο μεγαλύτερη προσοχή στα πρόσωπα που χρησιμοποιείς.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αν σε εκφράζει μπορείς να συμπεριλαμβάνεις τον εαυτό σου στο πρώτο πληθυντικό (αν και δεν θέλω να το πιστεύω).Για κάποιους άλλους από εμάς πάλι την αντιπάθεια απέναντι στον ρατσισμό και την ομοφοβία δεν μας τη γέννησε το 7% της ΧΑ και κρατούσαμε ανάλογη στάση ακόμα κι όταν "ευημερούσαμε".

Γι'αυτό θα σε παρακαλούσα λίγο μεγαλύτερη προσοχή στα πρόσωπα που χρησιμοποιείς.
Όχι, δε με εκφράζει, αλλά θεώρησα αγένεια να γράψω ότι κάποιοι αορίστως "είναι" ρατσιστές και ομοφοβικοί. Δε με πειράζει να με πάρει η μπάλα αν και δε συμπεριφέρομαι έτσι, για τροφή για σκέψη το 'γραψα.

Δεν κατάλαβα εντελώς όμως τι εννοείς με το υπογραμμισμένο. Καταρχάς κατ'εμέ οτιδήποτε πυροδοτήσει κάποιες αντιδράσεις και την κριτική σκέψη, είναι θετικό στοιχείο. Αν κάποιος δε σκεφτόταν τα θέματα ομοφοβίας έως τώρα και ξεκίνησε ΤΩΡΑ που δέρνει η Χ.Α. ομοφυλόφιλους, δε με πειράζει - αρκεί που ξεκίνησε.

Αυτό που εννοούσα προηγουμένως με την ειρωνία μου ήταν ότι (κατά τη δική μου εκτίμηση πάντα) οι Έλληνες έχουν για τον εαυτό τους και την παιδεία τους μια κάπως καλύτερη ιδέα από ότι θα έπρεπε. Φερ'ειπείν, σπάνια θα έβρισκες κάποιον το 1990 να σου πει "να φύγουν οι ξένοι, ναι είμαι ρατσιστής" γιατί πολύ απλά δεν είχαμε τόσους ξένους :) Οπότε έβλεπες Έλληνες να διατυπώνουν περήφανα, αγέρωχα και εντόνως ότι είμαστε ένας λαός προοδευτικός κλπ. Μόλις τέθηκε το θέμα, φάνηκε και το έλλειμμα στην ποιότητά μας. (είδες; πάλι πρώτο πληθυντικό. Ε ας με πάρει η μπάλα, δε μπορώ να το διορθώσω :bleh: )

North δεν έχεις άδικο ότι υπάρχει και κομπλεξισμός Ελλήνων για τους Έλληνες, ίσως είμαι κι ένοχη αυτού (όχι ισοπεδωτικά όμως). Αλλά σε θέματα ομοφοβίας, ρατσισμού, σεξισμού, ε δεν παίρνουμε και βραβείο.

Όπως για παράδειγμα βραβείο θα μπορούσε να πάρει ο αθλητικός δημοσιογράφος που ρώτησε (με ύφος εντελώς υπεράνω) κάποτε Αλβανό αθλητή που έπαιζε σε ελληνική ομάδα : "Πώς νιώθεις που οι συμπαίκτες σου σε φωνάζουν Αλβανό;" για να λάβει φυσικά την απάντηση: "Μα πως να μου φανεί; Αφού Αλβανός είμαι"

(βραβείο υφέρποντος ρατσισμού)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.451

Κάθε οδηγός πρέπει να το δει αυτό...

Slow down please....
 
Last edited by a moderator:

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τη δεύτερη κυρία,αφού συνέλθεις από το σοκ κατεβαίνεις κάτω και τη σκοτώνεις με τα χέρια σου.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.468
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom